Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

30 minutes ago, Div said:

 

Da li sam već pisao na ovom forumu, gledao sam pre par meseci na TV, neka žena priča o svom umeću, pa kaže, našla je svesku sa receptima od pokojne majke, ili beše bake, nije bitno. Pa kaže, npr, šolja brašna, šolja vode, pola šolje ulja i za dinar kvasca.

Da, probam i ja sa tom merom, da stavim za dinar kvasca. :classic_smile:

 

edit:

Inače, koristim svež kvasac, uglavnom, samo kad njega nemam onda iz kesice, suvi. Ovih 2-3 grama je svežeg.

 

 

 

Meni odavde izgleda kao da je to malo kvasca ako je svjezi kvasac u pitanju ali po slici koju si postavio se cini da je bas fino nadoslo tijesto. Bice da ova integralna brasna imaju nesto vise od 10g proteina, pa si dobio finu mrezu rupica, ravnomjerno rasporedjene. 

 

Kada se pravi tijesto sa pre-fermentom, obicno se stavlja jos kvasca i u glavno tijesto pa mozes probati iduci puta, cisto eksperimenta radi. Sto se tice suhi - svjezi kvasac, obicno je omjer 1:2 pa imaj u vidu.

 

 

 

21 minutes ago, Amigo said:

Wheat Flour, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Niacin, Folic Acid, Reduced Iron, Ascorbic Acid, Amylase, Benzoyl Peroxide.

 

Ovo je sve odlicno, a pogotovo korisno za trudnice. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2020 at 3:27 PM, Amigo said:

 

Probaj recept iz knjige, onaj najprostiji za pocetak, pa nam onda reci kako je ispalo.😎

 

 

 

prvo ja bih prezrivo pogledala osobu koja bi mi za rodjendan donela pekaru

 

a moja sestra se tome obradovala...do sada je napravila, kaze, dva ili tri hleba kaze loodilo od hleba,

gurala svasta, neke bobice, integralno, susene masline, sve sto je pomislila...ali kaze opasan hleb ugojice se, nije zbog hleba vec zbog onog sto se jede uz takav vruc iz te domace pekare, kaze namazala neki namaz od masnog sira, ono se topi i pushi...sigurno je dobro.

 

nije mi rekla da li je posle tesko oprati taj aparat, znam imam komplikovani sokovnik koji ne koristim jer to pranje i ispiranje posle centrifuge

voca traje dugo

mogu misliti tek testo za hleb kad se zalepi...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mama_mia said:

 

prvo ja bih prezrivo pogledala osobu koja bi mi za rodjendan donela pekaru

 

a moja sestra se tome obradovala...do sada je napravila, kaze, dva ili tri hleba kaze loodilo od hleba,

gurala svasta, neke bobice, integralno, susene masline, sve sto je pomislila...ali kaze opasan hleb ugojice se, nije zbog hleba vec zbog onog sto se jede uz takav vruc iz te domace pekare, kaze namazala neki namaz od masnog sira, ono se topi i pushi...sigurno je dobro.

 

nije mi rekla da li je posle tesko oprati taj aparat, znam imam komplikovani sokovnik koji ne koristim jer to pranje i ispiranje posle centrifuge

voca traje dugo

mogu misliti tek testo za hleb kad se zalepi...

 

Pranje bi trebalo da je najlaksi dio posla. Posuda je napravljena od materijala za koga se ne lijepi ispecen hljeb.

Samo ga istreses, izvadis mutilicu iz hljeba, posuda gotovo da je cista, samo je saperes, i to bez deterdzenta.

Link to comment
Share on other sites

 

Da, pranje je najmanji problem. Ja sam probao više recepata iz knjižice koju sam dobio uz pekaru, samo dva su uspevala. Cenim da je do kvaliteta brašna, pekara nije rađena za naše tržište, verovatno se podrazumeva drugi sastav brašna, sve u svemu, ovo što sada radim je neuporedivo izazovnije, a rezultati su odlični.

 

E, da. Stoji da sad jedemo duplo više hleba nego ranije, utešno je da nema aditiva, većim delom je integralno brašno, heljda, doći će na red i raš, ječam...

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

On 2/29/2020 at 5:04 PM, Honey Badger said:

Focaccia sa maslinama i mix seeds (susam white and black, caraway and fennel). Ovo je od neki dan. Hidracija 70%.

 

Na kojoj si temperaturi pekao ovo i koliko dugo?

 

Ja pratio neki recept, pisalo na 250 stepeni 20 minuta, bilo mi sumnjivo pošto je u pitanju tako tanko testo ali sam ipak ispratio. Ispala je korica tvrđa nego što bi trebalo, ili bar nego što ja volim, doduše malo sam ga prećerao, peklo se nekih 25 minuta pa možda ima i do toga. Hidratacija je bila 75%, samo belo pšenično brašno.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djole said:

 

Na kojoj si temperaturi pekao ovo i koliko dugo?

 

Ja pratio neki recept, pisalo na 250 stepeni 20 minuta, bilo mi sumnjivo pošto je u pitanju tako tanko testo ali sam ipak ispratio. Ispala je korica tvrđa nego što bi trebalo, ili bar nego što ja volim, doduše malo sam ga prećerao, peklo se nekih 25 minuta pa možda ima i do toga. Hidratacija je bila 75%, samo belo pšenično brašno.

 

To komesare!!

 

Alles klar, Herr Kommissar?

 

Edited by Squabbit
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

 

Na kojoj si temperaturi pekao ovo i koliko dugo?

 

Ja pratio neki recept, pisalo na 250 stepeni 20 minuta, bilo mi sumnjivo pošto je u pitanju tako tanko testo ali sam ipak ispratio. Ispala je korica tvrđa nego što bi trebalo, ili bar nego što ja volim, doduše malo sam ga prećerao, peklo se nekih 25 minuta pa možda ima i do toga. Hidratacija je bila 75%, samo belo pšenično brašno.

 

Nisam siguran, negdje oko 200°, mozda i manje. Nisam 100% siguran koliko mi rerna dobacije, moracu jedan dan ubaciti termometar bas da vidim dokle ide. Inace, ne volim hrskavu focacciu, pa je pecem otkrivenu na nesto nizim temperaturama, 180-200 nekih 20 minuta ili dok ne vidim da je gotova. Kad je izvadim iz rerne, stavim je na resetku ali pokrijem krpom da korica omeksa. 

 

https://i.imgur.com/C0T7QN2.mp4

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Amigo said:

 

Pranje bi trebalo da je najlaksi dio posla.

 

21 hours ago, Div said:

 

Da, pranje je najmanji problem.

 

 

 

znate zbog cega sam pomislila da je pranje komplikovano?

 

zato sto sam mislila da taj aparat samo mesa, pa onda to je lepljivo testo a zaboravila da i pece hleb :ajme:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

 

 

znate zbog cega sam pomislila da je pranje komplikovano?

 

zato sto sam mislila da taj aparat samo mesa, pa onda to je lepljivo testo a zaboravila da i pece hleb :ajme:

Zapravo, vrlo je jednostavno.

 

 

Ovi modeli sa 2 lopatice ga prilicno lepo umese, premese i ispeku, a i lako se ciste.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Sve sam odradio po receptu, i grozno, najgori hleb koji sam ikad hteo ispeci. Nisam ga ni ispekao do kraja. 

 

Mora da je to. Nemoguce je da si ti nesto zajebao. :classic_biggrin:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sve sam ispratio. Mere. Juce napravio bigu, jutros dodao ostatak brasna, vode i kvasca. 3 puta stretch and fold. Razvukao , oblikovao, jako se lepilo. Ali nekako sam uspeo. U baneton sam stavio krpo, pobrasnavio ostavio 1h , zagrejao rernu i u njoj dutch posudu. Kad sam istresao testo , zalepilo se za krpu, pola testa ostalo na krpi,... Recept sam ispratio ali nesto nije bilo dobro. A sta ne znam

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Sve sam ispratio.

 

Nisi nesto dobro izmjerio. Hidracija po receptu je samo 75%, a to uopste nije rijetko tijesto. Meni se ne lijepi ni kada je preko 80%, najprije ce biti da si se preracunao sa vodom.

 

Probaj opet ali idi u rikverc; izvagaj ukupnu kolicinu brasna i vode, pa od toga odvoji 80% za bigu, a ostalo ostavi za dan kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Nije 80% biga.
100g vode i 100g brasna sam pomesao sa 2g suvog kvasca i ostavio da nadodje oko 2h. Uporedo sam izmesao 340g vode i 500g brasna i ostavio isto 2h autolizu. Onda sam umesao bigu . Dodao kasikicu soli, ravnu. I sve umesio. Uradio 3 strech and fold. Na stolu oblikovao. Ostavio 15min bench rest. Ponovo oblikovao i stavio u korpu sa krpom 1h u frizider. Zagrejao pecnicu na 235 stepeni sa duch posudom. Zatim stavio hleb i pekao poklopljeno 30min i 20 min otklopljeno na 230 stepeni.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...