Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ja bas hteo postaviti.
Zanimljiv interviju. Odlicni saveti.
I kako kaze Kini je pomogla diktatura emoji1.png

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Kini nije pomogla diktatura - vec svest o tome koliko je je kolektiv bitniji od pojedinca, a to su imali i pre komunizma.

Probaj da zatvois u karantin NYC, WADC, London, Berlin, Paris.. - pucnjava i neredi po ulicama bi nastali  u roku od 2h posle proglasenja mera.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Kini nije pomogla diktatura - vec svest o tome koliko je je kolektiv bitniji od pojedinca, a to su imali i pre komunizma.
Probaj da zatvois u karantin NYC, WADC, London, Berlin, Paris.. - pucnjava i neredi po ulicama bi nastali  u roku od 2h posle proglasenja mera.
:default_coffee:
To kaze taj biolog u videu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Akiro said:

Inače, ni Asepsol oko Corone ne pomaže, samo hlor je uništava i temperature preko 25 stepeni

 

Ne znam...uz realnu mogućnost da ispadnem glup u društvu...kako je ovo sa 25 stepeni moguće? Onda po toj logici moj organizam sa temperaturom od 36-37 stepeni koliko je normalna temperatura, ubija virus lagano? Biće da je to 25 stepeni neko tresnuo, kao i informaciju o kineskoj toploj vodi i sličnim lekovima.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prosto i jednostavno, najveci problem sa ovim virusom je nesposobnost institucija da kontrolisu sirenje i kapaciteti za lecenje.

Ako tako gledamo, Srbija ne moze biti optimisticna.

Ja sam trenutno u Bugarskoj, od juce je sve zatvoreno, ne rade restorani, trzni centri, skole, univerziteti, kancelarije. Rade samo prodavnice sa snabdevanje. To ce biti na snazi do kraja marta sigurno.

 

Apsolutno je jasno da je to minimum mera potreban da se dodje do rezultata.

 

Zaista je tesko shvatiti sta nasi diletanti rade....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, NMX said:

 

Ne znam...uz realnu mogućnost da ispadnem glup u društvu...kako je ovo sa 25 stepeni moguće? Onda po toj logici moj organizam sa temperaturom od 36-37 stepeni koliko je normalna temperatura, ubija virus lagano? Biće da je to 25 stepeni neko tresnuo, kao i informaciju o kineskoj toploj vodi i sličnim lekovima.

 

 

 Koliko sam shvatio na 25+ spoljne temperature ne opstaje dugo.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, NMX said:

 

Ne znam...uz realnu mogućnost da ispadnem glup u društvu...kako je ovo sa 25 stepeni moguće? Onda po toj logici moj organizam sa temperaturom od 36-37 stepeni koliko je normalna temperatura, ubija virus lagano? Biće da je to 25 stepeni neko tresnuo, kao i informaciju o kineskoj toploj vodi i sličnim lekovima.

 

 

Po tvojoj logici onda bi i sezonski grip naš organizam ubijao 😁 Trenutno je mišljenje da će kao i kod gripa, toplije vreme pomoći u smanjenju širenja virusa. 

Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/lifestyle/predvidjanja-posle-koronavirusa-li-edelkoort/

Moje baka iz Banata je svaku bedu koja joj se desavala znala da isprati sa "ko zna za sta je ovo dobro"...pa tako i ja, pitam se: 

- kako ce karantin da podnesu sve ove influenserke, modni gurui, sve te spodobe koje forsiraju konzumerizam, licnu promociju izbezumljenosti  i besmisla?

- kako se ove mlade mame cija deca divljaju po kaficima i pripadajucim gradskim trgovima dok one razmenjuju selfije sa drugaricama - kako ce one da podnesu da, konacno, budu u svojoj kuci, peru, kuvaju, budu sa svojom porodicom - ceo dan? Bez teretane, spa tretmana, shopinga....?

- kako ce ovi silni bizmismeni, navikli na extra profite iscedjene iz svojih otupelih radnika da prezive bez sajmova najnovijih modela automobila, jahti....?

- sta ce belosvetska omladina bez koncerata omamljuijuce dum dum muzike, bez svojih idola, gde ce da bleje....?

Javlja mi se da ce da puknu po svim shavovima, da u njihovim zivotima ni kamen na kamenu nece ostati. 

Moze li korona da nas privede (samo) svesti, da se otreznimo i shvatimo da smo ranjivi kao vrsta, da moze i da nas ne bude i da planetu mogu da naslede oni koji je zaista zasluzuju a da to ne moramo da budemo - mi? 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

https://nova.rs/lifestyle/predvidjanja-posle-koronavirusa-li-edelkoort/

Moje baka iz Banata je svaku bedu koja joj se desavala znala da isprati sa "ko zna za sta je ovo dobro"...pa tako i ja, pitam se: 

- kako ce karantin da podnesu sve ove influenserke, modni gurui, sve te spodobe koje forsiraju konzumerizam, licnu promociju izbezumljenosti  i besmisla?

- kako se ove mlade mame cija deca divljaju po kaficima i pripadajucim gradskim trgovima dok one razmenjuju selfije sa drugaricama - kako ce one da podnesu da, konacno, budu u svojoj kuci, peru, kuvaju, budu sa svojom porodicom - ceo dan? Bez teretane, spa tretmana, shopinga....?

- kako ce ovi silni bizmismeni, navikli na extra profite iscedjene iz svojih otupelih radnika da prezive bez sajmova najnovijih modela automobila, jahti....?

- sta ce belosvetska omladina bez koncerata omamljuijuce dum dum muzike, bez svojih idola, gde ce da bleje....?

Javlja mi se da ce da puknu po svim shavovima, da u njihovim zivotima ni kamen na kamenu nece ostati. 

Moze li korona da nas privede (samo) svesti, da se otreznimo i shvatimo da smo ranjivi kao vrsta, da moze i da nas ne bude i da planetu mogu da naslede oni koji je zaista zasluzuju a da to ne moramo da budemo - mi? 

 

Postovana Gospodjo Highlanderka, odgovor na Vase pitanje je - NIKAKO. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Green23 said:

Po tvojoj logici onda bi i sezonski grip naš organizam ubijao 😁 Trenutno je mišljenje da će kao i kod gripa, toplije vreme pomoći u smanjenju širenja virusa. 

 

Pa hoće kao i za svaki virus, iz više razloga ali oni nisu vezani za temperatzuru

 

- ljudi su više napolju, manje u zatvorenom prostoru

- ne greje se vazduh u zatvorenom prostoru (samim tim i isušuje, što je najgore za grlo i disajne organe - suv vazduh, jer se na suvu sluzokožu lakše kači)

- prostorije se luftiraju više

- UV zraci

 

Dakle, temperatura nije nužno bitna. Eno australija, singapur - leto, pa ima korone. Španija već ima prolećne temperature a gori trenutno. 

 

Nisam baš siguran u tu teoriju temperature..više mislim da je do perioda za koje neke mere koje su uvedene, daju rezultate. Kina je okončala koronu u sred zime.

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Pletilja said:

https://nova.rs/lifestyle/predvidjanja-posle-koronavirusa-li-edelkoort/

Moje baka iz Banata je svaku bedu koja joj se desavala znala da isprati sa "ko zna za sta je ovo dobro"...pa tako i ja, pitam se: 

- kako ce karantin da podnesu sve ove influenserke, modni gurui, sve te spodobe koje forsiraju konzumerizam, licnu promociju izbezumljenosti  i besmisla?

- kako se ove mlade mame cija deca divljaju po kaficima i pripadajucim gradskim trgovima dok one razmenjuju selfije sa drugaricama - kako ce one da podnesu da, konacno, budu u svojoj kuci, peru, kuvaju, budu sa svojom porodicom - ceo dan? Bez teretane, spa tretmana, shopinga....?

- kako ce ovi silni bizmismeni, navikli na extra profite iscedjene iz svojih otupelih radnika da prezive bez sajmova najnovijih modela automobila, jahti....?

- sta ce belosvetska omladina bez koncerata omamljuijuce dum dum muzike, bez svojih idola, gde ce da bleje....?

Javlja mi se da ce da puknu po svim shavovima, da u njihovim zivotima ni kamen na kamenu nece ostati. 

Moze li korona da nas privede (samo) svesti, da se otreznimo i shvatimo da smo ranjivi kao vrsta, da moze i da nas ne bude i da planetu mogu da naslede oni koji je zaista zasluzuju a da to ne moramo da budemo - mi? 

 

 

Jutros se dopisujem sa sestrom, i poslao on video od Marije Mihailovic o korona virusu, i naravno da se zabrinula. Posto je frizer, kaze da vec ima manje posla jer ne dolaze musterije da prave frizure, nema proslava, raznoraznih, ni frizure ne trebaju. Sta ce biti ako zatvori salon na neko vreme, a rezije i kiriju treba platiti.

Link to comment
Share on other sites

Za sabraću paničare i opsesivce info: hlorni granulat u veoma blagom rastvoru rešava dezinfekciju površina (onih nemetalnih, koje jelte nisu osetljive na hlor) pa i kože. Uostalom, i pijaća voda se čisti hlorom a i plivamo u bazenima sa time. Samo je pitanje doziranja. Upravo naručio dva kg pa da vidimo da li je podnošljivo (i.e. ne smrdi previše). Nema više po apotekama da se nađe ali, hvala bogu, ima još po radnjama sa opremom za čišćenje bazena. BTW, odmah su znali da se ne radi o bazenu i naglasili da se pročita uputstvo za doziranje. Hebiga, čime ćemo sve da se bavimo zbog ove Corone.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

Verovatno tako mora, ali ipak lebdi neki gorki utisak. Sva ta prica o Evropi bez granica, protoku ljudi i svega ostalog, svi napusteni i sruseni objekti uz nekada postojece granicne prelaze... A kada je dosla ovako dramaticna i tragicna situacija... Neka crkavaju tamo negde po Italiji, samo da ne udju kod nas. Kad je sve ok i pravi se kinta, svi smo super, a sada kada je jednom najteze, svi ga odbacuju.

Kazem, verovatno tako treba i mora, ali ostaje taj gorki utisak da bi mozda isto bilo i kada bi neke druge EU drzave imale kapaciteta da prime obolele iz drugih zemalja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, berti said:

Verovatno tako mora, ali ipak lebdi neki gorki utisak. Sva ta prica o Evropi bez granica, protoku ljudi i svega ostalog, svi napusteni i sruseni objekti uz nekada postojece granicne prelaze... A kada je dosla ovako dramaticna i tragicna situacija... Neka crkavaju tamo negde po Italiji, samo da ne udju kod nas. Kad je sve ok i pravi se kinta, svi smo super, a sada kada je jednom najteze, svi ga odbacuju.

Kazem, verovatno tako treba i mora, ali ostaje taj gorki utisak da bi mozda isto bilo i kada bi neke druge EU drzave imale kapaciteta da prime obolele iz drugih zemalja.

 

Bilo je debilnih i glupih postova na ovom threadu ali ovaj spada u sami vrh, medju najbolje.

 

Bravo!

 

Gorki ukus velis, sto streba primjeniti neke mjere zastite umjesto da se solidarisemo sa Talijanima tako sto cemo se svi zaraziti. Svaka cast. Nego, vidje li da su Kinezi poslali avion strucnjaka u Italiju da pomognu oko krize? Ne?

 

E jebiga.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

 

Bilo je debilnih i glupih postova na ovom threadu ali ovaj spada u sami vrh, medju najbolje.

 

Bravo!

 

Gorki ukus velis, sto streba primjeniti neke mjere zastite umjesto da se solidarisemo sa Talijanima tako sto cemo se svi zaraziti. Svaka cast. Nego, vidje li da su Kinezi poslali avion strucnjaka u Italiju da pomognu oko krize? Ne?

 

E jebiga.

Kazem da verovatno ovako mora i treba, valjda umes da citas. Samo kazem da ostaje utisak da se mozda nekako najugrozenijoj drzavi mozda moglo vise pomoci. To ne znaci masovno primiti sve koji pohrle iz Italije. Ako ti imas saznanja da nije nikako moglo, onda ok, verujemo ti.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...