Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Znam da je jos uvek rano, ali trebalo bi vec razmisljati i o varijanti booster doza. Verovatno ce se o tome vise znati kad ova cetvrta faza odmakne, ali videcemo da li ce biti neophodne, posle kojih vakcina, nakon kog perioda, kako ce se aplikovati...Ja pretpostavljam da ce postojati mogucnost da se svake godine primi po jedna doza vakcine kao booster, odnosno da nece biti potrebno sezonski primati obe doze. Mislim da tu nece biti neophodno da ta booster doza bude istog proizvodjaca i tipa kao ove koje sad primimo.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Znam da je jos uvek rano, ali trebalo bi vec razmisljati i o varijanti booster doza. Verovatno ce se o tome vise znati kad ova cetvrta faza odmakne, ali videcemo da li ce biti neophodne, posle kojih vakcina, nakon kog perioda, kako ce se aplikovati...Ja pretpostavljam da ce postojati mogucnost da se svake godine primi po jedna doza vakcine kao booster, odnosno da nece biti potrebno sezonski primati obe doze. Mislim da tu nece biti neophodno da ta booster doza bude istog proizvodjaca i tipa kao ove koje sad primimo.

Svi ce dobiti po dozu Sputnika. To je da isprave nedostatke kod ostalih vakcina.

  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Ja tim brojkama u Srbij ič ne verujem, po šac metodi ima 2-3 puta više zaraženih nego što zvanične brojke pokazuju.

 

Šta misliš o hospitalizacijama?

Gledajući brojke - to nije neki nenormalan rast. Raste ali umereno.

Zimus su izgleda trpali sve redom u bolnice, sada možda ne rade tako.

 

 

Kakva je realna situacija u februaru/martu ćemo eventualno saznati u demografskoj statistici preminulih.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ok, neka je i tako- pa zar nisu i ovde pisali da ne vidjaju guzve pred ambulantama u nekom periodu nakon onog pika... a mere bile iste (da ne kazem nije bilo mera) - kako je doslo do tog pada? Ignorisimo brojeve koje nam predstavljaju, pricamo o trendu, o onom sto je bilo "vidljivo" - nije bilo guzvi u ambulantama, Batajnica se skoro bila ispraznila...; sve se to desavalo nakon Nove godine, Bozica, raspusta (na kom se isto islo na skijanje).....

Jedina promena ja bila da su se krajem januara otvorile skole.

 

Edit: vec dadoh jedan hint gore u mom postu ( @Akiro slazes li se?)

bilo je mera, naravno, ljudi su ih i drasticno vise postovali, nije bilo izolovanih vikend-akcija, nego nekoliko nedelja ozbiljnije primene "mera".

koje su, vidi cuda, dale ozbiljne rezultate (sa 8k dnevno na 1.4k) i kad je bilo potrebno izdrzati jos samo malo da se broj novozarazenih spusti na tri cifre, a uskoro i na dve, imamo potpuno drugacije ponasanje i virus je ponovo poceo da uzima maha. dat je prioritet ekonomiji nad zdravljem, da ne ponavljam pricu o gondolama &stuff, sve to dobro znamo, nema potrebe da se pravimo naivni vise nego sto jesmo.

 

Edited by djura.net
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, CheshireCat said:

 

Šta misliš o hospitalizacijama?

Gledajući brojke - to nije neki nenormalan rast. Raste ali umereno.

Zimus su izgleda trpali sve redom u bolnice, sada možda ne rade tako.

 

 

Kakva je realna situacija u februaru/martu ćemo eventualno saznati u demografskoj statistici preminulih.

Pozitivna su, mahom, deca. Školska covid amb.je puna. Ćerkin drug vraćen kući, otišao kasno, ne bi stigli da ga pregledaju.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

bilo je mera, naravno, ljudi su ih i drasticno vise postovali, nije bilo izolovanih vikend-akcija, nego nekoliko nedelja ozbiljnije primene "mera".

koje su, vidi cuda, dale ozbiljne rezultate (sa 8k dnevno na 1.4k) i kad je bilo potrebno izdrzati jos samo malo da se broj novozarazenih spusti na tri cifre, a uskoro i na dve, imamo potpuno drugacije ponasanje i virus je ponovo poceo da uzima maha. dat je prioritet ekonomiji nad zdravljem, da ne ponavljam pricu o gondolama &staff, sve to dobro znamo, nema potrebe da se pravimo naivni vise nego sto jesmo.

 

 

Obzirom da pricamo o istom stanovnistvu (nije niko doselio neke nove ljude), otkud znas da nije bilo vikend okupljanja i u januaru? 

 

Ne odgovori ti meni sta je sa situacijom u drzavama u kojima nema gondola, a ima strogih mera - otkud tamo nema pada brojeva?

 

Uhvatio jedne iste price, pa ne razmisljas van toga

 

Niko ovde nije naivan, iznose se cinjenice, a tvoje se svode na "bukaci, gondola, zurka"....  Bukaca je bilo i u septembru, zurki je sigurno bilo i tad,  skijanja je bilo i u januaru.... and yet, somehow, brojke nisu pratile te aktivnosti!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stiglo izvješće iz Perua.

2 Sinofarm vakcine ( peking i vuhan) vs. placebo na 12000 ispitanika.

Vuhan se pokazao kao neefikasan, iako je kompanija aplicirala za registraciju kod domaće agencije sa 75% efikasnosti.

Zatraženo da se volonteri vakcinisani vuhanom, vakcinišu pekingom, iako rezultati pekinga nisu objavljeni.

Ovo je prvo istraživanje vuhana van kine. Za peking postoji još nekoliko.

Podaci sa tw profila Hilde Bastian

Ova moja drugarica imunološkinja kod koje sam se testirala kaže da ne treba da se brinem. Ona smatra da s- antitela kod kineza nisu bitna, da vakcina stimuliše sva antitela koja napadaju druge delove virusa i da zato vakcina može da omogući zaražavanje, ali su kl.slike lakše. Kako ona kaže-nizak spajk- može da uđe u ćeliju, da izađe-jok

Edited by Likvi
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

Obzirom da pricamo o istom stanovnistvu (nije niko doselio neke nove ljude), otkud znas da nije bilo vikend okupljanja i u januaru? 

 

Ne odgovori ti meni sta je sa situacijom u drzavama u kojima nema gondola, a ima strogih mera - otkud tamo nema pada brojeva?

 

Uhvatio jedne iste price, pa ne razmisljas van toga

 

Niko ovde nije naivan, iznose se cinjenice, a tvoje se svode na "bukaci, gondola, zurka"....  Bukaca je bilo i u septembru, zurki je sigurno bilo i tad,  skijanja je bilo i u januaru.... and yet, somehow, brojke nisu pratile te aktivnosti!

brojke jesu pratile te aktivnosti, jos kako. to moramo da se dogovorimo, to je fakat, inace nam je sva prica besmislena. pri tom, opet da se ne pravimo naivni, znamo da jedna zurka ili jedno okupljanje ili jedan dan, pa ni jedna nedelja ne donose vec sutradan neke ozbiljno povecane brojke.

sto se tice ovih januarskih vikend (i ne samo vikend, dodao bih) okupljanja koja pominjes, naravno da ih je bilo i da su donela zaustavljanje izvanrednog trenda pada obolelih, a vrlo brzo i rast zarazenih.

a jesam ti odgovorio o drugim drzavama, jednostavno ne poznajem tamo situaciju dovoljno, ali svako ko zeli makar malo da istrazuje moze relativno lako da dodje do podataka gde sve "curi". generalno, smeta mi to "pricanje u prazno" kako neka nebeska sila i providjenje odredjuje koliko i gde ce biti zarazenih, kako nista nije u nasim rukama, ali somehow - the truth is in the pudding - ovom epidemijom je donekle moguce upravljati. da, nije sve u nasim rukama, priroda je jako mocna, ljudi su uzasno nedokazani, ali sada vec imamo dovoljno podataka da znamo sta i gde "radi".

 

i da, pominjacu i kinu, i australiju i novi zeland i svaki drugi pozitivni primer, jer se od njih da po nesto nauciti.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Neki kraj Januara, prolazim oko 9 tuda ispred ambulante troje stoji, Rajfajzen opušteno 30 ljudi u redu. Danas je Rajfajzen isto oko tridesetak a ispred ambulante zmija reda zavija kroz dvorište, pa na trotoar celom dužinom ograde. Minimum 60 do 70 ljudi. Na prvi pogled većinom mlađi svet.

Ja sam ubedjen da ljudi ne moraju da pravdaju odsustvo sa posla dokazom da su pozitivni, da ne bi bilo ni pola zarazenih svaki dan. ( bilo bi ali ne bi svi isli do kovid ambulate jer moraju zbog posla)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Likvi said:

Stiglo izvješće iz Perua.

2 Sinofarm vakcine ( peking i vuhan) vs. placebo na 12000 ispitanika.

Vuhan se pokazao kao neefikasan, iako je kompanija aplicirala za registraciju kod domaće agencije sa 75% efikasnosti.

Zatraženo da se volonteri vakcinisani vuhanom, vakcinišu pekingom, iako rezultati pekinga nisu objavljeni.

Ovo je prvo istraživanje vuhana van kine. Za peking postoji još nekoliko.

Podaci sa tw profila Hilde Bastian

Koja je ova "naša"?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Likvi said:

Stiglo izvješće iz Perua.

2 Sinofarm vakcine ( peking i vuhan) vs. placebo na 12000 ispitanika.

Vuhan se pokazao kao neefikasan, iako je kompanija aplicirala za registraciju kod domaće agencije sa 75% efikasnosti.

Zatraženo da se volonteri vakcinisani vuhanom, vakcinišu pekingom, iako rezultati pekinga nisu objavljeni.

Ovo je prvo istraživanje vuhana van kine. Za peking postoji još nekoliko.

Podaci sa tw profila Hilde Bastian

Ova moja drugarica imunološkinja kod koje sam se testirala kaže da ne treba da se brinem. Ona smatra da s- antitela kod kineza nisu bitna, da vakcina stimuliše sva antitela koja napadaju druge delove virusa i da zato vakcina može da omogući zaražavanje, ali su kl.slike lakše. Kako ona kaže-nizak spajk- može da uđe u ćeliju, da izađe-jok

Sta je Sinofarm vuhan a sta je Sinofarm peking?

Koja je kod nas?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, djura.net said:

brojke jesu pratile te aktivnosti, jos kako. to moramo da se dogovorimo, to je fakat, inace nam je sva prica besmislena. pri tom, opet da se ne pravimo naivni, znamo da jedna zurka ili jedno okupljanje ili jedan dan, pa ni jedna nedelja ne donose vec sutradan neke ozbiljno povecane brojke.

sto se tice ovih januarskih vikend (i ne samo vikend, dodao bih) okupljanja koja pominjes, naravno da ih je bilo i da su donela zaustavljanje izvanrednog trenda pada obolelih, a vrlo brzo i rast zarazenih.

a jesam ti odgovorio o drugim drzavama, jednostavno ne poznajem tamo situaciju dovoljno, ali svako ko zeli makar malo da istrazuje moze relativno lako da dodje do podataka gde sve "curi". generalno, smeta mi to "pricanje u prazno" kako neka nebeska sila i providjenje odredjuje koliko i gde ce biti zarazenih, kako nista nije u nasim rukama, ali somehow - the truth is in the pudding - ovom epidemijom je donekle moguce upravljati. da, nije sve u nasim rukama, priroda je jako mocna, ali sada vec imamo dovoljno podataka da znamo sta i gde "radi".

 

i da, pominjacu i kinu, i australiju i novi zeland i svaki drugi pozitivni primer, jer se od njih da po nesto nauciti.

 

Cudi me sto, recimo, Svajcarska ne primeni neki od tih "approach"-eva!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, shonke said:

Koja je ova "naša"?

 

45 minutes ago, Clash said:

Sta je Sinofarm vuhan a sta je Sinofarm peking?

Koja je kod nas?

 

Peking je kod nas, bar bi trebalo da jeste.

 

Oznaka pekinske vakcine onaka je BBIBP-CorV (Beijing Institute of Biological Products), kod Wuhanske vakcine oznaka je SARS-CoV-2 a razvio ju je WIBP (Wuhan Institute of Biological Products).

 

Obe vakcine su Sinofarmove, ali je Wuhanska losija, i od pocetka se zna da je losija.

Edited by Atreid
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Atreid said:

 

 

Peking je kod nas.

 

Oznaka pekinske vakcine onaka je BBIBP-CorV (Beijing Institute of Biological Products), kod Wuhanske vakcine oznaka je SARS-CoV-2 a razvio ju je WIBP (Wuhan Institute of Biological Products).

 

Obe vakcine su Sinofarmove, ali je Wuhanska losija, i od pocetka se zna da je losija.

Vest https://gestion.pe/peru/covid-19-universidad-cayetano-heredia-revelo-que-vacuna-de-sinopharm-de-la-cepa-de-wuhan-no-muestra-resultados-alentadores-nndc-noticia/?outputType=amp

Pekinška značajno smanjuje potrebu za kiseonikom i u tom smislu treba sagledavati značaj kineske vakcine.

 

Edited by Likvi
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Atreid said:

 

 

Peking je kod nas, bar bi trebalo da jeste.

 

Oznaka pekinske vakcine onaka je BBIBP-CorV (Beijing Institute of Biological Products), kod Wuhanske vakcine oznaka je SARS-CoV-2 a razvio ju je WIBP (Wuhan Institute of Biological Products).

 

Obe vakcine su Sinofarmove, ali je Wuhanska losija, i od pocetka se zna da je losija.

 

Po tome je bar deo vakcina kod nas Vuhanski. Gledam papir koji mi je cale slikao kad se vakcinisao, pise:

Sinopharm SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated

 

Izgleda eto objasnjenja kako mi imamo ''mnogo'' vakcina.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Kasnije mogu o merama i o ostalom šta pišete...sada žurim i ostavljam samo jedan link

 

https://insajder.net/sr/sajt/vazno/23064/Kon-Ostajemo-jer-smo-potrebni-druga-je-stvar-da-li-nas-slušaju.htm

 

I pitanje- da li je ovaj čovek nenormalan, glup ili je samo jako bezobrazan?

Šta da ti kažem, evo jedan citat:
 

Quote

On je rekao da paralelno treba sprovesti sprečavanje svih kontakata koji nisu nužni za život i što bržu vakcinaciju.

Zvuči logično, neophodno i svako bi pozdravio ovo kao metod. Čak i ja iako bih džvanjkao i tražio jasne rokove do kad, ali suštinski nemam ozbiljnih primedbi do:

- ko određuje šta su nužni kontakti (man`te me to se podrazumeva, ne podrazumeva se)
- ko kontroliše sprečavanje kontakata, koliko je to broj ljudi? 
- šta tačno sprečava pandemiju da veselo širi među kontrolorima?

Kao što znaš najbolja kontrola je samokontrola, zašto ne motiviše Kon građane na samokontrolu? Zašto nas drži u neizvesnosti? Kako je moguće da moramo opet da čekamo petak da znamo procedure i pravila za vikend, zar ne može to malo unapred da se isplaniramo bolje? Zar nije pametnije tako?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AgroLaki said:

 

Po tome je bar deo vakcina kod nas Vuhanski. Gledam papir koji mi je cale slikao kad se vakcinisao, pise:

Sinopharm SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated

 

Izgleda eto objasnjenja kako mi imamo ''mnogo'' vakcina.

Isto i meni

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Kasnije mogu o merama i o ostalom šta pišete...sada žurim i ostavljam samo jedan link

 

https://insajder.net/sr/sajt/vazno/23064/Kon-Ostajemo-jer-smo-potrebni-druga-je-stvar-da-li-nas-slušaju.htm

 

I pitanje- da li je ovaj čovek nenormalan, glup ili je samo jako bezobrazan?

 

On je tu da brani ovu zemlju od virusa. :default_coffee:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...