Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ja znam tacno 0 ljudi koji su se vakcinisali a onda najebali od korone, bilo sa tezom slikom ili u bolnici. NULA. Ne kazem da ih nema.

 

Sa druge strane, broj ljudi koje znam da su umrli od korone je nekih 30-35. O toga 20-ak poznavao dobro, ostale sam znao iz vidjenja.

 

Tako da i nije neki izbor realno. Takodje, uracunajmo da se vakcinacija vrsila u jeku treceg talasa. I to nije nimalo povoljan momenat za vakcinaciju. Pa opet, nula tezih slucajeva nakon vakcine.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Jel to meni vise ne treba PCR da udjem u SR? 

E pa mozda i svratim, a kao stoje sa prihvatanjem ovih nasih papirica za vakcinisanje? Ne izgledaju bas nesto strogo sluzbeno.

Pa ja tako tumacim ovo sto stoji na sajtu ministarstva. Naravno, ne iskljucujem mogucnost da su lose formulisali i da su priznate samo vakcine primljene u Srbiji.

 

Na kraju ce da ispadne kako onaj na aerodromu/granicnom prelazu protumaci taj papir. 

Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec kod vakcine. Evo jedne price iz prve ruke. Moja rodjaka nehotice uradila kampanju za vakcinaciju u svom selu. Kako to ide kod nas po selima, svi se znaju i svako o svakom zna sve pa i dijagnoze. Uglavnom, u tom selu nije bilo neko interesovanje za vakcinu. I onda se pre jedno dva meseca prosirio virus. Moja rodjaka ima 75 godina, slabog zdravlja, mnoge bolesti tokom godina da ne idem sad u detalje. Vakcinisana sinofarmom kao i njen muz. Nazalost, budu pozitivni na Covid 19. Verovatno unuk doneo u kucu ( 30 godina, nije vakcinisan). Njen muz malo kasljao i temperatura i to je to. Njoj temperatura  jedan dan i bol u grlu. I bukvalno nista pored toga. Njen unuk zaglavio bolnicu u Nisu na 20 dana, bio na kiseoniku, sada srecom sve ok. Ovi ostali po selu sto su kao dobrog zdravlja bili daleko losije prosli, nazalost bilo je i smrtnih slucajeva

 

Uglavnom, posle ovoga sto se desilo, ljudi se vakcinisu jer rezonuju ako je ova zena prosla kao neku prehladu (a onako slaba sto bi rekli nasi ljudi), a onaj domacin zavrsio u Nis ili Krusevac, znaci da vakcina radi. Nema, to je mentalitet. Dok ne udari blizu tebe, dzabe sto strucnjaci pricaju da treba da se vakcinises.

Edited by feanorlfc
  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, feanorlfc said:

Pa ja tako tumacim ovo sto stoji na sajtu ministarstva. Naravno, ne iskljucujem mogucnost da su lose formulisali i da su priznate samo vakcine primljene u Srbiji.

 

Na kraju ce da ispadne kako onaj na aerodromu/granicnom prelazu protumaci taj papir. 

To se spremas za Srbiju 🙂

mislim da nemas brige oko karantina I PCR testa kao vakcinisan. U Srbiji su priznate sve vakcine koliko znam.

Link to comment
Share on other sites

Ja noćas dobio temperaturu...37,8...brzi test negativan, PCR rezultati sutra.....cenim da je obična prehlada...

 

I da, bolucka me i grebe grlo. Saturacija na granici. Doktorica iskolačila oči kad sam joj rekao da sam do pre 4-5 dana pušio po dve ipo kutije cigareta dnevno....

 

Sada pućkam umbrelu...

 

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

To se spremas za Srbiju 🙂

mislim da nemas brige oko karantina I PCR testa kao vakcinisan. U Srbiji su priznate sve vakcine koliko znam.

Mislim da je vreme.:classic_smile:  Evo i Srbija vise nije na listi rizicnih zemalja. A Svajcarci u svakom slucaju ukidaju karantin za vakcinisane (od 31 maja). I mnoge stvari se ovde vracaju u normalu, a vakcinacija posle sporog pocetka sada ide punom parom.  Uskoro ce i taj digitalni sertifikat. Vec se zna da ce biti potreban za medjunarodna putovanja, za koncerte i klubove ali ne i za javni transport i prodavnice. Mislim da je to ok. Od juna se i restorani otvaraju (mislim, za vas to ne znaci puno, u Srbiji kafane nisu ni prestajale da rade), ali ovde od decembra ne rade. Mogao si u basti od aprila, ali obzirom na temperaturu napolju.... Videcemo, ide to u dobrom pravcu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Srednje (a i osnovne) škole i fakulteti moraju od sledeće školske godine da rade u fultajmu, inače će, možda, šteta biti nepopravljiva. Znači svaki dan sa časovima od 45 minuta.

 

Anegdotalno, vrlo neprovereno, čuo sam da, po prvi put, vojne škole nisu upisale u prvom krugu dovoljan broj učenika i studenata u prvom krugu.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, stray_cat said:

Srednje (a i osnovne) škole i fakulteti moraju od sledeće školske godine da rade u fultajmu, inače će, možda, šteta biti nepopravljiva. Znači svaki dan sa časovima od 45 minuta.

 

Anegdotalno, vrlo neprovereno, čuo sam da, po prvi put, vojne škole nisu upisale u prvom krugu dovoljan broj učenika i studenata u prvom krugu

 

Sa ovim sam potpuno saglasan, kao i 90 posto kolega. Samo steta sto ce Google ucionice da se isprazne, bas mi nekako zao 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Harmonika said:

Pa, dosta clanaka o koroni vakcinama su tendeciozni..zato je tesko i znati i dobiti prave informacije...sto se Sinofarma tice, ocigledno je da imunitet stvara sporije, i do preko mesec dana nakon druge doze kod mnogih, starije populacije narocito, ili se cak i ne primi..e sad, koliko kako i sta u kojim slucajevima, to ostaje da se vidi..velika je debata u strucnim krugovima, pa i mejdu nasima(Sekler, Vujicic, Babic), d ali SInofarm stvara ili e stvara celijski imunitet..Sekler priznaje zasada, da, po onome sto ej citao po casopisima, ne zna se, sture su informacije..

 

 

 

kinesko....   sa ALIja  

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Hugo Punch said:

Sa druge strane, broj ljudi koje znam da su umrli od korone je nekih 30-35. O toga 20-ak poznavao dobro, ostale sam znao iz vidjenja.

U pm, pa to je ogroman broj! Znam da je u Srbiji bila gadna situacija ali ovoliki broj poznanika mi se čini procentualno ogroman. Koliko ljudi ti dobro poznaješ?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Hugo Punch said:

Poznanika, ne prijatelja. Ljudi koje sam znao ne iz priče nego lično. Baš ih je dosta umrlo.

Hvala na objašnjenju. Ipak, to je ogroman broj. Ako uzmemo da poznaješ jedno 1,000 ljudi, 35 je 3.5%. 

Link to comment
Share on other sites

100% se slažem @Hugo Punch, brojka je i mene zabezeknula - a ja sam lik koji odavno govori da se brojke šteluju i da su prave brojke bar tri puta gore od zvaničnih. 

 

Baš se pitam - za ove druge što žive u Srbiji, koliko poznanika znate da je umrlo od kovida? Znam, morbidno pitanje, samo pitam sa statističke tačke gledišta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 Da li u Srbiji ima avio letova do Indije i kako taj soj može da dođe do nas..ili ipak neće ?  

 

naravno da ima, sa presedanjem

...zato se i kaze da virus moze da presedne

 

uzdaj se u kontrolu na tom srednjem aerodromu, onom izmedju indije i srbije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja lično da sam poznavao, a da je osoba umrla sa dijagnostikovanim kovidom - jednu ženu u kasnim 60tim (bolji je izraz od "poznavao" je "video jednom u životu").

 

Pored toga znam za više slučajeva na nivou - poznanici moje porodice/drugova koje ja nisam nikada video. Za mnoge među njima se zna da su imali neke prateće stvari.

 

Iz druge ruke (izvori koji su poznanici mojih poznanika) sam naravno čuo za dosta slučajeva i svakakvih priča.

 

 

Istovremeno znam više slučajeva relativno starijih ljudi koji su uspeli da preguraju koronu (takođe na nivou da više znam ko su nego što su mi poznanici).

A u poslednjih godinu dana je od raka/srčanog/moždanog udara otišlo nekoliko ljudi koje sam lično dobro poznavao.

 

 

Međutim koliko god da partikularan čovek nije ili jeste čuo dva su pokazatelja baš prisutna - demografska statistika koja prijavljuje značajna pojačanja smrtnosti i pogotovo selebritiji.

 

Ove zime je umrlo baš puno selebritija. Odokativno više nego ranijih sezona.

 

Ivan Bekjarev

Miša Aleksić

Đole Balašević

Dragoljub Đuričić

Zafir Hadžimanov

Sanja Ilić

Milka Babović

Vlasta Velisavljević

Tozovac

Zoran Simljanović

...

 

 

Primećujem: praktično da nema poznatih žena koje su umrle od korone.

A ima dosta umrlih koji nisu umrli od korone (Neša Japanac, Kićo Slabinac, Bora Drljača...)

 

  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

100% se slažem @Hugo Punch, brojka je i mene zabezeknula - a ja sam lik koji odavno govori da se brojke šteluju i da su prave brojke bar tri puta gore od zvaničnih. 

 

Baš se pitam - za ove druge što žive u Srbiji, koliko poznanika znate da je umrlo od kovida? Znam, morbidno pitanje, samo pitam sa statističke tačke gledišta.

Zamoje mesto, tesko je reci..niko iz blize okoline, znam jednu osobu koja je u boknici i zakacila, kos u prvom, drugom talasu,srcani bolesnik inace, tada preziveo, umro zimus..a cuo sma i za jos neke ljude, jedna otac i sin npr..s tim sto ja pojam nemam ko je sve prlelezao, i kose vakcinisao u mome mestu, tri kruga smo za mesec dana imali..za jednu osobu sma pre mesec dana cuo da je u btajnici umrla, zena, ne bas mlad,a njenu prethodnu zdravstvenu sliku ne znam..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

Zamoje mesto, tesko je reci..niko iz blize okoline, znam jednu osobu koja je u boknici i zakacila, kos u prvom, drugom talasu,srcani bolesnik inace, tada preziveo, umro zimus..a cuo sma i za jos neke ljude, jedna otac i sin npr..s tim sto ja pojam nemam ko je sve prlelezao, i kose vakcinisao u mome mestu, tri kruga smo za mesec dana imali..za jednu osobu sma pre mesec dana cuo da je u btajnici umrla, zena, ne bas mlad,a njenu prethodnu zdravstvenu sliku ne znam..

 

Ja sam čuo (iz te druge/treće ruke) da ljudi od 50-60 izguraju koronu i posle mesec dva umru. Nešto kao ovo sa Astrom što spominju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...