Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, CheshireCat said:

 

Ja sam čuo (iz te druge/treće ruke) da ljudi od 50-60 izguraju koronu i posle mesec dva umru. Nešto kao ovo sa Astrom što spominju.

 

Ja čitao tekst da svaki treći hospitalizovan od korone ima dugotrajne posledice, da je oko 20 posto njih ponovo hospitalizovna u sledećih 6 meseci a da je određen broj, ne bih da slažem sa procentom, ne sećam se tačno, i umro. 

 

U pitanju je bilo istraživanje u Engleskoj.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hugo Punch said:

 

Ja čitao tekst da svaki treći hospitalizovan od korone ima dugotrajne posledice, da je oko 20 posto njih ponovo hospitalizovna u sledećih 6 meseci a da je određen broj, ne bih da slažem sa procentom, ne sećam se tačno, i umro. 

 

U pitanju je bilo istraživanje u Engleskoj.

 

Kod tih istraživanja mi je problem što nemamo godine i stanje ljudi pre. 

Ono što sam video iz point of view ili barem izvora gde mi je bilo komforno da zapitkujem detalje - moram priznati da nisam osetio nekakvu apokalipsu koju viđam po medijima i tviterima. A činjenica je da sam introvert i da nemam neki širok krug ljudi što sigurno utiče.

 

Ili recimo - nema nijedna poznata žena (baba) da je osvanula u medijima kao žrtva korone. Npr. Ana Gligić je pretekla od virusa...

 

Ono što bih ja rekao da me plaši  ili čini da se uozbiljim kod ovog virusa su statističke brojke iz objektivnih izvora. To je razlog što svoje point of view iskustvo uzimam sa rezervom.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pa to su ljudi sa posledicama, ili prosto nisu ni izleceni kako treba..bilo je i preranih otpusta...

14 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Ja čitao tekst da svaki treći hospitalizovan od korone ima dugotrajne posledice, da je oko 20 posto njih ponovo hospitalizovna u sledećih 6 meseci a da je određen broj, ne bih da slažem sa procentom, ne sećam se tačno, i umro. 

 

U pitanju je bilo istraživanje u Engleskoj.

produzeni kovid jeste problem..vecina se dobro oporavi, ali, mnogi ostaju i osakaceni..evo, meni dragi Dr Zujovic, dva puta lezao u bolnici, i dalje se leci, sada je bolje, ali, ostale su posledice

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Setih se. 10% ljudi koji su preležali koronu edit: u bolnici imaju problem sa trombozom u sledećih 6 meseci. Što će reći da , uz podatak da je svaki deseti tromb fatalan, na broj umrlih od korone treba dodati nekih 1 na 100 umrlih od posledica korone, tačnije od oštećenog organizma virusom.

Setih se. 10% ljudi koji su preležali koronu imaju problem sa trombozom u sledećih 6 meseci. Što će reći da , uz podatak da je svaki deseti tromb fatalan, na broj umrlih od korone treba dodati nekih 1 na 100 umrlih od posledica korone, tačnije od oštećenog organizma virusom.

Edited by Hugo Punch
Link to comment
Share on other sites

Jedan moj ujak ( ali ne rođeni ) umro je od korone, 80 godina, imao je prateće bolesti. To je iz bliže okoline da znam da je neko umro od korone.

 

Čula sam da su mnogi tetkini poznanici i prijatelji umrli, i bili bolesni od korone. Mnogo njih je umrlo pre dolaska vakcina kod nas.

 

U mojoj porodici, pored sestre, zeta, sestričine, bili su bolesni još i ujak, brat, snaja...i da ne nabrajam, bilo je mnogo, mnogo njih bolesno.

 

Posle revakcinacije kineskom vakcinom razbolela se majka mog zubara 80 godina, imala je blagu prehladu.

 

Bio je bolestan i naš kućni prijatelj i svi oni u kući- blagi oblik sličan kijavici, ili slabijoj prehladi- posle prve doze kineske vakcine.

 

Ukratko, znam da je od korone umro taj moj ujak, da su umrli ljudi koje sam površno znala ili čula za njih- niko nije bio vakcinisan.

 

I znam da je pored članova moje uže porodice, bilo bolesno još mnogo članova šire porodice, ali niko nije završio u bolnici.

 

U bolnici je bila moja dobra ex koleginica ( mnogo pre vakcine ) a od korone je umro jedan kućni prijatelj 70 godina, imao je pridruženu bolest i primio je samo prvu dozu kineske vakcine ( a možda je bio zarazan i dan pre primanja te vakcine ).

 

I na kraju, zbog pandemije koronavirusa i zbog toga što nije mogla da dođe u bolnicu na vreme, umrla je jedna moja, relativno bliska rođaka- kancer sa metastazama...imala je 50+ godina..

 

U poslednje vreme od kako je počela i vakcinacija drugim vakcinama, a ne samo kineskom, nisam čula da se neko zarazio koronom. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

kineska ocigledno onda pomogne da jeftino prodjes sa istom, i ako se zarazis uprkos godinama i komorbiditetima, sto je u stvari fina stvar, imas zastitu, prokuzis se,onako kako treba, nabijes dodatno imunitet, i cao..a ovako, nevakcinisanom, ni zdravlje, ni mladost ti nista ne garantuju..

Edited by Harmonika
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 
naravno da ima, sa presedanjem
...zato se i kaze da virus moze da presedne
 
uzdaj se u kontrolu na tom srednjem aerodromu, onom izmedju indije i srbije
Znam da su nemci trazili negativan test ako zelis da ides preko nemacke i to samo ako ides dalje van sengen zone, za sengen zonu nisu pustali tranzit. Druga varijanta je bila preko pariza, za pariz ne znam kakva su pravila. Ljudi koje ja znam su se vracali iz bangalora.
U vreme kad sam ja bio u mumbai-u tranzit je isal preko bliskog istoka, tu ne verujem da je bilo neke kontrole.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stariji rodjak, dobio upalu pluca, simptomi svi corone, upozorim moje da izbegavaju kontakt, a oni kazu nije virus, vakcinisan je obe vakcine kinezom, I test negativan. Kazem ja, ne budalite, covek ima coronu. Oko pre nedelju dana....danas, update, izgleda da je ipak corona, nasli mu zgrusavanje krvi I sad prima nesto za zgrusavanje....antibiotici za upalu pluca.

 

Test negativan. To nije prvi slucaj koji znam.

 

Edit: samo da dodam da je dobio virus bez vakcinacije verovatno ne bi preziveo zbog ostalih oboljenja, ali kineska vakcina I nije bas najbolja. Ono sto mi nije jasno je kako ljudi koji imaju ocigledne simptome, prolaze sa negativnim testom 

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Ono sto mi nije jasno je kako ljudi koji imaju ocigledne simptome, prolaze sa negativnim testom 

Apsolvirali smo to jos proslog leta,

Nisu testovi savrseno precizni, a kada se virus spusti u organizam vise ga PCR ne nalazi u nosu/grlu. Ovde seroloski test radi posao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Angelia said:

Stariji rodjak, dobio upalu pluca, simptomi svi corone, upozorim moje da izbegavaju kontakt, a oni kazu nije virus, vakcinisan je obe vakcine kinezom, I test negativan. Kazem ja, ne budalite, covek ima coronu. Oko pre nedelju dana....danas, update, izgleda da je ipak corona, nasli mu zgrusavanje krvi I sad prima nesto za zgrusavanje....antibiotici za upalu pluca.

 

Test negativan. To nije prvi slucaj koji znam.

 

Edit: samo da dodam da je dobio virus bez vakcinacije verovatno ne bi preziveo zbog ostalih oboljenja, ali kineska vakcina I nije bas najbolja. Ono sto mi nije jasno je kako ljudi koji imaju ocigledne simptome, prolaze sa negativnim testom 

koliko je od revakcijacije proslo

Link to comment
Share on other sites



... ali kineska vakcina I nije bas najbolja. ..


Kineska vakcina je projektovana samo za Kineze i zato ona ne valja...ja se brinem za sebe. Da sam kojim slučajem otišao u Kinu, garantujem da ja bio jedan od ta dva Kineza koja su maju riknula od Corone.....

Mada....Kinezi lažu....[emoji41]



Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ono sto mi nije jasno je kako ljudi koji imaju ocigledne simptome, prolaze sa negativnim testom 

 

U Rusiji, u Moskvi, moj brat od ujaka imao je blagi oblik i bio pozitivan. Snaja je imala upalu pluća i bukvalno sve simptome korone i bila je negativna na testu.

 

Bili su bolesni prošle godine, a sada mislim da su se već vakcinisali...prošlo je dosta vremena. 

 

To onda znači da ti PCR testovi nisu dobri ne samo u Srbiji već i u drugim zemljama. 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, djura.net said:

Apsolvirali smo to jos proslog leta,

Nisu testovi savrseno precizni, a kada se virus spusti u organizam vise ga PCR ne nalazi u nosu/grlu. Ovde seroloski test radi posao.

Uzimali su krv, supruga negativna I nema simptome. Lekar rekao nije corona. Razumem ja da nisu testovi precizni, ali zasto ljude salju kuci sa upalom pluca I izjavom "nije corona", da zaraze jos nekog? To je barem treci slucaj da znam.

35 minutes ago, Harmonika said:

koliko je od revakcijacije proslo

Nisam sigurna, ali mislim da ima par nedelja. Nisam pitala detaljno, samo znam da je primio obe. Predpostavljam naravno da cim je primio drugu, vise nije pazio, posto znam coveka.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

 

Ja sam čuo (iz te druge/treće ruke) da ljudi od 50-60 izguraju koronu i posle mesec dva umru. Nešto kao ovo sa Astrom što spominju.

 

Šta to spominju za Astru? Koja je sličnost između ljudi koji izguraju koronu pa umru i vakcinacije Astrom, nešto vezano za ugruške?

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Uzimali su krv, supruga negativna I nema simptome. Lekar rekao nije corona. Razumem ja da nisu testovi precizni, ali zasto ljude salju kuci sa upalom pluca I izjavom "nije corona", da zaraze jos nekog? To je barem treci slucaj da znam.

Nisam sigurna, ali mislim da ima par nedelja. Nisam pitala detaljno, samo znam da je primio obe. Predpostavljam naravno da cim je primio drugu, vise nije pazio, posto znam coveka.

pa to je..ti posle par nedelja od revakcine mozes da se arazis cak i ako sii pelcovan ovim jacim, teoretski..sa sinofarmom, nariito starije osobe, treba cekati mesec dana..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...