Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

19 hours ago, Veshtodel said:

 

 

Na razlike plata zena i muskaraca kao i belaca i crnaca uticu mnogi drugi faktori, a ne iskljucivo pol i boja koze. Takve stvari se mogu posmatrati uglavnom kroz multivarijantnu analizu, kao i sve ostalo u drustvu.

 

 

Uopste ne mora da bude ekstremni sportista i ekstremni genije da bi generalno napredovao u zivotu zbog toga sto mu za napredak u zivotu NE TREBA bolja skola, kao sto mu ne trebaju dobri geni za telesnu gradju i inteligenciju. Cak je i pitanje da li mu uopste treba skola u drzavnickom obliku, posto je danas obrazovanje gotovo besplatno i dostupno svakome sa netom (bas zbog onog stvaranja novih vrednosti o kom smo pre par dana diskutovali, jer danas prosecan korisnik interneta ima dostupnost daleko vecem sadrzaju u manjem i jeftinijem formatu u odnosu na sadrzaj koji je Ajnstajn imao u svojoj biblioteci koji je bio daleko skuplji i ekoloski stetniji).

 

Fokus je na pseudo problemu, jer nije problematika nedostupnost mesta u boljim skolama, vec je problematika sto i dalje imamo takve podele na bolje i losije skole bez uvida u to da su sve one zapravo lose, i da ne uticu na neciji success i bolji zivot danas, mozda jeste tako bilo pre 100 godina, ali stvari se menjaju.

 

Mozda nije dobro spominjati licne primere, ali imam ortake sa kojima sam isao u istu losu provincijsku skolu, imali smo svi lose ocene i gde smo na neki nacin ziveli u nekom "srpskom getu", a gde neki od njih danas zaradjuju preko $5k mesecno ovde u Srbiji, a neki jedva krpe kraj sa krajem i rade po nekim kineskim robovlasnickim kompanijama, zato sto su ovi prvi seli, naucili sami nesto sto ih je zanimalo (dizajn, programiranje, marketing) i gde su videli profitabilnost, a drugi su blejali i izlazili u kafice i cak su odbijali pomoc ovih prvih jer "nije to za mene i ne znam ja to da radim." Svi smo po inteligenciji u skoli bili na istom nivou, niko od nas nije bio ekstremni genije, cak nemamo svi ni fakultete (ja radim posao za koji nemam diplomu, moja diploma se odnosi na nesto sasvim drugo i do sada mi nije sluzila nicemu), cak znam i primere tih stvarno ekstremnih genija koji su se ukopali i zarobili u doktoratima iz kojih ne mogu da se ispetljaju ili zbog kojih su frustirani, jer plate koje imaju nakon doktoriranja su 10x manje od plata ovih samoedukovanih. Medju njima ima i par zena koje su se samoedukovale u nekoj oblasti i na vecoj su poziciji od likova koji imaju doktorat.

 

Tako da u sadasnje doba hvala Bogu niko ne treba da bude frustriran sto ne ide u bolju skolu, fakultet i slicnu ustanovu koja ce za jedno 100 godina ako civilizacija nastavi da se razvija postati simbol slican giljotini i lancima koje su nosili robovi, a zalaganje za odrzavanje takvog stanja je susta suprotnost humanizmu.

 

Nekako pausalno si napisao post. Ja znam ljude sa osnovnom skolom iz Srbije koji ovde zaradjuju milione. Ne zato sto su pametni, nego zato sto su snalazljivi. Ali ajde ti jenom poslodavcu objasni dan danas kako si eto ti se iskolovao sam na internetu i bilji si nego onaj sa nekim koledzom. Samo bi se zahvalio ili ponudio posao cistaca, eventualno da se javljas na telefon pod uslovom da dokazes da znas da pises. Nisu svi snalazljivi, neko mora da radi za nekog drugog, a za to mu skola treba ma koliko nekvalitetna bila, poslodavac trazi/placa diplomu.

 

Nego,  da li bi ti otisao kod lekara kojem na zidu visi diploma koju je sam odstampao jer je ucio na netu? 

Da li 90% korisnika interneta uopste zna da nadje verodostojnu i valdinu informaciju na netu?! 

 

I te kako su ljudi frustrirani sto ne mogu da se presele u kraj gde je bolja skola, da im dete stekne bar neku bazu koju posle moze da nadgradjuje ovako ili onako. 

 

Ajde sto se previse filozofira na ovakve teme, ajde sto se previse povlace teorije koje se cesto ustvari uopste ne podudaraju sa praksom, nego sada smo dosli do mastanja sta je dobro i sta nije, pa eto tebi se cini da ljudi ne treba da budu frustrirani jer je skola losa, a i glupost je, pa ce u buducnosti... mslm sta ce, ici letecim kolima na posao, otrpilike to je blize nego nestanak skole. Na stranu sto su skole u US totalni bullshit i sto iz njih generalno izlaze kao idijoti spremi samo za pokret a do b, nikako c. Da bi resili najprostiju stvar treba im konzilijum od 30 ljudi... a opet, eto su (bili) najnapredniji sto u izumima, sto u nauci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Baby said:

Nego,  da li bi ti otisao kod lekara kojem na zidu visi diploma koju je sam odstampao jer je ucio na netu? 

sto se cudis, mnogi mladi lekari u BG tako rade. Google im je izvor informacije. Znaci, moguce je.

Link to comment
Share on other sites

Predvidljivo, i potvrdjuje ono sto sam govorila pre jos 2-3 meseca:

 

WASHINGTON, D.C. -- On average, Americans' political party preferences in 2021 looked similar to prior years, with slightly more U.S. adults identifying as Democrats or leaning Democratic (46%) than identified as Republicans or leaned Republican (43%).

However, the general stability for the full-year average obscures a dramatic shift over the course of 2021, from a nine-percentage-point Democratic advantage in the first quarter to a rare five-point Republican edge in the fourth quarter.

 

https://news.gallup.com/poll/388781/political-party-preferences-shifted-greatly-during-2021.aspx

Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2022 at 7:35 AM, Baby said:

Nekako pausalno si napisao post. Ja znam ljude sa osnovnom skolom iz Srbije koji ovde zaradjuju milione. Ne zato sto su pametni, nego zato sto su snalazljivi

 

Samo sto snalazljivost nije nikakvo muljanje, prodavanje magle, laktanje, sibicarenje, svercovanje i slicno kako se to u Srbiji smatra, kao on je glup, budala, nema skolu i ne zna da se potpise, ali se snasao, uvalio se u SNS stranku i sada radi u opstini. Ne. Snalazljivost je nesto sto su ljudi u kamenom dobu imali kada su sisli sa grana i zapalili prvu vatru, jer snalazljivost jesta odlika inteligencije (nesto sto se u Srbiji ocigledno ne ceni). Tako da nema tu nikakve razlike izmedju snalazljivosti i pameti. Ko je snalazljiv taj je ocigledno i pametan.

 

Susta suprotnost snalazljivosti nije pamet, vec enciklopedijsko birokratsko insektoidno znanje u nekoj uskoj specijalizovanoj oblasti.

 

On 1/18/2022 at 7:35 AM, Baby said:

Ali ajde ti jenom poslodavcu objasni dan danas kako si eto ti se iskolovao sam na internetu i bilji si nego onaj sa nekim koledzom.

 

Ne moram da objasnjavam zato sto niko od tih poslodavaca ni ne trazi diplomu koledza kada su svesni ove situacije i osecaju je na svojoj kozi:

 

US-STEM-job-market-1024x794.jpg

 

Izvor: https://bootcamp.cvn.columbia.edu/blog/do-you-need-degree-to-be-software-engineer/

 

Dakle ovde vidimo da u Computing postoji ogroman broj objavljenih aplikacija za posao (potraznja), ali da koledzi i univerziteti ne mogu da proizvedu toliki broj strucnjaka u toj oblasti* (ponuda) sto za poslodavca znaci:

1) Da batali svoj biznis i startup i okrene se uzgajanju malina
2) Da zaposli developera koji nema formalno obrazovanje, ali ima sertifikate par kurseva sa Udemy, Codecademy, nekih bootcampova i slicnog.

 

* U sadasnjoj situaciji koledzi i univerziteta ne mogu uopste da proizvedu toliki broj developera, prvo sto nemaju dovoljno kapaciteta (broj mesta na fakultetima je daleko (okvirno 5x) manji od broja trazenih developera na trzistu, i to dakle u US), a drugo sto za 3-4 godine koliko traje obrazovanje developera, na trzistu se promeni zilion stvari, novi jezici, novi framework, nove tehnologije (recimo ethereum) koje zahtevaju konstantni update gradiva, lekcija, menjanje plana i programa edukacije, ubacivanje novih knjiga i sadrzaja i slicno koje profesor treba da napise (za pisanje jedne knjige u proseku treba 4 godine, ako ne i vise), a tome jos doprinosi i veliki broj pokrenutih startapova koji nicu kao pecurke zbog investicija koje je danas prilicno lakse dobiti nego ranije. Stvari se desavaju mnogo mnogo brze da bi se tradicionalni koledzi tome mogli prilagoditi.

 

On 1/18/2022 at 7:35 AM, Baby said:

Nisu svi snalazljivi, neko mora da radi za nekog drugog, a za to mu skola treba ma koliko nekvalitetna bila

 

Snalazljivost ne znaci preduzetnistvo u ovom mom kontekstu. Mislim da mesas stvari i da me nisi dobro razumela. Ako neko sedne i sam nauci JavaScript, ili UI Design ili social media marketing preko interneta, on ce sutra da konkurise za posao i dobice taj posao radeci za drugog. Nece on nuzno da se bavi preduzetnistvom i bude "sam svoj gazda" ili freelancer.

 

On 1/18/2022 at 7:35 AM, Baby said:

Nego,  da li bi ti otisao kod lekara kojem na zidu visi diploma koju je sam odstampao jer je ucio na netu? 

 

Ok vidim da ovde imas prilicno losu sliku o tome kako se to stice znanje na internetu. Prvo, niko ko se samoedukovao preko neta nije sam sebi ostampao diplomu i okacio na zid i postao samoproglaseni strucnjak (toga ces vise imati kod ovih sa fakultetskom diplomom). Postoji gomila mesta na netu gde se moze steci sertifikat o polozenom kursu za vrlo male pare (od $10 do $100 u proseku), postoji gomila organizacija, strucnjaka, koji nude svoje mentorstvo i znanje, recimo ovaj institut kod nas https://go.sae.edu.rs/ux-ui-dizajn/

(cisto da napomenem da ih ne reklamiram i da nemam nista sa njima, samo znam decka koji se prekvalifikovao na UX/UI dizajn, batalio svoj stari posao za koji ima diplomu, upisao ovaj kurs koji kosta 450e (hajde recite koliko kosta godisnja skolarina na nekom faksu??) i kroz 3 meseca se zaposlio i skoro kad sam ga pitao kako mu je, kaze da je prezadovoljan novim poslom, cak mu je i plata daleko veca, evo ovde podatak o prosecnoj plati UX dizajnera u US https://www.glassdoor.com/Salaries/user-experience-designer-salary-SRCH_KO0,24.htm )

 

Drugo, ja ne bih isao kod lekara koji je sam sebi okacio diplomu na zid i proglasio se "strucnjakom", ali isto tako ne bih isao ni kod lekara koji ima diplomu medicinskog fakulteta na zidu a tvrdi da je vakcina protiv COVID-a svetska zavera farmaceutske mafije i Bil Gejtsa (ovo je realan slucaj koji sam doziveo, kod gomile srpskih lekara sam se naslusao raznih gluposti, recimo jos jedna je savet da se ode u manstir i pomoli za zdravlje, druga je savet da se proba reiki). 

 

Ali bih itekako otisao kod lekara koji ima sertifikat ili je prosto clan neke ugledne asocijacije ili organizacije koja vazi za mesto puno strucnjaka, kao recimo sto je https://toptal.com/ za gomilu strucnjaka u dev-u, dizajnu, marketingu, a koji nemaju nikakve diplome sa fakulteta. Mene kao korisnika lekarskih usluga ne zanima koju on diplomu ima, vec da li je u mrezi lekara prepoznat kao strucnjak i ima iza sebe brdo uspesno resenih slucajeva.

 

On 1/18/2022 at 7:35 AM, Baby said:

Da li 90% korisnika interneta uopste zna da nadje verodostojnu i valdinu informaciju na netu?! 

 

Daleko vise ljudi danas zna da nadje verodostojnu i validnu informaciju na netu u odnosu na ljude koji to nisu umeli pre neta, jer im takve informacije nisu bilo lako dostupne. A to sto si spomenula je pitanje koje mozes da uputis osnovnim i srednjim skolama, pa i fakultetima, koji ocigledno ne daju nikakvo znanje i umece pronalaska informacija. Jer da daju, priznaces, ne bi to bilo 90% vec 10%? Cija je to kao formalna odgovornost da prenese umece i znanje nekome u pronalasku informacija? Ko to formalno "obrazuje" decu i trosi silnu kolicinu novca od poreskih obveznika? Internet mozda? Krivicemo internet sto neko nema bazu za pravilno razmisljanje i zakljucivanje?

 

On 1/18/2022 at 7:35 AM, Baby said:

Ajde sto se previse filozofira na ovakve teme

 

Sta podrazumevas pod filozofiranjem? Proserravanje ili ovo https://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy ? Posto se nijedan drustveni problem ne moze diskutovati, a kamoli resiti, bez filozofije kao baze. Nauka i tehnologija sve u sebi imaju filozofiju kao bazu, bez toga se ne moze dalje.

 

On 1/18/2022 at 7:35 AM, Baby said:

ajde sto se previse povlace teorije koje se cesto ustvari uopste ne podudaraju sa praksom

 

Cini mi se da je praksa u tvom slucaju "zavisnost od percepcije" koju si spomenula na nekoj od prethodnih strana, a to onda zvuci prilicno pausalno sa tvoje strane.

 

On 1/18/2022 at 7:35 AM, Baby said:

Na stranu sto su skole u US totalni bullshit i sto iz njih generalno izlaze kao idijoti spremi samo za pokret a do b, nikako c. Da bi resili najprostiju stvar treba im konzilijum od 30 ljudi... a opet, eto su (bili) najnapredniji sto u izumima, sto u nauci. 

 

Ovo veze sa realnoscu nema. Niti iz US fakulteta izlaze idioti (to su srpske iskompleksiranosti i zavist kao vidi glupe Amere ne znaju gde je Pariz i zovu elektricara da im zameni sijalicu, mi smo mnogo pametni i inteligentni haha) niti za najprostiju stvar treba konzilijum od 30 ljudi, vec od 30 hiljada ljudi:

 

 

Najprostija stvar kao pravljenje jedne jedine olovke je nesto sto zahteva citavu mrezu ljudi i postojanje vrlo kompleksnog sistema.

Edited by Veshtodel
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2022 at 3:47 AM, Angelia said:

Donekle si u pravu. Samo sto se situacija po pitanju obrazovanja promenila u US zadnjih 20 godina. Postalo je potrebno da imas neku diplomu, nije bitno ni da je neka on line, samo za neki posao koji je iole pristojan. Ta koledz diploma je postala kao diploma srednje skole. Realno ako nije neka super skola, to ti je prolaz da ne radis manuelne poslove. Glupo, ali tako je. Ali zato su te diplome I pristupacne.

 

Verujem da ima toga, sve to uostalom zavisi od industrije i trzista. U IT svetu barem poslodavci ne traze uvek diplome, pa cak ni sertifikate, jer je potraznja za programerima, dizajnerima, marketarima ogromna, a sa druge strane znanje o tim vestinama je danas lako dostupno i fokusirano iskljucivo na ono sto treba industriji. Samo ga treba ugrabiti i iskoristiti za poboljsanje svog zivota, a ne kukati i izmisljati rasizme, seksizme, nacionalizme, socijalizme i traziti da "drzava duradi nesto" po tom pitanju kako bi svi isli u "bolje skole"

 

Generalno moja poenta je da za izlazak i izbavljanje iz nekog loseg zivota i prelazak u normalan i pristojan zivot, pa cak i veci uspeh, ne trebaju diplome, visoke skole i super fakulteti. Za bilo koga. Stavise da ne bude ono "ne mogu svi biti programeri" jer ako budu "ko ce da nas leci ako nema lekara", poenta je i da ne mora niko od tih mladih bili oni crnci, belci ili neke trece, cetvrte boje koze, ciji su roditelji frustrirani jer nema bolju skolu, da bude programer ceo svoj zivot. Moze on prosto da zaradi novac na taj nacin, ustedi za skolarinu i upise fakultet za npr. medicinu da bi postao lekar jer mu je to uvek bio san. Moze sa tim novcem da upise najbolji fakultet na svetu i da bude medju top studentima. Moze da spoji programiranje i medicinu i postane bioinformaticar ili da mu takvo iskustvo pruzi multidisciplinarni uvid u lecenje bolesti kroz ukljucivanje nekih racunarskih tehnologija.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Veshtodel said:

 

Verujem da ima toga, sve to uostalom zavisi od industrije i trzista. U IT svetu barem poslodavci ne traze uvek diplome, pa cak ni sertifikate, jer je potraznja za programerima, dizajnerima, marketarima ogromna, a sa druge strane znanje o tim vestinama je danas lako dostupno i fokusirano iskljucivo na ono sto treba industriji. Samo ga treba ugrabiti i iskoristiti za poboljsanje svog zivota, a ne kukati i izmisljati rasizme, seksizme, nacionalizme, socijalizme i traziti da "drzava duradi nesto" po tom pitanju kako bi svi isli u "bolje skole"

 

Generalno moja poenta je da za izlazak i izbavljanje iz nekog loseg zivota i prelazak u normalan i pristojan zivot, pa cak i veci uspeh, ne trebaju diplome, visoke skole i super fakulteti. Za bilo koga. Stavise da ne bude ono "ne mogu svi biti programeri" jer ako budu "ko ce da nas leci ako nema lekara", poenta je i da ne mora niko od tih mladih bili oni crnci, belci ili neke trece, cetvrte boje koze, ciji su roditelji frustrirani jer nema bolju skolu, da bude programer ceo svoj zivot. Moze on prosto da zaradi novac na taj nacin, ustedi za skolarinu i upise fakultet za npr. medicinu da bi postao lekar jer mu je to uvek bio san. Moze sa tim novcem da upise najbolji fakultet na svetu i da bude medju top studentima. Moze da spoji programiranje i medicinu i postane bioinformaticar ili da mu takvo iskustvo pruzi multidisciplinarni uvid u lecenje bolesti kroz ukljucivanje nekih racunarskih tehnologija.

Potpuno se slazem, zato u IT se toliko uvozi radna snaga, a neki kukaju kako je vertikalna mobilnost nemoguca bez dobrih skola, to je taj paradox.

Legalni imigranti se ne bave rasizmom, sexizmom i slicno, nego grabe svoj American Dream, a ovi koji su vec ovde, sede i kukaju da im neko omoguci dobar zivot na koji "imaju pravo".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Veshtodel said:

 

Samo sto snalazljivost nije nikakvo muljanje, prodavanje magle, laktanje, sibicarenje, svercovanje i slicno kako se to u Srbiji smatra, kao on je glup, budala, nema skolu i ne zna da se potpise, ali se snasao, uvalio se u SNS stranku i sada radi u opstini. Ne. Snalazljivost je nesto sto su ljudi u kamenom dobu imali kada su sisli sa grana i zapalili prvu vatru, jer snalazljivost jesta odlika inteligencije (nesto sto se u Srbiji ocigledno ne ceni). Tako da nema tu nikakve razlike izmedju snalazljivosti i pameti. Ko je snalazljiv taj je ocigledno i pametan.

 

Susta suprotnost snalazljivosti nije pamet, vec enciklopedijsko birokratsko insektoidno znanje u nekoj uskoj specijalizovanoj oblasti.

 

 

 

Ko je rekao suprotvno? Niti poredim sa Srbijom, niti sam rekla da su muljatori... 

 

Quote

Ne moram da objasnjavam zato sto niko od tih poslodavaca ni ne trazi diplomu koledza kada su svesni ove situacije i osecaju je na svojoj kozi:

 

 

Izvor: https://bootcamp.cvn.columbia.edu/blog/do-you-need-degree-to-be-software-engineer/

 

Dakle ovde vidimo da u Computing postoji ogroman broj objavljenih aplikacija za posao (potraznja), ali da koledzi i univerziteti ne mogu da proizvedu toliki broj strucnjaka u toj oblasti* (ponuda) sto za poslodavca znaci:

1) Da batali svoj biznis i startup i okrene se uzgajanju malina
2) Da zaposli developera koji nema formalno obrazovanje, ali ima sertifikate par kurseva sa Udemy, Codecademy, nekih bootcampova i slicnog.

 

* U sadasnjoj situaciji koledzi i univerziteta ne mogu uopste da proizvedu toliki broj developera, prvo sto nemaju dovoljno kapaciteta (broj mesta na fakultetima je daleko (okvirno 5x) manji od broja trazenih developera na trzistu, i to dakle u US), a drugo sto za 3-4 godine koliko traje obrazovanje developera, na trzistu se promeni zilion stvari, novi jezici, novi framework, nove tehnologije (recimo ethereum) koje zahtevaju konstantni update gradiva, lekcija, menjanje plana i programa edukacije, ubacivanje novih knjiga i sadrzaja i slicno koje profesor treba da napise (za pisanje jedne knjige u proseku treba 4 godine, ako ne i vise), a tome jos doprinosi i veliki broj pokrenutih startapova koji nicu kao pecurke zbog investicija koje je danas prilicno lakse dobiti nego ranije. Stvari se desavaju mnogo mnogo brze da bi se tradicionalni koledzi tome mogli prilagoditi.

 

 

Ovo je pausalno. Job opening... U svakom od tih poslova iz grafikona ima poslova i za jedne i za druge jer su razlicite vrste poslova. Gde se trazi diploma se trazi diploma. Mislis da se ljudi ovde uvaljuju iz cista mira u kredite za skolovanje da bi eto imali nesto sto im ne treba? I jos computering... pa mnoge kompanije zaposaljavaju freelancere po Indijama i ko zna gde jer vecina ni ne mora da sedi na poslu, odradi isti posao i plate ih manje. 

 

Za sopstveni biznis ti ne treba diploma ako znas da ga vodis, ali ja nisam pricala o sopstvenim biznisima nego o ljudima koji rade za druge. 

 

Quote

Daleko vise ljudi danas zna da nadje verodostojnu i validnu informaciju na netu u odnosu na ljude koji to nisu umeli pre neta, jer im takve informacije nisu bilo lako dostupne. A to sto si spomenula je pitanje koje mozes da uputis osnovnim i srednjim skolama, pa i fakultetima, koji ocigledno ne daju nikakvo znanje i umece pronalaska informacija. Jer da daju, priznaces, ne bi to bilo 90% vec 10%? Cija je to kao formalna odgovornost da prenese umece i znanje nekome u pronalasku informacija? Ko to formalno "obrazuje" decu i trosi silnu kolicinu novca od poreskih obveznika? Internet mozda? Krivicemo internet sto neko nema bazu za pravilno razmisljanje i zakljucivanje?

 

Pa da, danas znaju vise njih, ali opet danas je najgledanija tv stanica Fox... a informacije se traze tako da odgovaraju njihovom misljenju. 

I opet, naravno da moze da se delom iskoluje na internetu, ali nije nesto na sta se treba oslniti. 

Niko ne krivi internet, izvrces da bi napisao carsav od posta.

 

Quote

Sta podrazumevas pod filozofiranjem? Proserravanje ili ovo https://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy ? Posto se nijedan drustveni problem ne moze diskutovati, a kamoli resiti, bez filozofije kao baze. Nauka i tehnologija sve u sebi imaju filozofiju kao bazu, bez toga se ne moze dalje.

 

 

Ne podrazumevam proseravanje, nego pravljenje teorija i onda upakivanje da dobro zvuce. 

 

Quote

Cini mi se da je praksa u tvom slucaju "zavisnost od percepcije" koju si spomenula na nekoj od prethodnih strana, a to onda zvuci prilicno pausalno sa tvoje strane.

 

 

Praksa u mom slucaju je ono sto ja vidim na terenu i sa cim se susrecem i iz razgovora sa drugima koji cesto primecuju iste stvari. Naravno da zavisi od percepcije, ne znam gde si ti, ne znam sa cime se susreces i znam da sam sopstveno misljenje o mnogim stvarima promenila zbog eto prakse, a mislila sam da su teorije zakon dok nisam dosla u mnoge situacije koje su pokazale da su teorije napravljene ili jako davno ili iz najbolje namere, ali ih ljudi ne prate. 

 

Quote

Ovo veze sa realnoscu nema. Niti iz US fakulteta izlaze idioti (to su srpske iskompleksiranosti i zavist kao vidi glupe Amere ne znaju gde je Pariz i zovu elektricara da im zameni sijalicu, mi smo mnogo pametni i inteligentni haha) niti za najprostiju stvar treba konzilijum od 30 ljudi, vec od 30 hiljada ljudi:

 

Opet Srbija... ovde je Srbija argument za ... kad god zatreba i dobro zvuci. Ali ako vec insistiras na poredjenju sa Srbijom, uzmi u obzir da djaci koji su tamo bili losi djaci ovde zavrsavaju skole sa neverovatnom lakocom. 

 

Nikakva iskomplekisranost, ali ako ti je tako lakse... Nuspust, bilo bi lepo da eto odes ovde kod lekara pa vidis da ako nemaju tim, ne mogu da te dijagnostikuju sami, nego nabadaju pa dok ne nabodu... te sreca imaju neverovatno dobre lekove. Naravno ne svi lekari, ali jedna zapanjujuca ogromna vecina zna samo veoma usko ono za sta je specijalizirana. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Baby said:

Opet Srbija... ovde je Srbija argument za ... kad god zatreba i dobro zvuci. Ali ako vec insistiras na poredjenju sa Srbijom, uzmi u obzir da djaci koji su tamo bili losi djaci ovde zavrsavaju skole sa neverovatnom lakocom. 

 

 

To je bilo tako i kad je Amerika bila motor sveta to ne znaci da nista.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Baby said:

Praksa u mom slucaju je ono sto ja vidim na terenu i sa cim se susrecem i iz razgovora sa drugima koji cesto primecuju iste stvari. Naravno da zavisi od percepcije, ne znam gde si ti, ne znam sa cime se susreces i znam da sam sopstveno misljenje o mnogim stvarima promenila zbog eto prakse, a mislila sam da su teorije zakon dok nisam dosla u mnoge situacije koje su pokazale da su teorije napravljene ili jako davno ili iz najbolje namere, ali ih ljudi ne prate. 

 

Ali ne mozemo razumevanju i objasnjavanju drustvenih problema da pristupamo sa "mojom percpecijom" i "onoga sto ja vidim na terenu" jer u tom slucaju imamo zilion tumacenja i objasnjenja koji su u konfliktu, a da pritom nista objektivno ne objasnjavaju. To bi isto bilo kao da si napisala "iz onoga sto vidim na terenu, ljude koji su primili vakcinu protiv korone su se ipak zarazili, razboleli i zavrsili u bolnici, sto pokazuje da vakcina ne radi posao i ne funkcionise kako treba".

 

Da lekari i naucnici pristupaju vakcinaciji i virusu kroz "ono sto ja vidim", imali bi milijarde zarazenih i preminulih. A ne pristupaju zato sto se koriste (naucnim) teorijama, nikako "praksama (=mojim percepcijama i ono sto sam ja video i cuo u razgovoru sa ljudima koji imaju percepciju slicnu mojoj)" Na isti nacin koristimo naucne teorije (koje u drustvenim naukama jesu na klimavim epistemoloskim nogama, ali to je druga prica) za objasnjavanje drustvenih problema. Bez naucnog objasnjenja funkcionisanja (drustvenog) sveta imamo zilion "mojih percepcija", relativizam, subjektivnost, misticizam, svetog Iliju koja baca munje kao objasnjenje pojave, crnu kozu kao objasnjenje drustva, ideologiju, dogmu i slicno.

 

I ljudi ne prate naucne teorije, nisu to instrukcije kako drustvo treba da funkcionise i sta ko treba da radi i kako da se ponasa, nego su to objasnjenja kako drustvo funkcionise bas u "praksi" tj u empiriji, ne u nekom apstraknom svetu teoreticara, kao sto teorija tektonskih ploca objasnjava kretanje kontinenata i pojavu zemljotresa i vulkana, znaci ne propisuje ona kontinentima kako da se ponasaju, vec objasnjava jedno cinjenicno stanje nevezano za necije percepcije o tome. Isti slucaj sa drustvom, drustvenim pojavama i sistemima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Veshtodel said:

 

Ali ne mozemo razumevanju i objasnjavanju drustvenih problema da pristupamo sa "mojom percpecijom" i "onoga sto ja vidim na terenu" jer u tom slucaju imamo zilion tumacenja i objasnjenja koji su u konfliktu, a da pritom nista objektivno ne objasnjavaju. To bi isto bilo kao da si napisala "iz onoga sto vidim na terenu, ljude koji su primili vakcinu protiv korone su se ipak zarazili, razboleli i zavrsili u bolnici, sto pokazuje da vakcina ne radi posao i ne funkcionise kako treba".

 

Da lekari i naucnici pristupaju vakcinaciji i virusu kroz "ono sto ja vidim", imali bi milijarde zarazenih i preminulih. A ne pristupaju zato sto se koriste (naucnim) teorijama, nikako "praksama (=mojim percepcijama i ono sto sam ja video i cuo u razgovoru sa ljudima koji imaju percepciju slicnu mojoj)" Na isti nacin koristimo naucne teorije (koje u drustvenim naukama jesu na klimavim epistemoloskim nogama, ali to je druga prica) za objasnjavanje drustvenih problema. Bez naucnog objasnjenja funkcionisanja (drustvenog) sveta imamo zilion "mojih percepcija", relativizam, subjektivnost, misticizam, svetog Iliju koja baca munje kao objasnjenje pojave, crnu kozu kao objasnjenje drustva, ideologiju, dogmu i slicno.

 

I ljudi ne prate naucne teorije, nisu to instrukcije kako drustvo treba da funkcionise i sta ko treba da radi i kako da se ponasa, nego su to objasnjenja kako drustvo funkcionise bas u "praksi" tj u empiriji, ne u nekom apstraknom svetu teoreticara, kao sto teorija tektonskih ploca objasnjava kretanje kontinenata i pojavu zemljotresa i vulkana, znaci ne propisuje ona kontinentima kako da se ponasaju, vec objasnjava jedno cinjenicno stanje nevezano za necije percepcije o tome. Isti slucaj sa drustvom, drustvenim pojavama i sistemima.

 

Ma meni ni iz dzap ni u dzep... mozes da verujes u sta hoces... pravo izbora. 

Ali eto savet ako hoces prihvati, pa trazi nova teorijska objasnjenja jer su promene rapidne. 

1 hour ago, MeanMachine said:

 

 

To je bilo tako i kad je Amerika bila motor sveta to ne znaci da nista.

 

I to je tacno. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2022 at 6:45 AM, Baby said:

Ali ako vec insistiras na poredjenju sa Srbijom, uzmi u obzir da djaci koji su tamo bili losi djaci ovde zavrsavaju skole sa neverovatnom lakocom. 

To ne govori nista o sistemu obrazovanja, ili kvalitetu. US odavno mnogo vise podaje na razlicitosti u stilovima ucenja, dok u exYU jos uvek ide kalupljenje i ako ne upadas u kalup ti si out.

😛 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

To ne govori nista o sistemu obrazovanja, ili kvalitetu. US odavno mnogo vise podaje na razlicitosti u stilovima ucenja, dok u exYU jos uvek ide kalupljenje i ako ne upadas u kalup ti si out.

😛 

 

Ok samo mi nije jasno zasto non stop pominjete Srbiju?!?!?!? Jel to jedina zemlja sa kojom mozete da uporedite nesto... 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Ok samo mi nije jasno zasto non stop pominjete Srbiju?!?!?!? Jel to jedina zemlja sa kojom mozete da uporedite nesto... 

Mozda i nije, ali je sigurno zajednicka polazna tacka za mnoge diskutante.

Mora da postoji referentna tacka.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Baby said:

 

Ja vec napisah, meni je referntna tacka Amerika nekada i sada, eventualno sa nekom drzavom zapadne Evrope, a vi kako hocete, nastavite slobodno narativ... 

 

Zasto onda kazes da oni koji dodju iz sr/exYU postizu bolje rezultate u US, nego tamo. Nisi ti bas najjasnija ovde.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Zasto onda kazes da oni koji dodju iz sr/exYU postizu bolje rezultate u US, nego tamo. Nisi ti bas najjasnija ovde.

 

Pa zato sto ste petnaest puta pre toga napravili komaparaciju sa Srbijom... 

 

Mrzi me da pisem ove gluposti, cisto da nabijam postove, prati malo, bar prati sta pises ti za pocetak. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

Zasto onda kazes da oni koji dodju iz sr/exYU postizu bolje rezultate u US, nego tamo. Nisi ti baskujes  najjasnija ovde.

Mozda zato sto se ovde ucilo o gomili znanja, mozda i nepotrebnih u daljem skolovanju usmerenom ka samo jednoj oblasti delovanja?

Ako, kao neko kome je data cast da mlade umove oblikujes uradis to samo pokusavajuci da im predas svoje znanje iz njihove uske oblasti buduceg delovanja - onda si sramota i za struku i za prosvetu.

Tvoja duznost je daim preneses potrebno znanje, ali tvoja duznost je i da im preneses neke druge stavove i usadis im neki valjan sistem vrednosti koji ce ih voditi kroz zivot  - nevezano za struku.

E, tu je razlika izmedju ucitelja i obrazovnih radnika.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Veshtodel said:

 

I ljudi ne prate naucne teorije, nisu to instrukcije kako drustvo treba da funkcionise i sta ko treba da radi i kako da se ponasa, nego su to objasnjenja kako drustvo funkcionise bas u "praksi" tj u empiriji, ne u nekom apstraknom svetu teoreticara, kao sto teorija tektonskih ploca objasnjava kretanje kontinenata i pojavu zemljotresa i vulkana, znaci ne propisuje ona kontinentima kako da se ponasaju, vec objasnjava jedno cinjenicno stanje nevezano za necije percepcije o tome. Isti slucaj sa drustvom, drustvenim pojavama i sistemima.

Problem je sto su "progresivne" struje nasle jedno objasnjenje onako blanket I umesto naucnog bavljenja uzrokom, isticu kao dokaz rasizma rezultat. Bukvalno, grmi I seva to je dokaz sv. Ilije.  

Kod objasnjenja za gender pay gap su se ozbiljnije bavili istrazivanjem I tu se znaju razlozi. Medjutim kod razlike u rezultatima izmedju AA zajednice I drugih, niko ne sme ni da takne vise, jer automatski bude proglasen za rasistu, to  je kao dogma. Iako niko nema argumente osim rezultata.

Eto Baby je probala, ali nema dokaza. Ima vise primera antisemitizma nego rasizma ako cemo da gledamo primere.

Ali je progresivcima antisemitizam ok.

Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2022 at 12:04 PM, Baby said:

 

Nije do drzave vec do county-a. Neki jednostavno nece da dozvole da se u bolje zone gde placaju ogromne takse upusiju rendom.

Kod nas moras da pises zahtev ako hoces u van zonsku skolu, pa ako imaju mesta moze... ako ne, ne moze. 

 

Nije problem naravno, tako i treba da bude, nego sto su skole u losim zonama jako lose i ne naprave nikakvu bazu za dalje skolovanje. 

 

Florida

 

On 1/14/2022 at 12:54 PM, mrd said:

sta da se cita, da je skola u malom mokrom lugu losija i da daje manji fond znanja od skole u centru beograda.

Slicno su svi matematicari u BG na masinskom fakultetu uradili doktorate i magistrature u sarajevu. To je bilo tamo 80-ih i 90-ih godina.

pff

 

So what?! Kakve to veze ima sa pricom?

 

On 1/14/2022 at 1:09 PM, mrd said:

Ne treba ovde nista, ti si dovoljno rekla. Naravno da sam ja iz mocvarnih predela BG, ali to ovde stvarno nije bitno.

I u mocvarnim predelima BG si morao da pises molbu da ti dete promeni skolu i ako je bilo mesta ona bi bila odobrena.

Prestani da ceprkas po mom privatnom zivotu!

 

I dalje nema veze sa pricom koju si ti zapoceo.

 

On 1/14/2022 at 1:21 PM, mrd said:

Da  im je bilo lakse da rade na Sarajevskom univerzitetu

 

Ovo nije meni odgovoreno, ali i dalje insistiras.

 

On 1/14/2022 at 3:28 PM, DJORDJE said:

U NV i UT mozes decu da saljes izvan distrikta, naravno pod uslovom da ima mesta,  poznavao sam roditelje koji su klinca vozili po sat vremena u jednom pravcu.

Sto je slucaj u svim zemljama, cak i onima koje su se zvale socijalisticke. Na Novom Beogradu je bila neka skola koja je imala bazen, sa druge strane, skole na periferiji tipa G. Milanovac su imale poljski WC. U moje vreme u Beogradu su svi ambiciozni roditelji gledali da upisu decu u tri gimnazije u centru grada, jurile se veze i vezice  samo tako. Kod obrazovanja oni sa dubljim dzepom su uvek u prednosti.

 

Djordje se ubacio jer verovatno kapira da se nesto poredi posto si pomenuo Srbiju i Sarajevo ko zna koliko puta do sada.

 

On 1/18/2022 at 1:35 AM, Baby said:

 

Nekako pausalno si napisao post. Ja znam ljude sa osnovnom skolom iz Srbije koji ovde zaradjuju milione. Ne zato sto su pametni, nego zato sto su snalazljivi. Ali ajde ti jenom poslodavcu objasni dan danas kako si eto ti se iskolovao sam na internetu i bilji si nego onaj sa nekim koledzom. Samo bi se zahvalio ili ponudio posao cistaca, eventualno da se javljas na telefon pod uslovom da dokazes da znas da pises. Nisu svi snalazljivi, neko mora da radi za nekog drugog, a za to mu skola treba ma koliko nekvalitetna bila, poslodavac trazi/placa diplomu.

 

 

Ovo sam ja pomenula koje ima veze sa pricom, jer ima ljudi koji nisu ni dosli sa skolom, niti je zavrsili pa se snasli. Tj. dajem Vashodelu za pravo da jeste u pravu, ali se od izuzetaka tesko pravi pravilo.

 

On 1/18/2022 at 9:24 AM, mrd said:

sto se cudis, mnogi mladi lekari u BG tako rade. Google im je izvor informacije. Znaci, moguce je.

 

I jos uvek smo u Beogradu.

 

On 1/19/2022 at 9:45 AM, Baby said:

 

Ko je rekao suprotvno? Niti poredim sa Srbijom, niti sam rekla da su muljatori... 

 

------

Opet Srbija... ovde je Srbija argument za ... kad god zatreba i dobro zvuci. Ali ako vec insistiras na poredjenju sa Srbijom, uzmi u obzir da djaci koji su tamo bili losi djaci ovde zavrsavaju skole sa neverovatnom lakocom. 

 

Nikakva iskomplekisranost, ali ako ti je tako lakse... Nuspust, bilo bi lepo da eto odes ovde kod lekara pa vidis da ako nemaju tim, ne mogu da te dijagnostikuju sami, nego nabadaju pa dok ne nabodu... te sreca imaju neverovatno dobre lekove. Naravno ne svi lekari, ali jedna zapanjujuca ogromna vecina zna samo veoma usko ono za sta je specijalizirana. 

 

Znaci, ne krecem ja sa tom pricom.

 

3 hours ago, mrd said:

To ne govori nista o sistemu obrazovanja, ili kvalitetu. US odavno mnogo vise podaje na razlicitosti u stilovima ucenja, dok u exYU jos uvek ide kalupljenje i ako ne upadas u kalup ti si out.

😛 

 

I dalje si u ovaj put.. EXYU.

 

Mislim, sada cu da te prijavim sto nikada ne radim jer si totalno nenormalan i stalkujes. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...