Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nema veze, malo da se podsetimo. A usput, i ti koji ne smeju da prime vakcinu, isto ovako ko na slikama mogu da završe kada svih x slučajeva sa Aljaske brižljivo i uredno svuda budu objavljeni, pa se količina antivaksera poveća za još koji % ili 10inu procenata.

 

Neću nastavljati, samo da zaključim: na svaki neželjeni efekat vakcine treba objaviti po jednu prigodnu sličicu šta je sve kovid19 sposoban duradi (čisto da bude neizvesno pri odluci da l' se vakcinisati ili ne).

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stray_cat said:

Nema veze, malo da se podsetimo. A usput, i ti koji ne smeju da prime vakcinu, isto ovako ko na slikama mogu da završe kada svih x slučajeva sa Aljaske brižljivo i uredno svuda budu objavljeni, pa se količina antivaksera poveća za još koji % ili 10inu procenata.

 

Neću nastavljati, samo da zaključim: na svaki neželjeni efekat vakcine treba objaviti po jednu prigodnu sličicu šta je sve kovid19 sposoban duradi (čisto da bude neizvesno pri odluci da l' se vakcinisati ili ne).

 

Aha, sad vidim - ti na to gledas na taj nacin; ja iskljucivo s profesionalne strane, jer su moj posao nezeljeni efekti lekova, medicinskih pomagala, pa i vakcina, a ne odvracanje ljudi od vakcinisanja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam koja je slava bila prošlog vikenda (isto neka koja traje 3-4 dana), moja koleginica je slavila (kao i svake godine), ali sada uz mere predostrožnosti: umesto velikog ručka i večere, ona je napravila 2 ručka i 2 večere sa manjim brojem gostiju. Sada je pozitivna i zbunjena kako.

Edited by stray_cat
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ja kontam da se manje ljudi javlja na testiranje pa zbog toga. Ne verujem mnogo brojkama (mada mislim da lazu manje nego letos), ali gledam trendove, ovo se poklapa i sa onim sto smo culi od @Likvi .

 

Mislim da je ona letošnja studija o prokuženosti teška glupost i laž. Mi smo tada dobacili do plafon 10%, posle julskih brojki. Zašto to mislim. Naš institut je procenat identifikovanih počeo da izbacuje tek krajem oktobra kada je počelo da biva merljivo. Po toj prvoj brojki, a prema algoritmu koji sam navela ranije, Kg je bio na 7%, a Šumadija cela još niže, a studija nas je davala na 20. Veća prokuženost je npr.bila u Nišu što se videlo po brojkama- uvek je bio 4. po broju zaraženih, a veći od Kg ( ne zaboravimo da je letos tamo bilo divljanje).

Razlog male prokuženosti u Kg je čvrsta epidemiološka služba koja je zatvarala u izolaciju svakog, ne samo direktni kontakt. Pa smo imali da u policiji bude u izolaciji cela smena jer je kolegina ćerka pozitivna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

e to je ta "kultura komunikacije tradegije i mučeništva", pisao je pokojni Bora Pekić u svojoj kolumni negde ranih devedesetih, mislim 1991. u listu "Demokratija"  imam negde tu kolumnu skeniranu na jednom NAS-u, moram da ga popravim, ima lepe arhive tu.
Trenutno živimo tu komunikaciju, zanimljivo kako je proročanski Pekić to primetio tada.
Ukoliko nekad neko bude odgovarao za ovo što imamo na stolu danas, to mora da bude autor komunikacione strategije koja je više nego pogodna za razbuktavanje epidemije jer je potrošila sve, izlizala svaki mogući termin, obesmislila svaku odluku i svela nas na pojedinac vs virus umesto organizovano društvo vs virus.

 

Dugačka je to i ozbiljna tema, zašto mi kao narod pristajemo na sve ovo što nam se dešava i kako se razvilo i primilo to o čemu piše Pekić. Po mom laičkom mišljenju, ima mnogo veze sa ropstvom pod Turcima i mentalitetom koji se polako stvarao u tim uslovima (da zajebem državu jer je ionako neprijateljska, a da preživim). Pa onda beskrajni ratovi u poslednjih 200 godina, sunovrat svega 90ih...mnogo je to ozbiljna priča a i nije za ovu temu. Da bi neko trebalo da odgovara, sležem se, ali ne gajim neki optimizam.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Dugačka je to i ozbiljna tema, zašto mi kao narod pristajemo na sve ovo što nam se dešava i kako se razvilo i primilo to o čemu piše Pekić. Po mom laičkom mišljenju, ima mnogo veze sa ropstvom pod Turcima i mentalitetom koji se polako stvarao u tim uslovima (da zajebem državu jer je ionako neprijateljska, a da preživim). Pa onda beskrajni ratovi u poslednjih 200 godina, sunovrat svega 90ih...mnogo je to ozbiljna priča a i nije za ovu temu. Da bi neko trebalo da odgovara, sležem se, ali ne gajim neki optimizam.

slažem se, dugačka i ozbiljna tema. često čujem to mišljenje, i eh.. Nije da sporim nego da dosolim, mislim da korene vuče iz verzije hrišćanstva, da je sve ovo ostalo - posledično. Ima u tom ortodoksnom misticizmu suplementa kultu Vođe...
Inače danas prolazim u V Stepe pored kovid ambulante ne popušta gužva...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

slažem se, dugačka i ozbiljna tema. često čujem to mišljenje, i eh.. Nije da sporim nego da dosolim, mislim da korene vuče iz verzije hrišćanstva, da je sve ovo ostalo - posledično. Ima u tom ortodoksnom misticizmu suplementa kultu Vođe...
Inače danas prolazim u V Stepe pored kovid ambulante ne popušta gužva...

 

Šta onda reći za našu braću po veri sa Zapada i Papu? Mislim da taj kult vođe kod nas ima druge korene, a najverovatnije je mešavina raznih faktora, moguće je da ima i malo veze sa time o čemu pričaš... nego, da ne širimo dalje, otići ćemo skroz u of a uglavnom se slažemo.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pletilja said:

Jutros...komsinica 50+, pozdravim je, odgovara sa : "Imam koronu, vracam se sa testiranja", gledam je,  zena NEMA masku! Sta da mislim o zeni koju poznajem 30+ godina i koju sam smatrala normalnom, supruga je, majka, ceo zivot zivi u gradu. Koliko je ovakvih? Kao retko kad u proteklih 9 meseci osetila sam strah, osetila sam se ugrozeno i bila sam besna pola dana. 

 

 

 Išla sam zbog nečega prošle nedelje u PIO Fond. Zaposleni šetaju šalter salom bez maske. Na šalterima takođe bez maske.

 

Pre par meseci u MUP-u u Ljermontovoj slična situacija, tamo sam videla dvoje-troje sa maskom.

 

Prekjuče u lokalnoj samoposluzi "Sunce" na kasi jedna starija žena skida masku, liže prst i tako broji pare-da bi platila račun!

 

Kasir je opomene jednom- "Vratite masku, ne ližite novac", opomene drugi put, treći put je zamoli da sve ostavi i da izađe..da se posle vrati sa maskom koju neće skidati.

 

Čekala sam u redu na drugoj kasi. Starija žena koja je skinula masku kako bi vlažnim prstom brojala pare, psovala je napolju. 

 

Svi koji smo se tu zatekli, bili smo šokirani. Čak je i jedno dete pitalo majku " Šta to radi ova baba"?  

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stray_cat said:

Ako će, ovde na forumu da se objavljuje svaki pojedinačni slučaj neželjenih efekata na vakcinu, onda treba da se objavi i poneki od mnogih smrtnih slučajeva sa sve slikama od kovida19 (čisto da ne izgubimo fokus).

 

Pisali su neki forumasi da su vec ozbiljno depresivni zbog postojece situacije, i nijedan od njih nije zvucao kao antivaxer.

Prosto, imajmo obzira prema ljudima koji vec tesko prezivljavaju situaciju povezanu s covidom - njima te slike sigurno nece pomoci 😞

 

Clanke i vesti vezane za nezeljene efekte vakcina mozemo prebaciti na topic naucne informacije, pa tamo s tog aspekta da se diskutuju - ne u svrhu odvracanja ljudi od vakcinacije, vec s medicinske tacke gledista.

 

Nadam se da je ovim pojasnjena moja reakcija na onaj post s fotografijama.

 

Inace, koliko vidim rezultate ankete o vakcinaciji na ovom topicu, ogromna vecina planira da se vakcinise, tako da ovde ne moramo da "preach to the choir"

  • Like 2
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Pa tako isto mozemo postavljat slike od osoba sa leukemijom, ili sa ebolom, aids, cak i one dece iz indije koji imaju rep i tako... Samo sto te slike nikog ne interesuju, nije "moda" covid je najveca pocast u ljudskoj istoriji. Muka mi je.

 

Naravno eu drzave panice zatvaraju sve ali eto moze skijaski centri da rade.

Pa kad vidim takve mere, ne znam kako neko moze uopste da veruje u mere

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Naravno eu drzave panice zatvaraju sve ali eto moze skijaski centri da rade.

 

Bravo, ovo nisam ni isprocesirao. Naši krizni likovi su diskreditovani, možda još kod najsmešnijeg virusa. Ali preko ovoga kontam da i stranci biju ozbiljne faulove.

Policijski čas sa skijanjem koje je prošle godine dokazano širilo infekciju po Evropi :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CheshireCat said:

 

Bravo, ovo nisam ni isprocesirao. Naši krizni likovi su diskreditovani, možda još kod najsmešnijeg virusa. Ali preko ovoga kontam da i stranci biju ozbiljne faulove.

Policijski čas sa skijanjem koje je prošle godine dokazano širilo infekciju po Evropi :lol_2:

Jeste sirilo infekcije, ali tada bukvalno niko nije vodio racuna niti se nesto o tome znalo. Skijanje I boravak na planini ima zdravstvene benefite koje ne treba potpuno iskljuciti, a sve ima jos vise smisla ako se ljudi paze I drze odstojanje kao I po prodavnicama I drugim mestima gde se svakodnevno krecemo.

Link to comment
Share on other sites

Skijanje samo po sebi nije problem, ali su gondole koje izvlace skijase do skijalista, kao i redovi do ski lifrova problem, jer je tu guzva i svi su zbijeni jedan do drugog (cak i sad, videla neke snimke, iako su kao uveli mere i opominju ljude). Rekli su da nece otvoriti one kolibe na stazi gde se pravi pauza (a na kraju dana i apres ski zurke koje su i bile glavni nosioci zaraze pre godinu dana). Otvaranje skijalista u Austriji i Svajcarskoj je dokaz da se ne slusaju preporuke epidemiologa, vec da su politicari ti koji na kraju donose odluke. A ove dve zemlje ogroman deo novca zaradjuju upravo na skijasima/bordasima (pa su morali da malo ucutkaju nezadovoljne u ski centrima). Italija je pre nekih mesec dana trazila da se sve alpske zemlje dogovore i ne otvaraju skijalista, ali ih nisu slusali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zašto kod nas nema ovakvih analiza? Samo neuverljivi Petar Kočović. Ja odavno kažem da epidemiolozi treba da budu matematičari/ statističari, suludo protraćen medicinski fax na ove specijalizacije. Veće dogmatike od lekara nisam upoznala, makar velika većina. Oduševim se kad neko ume među njima da podeli dva decimalna broja ručno 

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2240270

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Juanito said:

Inače, trebali bi influenseri, jutuberi, instagrameri i ostali poznati, da promovišu vakcinisanje.

 

 

Pa krenula je od jutros Branka Sovrlić na RTS- kaže da ima nove pesme, ali neće da ih promoviše do vakcine

Edited by Likvi
  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Juanito, druze, vecina tvojih postova na ovim covid-19 temama su ili neki linkovi ili videa ili slike - mislim, znamo i mi da koristimo google search, copy/paste, insert link, ali daj malo i napisi ponesto "svojim" recima.

 

Hvala, ne bih da mi influenserka objasnjava da treba i zasto treba da se vakcinisem, mada razumem zasto kazes da bi i oni trebali da promovisu. Svi koji imaju uticaj na sire drustvo bi trebalo da promovisu vakcinaciju!

Jebesga, kakvo drustvo - takav i uticaj (jutjuberi, influenseri, pevaci i pevacice.... 😞 )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...