Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 hours ago, shonke said:

https://www.blic.rs/sudbine/vlasta-velisavljevic-korona-bolnica/gqjg9f3

E jbg.
Dobio inače kineza, obe doze.

Jeste da je 94 godine u pitanju ali bre već neko vreme (na osnovu priča koje sam čuo) imam čudan osećaj da kineska vakcina ima efikasnost na prilično jadnom nivou.
Da ne prejudiciram, ako gospodin Vlasta pregura ovo, onda definitivno radi Kinez I to je jedino što možemo izvući kao pouku.
 

 

16 minutes ago, Likvi said:

Jest, pa da se dobije efikasnost 33% kao u Peruu, to ne dobija izbore

 

Efikasnost je na nivou od preko 80%. Ima i INEPova studija, biće uskoro i cela objavljena pa ćemo da diskutujemo. 

 

EwyPXdLXMAwlW5m?format=jpg&name=small

 

Ono gde ljudi strašno greše je to što vi svako zaražavanje vidite kao jao kuku mene ne radi vakcina. Jebena BCG vakcina ima procenat od tek nekih 70% ali je i to sasvim dovoljno da mi nemamo tuberkulozu jer tih 70% zaštiti sve ostale. Tako i ova vakcina. Ako je recimo kinez efikasan 70%, pa 3 od 10 će fasovati virus. Ako su dovoljno dugo razvijali antitela (3-5 nedelja nakon druge doze), drastično su manje šanse da imaju teške slike. Vlasta ima 94 godine, zaista je pitanje kakav imuni odgovor njegov organizam može da stvori uopšte. 

 

Gde mislim da se država zajebala je što ono malo fajzera što smo dobili nije dala samo starima. Ali onda pevači, glumci i ostala fajzer elita ne bi mogli da dođu na red. Tako da je država jasno trebalo da kaže, Sinofarm je odlična vakcina ali ćemo starije da štitimo sa još boljom. 

 

Nego, sad sa ovim talasom, zamislite kako bi tek izgledalo da nismo spucali milion i kusur kineza, koliko bi ljudi oboljevalo sada. 

 

image.png

 

Posle ovoga čini mi se ma još 150k Zeneke i jedna sitna isporuka Fajzera (plus 500k Sinofarma za Šizojev rodjendan). I sad saberite sve nekineske vakcine sa spiska. To nije dovoljno za lekare i domove za stare a kamoli za gen pop. I onda vidite kako je u ostatku Evrope. I umesto da kukamo što nemamo 43028 miliona fajzera, jbg, ne zovemo se Izrael, hajde da iskoristimo ono što imamo na najbolji način. Ali onda nema da Srbin primi fajzera u martu a nemac u novembru (obojica iz neprioritetnih grupa), nego bato čekaj do jeseni kao švaba ili uzmi kineza. E tu smo zajebali. 

 

Što se tiče Perua, mislim da je to fejk njuz. 33% efikasnost ne postoji jer je prag za vakcinu 50. 

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Laki21 said:

Bez tog uslova, živećemo kao neljudi još beskonačno dugo.

 

Bila je i priča ovde - oko 20% su maloletni i neće se vakcinisati. Još neki procenat neće smeti.

 

Dakle imunizovati se može 75% stanovništva.

Na ovom mestu bih čak izostavio Svrbiju. Mislim da će otpor vakcini (a kad se po zapadnim državama priča protiv AZ - da li se svako zadrži samo na nepoverenju ka AZ?) u zemljama biti dovoljno velik da na mnogim mestima imunizacija ne pređe ili bude oko 50%.

 

Prosto ko želi racionalno da pogleda stvari - to je način kako će se ova situacija razvijati. Tako da nam konstatacija iz quotea ne gine. Bar za nekoliko godina, dok se ne vakciniše tih 50%, a potom virus ne prođe kroz sve (sa sojevima) ili vlasti smanje medijski doživljaj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, NMX said:

 

 

Efikasnost je na nivou od preko 80%. Ima i INEPova studija, biće uskoro i cela objavljena pa ćemo da diskutujemo. 

 

EwyPXdLXMAwlW5m?format=jpg&name=small

 

Ono gde ljudi strašno greše je to što vi svako zaražavanje vidite kao jao kuku mene ne radi vakcina. Jebena BCG vakcina ima procenat od tek nekih 70% ali je i to sasvim dovoljno da mi nemamo tuberkulozu jer tih 70% zaštiti sve ostale. Tako i ova vakcina. Ako je recimo kinez efikasan 70%, pa 3 od 10 će fasovati virus. Ako su dovoljno dugo razvijali antitela (3-5 nedelja nakon druge doze), drastično su manje šanse da imaju teške slike. Vlasta ima 94 godine, zaista je pitanje kakav imuni odgovor njegov organizam može da stvori uopšte. 

 

Gde mislim da se država zajebala je što ono malo fajzera što smo dobili nije dala samo starima. Ali onda pevači, glumci i ostala fajzer elita ne bi mogli da dođu na red. Tako da je država jasno trebalo da kaže, Sinofarm je odlična vakcina ali ćemo starije da štitimo sa još boljom. 

 

Nego, sad sa ovim talasom, zamislite kako bi tek izgledalo da nismo spucali milion i kusur kineza, koliko bi ljudi oboljevalo sada. 

 

image.png

 

Posle ovoga čini mi se ma još 150k Zeneke i jedna sitna isporuka Fajzera (plus 500k Sinofarma za Šizojev rodjendan). I sad saberite sve nekineske vakcine sa spiska. To nije dovoljno za lekare i domove za stare a kamoli za gen pop. I onda vidite kako je u ostatku Evrope. I umesto da kukamo što nemamo 43028 miliona fajzera, jbg, ne zovemo se Izrael, hajde da iskoristimo ono što imamo na najbolji način. Ali onda nema da Srbin primi fajzera u martu a nemac u novembru (obojica iz neprioritetnih grupa), nego bato čekaj do jeseni kao švaba ili uzmi kineza. E tu smo zajebali. 

 

Što se tiče Perua, mislim da je to fejk njuz. 33% efikasnost ne postoji jer je prag za vakcinu 50. 

Kako ne.

Gnjatovićka prvo da se rade AT posle 2 nedelje, pa ne ni to, nego 40 dana, pa smo ustanovili da ni to, nego iskustveno, zaraziš se, ali ti bude lakše. Ali, to nije efikasnost.

Zato naši prijatelji emiraćani ispituju treću dozu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Likvi said:

Kako ne.

Gnjatovićka prvo da se rade AT posle 2 nedelje, pa ne ni to, nego 40 dana, pa smo ustanovili da ni to, nego iskustveno, zaraziš se, ali ti bude lakše. Ali, to nije efikasnost.

Zato naši prijatelji emiraćani ispituju treću dozu.

 

Ne treba ti Gnjatovićka. Imaš Sinofarm faza 2 podatke gde ti piše kada se najviše antitela stvara. Pravac Lancet pa pogledaj. 

 

A treća doza je takođe ok za one koji ne uspeju da razviju imuni odgovor na vreme.

 

MIslim, ljudi jebeno baš ne kapiraju, vidim ni ti. Ne moraš da budeš mnogo pametan da bi rekao da je ova ili ona vakcina bolja. Sami proizvođači to kažu nakon studija. Gde moraš da budeš pametan, a što nije puno ljudi u Srbiji, je da razumeš šta nam je od toga i kako dostupno. Ili ne gledaš vesti i kako pola sveta ratuje za vakcine. Kako se EU zemlje tuku sa EU baš zbog vakcina. I onda dođe Srbin i zavrne rukav i kaže bodi majstore al samo prajm vakcinom, neću ja kineska govna. Što se mene tiče, apsolutno podržavam svačiji izbor da primi koju god hoće vakcinu. Kao što podržavam i pravo države (gde joj najviše zameram) što zbog populizma nije uzela prajm vakcine i izrokala najugroženije a nama plebsu šta ostane. Pa čekaj fajzera do novembra (u najboljem slučaju). 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NMX said:

 

Ne treba ti Gnjatovićka. Imaš Sinofarm faza 2 podatke gde ti piše kada se najviše antitela stvara. Pravac Lancet pa pogledaj. 

 

A treća doza je takođe ok za one koji ne uspeju da razviju imuni odgovor na vreme.

 

MIslim, ljudi jebeno baš ne kapiraju, vidim ni ti. Ne moraš da budeš mnogo pametan da bi rekao da je ova ili ona vakcina bolja. Sami proizvođači to kažu nakon studija. Gde moraš da budeš pametan, a što nije puno ljudi u Srbiji, je da razumeš šta nam je od toga i kako dostupno. Ili ne gledaš vesti i kako pola sveta ratuje za vakcine. Kako se EU zemlje tuku sa EU baš zbog vakcina. I onda dođe Srbin i zavrne rukav i kaže bodi majstore al samo prajm vakcinom, neću ja kineska govna. Što se mene tiče, apsolutno podržavam svačiji izbor da primi koju god hoće vakcinu. Kao što podržavam i pravo države (gde joj najviše zameram) što zbog populizma nije uzela prajm vakcine i izrokala najugroženije a nama plebsu šta ostane. Pa čekaj fajzera do novembra (u najboljem slučaju). 

Čekaj, je li mi treba/ ne treba Gnjatovićka i naše studije? Mislim, ne treba mi studija da vidim realnost.

Sinofarm je uzet kao jedina masovna opcija u tom trenutku, sumnjive efikasnosti i solidne zaštite od težih oblika. Tako i treba iskomunicirati sa mnom, ali, ponavljam, tad ne možemo biti pobednici sa koronom.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Likvi said:

Čekaj, je li mi treba/ ne treba Gnjatovićka i naše studije? Mislim, ne treba mi studija da vidim realnost.

Sinofarm je uzet kao jedina masovna opcija u tom trenutku, sumnjive efikasnosti i solidne zaštite od težih oblika. Tako i treba iskomunicirati sa mnom, ali, ponavljam, tad ne možemo biti pobednici sa koronom.

 

Još da uspeš da odvojiš jebenog Vučića od vakcina i biće super. Ako možeš. Tako da te molim da te gluposti oko pobednika izostaviš iz diskusije jer ničemu ne koriste. 

 

Imaš strane imaš i naše studije. Eno ti INEP gore što sam okačio, pogodiće se maltene u dan sa Sinofarmovom studijom na Lancetu. Sinofarm je uzet kao jedina masovna opcija i to je naravno tačno. Sumnjive efikasnosti svakako ne. Sve dobrano preko 50% (EMA prag za odobrenje) je efikasno. Pa još ako je efikasnost preko 75-80% kao Sinofarm, puna kapa. Solidna zaštita od težih oblika, 4 od 5 neće zakačiti virus. Šta znam, meni je ovo sasvim ok. Jer je alternativa da čekamo jesen sa svim ovim novim sojevima što nam jebu kevu. Pa mislim da je izbor jednostavan.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, NMX said:

Gde mislim da se država zajebala je što ono malo fajzera što smo dobili nije dala samo starima. Ali onda pevači, glumci i ostala fajzer elita ne bi mogli da dođu na red. Tako da je država jasno trebalo da kaže, Sinofarm je odlična vakcina ali ćemo starije da štitimo sa još boljom. 

!!! Ajd da ne kazemo starima, vec prioritetnima, ali poenta stoji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SPACE BUNNY is back!!!

 

 

Hm, malo preciznosti u terminologiji...

Space Bunny je iz pesme "Bacila je Svemir Zeku'" a ovde je reč o Star Bunny vakcini. Što bi stari Latini rekli, Per aspera ad astra

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoe Bg said:

!!! Ajd da ne kazemo starima, vec prioritetnima, ali poenta stoji. 

 

Pa tu nažalost dolazi do izražaja što je Vučić u dubini duše jedna sisica koliko god voleo da bude diktator i tough guy. Da izađe na TV i kaže, ljudi, imamo XXX vakcine sa visokim % uspešnosti i XXXXX odlične vakcine sa nešto nižim % uspešnosti. Doneli smo odluku da prioritete (stare, bolesne, staračke domove, lekare, nastavnike, medicinsko osoblje, policiju i vojsku) vakcinišemo boljim vakcinama, kako budu pristizale.

 

Ostali, imate druge vakcine, izvolite u salonu od sutra i svi se bodite.

 

I niko mu reč ne bi rekao. Sem ova maloumna tviter elita. I sada ne bi uopšte imali diskusiju da li je neka vakcina dobra ili ne. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

 

Pa tu nažalost dolazi do izražaja što je Vučić u dubini duše jedna sisica koliko god voleo da bude diktator i tough guy. Da izađe na TV i kaže, ljudi, imamo XXX vakcine sa visokim % uspešnosti i XXXXX odlične vakcine sa nešto nižim % uspešnosti. Doneli smo odluku da prioritete (stare, bolesne, staračke domove, lekare, nastavnike, medicinsko osoblje, policiju i vojsku) vakcinišemo boljim vakcinama, kako budu pristizale.

 

Ostali, imate druge vakcine, izvolite u salonu od sutra i svi se bodite.

 

I niko mu reč ne bi rekao. Sem ova maloumna tviter elita. I sada ne bi uopšte imali diskusiju da li je neka vakcina dobra ili ne. 

A šta si ti rekao što je drugačije od mog komentara? Sem sočnog rečnika?

 

Link to comment
Share on other sites

Fajzerom su vakcinisani lekari (koji su hteli) dok nije stigao Sinofarm prakticno i nismo krenuli u proces masovne imunizacije.

 

Mislim da je posmatrajuci brojeve, cak i sa slabijom efikasnoscu od starijih, bolje sto je odradjeno ovako.

 

Ono sto je lose uradjeno je komunikacija oko vremena koje treba da prodje do pune zastite. Bila je zbrka, da l 40 dana od prve ili druge doze, prvo cak nisu ljudi ni pohvatali da ih me stiti odmah itd. A moguce i da nisu ni znali da je ovako sporiji imuni odgovor kod starijih ljudi.

 

Sigurno je i zbog opustanja i osecaja lazne sigurnosti doslo do odredjenog broja zarazavanja.

 

Ali sa svim tim, sigurno je bolje ovako nego da vakcine nije ni bilo. Meni je smesno kako su ljudi sa podsmehom pricali kao "ima 80+ sigurno se opustio posle vakcine" kao da nam se cele godine ne zarazavaju i umiru stari ljudi.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imam predlog, da svako ko ne zeli sinofarm a ceka fajzer zbog bolje zastite nek ceka zatvoren u kuci ili jos bolje da se stavi nanogica i da cekaju. Ostalima kojima je dosadilo cekanje i zatvaranje nek se vakcinisu onim sto im je u mogucnosti, i gotova stvar.

Ovako svako pise bez veze i sve gleda kroz politiku kao i sve Evropske drzave.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne daje se treca doza u UAE svima, nego onima koji nisu razvili dovoljno antitela.

 

Mislim birati izmedju sinofarma i nikakve vakcine je no brainer. Logicno da treba uzeti vakcinu koja  u tom trenutku bila dostupna. Mozes ti i dalje da zakacis virus ali drasticno smanjujes mogucnost da zavrsis u bolnici.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ma tu sam ja non-stop, nisam ni isao, samo sto sam resio da malo smanjim pisanje, jer sam skontao da je 95 posto onoga sto napisem neka zajebancija i da, sem sto je ponekad smesno (mada je i to pitanje), ič ne doprinosi kvalitetu diskusije.

🙂

Istina je to,  samo se zajebavas, za razliku od nas ostalih koji dajemo nemerljiv doprinos borbi protiv pandemije i cije postove Lancet redovno objavljuje. 

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Da je rek'o Šizoje, prioritetni ovu, ostali onu a ova može tek kad završe prioritetni, onda bi neki/mnogi čekali ovu, tkd nisam pametan da možda baš ovako kako je bilo - dobro odigrano (ko zna, možda je i za Šizoja bilo iznenađenje kad je stig'o Sinofarm).

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

Izborio se bakom, da vas informišem, bili u garnizonoj, vratili se. Pustili je preko reda zbog visoke temperature. Dobila terapiju vratili je kući. Dobili i broj telefona da zovemo ako se pogorša stanje. Pozitivna.
 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, stray_cat said:

Da je rek'o Šizoje, prioritetni ovu, ostali onu a ova može tek kad završe prioritetni, onda bi neki/mnogi čekali ovu, tkd nisam pametan da možda baš ovako kako je bilo - dobro odigrano (ko zna, možda je i za Šizoja bilo iznenađenje kad je stig'o Sinofarm).

 

Realno nemamo stabilnu isporuku vakcina, nema je niko u stvari. Drugi veci problem je sto veliki deo starije i rizicne populacije ne zeli da se vakcinise. Odziv u manjim, seoskim sredinama je za sada jako slab.

 

Plus ovo oko izbora je stvorilo i kontraefekat. Dodju, cuju da ima samo Astrazeneka, okrenu se, jer hoce samo Sputnik npr...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...