Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

25 minutes ago, ras kass said:

Ja i bih kupio bez da pitam za cenu. 

 

ako je tocno da se moze nositi mjesec dana onda se isplati, bolje dati 40kn nego minimum 90kn (jedna maska je minimum 3kn x 30 dana), medjutim ako se racuna na vecu zastitu (i sebe i drugih) od virusa nego sto to nude kirurske maske, onda tjorak. bakru treba nekoliko sati da unisti virus, dakle nije kao u video igricama, da virus cim dodje u dodir s bakrom PUF! nestane.

Link to comment
Share on other sites

ja sam usvojio praksu da nosim masku isključivo gde je propisano, i samo zbog okoline. Da je za mene, za ličnu zaštitu, ne bi videla moju njušku.

 

Obzirom da mi služi kao ispunjavanje puke forme, potpuno mi je svejedno koja je, činjenica da postoji na njušci zadovoljava propisano.

A i za modu me baš briga, tako da... Sve što ispunjava propisano od  strane nikad_uspešnijeg_kriznog_štaba_za_borbu_protiv_nevidljivog_neprijatelja u istoriji super.

Sećate se, kad je Damir Okanović onomad propisao da prilikom registracije svaki auto mora da ima onaj flourescentni prsluk, ja sa pokorno kupio, eno ga neotpakovan čuči u gepeku, služi za pokazivanje na tehničkom. Istu ulogu ima maska, sa istim efektom na bezbednost. Da ispuni formu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ako je tocno da se moze nositi mjesec dana onda se isplati, bolje dati 40kn nego minimum 90kn (jedna maska je minimum 3kn x 30 dana), medjutim ako se racuna na vecu zastitu (i sebe i drugih) od virusa nego sto to nude kirurske maske, onda tjorak. bakru treba nekoliko sati da unisti virus, dakle nije kao u video igricama, da virus cim dodje u dodir s bakrom PUF! nestane.

 

Da citam da ih i Capak ne preporucuje, kaze nema jos dokumentaciju da su delotvorne 

 

Malo cudno da dozvolis prodaju a nisi siguran da je ono sto pise na deklaraciji tacno. 

 

Mislim ja bih ih kupio, prvo jer dolaze iz izraela, drugo jer su bar neki pozotivni pomak. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ras kass said:

 

Da citam da ih i Capak ne preporucuje, kaze nema jos dokumentaciju da su delotvorne 

 

Malo cudno da dozvolis prodaju a nisi siguran da je ono sto pise na deklaraciji tacno. 

 

Mislim ja bih ih kupio, prvo jer dolaze iz izraela, drugo jer su bar neki pozotivni pomak. 

 

 

na deklaraciji pise antibakterijske.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

ko to kaze, ko to laze, da Slavonci nemaju novaca (za bacanje)?

 

https://www.glas-slavonije.hr/441149/3/Maske-koje-ubijaju-virus-razgrabe-se-iako-stoje-40-kuna

 

40 : 7,5 = 5,3 eura

 

1 hour ago, ras kass said:

Ja i bih kupio bez da pitam za cenu. 

 

To je vrlo dobra 4-slojna hirurska maska sa sertifikatom ISO 22609:2004.

Ali, ne nalazim kredibilan izvor da ”ubija [corona] virus”. Neko uspeo?

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

 

Cetiri sloja je odlicna zastita. 

 

 Htedoh Vjekoslavu da odgovori., ali se nadovezalo na tebe. 

U svakom slucaju odgovor moze da se nadoveze i na tvoj post. ☺️

 

Ako vec postoji duze sto nam ne rekose nesto??? 

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ras kass said:

 

 Htedoh Vjekoslavu da odgovori., ali se nadovezalo na tebe. 

U svakom slucaju odgovor moze da se nadoveze i na tvoj post. ☺️

 

Ako vec postoji duze sto nam ne rekose nesto??? 

 

Ja kad, silom  prilika, moram - koristim tesku artiljeriju.

 

 

IMG_20200827.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, urosg3 said:

ja sam usvojio praksu da nosim masku isključivo gde je propisano, i samo zbog okoline. Da je za mene, za ličnu zaštitu, ne bi videla moju njušku.

 

Obzirom da mi služi kao ispunjavanje puke forme, potpuno mi je svejedno koja je, činjenica da postoji na njušci zadovoljava propisano.

A i za modu me baš briga, tako da... Sve što ispunjava propisano od  strane nikad_uspešnijeg_kriznog_štaba_za_borbu_protiv_nevidljivog_neprijatelja u istoriji super.

Sećate se, kad je Damir Okanović onomad propisao da prilikom registracije svaki auto mora da ima onaj flourescentni prsluk, ja sa pokorno kupio, eno ga neotpakovan čuči u gepeku, služi za pokazivanje na tehničkom. Istu ulogu ima maska, sa istim efektom na bezbednost. Da ispuni formu.

 

ne daj boze stane auto negde posebno nocu u uslovima slabe vidljivosti?mozda nekome spase zivot

same goes za maske

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Krava kaze mu said:

 

ne daj boze stane auto negde posebno nocu u uslovima slabe vidljivosti?mozda nekome spase zivot

same goes za maske

možda. Ono što pouzdano znamo je da je proizvođačima prsluka ulepšalo život.

Same goes to maske 🙂

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Cyber said:

 

Ja kad, silom  prilika, moram - koristim tesku artiljeriju.

 

 

IMG_20200827.jpg

Pored manjih polumaski i P3R filtera i najteža aktiljerija 3M 6300 sa ovim čudom (nisam našao manji 6035 za 3M:

image.jpeg.9b1daaf946d62a39c2ba7e167aec9b98.jpeg

 

Vućeš tonu na glavi, ali pored virusa filtrira i gasove a lakše se diše nego sa KN95 maskama. Taman za hipermarkete, opštine, carine, nadleštva bilo koje druge vrste, svuda gde je centralna ventilacija uz veliku frekvenciju ljudi i gde se silom prilika preko pola sata provede.

 

P.S. P3R dostiže 99,97% samo sa full maskama, ne i sa polumaskama. Sa polumaskama je opet samo 95%, ali se sa sa teškom artiljerijom mnogo lakše diše nego sa KN95 što je za polučasovne boravke (i duže) u zatvorenom bitno. KN95 guše malo a i za stepeništva su mučenje. Sa polumaskama može maltene da se džogira.

 

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od starta nosim masku formalno i to samo gde je obavezujuće i to bez izuzetka, jer: 

- ne krećem se u leglu zaraze, pa da se moram nešto preterano plašiti;

- zbog drugih, da me ne gledaju kao da mi nešto fali i

- mislim da je niko ne nosi pravilno i kako treba (ili je nameštena nepravilno ili je predugo na licu ili je više puna skidana/stavljana i držana po torbama/džepovima/novčanicima) tako da ne vidim da u takvom stanju i tako upotrebljena može svog korisnika zaštititi od bilo čega...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ja bih ipak volio da kristalno jasno rascistimo pitanje "bakarnih maski", jer smijeh Sajberke na moj post se moze tumaciti na razlicite nacine. dakle, u ISO standardu koji je ovdje Sajberka navela pise tocno ono sto i ja tvrdim.

 

  • ISO 22609:2004 describes a laboratory test method for measuring the resistance of medical face masks to penetration by a splash of synthetic blood.
  • ISO 22609:2004 primarily addresses the performance of materials or certain material constructions used in medical face masks. The test method does not address the performance of the medical face mask's design, construction, interfaces or other factors which may affect the overall protection offered by the medical face mask and its operation (such as filtration efficiency and pressure drop).
  • ISO 22609:2004 does not evaluate the performance of medical face masks as a protection against contamination via airborne exposure pathways or in the prevention of the penetration of aerosolized body fluids deposited on the medical face mask.
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Vjekoslav said:

ja bih ipak volio da kristalno jasno rascistimo pitanje "bakarnih maski", jer smijeh Sajberke na moj post se moze tumaciti na razlicite nacine. dakle, u ISO standardu koji je ovdje Sajberka navela pise tocno ono sto i ja tvrdim.

  • ISO 22609:2004 describes a laboratory test method for measuring the resistance of medical face masks to penetration by a splash of synthetic blood.
  • ISO 22609:2004 primarily addresses the performance of materials or certain material constructions used in medical face masks. The test method does not address the performance of the medical face mask's design, construction, interfaces or other factors which may affect the overall protection offered by the medical face mask and its operation (such as filtration efficiency and pressure drop).
  • ISO 22609:2004 does not evaluate the performance of medical face masks as a protection against contamination via airborne exposure pathways or in the prevention of the penetration of aerosolized body fluids deposited on the medical face mask.

 

Da ne ispadne nesporazum zasto sam se nasmejala – vizualizovala sam nekriticnog citaoca novinskog clanka u kome pise ”ubija virus” bez bilo kakvih objasnjenja u cemu se ta ubitacnost sastoji. A u sledecoj sceni sam videla tog istog citaoca kako ne zali energiju i vreme da se dokopa maske o cijim svojstvima nema pojma, jer mu nije ni palo na pamet da sazna poblize o tome. Taj bi se nakon "plenidbe" maske verovatno uljuljkao i spustio gard (to, doduse, nije smesno). Ti, naravno, nisi taj citalac. 

 

Hvala ti sto si kvotovao ISO, mnogi ne vole da kliknu na link. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:


Razumem da hoćeš neku paralelu da napraviš, pa me zainteresovalo - koju.

 

Kao i maske, i odeća štiti od zdravstvene pretnje-smrzavanja odnosno gubitka telesne temperatura. Uz to, ako maske ugrožavaju ličnu slobodu, šta onda reći za odeću, koja nam je nametnuta i društvenim normama? 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stefan81888 said:

 

Kao i maske, i odeća štiti od zdravstvene pretnje-smrzavanja odnosno gubitka telesne temperatura. Uz to, ako maske ugrožavaju ličnu slobodu, šta onda reći za odeću, koja nam je nametnuta i društvenim normama? 

 

jasno mi je. Lako rešiva dilema:
1. Nema veze sa slobodom, kako bi imalo kad je nametnuta mare, nošenje maski je propisano.
2. Nošenje odeće stvarno štiti od vremenskih uslova
Na kraju sve što pišeš bi moglo da stoji da ima utemeljenje u društvenim navikama, kao što nošenje odeće ipak ima. Odavno se praktikuje, pa smo svikli što se kaže.
Nošenje maski nema to utemeljenje, trebaće vekovi da stekne, onda bi poređenje bilo kako tako primereno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stefan81888 said:

Zašto se zaustaviti na maskama? Skinimo i pobacajmo i odeću? 

 

Ja sam za. Uglavnom kad sam kuci, sam bez odece. Naravno cim neko zakuca na vrata onda se obucem. Imam uslova da budem i u dvoristu go, ali ipak ovde na selu privacy nije kao mozda u gradu.

Masku nosim jednu te istu evo mesec dana, ovu hirursku, nema virusa na njoj, i dalje je cista. Zasto menjati.

Ne krecem se mnogo samo osnovno, samoposluga i to je to.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Vjekoslav said:

 

Uki, niko od nas starijih forumasa s B92 ne vjeruje da si ti ikada bio nudist. e sad, za ove mlade, ne znam.

eh 🙂

neka 1993. leto bila agencija u Bgd  "Odeon" i zakupili Adu Bojanu na celu sezonu, a trebao im IT za booking 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...