Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, wwww said:

:classic_ohmy:

 

Juce u strucnoj grupi pise jedna nasa Dr da joj je muz umro u 39-oj, citokinska oluja, za 3 dana nestao, a njegov otac (svekar od Dr) ovako (kopiram njenu poruku):

 

"Isto lično iz iskustva ja sam se izlecila, a suprug je preminuo, 39g, upao je u citokinsku oluju...puno se ne zna šta se tačno dešava kod mladih osoba i zašto sada oni i pored reagovanja na vreme i primene th ulecu u citokinsku oluju sa teskim komplikacijama i zavrse letalno."

 

"Dok svekar sa prelezanim akutnim infarktom miokarda, 3 stenta na srcu, po tri na arterijama obe potkolenice, DM na insulinu, amputirana 3 psrta zbog lose cirk i DM, pušač, upalu pluca prosao bez kiseonika i bilo kakvih komplikacija kući"

 

 

  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, wwww said:

 

 

 

 

i sta su sad resili, kako ce da doziraju vakcine?

Imali su bitno manje probanata od druge dve vakcine (Pfizer&Biontech 40000 probanata, Moderna 30000 ako se ne varam; polovina placebo) , narocito ova varijanta s boljim ucinkom.

Plus u studiji su doze davane u razmaku od mesec dana (+-), a sad ce da ih daju s 3 meseca razmaka. :classic_huh:  jesu li oni uopste ispitali koja je efikasnost vakcine ako se primi samo jedna doza? :classic_huh:

 

Svaka cast kako su odobrili ovakvu vakcinu! :classic_dry:

 

Ovde:

https://www.bbc.com/news/health-55280671

kaze da je odobreno da se daju 2 pune doze

 

 

Na osnovu ovoga zakljucili da odobre 2 pune doze?

 

For one course of dosing - where people were given a half dose of the Oxford vaccine, followed by a full measure at least a month after - there was an efficacy rate of 90%.

That fell to an efficacy of 62% when two full doses were given at least a month apart.

A total of 2,741 people were on the course that proved 90% effective, while 8,895 were given two full doses.

 

Cudan neki zakljucak, ali hajde.... jos u onom clanku sto si sinoc postavljala objasnjavaju da ova uspesnots s pola doze/puna doza moze biti objasnjena s postepenim viral load, pa organizam bolje odreaguje. No, oni ipa resise da idu s puna/puna doza

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

pa izgleda da su resili da idu s puna/puna doza jer tu imaju dovoljno podataka (iako manje od Pfizer&Biontech i Moderna trials), a i zato sto hoce da prave razmak izmedju 2 doze od 3 meseca da bi sto vise ljudi vakcinisali i nekako zastitili (sad je pitanje koliko je to - nisu to ispitali) od virusa koji divlja u UK.

 

Sve jedno, ovo izgleda totalno amatersko odobrenje koriscenja vakcine.

 

Naravno, nije moja oblast, ali "da sam ja nesto vlast" :classic_biggrin: i da mene neko nesto pita ja bih im rekla (jos pre koji mesec kad su shvatili da ovo pola doze/puna doza ima bolju efikasnost) da se odluce koje doziranje vakcine preporucuju (sa definisanim vremenskim intervalom izmedju vakcina), pa ako je to ova varijanta s vecom efikasnoscu, onda da nadju jos probanata i da propisno odrade trial. Ovako ce samo da povecaju skepticnost ljudi i prema vakcinama i prema njihovom odobravanju. :twak:

 

"Moze i ovako, a i ne mora....a 'ajd' da vidimo kako ce da bude ako malo razmaknemo, bas nas i ta informacija zanima, pa ako biste bili ljubazni da nam pomognete"

 

Vec vidim - MHRA, zbog frke s novim sojem odobrava, ostali cekaju par meseci da se prikupi jos informacija s terena.

 

Steta, ja licno sam najvise bila za ovu AZ/Oxford

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

Kod nas na vestima rekose da je Evropska agencija za lekove rekla da za AZ nema sanse da bude odobrena u januaru za EU (a kad ce - ne znamo). A ona bi bas bila zgodna jer se ne cuva na niskim temperaturama.

 

6.1. bi trebalo da odlucuju o Moderna vakcini (mada su vrlo malu kolicinu ove vakcine narucili, mozda jer je izgleda najskuplja).

 

Ne znam koliko bi trebalo da kosta CuveVac vakcina. Ona je isto mRNA (pa bi trebalo da radi kao i ove druge dve), ali bi trebalo da se cuva na sobnoj temperaturi. EU je takodje planirala da ih kupi. I ne znam koliko vakcina ce biti u stanju da isporuce i kojim tempom.

 

Sputnik je isti tip kao AZ, tu nije bilo vesti o ovakvom brljanju (mada tu tesko da je bilo nekih objavljenih podataka - koliko sam ja ispratila).

 

Britanci imaju dnevno sad vec oko 50 000 zarazenih. 

 

Safety panel AZ vakcine je, vecinom, ispitan. Efikasnost, pa i najmanja, je preko 60 %. Racunaju da im je i to bolje (i ta prva doza ce izazvati kakav-takav imuni odgovor, pa makar omoguciti slabije oblike bolesti), nego da cekaju da im broj zarazenih bude stotine hiljada dnevno, ako se ovaj ovi soj tako brzo siri.

 

Ne mislim da su pogresili, i takva vakcina je bolja od nikakve (nisam videla da su prijavljivali neke ozbiljne nezeljene efekte).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

 

moze jedno pitanjce?

ako je neko bio inficiran coronom, pa bio na respiratoru, pa onda dobio infarkt (jer je virus napao srce/tromb zapusio neki bitan krvni sud kod srca) i umro od toga, da li se to racuna kao umro od corone ili od infarkta? (izvinjavam se medicinarima sto postavljam pitanje u stilu: kako mali Perica zamislja da to funkcionise)

 

Kao sto rekoh, tu procenu rade lekari, a ja to nisam, pa ne znam tacno. Ali zato znam da se ovde mnogo polaze na zajednicke rutine, koje imaju za cilj da svi postupaju isto u istim situacijama, tako da se pojedinac (lekar ili neka druga profesija u javnom sektoru) oseca sigurno kad donosi neku odluku. Takodjer zato da ne snosi licnu odgovornost za eventualne lose posledice, dok god prati rutine i sve uredno dokumentuje. Tako funkcionisemo i mi u oblasti socijalne zastite, i na dobro i na zlo.

Rutine u zdravstvu se stalno apdejtuju i na njima se radi na nivou okruga (na nivou opstine za socijalne sluzbe).  Tu je i nastao problem proletos u stockholmskom okrugu kad je odluceno da ljudi sumnjivi na covid ostaju u starackim domovima i lece se iskljucivo simptomatski. Sto je i dovelo do onoliko mrtvih.

Isti taj organ propisuje i kako se u slucajevima koje si opisala utvrdjuje uzrok smrti.  Licno mi se sad ne kopa po dokumentima, iako su svi javni i postoje na netu. Ali znajuci kako ceo sistem generalno funkcionise, verujem da se u obzir uzimaju i drugi faktori (osim corone i infarkta koje si pomenula) pre nego sto se definitivno utvrdi sta je konkretnom coveku presudilo. Sigurno je bitna i ranija istorija bolesti, da li je neko vec imao infarkt i sl. Ali naravno da rutine ne mogu da pokriju sve situacije, pa je u nekim slucajevima ipak potrebna i slobodna procena lekara. Poenta je u tome da sve to dugo traje, jer i ne moze svaki lekar da vrsi te procene, pa zato i nema dnevnih izvestaja o broju umrlih od corone u swe.

Moja druga poenta je u tome da su se ovdasnje rutine menjale vise puta od pocetka pandemije, pa je sigurno i to uticalo na broj registrovanih smrtnih ishoda. Pri tome mislim i na rutine vezane za samo lecenje, ali i one vezane za utvrdjivanje uzroka smrti.

U pocetku pandemije je sve bilo prilicno haoticno, dok je sada pitanje ko moze da uprati ovoliko novih rutina, a da pri tome jos i leci ljude 🙂. Sve u svemu, da nisi lekarima i sestrama u kozi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, wwww said:

U poslednjih 7 dana umrlo 4139 (toliko registrovano kod RKI). Radi poredjenja: od 17. do 23.12. umrlo je (prijavljeno) 4645 ljudi.

 

Od 21. do 27.12. struktura umrlih je sledeca

starost     muskarci / zene:

90+           318      /     616

80-89       973      /     949

70-79       449      /     260

60-69       198      /       81

50-59         66      /      34

40-49          11      /        5

30-39           3      /    

20-29           2      /    

 

Evropski sampion u izvestavanju o pandemiji nikad nije izasao sa ovakvim podacima, mislim jedini u Evropi. Jedino sto smo culi na ovu temu su one tri recenice prosle nedelje iz Batuta i juce jedna od Tiosava.

Link to comment
Share on other sites

(svi stavovi su laički i zasnovani na površnim informacijama, samo pokušavam da razumem kako je to jedna vakcina toliko brzo došla do odobrenja))

 

1. Ja mislim da su Turci doneli vrlo pametnu odluku da se ne maju sa problem niske temperature potrebne za "čuvanje" svoje vakcine. Nisu "prilagođavali" vakcinu tako da može da se čuva i na višim temperaturama. Ponavljam se, laički, baš ta niska temperatura na kojoj vakcina mora da se čuva, nakon što se proizvede mi uliva poverenje, da to nešto, aktivno, što utiče na organizam nema dug život na 36-37 stepeni u ljudskom organizmu, odradi svoj pos'o i raspadne se. Ako se ne iskoristi na vreme, vakcina nije neupotrebljiva u smislu da je štetna, već je beskorisna. Znači ne zadržava se ništa aktivno dugo u organizmu.

 

.2. Biontek se ranije bavio mnogo komplikovanijim problemima (kancer) i samo je svoje veliko iskustvo u tim oblastima preneo na mnogo lakši problem: nakon što je "pročitan" virus, našli su najbezazleniji a dovoljno specifičan deo na koji ljudski organizam reaguje stvaranjem antitela i projektovali vakcinu, koliko sam pročitao - za jedan vikend(!?). Narodski rečeno, za njih je to bio smoke of the pussy.

 

3. Nakon toga je Fajzer "upregao" svoje kapacitete da obezbedi masovnu proizvodnju i distrubuciju.

 

----------

 

AZ ima problem sa doziranjem u smislu kolika količina antitela se stvara, ali mislim da je to nebitno, svaki nivo antitela, i pojedinačni i kolektivni, svaka priprema organizma, svako upoznavanje protivnika pre "okršaja" sa kovidom 19 je bolja od potpune nespremnosti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Djuro, dok do nas stignu te vakcine, vec cemo znati mnogo vise, ne brini 🙂

Opa!

 

 

Znam: ja sam muska stoka i treba da se stidim svojih misli i posticu 3 dana na vodi i hlebu (kad izedem ono vime od svinjceta. dimljeno sarance i srneci spikovan but za Bozic...).

Obecavam.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Djuro, dok do nas stignu te vakcine, vec cemo znati mnogo vise, ne brini 🙂

hvala na ohrabrivanju 🙂
velika sam ocekivanja imao od ove oxford vakcine, ne samo sto se cuva na "normalnoj" temperaturi, nego i zato sto su vec u rano leto krenuli u masovnu proizvodnju, tako da vec postoje stotine miliona doza ove vakcine. 

sto se tice te vakcine kompanije Moderna, izgleda da su njeni proizvodni kapaciteti najproblematicniji, ubedljivo najmanje doza su spremni da isporuce od svih do sada registrovanih vakcina.

a moja omiljena vakcina (odnosno kandidat) je johnson&johnson, ponekad odradim neki freelance posao za njihovu kompaniju, lepo placaju 🙂
oni su valjda poceli trecu fazu tamo pocetkom novembra, pa se na prolece ocekuju rezultati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Slavisa, ja ruku u vatru dajem da ce Srbija uvek imati xxxxx vakcina ostavljenih negde " sa strane" za voljne platise!

Biće na sasomange garantuje Andrija Milošević i brass band.

p.s. retko iritantna reklama, uvek me iznervira 🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Sinofarm objavio, efikasnost njihove vakcine je 79,5 %. 

Kako vam se to cini?

onaj Sinofarm rezultat u UAE je bio 86.2%,
ne bih rekao da je lose ni ovo 79.5%,
u svakom slucaju mnogo vise ljudi je primilo tu vakcinu nego Sputnjik V, pa u ovom trenutku izgleda da je ona pozeljniji izbor.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, djura.net said:

onaj Sinofarm rezultat u UAE je bio 86.2%,
ne bih rekao da je lose ni ovo 79.5%,
u svakom slucaju mnogo vise ljudi je primilo tu vakcinu nego Sputnjik V, pa u ovom trenutku izgleda da je ona pozeljniji izbor.

 

I ja bih rekao da je to zadovoljavajuce. Ako nam je vakcina protiv gripa reper - citao sam da ona ima nesto preko 60 posto uspesnosti - sve ove vakcine postizu fantasticne rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da sam nešto promašio čim i Kon misli kao i ja.
 

Quote

Kon kaže da je razlika izmešu prijema i otpusta sada u korist otpustan, ali kada se govore pozitivne vest dolazi do opuštanja.

"Virus će početi smanjeno da cirkuliše u okviru svog prirodng procesa. Sa druge strane - ovo što se dešava po tržnim centrima će imati uticaja. Da je to zatvoreno broj bi brže padao", kaže i dodaje da sve zavisi od brzine imunizacije i poštovanja mera koje su uveliko poznate.

 

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...