Jump to content

ATP & WTA lista


CheshireCat

Recommended Posts

to je neformalna lista, pregnuce jednog teniskog entuzijaste.
realno da npr. Lejver i Kortova nemaju pojma da ista postoji a kamo li kako stoje na njoj, jer na kraju krajeva brojanje sedmica pre open ere s razlogom deluje apsurdno i deplasirano.

 

u principu,opsteprihvaceno je misljenje da se Novak od prosle godine trka sam sa sobom  ali misljenja sam da ovako moze biti zanimljivije, barem meni 🙂

 

postoje jos neke bizarne tabele koje ukljucuju dublove i wheelchair takmicare, pa onda stoni tenis, badminton, cak golf i sah (kao pojedinacne sportove) svasta se moze naci ...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cojep said:

to je neformalna lista, pregnuce jednog teniskog entuzijaste.
realno da npr. Lejver i Kortova nemaju pojma da ista postoji a kamo li kako stoje na njoj, jer na kraju krajeva brojanje sedmica pre open ere s razlogom deluje apsurdno i deplasirano.

 

u principu,opsteprihvaceno je misljenje da se Novak od prosle godine trka sam sa sobom  ali misljenja sam da ovako moze biti zanimljivije, barem meni 🙂

 

postoje jos neke bizarne tabele koje ukljucuju dublove i wheelchair takmicare, pa onda stoni tenis, badminton, cak golf i sah (kao pojedinacne sportove) svasta se moze naci ...

 

ma da, pre open ere i formiranja kompjuterskih lista je totalno deplasirano diskutovati. narocito onaj deo kad je neka gruupa novinara sela za sto i sama sastvila listu kako oni zamisljaju da je situacija. mogu samo da zamislim na sta bi licila danasnja lista da danasnji teniski novinari sami sastavljaju listu. Novak ne bi imao ni dana na #1.

tako da: hvala bogu na kompjuterskoj listi. :classic_biggrin:

 

a ovo poredjenje s drugim disciplinama je i pocelo od kako je Novak prebacio Fedov rekord za muskarce: ne daj boze da se negde pomene da on drzi (neki) rekord, odmah je tu ubacena Stefi ( i ostale teniserke), a onda su pocela i ova dodatna poredjenja.

Procitah npr. da ljudi koji drze Tennis podcast (David Law - medijski direktor Kvinsa, Katarina Vitaker - teniski komentaror na sky-u, i neki mladjahni clan Mat Roberts) nisu imali pojma da je Novak napunio punih 7 godina na #1. I naravno da u svom podcastu nisu uopste pominjali taj milestone. Oni, naravno, sve vreme ignorisu Novaka. Jedino kad ga pominju je kad treba za nesto da ga kritikuju (pri cemu je rec "kritika" eufemizam za ono sto Katarina prica). Mozes da zamislis? :classic_rolleyes:

 

Spoiler

Dejvid je pre koji dan naravno ponovo napravio 💩 svojim twitom gde je iz komentara o Alkarazu kao buducnosti tenisa izbacio Novaka. Komentar je bio od prilike: evo sad vidimo na sta ce liciti buducnost kad se jednom Fed i Nadal penzionisu. Ni pomena Novaka - on ne postoji, izbrisan je totalno.

Posle se kao pravdao da nije pomenuo Novaka jer se on sigurno jos dugo nece penzionisati, na sta su ga ljudi pitali: da li on to ima neke insajderske informacije o skorasnjem Nadalovom penzionisanju?

Mislim, sta reci :classic_rolleyes:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Novak ako osvoji i ovu sezonu, to treba da vredi x2. 

 

April je mesec, a ne znam kome bih dao šansu da bude broj 1, za sad baš lepe šanse ima Rafa, jer je sakupio ogroman broj bodova pred šljaku i uzimajući u obzir na situacije Novaka i Danila.

 

Zverev je sakupio neozbiljan broj bodova do sada, dok Cicipas nema taj kontinuitet za čitavu sezonu, mogu da izvuku samo ako budu igrali opet 30 turnira. Sve se može promeniti ako im konačno dođe prvenac na slemu, jer koliko vidimo, ove sezone će biti potrebno baš veoma mali broj bodova za YE#1, možda oko 7-8 hiljada.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Banuju Ruse, banuju Zvereva, banuju Novaka i eto Nadala na #1, da napabirci 2 godine zaostatka za Novakom (pa ce onda ponovo broj sedmica na #1 postati relevantan parametar u procenjivanju velicine nekog tenisera).

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dracarys said:

Može se reći da prisustvujemo poslednjim Novakovim nedeljama na prvom mestu.

 

 

Pa ne obavezno.

Ako se dotetura do RGa na prvom mestu - to bi bilo 372 nedelje. Jel treba više? Da nije bitno da stigne Šteficu? Pa nije Štefica imala Federera i Nadala za rekord...

 

Onda ako uzme RG i Wim, što nije lako izvodljivo, ali nije ni nemoguće - ostaće prvi i posle RG.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

Banuju Ruse, banuju Zvereva, banuju Novaka i eto Nadala na #1, da napabirci 2 godine zaostatka za Novakom (pa ce onda ponovo broj sedmica na #1 postati relevantan parametar u procenjivanju velicine nekog tenisera).

Mene sve plasi mogucnost da Makron pokrene ponovo da nevakcinisani ne mogu da igraju RG kao sto je pretio. Trenutno to nije aktuelno ali ako se neki cudom rat u Ukrajini zavrsi (cemu se inace nadam iz sve snage btw), bojim se da ce odmah covid ponovo da pocne da bude aktuelan

Link to comment
Share on other sites

ako sad na brzaka nisam napravila gresku u racunanju, ovo bi bila situacija za trku za #1:

 

do RG:

  • Novak mora da sakupi bar 680 bodova u Madridu i Rimu da ostane ispred Medvedeva (koji ne igra) - Novaku se tek 6.6. (u sred RG - sto mislim da se nece desiti) skida 250 bodova od proslogodisnjeg Beograda-2
  • Novak ima zalihu/prednost od 1185 bodova u odnosu na Zvereva
  • Novak ima zalihu/prednost od 2045 bodova u odnosu na Nadala - znaci Nadal ga ne moze preteci pred RG

 

posle RG:

bodovi od proslogodisnjeg RG bi trebalo da se skidaju tek 13.6. (tako kaze ATP sajt), sto bi znacilo da ce jednu sedmicu bodovi biti duplirani (?) ako se postuju standardna pravila racunanja bodova. Ali videcemo.

Elem, sedmicu posle toga (posle odigranog Stutgarta i Den Boscha) situacija je sledeca:

 

  • Novak mora da sakupi bar 2570 bodova u Madridu, Rimu i na RG da ostane ispred Medvedeva (ako ovaj uopste ne bude igrao sljaku, u suprotnom mora da nadoknadi i te novoosvojene bodove Medvedeva)
  • Novak mora da sakupi bar 345 bodova vise od Zvereva u Madridu, Rimu i na RG da ostane ispred njega.
  • Novak ima zalihu/prednost od 795 bodova u odnosu na Nadala - toliko vise bodova moze Nadal da sakupi u Madridu, Rimu i na RG a da ga ne pretekne.

 

sedmica pred Wimbldon (kad se odredjuju nosioci):

 

  • Novak je u minusu od 2480 u odnosu na Medvedeva. Znaci, ako ne sakupi bar ovoliko bodova u Madridu, Rimu, na RG i na nekom od travnatih turnira: Stutgart/DenBosh, Queens/Halle /ako ih bude igrao) Medvedev ce biti #1 i bio bi prvi nosilac na WImbldonu da ga nisu banovali.
  • Novak je u minusu od 300 bodova u odnosu na Zvereva. Znaci toliko vise bodova mora da osvoji od njega na sljaci i travi da bi bio viserangirani nosilac na Wimbldonu
  • Novak ima zalihu/prednost od 795 bodova u odnosu na Nadala

 

posle Wimbldona:

 

  • Novak je u minusu od 4050 bodova u odnosu na Medvedeva - bar toliko treba da sakupi na sljaci i travi da ostane ispred Medvedeva
  • Novak je u minusu od 2120 bodova u odnosu na Zvereva - bar toliko bodova vise treba da sakupi na sljaci i travi da ostane ispred Zvereva
  • Novak je u minusu od 845 bodova u odnosu na Nadala - bar toliko bodova vise treba da sakupi na sljaci i travi da ostane ispred Nadala

 

za Tsitsipasa nisam gledala, nisam cula da on ima sanse, mada ko zna. Hm, mozda ne bi bilo lose da i to proverim.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

sad gledam sta brani Tsitsipas:

RG - 1200

Wimbldon ima 10, ali mu se to ne racuna (jer proslogodisnji Wimbldon nije bio obavezni turnir :wink2: pa ga je menjao bolji rezultat s 250-tica)

Madrid - 300

Rim - 180

Lion - 250

Estoril - 125

Queens - ima 45 bodova ali mu se oni ne racunaju

 

kad mu otpadne Estoril ubacice se 45 bodova iz npr. Marseja. A ako ne bude branio titulu u Lionu (nije prijavljen) ima jos 45 bodova iz Beca da to zameni.

Ne znam sta ce igrati na travi.

 

Elem, pred RG Tsitsipas je u zaostatku 2295 bodova (kad mu se skine i 250 bodova iz Liona), sto znaci da pre RG ne moze da pretekne Novaka.

Sedmicu posle RG (kad se skinu proslogodisnji rezultati) u zaostatku je 1245 bodova

Na travi nista ne brani, samo menja ove najlosije rezultate (po 45 bodova), tako da je nekih 755 bodova ispred Novaka, tj. Novak mora da sakupi bar tolio bodova vise od Tsitsipasa u sezoni sljake i trave da bi ostao ispred njega.

 

Iz sveg ovog sledi da Novak mora da sakupi vise bodova u sezoni sljake i trave od ove cetvorice da ne bi pao na 5. mesto (ne znam da li jos neko moze da ga pretekne, verovatno Alcaraz jer on vec u trci ima 2460 bodova, mozda cak i Fritz).

 

377. sedmica na #1 (izjednacenje s Stefi) bi bila 4.7. (prva sedmica WImbldona), tj. ako bi Wimbldon docekao kao #1 i ako u medjuvremenu ne bi izgubio #1. A 378. sedmica bi bila u drugoj sedmici Wimbldona, 379. odmah posle Wimbldona.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na sajtu piše da se Beograd 2 skida sa završetkom RG, tj. tu ne postoji dilema.

 

Novak ako bude imao 680+ poena iz Rima i Madrida, imaće zagarantovanih 375 nedelja, pod uslovom da dođe do minimum QF RG.

Edited by Dracarys
Link to comment
Share on other sites

ja nesto mislim da njemu mnogo vise odgovara Madrid (narocito sad kad kuburi s kondicijom i trebaju mu kraci poeni), uz neki fin zreb mogao bi tu da odradi glavninu posla.

pretpostavljam da je sad u Crnoj Gori (Porto Novi) da malo pospesi oporavljanje od bolesti (verovatno jaceg gripa) uz morski vazduh i da ce uskoro za Madrid da se vrati treniranju na sljaci.

Link to comment
Share on other sites

Ono što je dobro da je Novak pokupio gomilu nedelja, a da pola godine maltene ništa bitno povodom toga nije uradio (mogao je lagano od AO da izgubi prvo mesto, ali eto desila se loša igra Medvedeva, plus povreda-rat). Tako da i da padne sad na drugo ili treće mesto, neće mi biti ni malo žao zbog toga, jer je izvukao max u odnosu na rezultate. Ako napravi dobre rezultate opet, možda bi mogao opet da napada to prvo mesto posle USO, ako Medvedev ne odbrani titulu.

 

Uopšte mi nije bitno da li će prestići Štefi Graf, jer je velika glupost mešati muški i ženski sport, to su različite kategorije. Možda bismo mogli da uključimo i braću Brajan?

 

I to prvo mesto na kraju zavisi od GS titula, tako verujem da je Novaku u ovom trenutku najmanje važno da li je prvi ili drugi pred GS, već da osvoji RG/Vimbldon što je krajnji cilj i dosta važnije, a sa dobrim uspesima doći će i prvo mesto opet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Novak je zbog zamrzavanja renkinga izgubio 19 sedmica u godini kad je bio u vrhunskoj formi (jos se nije igrao Wimbldon), Medvedev (mislim) 3. Tako da ove sedmice koje je dobio zahvaljujuci losim rezultatima Medvedeva su mu neka kompenzacija za to i za nemogucnost da igra u Australiji i USA.

 

Bilo bi onako nas zgodno da pretekne i Stefi (mada apsolutno stoji da ne treba brkati zenski i muski tenis, niko nije pominjao Stefi kad su Sampras i Federer bili na celu muske liste), cisto jer su mamlazi izvukli tu informaciju kad je Novak pretekao Feda. Kao sto i rang lista dobija ili gubi na znacaju u zavisnosti od toga o kome se prica:

- dok je Fed bio prvi na sva zvona se svukuda to pominjalo (kao i njegovo preticanje Samprasa), plus ko je najstariji #1 itd. A onda Rolex proglasi da brojke iznenada nisu bitne, a ostali kao papagaji to usvoje i "teraj, Misko"

- kad Novak napuni 7 godina na #1 to jedva da iko igde pomene, ali kad Nadal napuni 17 godina u top 10 to je odjednom najvaznija vest na svetu. slicno i za Nadalove sedmice u top 2 (bice da je vaznije biti u top 2 nego na broju 1 :classic_rolleyes: )

- jer su totalno ignorisali i izbrisali iz kolektivnog secanja da je imao sve 4 GS titule u svojim rukama istovremeno, kao i da je prosle godine bio na jednu pobedu od the GS. to nije bilo dovoljno da ga Laureus proglasi za sportistu prosle godine, vec su proglasili Vestapena (a kako sam razumela on je na tehnikalije pretekao Hamiltona u zavrsnici trke). a prethodne godine su Nadala proglasili sportistom godine jer je izjednacio broj GS titula s Fedom. Verujem da ce i naredne dobiti jer je stigao do 21.

 

Pozicija na rang listi mu je bitna zbog zreba (mada njemu po definiciji uvek padaju tezi zrebovi, ali hajde bar da se neke opcije automatski iskljuce zbog same prirode zreba). Ostali turniri u ovoj fazi karijere su bitni samo kao priprema za GS-ove i odrzavanje forme. Ili da zabave radi igra malo tenis (sto bi rekli neki eminentni predstavnici ove igre: da igra jer voli da igra, a ne jer je "opsednut" :classic_rolleyes::twak: jurenjem za titulama )

 

inace, trenutno Novak ne moze da igra ni masters u Kanadi ni u USA, videcemo sta ce biti na jesen u Evropi kad ponovo krene "sezona" virusa i dvoranski turniri. Kao fol su Peking i Shangai u kalendaru (mada bih ja na njegovom mestu pre izabrala Tokio, tu vlasti nisu poblesavile oko covida) ali prema onome sto se vidi o situaciji u Kini - ko zna na sta ce to da lici u oktobru i da li ce se uopste nesto igrati tamo. Tako da, ako Novak iznenada ne promeni misljenje i ne uzme npr. Novavax vakcinu, moze biti da ovog leta i zavrsava sezonu 2022.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Videćemo šta će biti avgusta ove godine, turniri u Americi otprilike kreću za nešto manje od 4 meseca (Sinsinati i USO, poslednjih godina i pre Korone je redovno preskakao Kanadu).

 

Možemo videti i da je Amerika sve labilnija što se tiče zakona o vakcinama, primera radi Kajri Irving koji u NBA nije mogao da igra u Njujorku, a sada može. Verujem da će se promeniti neke stvari do tog vremena. Ako ne, onda Novak nema šta traži u borbi za prvo mesto. Malo je i smešno da Novak koji je naubojitiji na tvrdoj podlozi u poslednjim godinama karijere nema pravo da igra tamo gde postoji velika šansa za uspeh, što njegovi konačni brojevi dobijaju još više na težini.

 

Uspeh na USO opet nije zagarantovan s obzirom na istoriju. Pravi bi fejl bio da ne osvoji Vimbldon, jer tamo nema ko da mu da jak otpor.

Link to comment
Share on other sites

Videcemo jos za Wimbldon. Beretini nije uopste los na Wimbldonu (a do tad bi trebalo da se oporavi od povrede), a mogu da ga u ranijim kolima (dok se jos kliza kao bambi na ledu) izbace i neki specijalisti i neortodoksni igraci, Kirios. Videcemo hoce li se Shapovalov dozvati pameti, sta je s Felixom (mada je on sve vise izgubljen slucaj, kao Dimitrov). Hurkacz bi mogao biti opasan - ako ga krene.

 

Ako nekako uspe da udje na severnoamericki kontinent (a dobro prodje ova sljakasto-travnata kampanja) mozda uopste ne bi bilo lose da odigra oba mastersa (mada su Kanadjani gotovo pa na nivou Australijanaca po pitanju pandemije i vakcinacije), pa USO (nije da se bas nesto naigrao ove godine). Ove godine se ATP igra u Montrealu.

Zanima me hoce li igrati neki travnati turnir pre Wimbldon i hoce li to biti Queens.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

Videcemo jos za Wimbldon. Beretini nije uopste los na Wimbldonu (a do tad bi trebalo da se oporavi od povrede), a mogu da ga u ranijim kolima (dok se jos kliza kao bambi na ledu) izbace i neki specijalisti i neortodoksni igraci, Kirios. Videcemo hoce li se Shapovalov dozvati pameti, sta je s Felixom (mada je on sve vise izgubljen slucaj, kao Dimitrov). Hurkacz bi mogao biti opasan - ako ga krene.

 

Ako nekako uspe da udje na severnoamericki kontinent (a dobro prodje ova sljakasto-travnata kampanja) mozda uopste ne bi bilo lose da odigra oba mastersa (mada su Kanadjani gotovo pa na nivou Australijanaca po pitanju pandemije i vakcinacije), pa USO (nije da se bas nesto naigrao ove godine). Ove godine se ATP igra u Montrealu.

Zanima me hoce li igrati neki travnati turnir pre Wimbldon i hoce li to biti Queens.

Kada je Novak u fizičko-psihičkoj top formi generalno nema frke za prva kola. Problem je da li će moći da dostigne formu ove sezone . Buducnost dalja od toga .neizvesna.

Trava nikada nije bila klizavija nego u prvoj nedelji proslog leta, klizao se i padao , ali se kao velika mačka znao dočekati a da se ne povredi, odigravao neke lude recovery  udarce . Tu bih jedino Kyrgiosa mogla videti kao potencijalnu pretnju  da ga izbaci sa turnira u ranoj fazi.

Slažem se vezano za tenisere koje si pomenula  , jedino po meni mali Humbert , pre nego Alliasime. Momak ima igru stvorenu za današnju travu. Takodje sam očekivala više i od Medvedeva (koji eto neće moći da igra ovogodišnji W) . Delovao mi je da polako nalazi igru za travu, kao Endi nekada za šljaku.

Sam Novak je skoro pričao da ne treba puno uigravanja za travnatu podlogu (što mi je fascinantno), da se on vrlo brzo komotno oseća na podlozi

 

Link to comment
Share on other sites

ako nisam negde napravila gresku u proracnu, trebalo bi da Nadal i Tsitsipas ne mogu da preteknu Novaka do RG makar Novak ispao odmah i u Madridu i u Rimu a jedan od ove dvojice osvojio obe titule na sljakastim mastersima.

 

S druge strane, Zverev bi mogao da ga petekne.

Ako bi osvojio obe titule, a Novak odmah ispao u Madridu i Rimu, Zverev bi imao prednosto od 920 bodova posle RIma. Onda mu otpada 125 bodova od pre 2 godine u (bese) Zenevi, pa bi razlika bila 795 bodova. Svaki kiks Zvereva i pobeda Novaka smanjuje ovu potencijalnu razliku. A ako bi Novak osvojio 800 bodova u Madridu i Rimu onda ga Zverev ne bi mogao da pretekne uoci RG.

 

Novak bi pred Wimbldon mogao da padne i na #5 (ako ne i nize, nisam proveravala da li jos neko moze teoretski da ga pretekne).

 

 

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Novakova 368. nedelja na prvom mestu, sada već dolaze turniri na kojima brani veoma puno bodova i velika je verovatnoća da će za koju nedelju izgubiti prvo mesto, Da bi ostao još jednu nedelju na prvom mestu mora pobediti jedan meč u Madridu, a da bi ostao do kraja RG prvi, mora imati 680 bodova. Reklo bi se da jedno finale mastersa može da povadi stvar.

 

Što se tiče vremena posle RG, mislim da je nemoguće da Medvedev ne bude na prvom mestu i pored Novakove odbrane titule, jer gubi Beograd 2 na kome ima 250 poena, pored toga što će Medvedev ipak igrati i uzeti neke bodove, sad koje, veliko je pitanje, plus on nakon toga će igrati milion turnira na travi i ne verujem da će se skidati bodovi sa Vimbldona Medvedevu (i sam je Novak rekao), tako da će samo da podeblja prednost Meda. Novak može ostati prvi do WB samo ako osvoji masters i RG, što mislim da je malo verovatno da veže dva velika turnira na šljaci u ovom trenutku.

7 hours ago, wwww said:

ako nisam negde napravila gresku u proracnu, trebalo bi da Nadal i Tsitsipas ne mogu da preteknu Novaka do RG makar Novak ispao odmah i u Madridu i u Rimu a jedan od ove dvojice osvojio obe titule na sljakastim mastersima.

 

S druge strane, Zverev bi mogao da ga petekne.

Ako bi osvojio obe titule, a Novak odmah ispao u Madridu i Rimu, Zverev bi imao prednosto od 920 bodova posle RIma. Onda mu otpada 125 bodova od pre 2 godine u (bese) Zenevi, pa bi razlika bila 795 bodova. Svaki kiks Zvereva i pobeda Novaka smanjuje ovu potencijalnu razliku. A ako bi Novak osvojio 800 bodova u Madridu i Rimu onda ga Zverev ne bi mogao da pretekne uoci RG.

 

Novak bi pred Wimbldon mogao da padne i na #5 (ako ne i nize, nisam proveravala da li jos neko moze teoretski da ga pretekne).

 

 

 

Na Vimbldonu je svake godine sve manje važan ranking, Novak čak i da padne teorijski na peto mesto, pošto Medvedev neće igrati ove godine, Novaku je onda zagarantovan TOP4 plasman. Veću potencijalnu štetu će Medvedev da napravi na RG, zato što će Cicipac biti van TOP4 i moguće je da Novak sa njim ukrsti rekete već u QF, ako žreb bude tako rekao. To bi bio fatalan žreb za Novaka. Ne znam da li će Medvedev dalje od trećeg kola, a za dalje i da ne govorim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...