Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Jako grešiš, nije to zbog jedne budale.

Treba razmišljati šta je dovelo do toga da prosečni ljudi glasaju za njega, šta je dovelo do toga da republikanci biraju njega za kandidata, on nije samo tako pao sa Marsa i stekao ogromnu popularnost.

Na stranu što je genije u ličnoj promociji i kako navlači "elitu" da se upeca (hint-dodela Oskara), nego mora postojati i ogromna odgovornost Demokrata i ostatka političkog establišmenta pa je ljudima preko glave i Hilari i ostalih, koje ja ne znam i žele promenu.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Helena said:

Jako grešiš, nije to zbog jedne budale.

Treba razmišljati šta je dovelo do toga da prosečni ljudi glasaju za njega, šta je dovelo do toga da republikanci biraju njega za kandidata, on nije samo tako pao sa Marsa i stekao ogromnu popularnost.

Na stranu što je genije u ličnoj promociji i kako navlači "elitu" da se upeca (hint-dodela Oskara), nego mora postojati i ogromna odgovornost Demokrata i ostatka političkog establišmenta pa je ljudima preko glave i Hilari i ostalih, koje ja ne znam i žele promenu.

 

Glasaci su nesto sasvim drugo, ne pisem o tome. Ovo su iz twitta su oni na politickim pozicijama koji javno prete kolegama za neposlusnost. 

 

Stavljala sam ja vec ovde sta je Mitt Romney govorio. Boje se da izgube pozicije, boje se osvete kolega, boje se za svoje familije ako se ne povinuju zeljama narandzastog. Vec su uspesno ubili dve politicke karijere svojih partijski kolega. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2024 at 11:14 AM, Selina said:

Mi ne vidimo te racune od bolnica, lekara, privatno osiguranie ( a tu sam neko vreme bila i ja) padaju u nesvest kada vide racun

za neki obican pregled kod ortopeda koji ti rentgenom snimi koleno ili rame, a sve traje desetak minuta. Racun je oko

1000 evra jer svasta lekar tu navede, a kod privatno osiguranih ima prava da racun uveca do 3x.

 

Gde? U Nemačkoj ili USA? U Nemačkoj pregled ortopeda, sa sve rentgenom košta možda 150-200e, sa sve 3x uvećanjem, za privatne pacijente. Za državno osigurane je možda 40-50 i to po kvartalu. Mogu čak i tačnu brojku da ti navedem u ponedeljak kad pitam ove moje što obračunavaju. Pa gastroskopija za privatnog osiguranika je oko 450e.

 

U USA za te pare možeš da odeš možda u neku walk-in kliniku da ti prepišu antibiotik za običnu urinarnu infekciju... Lažem, to je pre 12 godina koštalo 800usd. Znam jer sam radio taj posao likvidacije za putno zdravstveno osiguranje u Srbiji. Ambulantna operacija žučne kese u NY 30k USD. Transport hitnom pomoći do bolnice oko 4k USD. Skener u NY Presbyterian oko 2.5-3, ne sećam se tačnih brojki, ali to je bio taj red veličine 2012. 

 

Pregled onkologa specijaliste (eminentni profesor u svojoj oblasti) majci sam platio u Nemačkoj pre godinu dana 55e. U Srbiji isto to u Belmedicu 8000din. Ugradnja kuka u Nemačkoj oko 7k eura, u Srbiji privatno 6k. U USA 40k USD. I tako... 

 

Zato američki ortoped zarađuje minimalno 4 puta više nego ja bruto, a neto je ta razlika još veća. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, Мџе said:

U Belmedicu je 7500 dinara s tim što te pregleda profesor Granić koji je sigurno na istom nivou kao i taj eminentni nemački profesor.


Hoćeš izvod sa kartice kao dokaz? I to sa "popustom za kolege". A pregledala nas je "samo" docentkinja.

 

O drugoj rečenici ne bih… o svojim kolegama u Srbiji sam dugo imao relativno dobro mišljenje koje je vremenom (kako sam shvatao šta je u stvari ozbiljna medicina) prešlo u apsolutno loše. Nije me mrzelo da potražim - na osnovu biografije Prof. Granića sa sajta Belmedica, na Pubmedu 21 publikacija u kojima je (jedan od) autora, ovaj moj 131. Što opet ništa ne znači, ali ne, nije na istom nivou. 

 

A nije uopšte poenta u tome, već da je skuplje nego u Nemačkoj, što je, priznaćeš, svojevrstan paradoks.

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Eddard said:


Hoćeš izvod sa kartice kao dokaz? I to sa "popustom za kolege". A pregledala nas je "samo" docentkinja.

 

O drugoj rečenici ne bih… o svojim kolegama u Srbiji sam dugo imao relativno dobro mišljenje koje je vremenom (kako sam shvatao šta je u stvari ozbiljna medicina) prešlo u apsolutno loše. Nije me mrzelo da potražim - na osnovu biografije Prof. Granića sa sajta Belmedica, na Pubmedu 21 publikacija u kojima je (jedan od) autora, ovaj moj 131. Što opet ništa ne znači, ali ne, nije na istom nivou. 

 

A nije uopšte poenta u tome, već da je skuplje nego u Nemačkoj, što je, priznaćeš, svojevrstan paradoks.


Slažem se da je skupo i da tako ne bi trebalo da bude.


Sestra mi je doktorirala medicinu na Freie univerzitetu i iz njenog iskustva znam najviše da je priča oko nemačkih doktora jako naduvana. A za račun nema potrebe, skoro sam platio za suprugu tako da znam i sam.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
17 minutes ago, Мџе said:


Slažem se da je skupo i da tako ne bi trebalo da bude.


Sestra mi je doktorirala medicinu na Freie univerzitetu i iz njenog iskustva znam najviše da je priča oko nemačkih doktora jako naduvana. A za račun nema potrebe, skoro sam platio za suprugu tako da znam i sam.


Da, da, ako tvoja sestra kaže, mora da je tačno. Jel radila ona kao lekar u Nemačkoj? Doktorirati može i bez ikakvog relanog dodira sa medicinom i zdr. sistemom, a doktorat koji lekari u Nemačkoj rade je, slažem se, prenaduvan i smehotresan, tu je čak i srpski dr.med.sci. ozbiljniji. Da ti jedan nemački doktor glavom i bradom objasni u jednoj rečenici kako stoje stvari - nivo na kojem ja ovde u jednoj bolnici srednje veličine praktikujem medicinu (a i većina ostalih mojih kolega, nezavisno od grane) je svetlosnim godinama ispred nivoa medicine u nekoj sličnoj srpskoj bolnici. Ti veruj sestri ako ti je lakše, ni ne očekujem da ćeš meni.

 

30 minutes ago, ras kass said:

Pregled ortopeda i rentgen u medigroup je oko 100 eur.


Pregled traumatologa u hitnoj i rentgen je moja supruga za polomljeni prst u Nemačkoj platila oko 65€. Pardon, osiguranje je platilo. Možda bolje da se ja vratim u Srbiju da radim 🧐

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:


Da, da, ako tvoja sestra kaže, mora da je tačno. Jel radila ona kao lekar u Nemačkoj? Doktorirati može i bez ikakvog relanog dodira sa medicinom i zdr. sistemom, a doktorat koji lekari u Nemačkoj rade je, slažem se, prenaduvan i smehotresan, tu je čak i srpski dr.med.sci. ozbiljniji. Da ti jedan nemački doktor glavom i bradom objasni u jednoj rečenici kako stoje stvari - nivo na kojem ja ovde u jednoj bolnici srednje veličine praktikujem medicinu (a i većina ostalih mojih kolega, nezavisno od grane) je svetlosnim godinama ispred nivoa medicine u jednoj sličnoj srpskoj bolnici. Ti veruj sestri ako ti je lakše, ni ne očekujem da ćeš meni.

 
Okej. Kada već iznosiš mišljenje o doktoratima u Nemačkoj, da li imaš isti ili ne? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Gde? U Nemačkoj ili USA? U Nemačkoj pregled ortopeda, sa sve rentgenom košta možda 150-200e, sa sve 3x uvećanjem, za privatne pacijente. Za državno osigurane je možda 40-50 i to po kvartalu. Mogu čak i tačnu brojku da ti navedem u ponedeljak kad pitam ove moje što obračunavaju. Pa gastroskopija za privatnog osiguranika je oko 450e.

U USA za te pare možeš da odeš možda u neku walk-in kliniku da ti prepišu antibiotik za običnu urinarnu infekciju... Lažem, to je pre 12 godina koštalo 800usd. Znam jer sam radio taj posao likvidacije za putno zdravstveno osiguranje u Srbiji. Ambulantna operacija žučne kese u NY 30k USD. Transport hitnom pomoći do bolnice oko 4k USD. Skener u NY Presbyterian oko 2.5-3, ne sećam se tačnih brojki, ali to je bio taj red veličine 2012.

.................

 

Sve si u pravu, principijelno.

Ali delimicno faktuelno gresis.

 

Verovatno je razlika to sto je u Evropi vecina problema (tj. resavanja istih) institucionalizovana a u USA sa cesto radi o privatnoj inicijativi.

Ameri su u velikoj meri individualisti (o komparativnoj socijalnoj psihologiji moze da se otvori citava nova tema). Istevremeno su najdarezljiviji.

 

Pogledaj link: https://alabamaclinics.org/

 

Naravno, to nije ni blizu dobrog univerzalnog zdravstva kao u Evropi. Ali nije ni istina da bez mocnog osiguranja ne mozes do lekara...

Istina je uvek negde izmedju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Мџе said:

 
Okej. Kada već iznosiš mišljenje o doktoratima u Nemačkoj, da li imaš isti ili ne? 


Počeo sam da radim, ali bojim se da ga nikad neću završiti, delom i zbog toga što mi ništa ne donosi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Počeo sam da radim, ali bojim se da ga nikad neću završiti, delom i zbog toga što mi ništa ne donosi.


Znači nemaš. Pitam samo iz znatiželje jer si isključiv prema ljudima koji nisu radili kao zdrastveni radnici u Nemačkoj a imaju mišljenje o sistemu a sa druge strane nemaš doktorat a imaš mišljenje o njemu. 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Мџе said:


Znači nemaš. Pitam samo iz znatiželje jer si isključiv prema ljudima koji nisu radili kao zdrastveni radnici u Nemačkoj a imaju mišljenje o sistemu a sa druge strane nemaš doktorat a imaš mišljenje o njemu. 🙂

Nisam ni ja u politici, pa imam mišljenje o političarima.

Ne razumem, reč je bila o cenama i sistemima i većina ljudi van pa i u Americi misli da je sistem loš i da kad stranci putuju tamo, kupe osiguranje.

Što sad to spuštati na lični nivo?

 

2 hours ago, zoran59 said:

 

Sve si u pravu, principijelno.

Ali delimicno faktuelno gresis.

 

Verovatno je razlika to sto je u Evropi vecina problema (tj. resavanja istih) institucionalizovana a u USA sa cesto radi o privatnoj inicijativi.

Ameri su u velikoj meri individualisti (o komparativnoj socijalnoj psihologiji moze da se otvori citava nova tema). Istevremeno su najdarezljiviji.

 

Pogledaj link: https://alabamaclinics.org/

 

Naravno, to nije ni blizu dobrog univerzalnog zdravstva kao u Evropi. Ali nije ni istina da bez mocnog osiguranja ne mozes do lekara...

Istina je uvek negde izmedju...

Isto i ovde, reč je o cenama-šta i što nešto košta tipa 30.000 dolara, u Evropi deset puta manje.

Link to comment
Share on other sites

Veliki napredak za Srbiju da je cena privatnih zdravstvenih usluga skuplja/jednaka istima u Nemackoj. O dostupnosti saveremenih terapija, tehnickom i kadrovskom stanju u vecini drzavnih ustanova ne treba ni pricati. Mogao bih se kladiti da ce za 5 godina vise od polovine medicinskih sestara biti iz grupacije prekvalifikovanih cistacica i kafe kuvarica. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

Nisam ni ja u politici, pa imam mišljenje o političarima.

Ne razumem, reč je bila o cenama i sistemima i većina ljudi van pa i u Americi misli da je sistem loš i da kad stranci putuju tamo, kupe osiguranje.

Što sad to spuštati na lični nivo?


Nije mi to bila namera i izvinjavam se @Eddard ako sam ga uvredio. Samo je on u našoj prepisci indicirao da bi ja trebalo njemu više da verujem nego sestri jer je on u zdrastvenom sistemu (što ima smisla) a sa druge strane on tvrdi da su doktorati prenaduvani iako ga nema (za šta mislim da nije tačno). Otišli smo off previše tako da ovde stajem. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helena said:

Ma skontala sam već to, nego nisam skontala zašto te stvari ne mogu da se dovedu red.

Glupo, nepotrebno, skupo.

Nigde to ne moze da se dovede u red, ni u USA, ni u Nemackoj, a o Srbiji da ne govorimo.

U Nemackoj funkcionisu dobro bolnice, a Eddard tu radi i pise korektno o radu u bolnici.

Tu se prica sa dobrim funkcionisanjem i zavrsava. Termin kod recimo ocnog lekara dobijes

za 8 meseci, kod kardiologa mozda i godinu dana, a ne daj Boze da ti treba recimo nefrolog,

tu valjda ides samo kao hitan slucaj. Sistem je u Nemackoj iz godine u godinu sve gori i gori

i sve skuplji i skuplji jer i pored toga sto ( konkretno ja) placam mesecno 400 evra, drzava

dodaje iz poreskih doprinosa jos toliko za mene, a 2/3 stanovnika ne uplacuje nista, a dobija sve

ili isto sto i ja. 

 

Najskuplji zdravstveni sistem je u USA i iznosi 17,8% BDP, onda dolazi Svajcarska sa 12,4%,

sledi Svedska sa 11,8% i onda Nemacka sa 11,3. Nemacki je sistem osrednjeg kvaliteta, ali jako skup.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Мџе said:


Nije mi to bila namera i izvinjavam se @Eddard ako sam ga uvredio. Samo je on u našoj prepisci indicirao da bi ja trebalo njemu više da verujem nego sestri jer je on u zdrastvenom sistemu (što ima smisla) a sa druge strane on tvrdi da su doktorati prenaduvani iako ga nema (za šta mislim da nije tačno). Otišli smo off previše tako da ovde stajem. 

Nisi mogao da ga uvredis nego je malo blesavo da ga ispitujes o doktoratu jer svaki normalan covek zna da je taj doktorat

( u medjuvremenu skoro i svaki drugi koji i nema veze sa medicinom) sviranje uz bubanj.

Za funkcionisanje zdravstva nisu vazni lekari, nego ja, pacijent😁 Ja sam ta koja finansira, a kolko para

tolko muzike i ne samo u zdravstvu.

Inace, an zeneral, lekara ima ovakvih i onakvih, uvek je bilo, uvek ce biti.

Nema tu razlike izmedju Srbije, USA, Francuske i Nemacke.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Мџе said:


Nije mi to bila namera i izvinjavam se @Eddard ako sam ga uvredio. Samo je on u našoj prepisci indicirao da bi ja trebalo njemu više da verujem nego sestri jer je on u zdrastvenom sistemu (što ima smisla) a sa druge strane on tvrdi da su doktorati prenaduvani iako ga nema (za šta mislim da nije tačno). Otišli smo off previše tako da ovde stajem. 

 

Ma opušteno, što bih se vređao, svašta. Negde imaš poentu, ali... Funkcionisanje jednog zdravstvenog sistema i medicine uopšte je daleko komplikovanije od doktorata, tako da je meni generalno dovoljno da znam kako funkcioniše samo gledajući sa strane, dok jednom doktorandu obrnuto ipak nije. Ono na šta sam mislio kad sam rekao da je med. doktorat u Nemačkoj precenjen je njihov klasični sistem "Promocije" gde radiš jedan naučni rad kakvih sam ja tokom studija u Bgd uradio nekoliko i to je to, bez ikakve nastave, ispita i slično, kao što bi bio slučaj sa pravim PhD-jem. Ima i takvih doktorskih studija u Nemačkoj i to je već nešto drugo i to jeste ekvivalentno sa PhD. Promotion nije i to nije moje mišljenje već činjenica. Zato mene malo nerviraju Nemci kad kao uslov za posao ili kao bilo kakav znak nekakvog prestiža vrednuju taj dr.med. kroz Promotion, a rade to stalno, jer realno je to bullshit. To je jednostavno originalan naučni rad za koji dobiješ titulu dr. kad ga odbraniš. Mislim, daleko od toga da je lako, ali je ovde precenjeno u odnosu na klasične doktorske studije. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Tu se prica sa dobrim funkcionisanjem i zavrsava. Termin kod recimo ocnog lekara dobijes

za 8 meseci, kod kardiologa mozda i godinu dana, a ne daj Boze da ti treba recimo nefrolog,

tu valjda ides samo kao hitan slucaj. Sistem je u Nemackoj iz godine u godinu sve gori i gori

i sve skuplji i skuplji

 

Ovo iz ugla pacijenta izgleda i jeste tako. Međutim, ako je nešto hitno, termin ćeš dobiti veoma brzo. Ono što nije, čeka se dugo, to je tačno. Koliko dugo, ne mogu da kažem jer ja dobijem "preko veze 😁" termin relativno brzo, ali verujem da su meseci u pitanju. Kod nas u ambulanti se radi o par nedelja ako nije hitno, ali mi nismo klasična praksa (MVZ), pa opet nije reprezentativno. 

 

Najveći razlog tome je što ima sve više pacijenata, a sve manje lekara i ostalog medicinskog osoblja. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...