Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

6 hours ago, Klotzen said:

 

 

Za mene je ta različita "kultura" upravo dokaz da nemaju ista prava kao belci i da su potpuno u pravu kada traže iste uslove. Ako uzmemo period od ukidanja ropstva do danas a to je u Čikagu skoro 200 godina, kako to da američka kultura nije kod crnaca stvorila istu kulturu kao i kod belaca ? Po meni zato što nije delovala isto na njih i što nisu imali ista prava kao belci.

 

Za tebe je rezultat dokaz uzroka, to mi je malo cudan nacin gledanja, i to je upravo kako se pokusava predstaviti. Ta kultura mozda ima vise uzroka, kod kojih niko ne negira da je svojevremeno rasizam takodje igrao ulogu. Medjutim vec decenijama to nije slucaj, i nista se nece promeniti ako se bavimo zastarelim uzrokom, treba se baviti onim sto danas odrzava takvu kulturu. I imas dosta znamenitih AA koji su o tome govorili, i koji su problem videli u takvoj kulturi i kad su izasli izvan nje, postali izuzetno uspesni. Znaci danas su prava generalno ista - ne treba negirati da ima rasista, to ionako necemo nikad svesti na nulu, u bilo kojoj kulturi.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice americke kulture, afroamerikanci su dio te kulture i imaju veliki uticaj i na bijelce u poslednjih 100 godina i pogresno je reci da su oni van americke kulture.

Pa cijela moderna muzika je bazirana na afroamerickoj muzici. Tu je takodje ogroman uticaj u sportu.

Bez crnaca americka kultura bi bila totalno drugacija.

Ja ne zivim u SAD, ali imam blisku rodbinu na Floridi koje cesto vidjam i prateci kako su ta djeca odrastala, mogu slobodno da kazem da su vaspitani kao antirasisti i to kroz sistem, skolu.

Moje skromno misljenje je da afroamericka populacija treba da vise radi na sebi, a manje da ocekuje da im neko nesto da, jer sistemski je sve tu, kada je Obama postao predsednik, bez obzira kakav je bio, pokazuje da je onda sve moguce, samo treba da se radi na tome.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

To da li ti priznaješ da li postoje belci i crnci je tvoj izbor. Činjenica je da postoje  i da nemaju ista prava u SAD, situacija se popravlja u odnosu na pre 200 godina ali isuviše sporo za zemlju kao što je SAD. Ako pričamo o Srbiji tu se slažem jer mi ovde nemamo tih problema, doduše nemamo ni crnaca u većem broju da bismo se testirali kao društvo a ja nisam siguran da bismo u globalu mi ispali nešto bolji od belaca u SAD no tu ima isuviše predpostavki da bismo o tome pričali. Čak i na ovoj temi može jasno da se oseti da se naši ljudi tamo uglavnom poistovećuju sa većinskim belcima, i relativizuju sve probleme crnaca koji tamo postoje. Ovde se išlo toliko daleko da su se relatizovale stvari vezane za ropstvo od pre 200 godina od istih ljudi kojima na drugim temama smeta nacionalizam. Svi priznaju, neki manje neki više, da problema ima ali ih uredno umanjuju, ja bi rekao da je to licemerstvo.

 

Ali zato imamo Rome, pa se tu srpsko drustvo itekako vec pokazalo i pokazuje se i dalje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

Pa recimo pri zaposljavanju ako imaju vise kandidata radje odaberu belca nego crnca i jos gro primera, skole, kvartovi i vrednost nekretnine... 

To nije tacno, a i protivzakonito je. Ako se dokaze da se to sto si ti ovde napisala, postoje debele sankcije i za firmu i za pojedinca koji je doneo tu odluku. 

Ne treba pausalno donositi zakljucke. Bio je 90-ih u Srbiji neki vidovnjak koji se drzao za prst i govorio kako mu se nesto javlja. Te stvari sto se nekome javlja, ne smeju da budu pravila. 

Ipak treba iznositi cinjenice.

Recimo cinjenica da je plata zene na itoj poziciji gde radi muskarac manja je stvarna i za to postoje brojke, ali ovo da nece da uzmu AA, ako imaju belca, je netacna i to pogotovo danas. Danas ce pre da uzmu AA jer je to koser i firma dobija benefite ako zaposli AA. To je recimo po mome negativna pojava, ali eto lepo je za pricati. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

To nije tacno, a i protivzakonito je. Ako se dokaze da se to sto si ti ovde napisala, postoje debele sankcije i za firmu i za pojedinca koji je doneo tu odluku. 

Ne treba pausalno donositi zakljucke. Bio je 90-ih u Srbiji neki vidovnjak koji se drzao za prst i govorio kako mu se nesto javlja. Te stvari sto se nekome javlja, ne smeju da budu pravila. 

Ipak treba iznositi cinjenice.

Recimo cinjenica da je plata zene na itoj poziciji gde radi muskarac manja je stvarna i za to postoje brojke, ali ovo da nece da uzmu AA, ako imaju belca, je netacna i to pogotovo danas. Danas ce pre da uzmu AA jer je to koser i firma dobija benefite ako zaposli AA. To je recimo po mome negativna pojava, ali eto lepo je za pricati. 

 

Ma daj mrde ne lupetaj. Protivzakonito? Pa jeste, uvek kazes da si imao vise razloga da zaposlis onog drugog i vec ponudis nesto, nego crnca i nisi prekrsio zakon. 

Cinjenica jeste da su plate zene manje od muskaraca, isto koliko je cinjenica da su plate belaca vece od plata crnaca. Ti zivis u najmanje rasistickom delu zemlje i verovatno se bas i ne susreces sa tom i takvom diskrminiacijom pa me i ne cudi tvoje zapazanje. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Ma daj mrde ne lupetaj. Protivzakonito? Pa jeste, uvek kazes da si imao vise razloga da zaposlis onog drugog i vec ponudis nesto, nego crnca i nisi prekrsio zakon. 

Cinjenica jeste da su plate zene manje od muskaraca, isto koliko je cinjenica da su plate belaca vece od plata crnaca. Ti zivis u najmanje rasistickom delu zemlje i verovatno se bas i ne susreces sa tom i takvom diskrminiacijom pa me i ne cudi tvoje zapazanje. 

 

Onda nemojte da globalizujete vase izjave na celu US. Ipak samo California uzima debeo procenat US populacije. I jeste protivzakonito odbiti nekoga zbog boje koze. Na federalnom nivou moze da se goni i istera pravda.

Ne razumem sta ovde pokusavas da kazes, da ja manje zivim u US od tebe?

2 minutes ago, Klotzen said:

Pa nije ni sedenje nazad u autobusu bilo po zakonu, nije ni zabrana ulaska u pojedine lokale bila po zakonu pa su crnci trpeli sva ta nipodaštavanja. 

Kada je to bilo?

Da li sad ovde pocinjemo chat, ko ima klempave usi, ili diskutujemo cinjenicama?

Cinjenica je da je prosle godine porast ubistava i kriminala, drasticno skocio, ali ajde da ne smetam sada. Nije to zbog toga sto je smanjen obim policije, niti zbog toga sto policaci ne smeju da apse AA, da ne ispadnu rasisti, nego eto US sucks.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mrd said:

Onda nemojte da globalizujete vase izjave na celu US. Ipak samo California uzima debeo procenat US populacije. I jeste protivzakonito odbiti nekoga zbog boje koze. Na federalnom nivou moze da se goni i istera pravda.

Ne razumem sta ovde pokusavas da kazes, da ja manje zivim u US od tebe?

Kada je to bilo?

Da li sad ovde pocinjemo chat, ko ima klempave usi, ili diskutujemo cinjenicama?

Cinjenica je da je prosle godine porast ubistava i kriminala, drasticno skocio, ali ajde da ne smetam sada. Nije to zbog toga sto je smanjen obim policije, niti zbog toga sto policaci ne smeju da apse AA, da ne ispadnu rasisti, nego eto US sucks.

 

Cekaj da probamo da postavimo stvari na svoje noge:

 

1. Ja globalizujem jer kazem da sistemski rasizam u US postoji 

2. Ti kazes da ne postoji

3. Ja kazem da si ti na podruciju gde je NAJMANJE izrazeno (ne da ga uopste nema)

4. Ti kazes da nisi deo US jer mislis da ja kazem da Kali nije u US ili sta vec

 

Kriminal nije skocio jednako kod tebe i kod mene, niti u Chicagu isto kao u NY.... jos manje u nekom Wayomingu ili Coloradu... Ni rasizam nije jednak svuda, negde je uocljiviji, negde manje uocljiv. Onda ti meni prebacis globalizaciju. WTH?! 

 

 

Ovde zavrsavam sa ovom glupavom konverzacijom. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Pa recimo pri zaposljavanju ako imaju vise kandidata radje odaberu belca nego crnca i jos gro primera, skole, kvartovi i vrednost nekretnine... 

Da li imas neki dokaz za to? Nemam pojma sta je to gro primera, kazes skole - ja iz iskustva znam da se u skolama primenjuje suprotno, a sta znaci kvartovi I vrednosti nekretnina? Jel neko zabranjuje crncima da se usele u neki kvart? 

U mom kraju nekretnine imaju istu vrednost bez obzira da li u njoj zive beli, zuti ili crni. Vrednost se odredjuje po lokaciji.

A zivim u skolskom okrugu koji sa ponosom navodi da je odgajio Kobe Bryanta.

53 minutes ago, Klotzen said:

Pa nije ni sedenje nazad u autobusu bilo po zakonu, nije ni zabrana ulaska u pojedine lokale bila po zakonu pa su crnci trpeli sva ta nipodaštavanja. 

A da ne pricamo o istoriji sam rekla....nego danas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Ma daj mrde ne lupetaj. Protivzakonito? Pa jeste, uvek kazes da si imao vise razloga da zaposlis onog drugog i vec ponudis nesto, nego crnca i nisi prekrsio zakon. 

Cinjenica jeste da su plate zene manje od muskaraca, isto koliko je cinjenica da su plate belaca vece od plata crnaca. Ti zivis u najmanje rasistickom delu zemlje i verovatno se bas i ne susreces sa tom i takvom diskrminiacijom pa me i ne cudi tvoje zapazanje. 

 

Prvi bold: Pa ne ide to bas tako, ako te neko optuzi za diskriminaciju da si zaposlio belca koji ima slicne kvalifikacije kao crnac, ti si toast - cuj izmislis razlog. Tako sam ja cula od nekog ko ne poznaje bas US, kako eto kazes da ti se dopada njegova porodica pa si mu dao bolje uslove :classic_ohmy: ono diskriminacija 101. To je ono kako mali Perica zamislja da to funkcionise. Taj mit se ponavlja bez ikakvih osnova.

 

Drugi bold: ajde da razmotrimo zasto su plate zena nize nego muskaraca. to je bar dokazan fenomen, i faktori su:

1. zato sto biraju zanimanja koja su nize placena

2. zato sto rade krace radno vreme

3. zato sto se ocekuje - pogotovo kod onih koje su mladje da ce radjati i uzimati mnogo vise beneficija

Ovo su sve objektivni razlozi koji nemaju mnogo veze sa diskriminacijom, ako izuzmemo ovaj treci da se bazira na statistici a ne pojedinacnom slucaju. Ima tu dodatnih faktora, imas studije o tome.

 

Da li postoji ijedan dokaz da ce crnac imati nizu platu od belca ako rade isti posao, sa istom posveconisti, istog obrazovanja i sposobnosti?  Nema naravno.

Medjutim, sve ono sto doprinosi uspehu u poslu, znaci tacnost, posvecenost poslu, radna etika, konkurencija, meritokratija...danas se, pogotovo kod zajednice AA, proglasava za belu privilegiju, ili jos gore - simptom WS. Meni se cini da to mozda doprinosi razlici u zaradama, makar malo....i da ce se ta razlika produbljivati. 

 

I uz to da dodam, da je histerija oko sistemskog rasizma, medvedja usluga, jer ce kompanije zazirati vise od zaposljavanja onih koji bi mogli da ih optuzuju za diskriminaciju, jer je vide ispod svakog kamena. Isto kao sto je MeToo pokret medvedja usluga zenama.

 

Umesto tog tvog umisljenog sistemskog rasizma u velikim kompanijama, danas imas vise primera obrnutog rasizma, gde se ljudi zaposljavaju na osnovu boje koze u stilu neke reparacije za prethodne generacije, bez meritokratije. Ili da se u NY testovi i lekovi za Covid rasporedjuju po boji koze, pa recimo kao belac imas manju mogucnost da budes lecen iako si recimo u gorem stanju nego neko ko je POC. Za to postoje dokazi.

 

e to je rasizam, kad je boja koze odlucujuci faktor, za da li ces preziveti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eto sinoc citam kako je Holivud poceo da oseca posledice woke politike I svakakvih diversity kvota, jer im kvalitet sadrzaja opada. Ne bave se umetnoscu nego politikom, pa im I gledanost opada. Imaju I totalni paradox da je najgledanija serija,  koja nece proci zirije nijedne nagrade, jer nije woke ili diverse, Yellowstone, najgledanija u neznam koliko decenija.

Ako si mlad I talentovan pisac, ili reziser a jos si beli muskarac, sanse da dobijes priliku da pokazes svoj talenat su minimalne. Manje vise si nezaposliv.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo da demantujem sebe, na veliko iznenadjenje industrije, SAG je danas odlucio da ukljuci Yellowstone u izbor, kao fenomen. Ne mozes bas doveka ignorisati najgledaniju seriju.

 

U ostalim komentarima, objavljena gledanost TV kanala, tuzna statistika za CNN, za godinu dana izgubili preko 80% gledanosti. Reko ja da ce praviti oni Trampa od blata, jer im je bio podigao gledanost. Btw Fox nikad bolji, bori se za prvo mesto sa ESPNom, sportskim kanalom, ima vecu gledanost nego MSNBC I CNN zajedno. 

 

Ovo pominjem zato sto prikazuje sta je prosecno misljenje u US. Generalno "go woke = go broke".

 

Inflacija  na najvisem nivou od 1982. Dems se ubise da ukinu filibuster da promene zakone o glasanju, jer je jasno da ce izgubiti izbore osim ako nesto drasticno ne urade. Znaci promenicemo sistem da zadrzimo vlast.

 

Ko je ono rekao da je Tramp opasnost za demokratiju u US? 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2022 at 3:38 PM, Angelia said:

Da li imas neki dokaz za to? Nemam pojma sta je to gro primera, kazes skole - ja iz iskustva znam da se u skolama primenjuje suprotno, a sta znaci kvartovi I vrednosti nekretnina? Jel neko zabranjuje crncima da se usele u neki kvart? 

U mom kraju nekretnine imaju istu vrednost bez obzira da li u njoj zive beli, zuti ili crni. Vrednost se odredjuje po lokaciji.

A zivim u skolskom okrugu koji sa ponosom navodi da je odgajio Kobe Bryanta.

A da ne pricamo o istoriji sam rekla....nego danas

 

Zonski ogajalo Kobe... pa to ti sve kaze. Skole su zonske. 

 

On 1/11/2022 at 6:23 PM, Angelia said:

Prvi bold: Pa ne ide to bas tako, ako te neko optuzi za diskriminaciju da si zaposlio belca koji ima slicne kvalifikacije kao crnac, ti si toast - cuj izmislis razlog. Tako sam ja cula od nekog ko ne poznaje bas US, kako eto kazes da ti se dopada njegova porodica pa si mu dao bolje uslove :classic_ohmy: ono diskriminacija 101. To je ono kako mali Perica zamislja da to funkcionise. Taj mit se ponavlja bez ikakvih osnova.

 

Drugi bold: ajde da razmotrimo zasto su plate zena nize nego muskaraca. to je bar dokazan fenomen, i faktori su:

1. zato sto biraju zanimanja koja su nize placena

2. zato sto rade krace radno vreme

3. zato sto se ocekuje - pogotovo kod onih koje su mladje da ce radjati i uzimati mnogo vise beneficija

Ovo su sve objektivni razlozi koji nemaju mnogo veze sa diskriminacijom, ako izuzmemo ovaj treci da se bazira na statistici a ne pojedinacnom slucaju. Ima tu dodatnih faktora, imas studije o tome.

 

Da li postoji ijedan dokaz da ce crnac imati nizu platu od belca ako rade isti posao, sa istom posveconisti, istog obrazovanja i sposobnosti?  Nema naravno.

Medjutim, sve ono sto doprinosi uspehu u poslu, znaci tacnost, posvecenost poslu, radna etika, konkurencija, meritokratija...danas se, pogotovo kod zajednice AA, proglasava za belu privilegiju, ili jos gore - simptom WS. Meni se cini da to mozda doprinosi razlici u zaradama, makar malo....i da ce se ta razlika produbljivati. 

 

I uz to da dodam, da je histerija oko sistemskog rasizma, medvedja usluga, jer ce kompanije zazirati vise od zaposljavanja onih koji bi mogli da ih optuzuju za diskriminaciju, jer je vide ispod svakog kamena. Isto kao sto je MeToo pokret medvedja usluga zenama.

 

Umesto tog tvog umisljenog sistemskog rasizma u velikim kompanijama, danas imas vise primera obrnutog rasizma, gde se ljudi zaposljavaju na osnovu boje koze u stilu neke reparacije za prethodne generacije, bez meritokratije. Ili da se u NY testovi i lekovi za Covid rasporedjuju po boji koze, pa recimo kao belac imas manju mogucnost da budes lecen iako si recimo u gorem stanju nego neko ko je POC. Za to postoje dokazi.

 

e to je rasizam, kad je boja koze odlucujuci faktor, za da li ces preziveti.

 

I onda neko ko trazi posao krene onako iz rekreacije i viska para da tuzi korporacije koje ga nisu zaposlile da je to bilo zbog rasizma... 

 

Ajd malo prakse i koliko je sta izvodljivo zaista. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2022 at 10:25 PM, Angelia said:

EBtw Fox nikad bolji, bori se za prvo mesto sa ESPNom, sportskim kanalom, ima vecu gledanost nego MSNBC I CNN zajedno. 

Kao sto  Pink i RTS dominiraju u Srbiji, vise zalosno nego znak nekog napretka.

 

35 minutes ago, Baby said:

 

Zonski ogajalo Kobe... pa to ti sve kaze. Skole su zonske. 

Mislim da danas vecina drzava ima open enrolment, znaci mozes da saljes dete u bilo koju public school, bez obzira na mesto stanovanja, barem je tako u UT i NV.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Zonski ogajalo Kobe... pa to ti sve kaze. Skole su zonske. 

Pa? Ne vidim da si mi dala primer za neka prava koja AA nemaju - ne razumem skole su zonske kakve to veze ima sa pravima.

 

1 hour ago, Baby said:

 

I onda neko ko trazi posao krene onako iz rekreacije i viska para da tuzi korporacije koje ga nisu zaposlile da je to bilo zbog rasizma... 

 

Ajd malo prakse i koliko je sta izvodljivo zaista. 

Veoma izvodljivo. Ja ozbiljno povremeno sumnjam koliko ti zivis u US.

Najprostija stvar - advokat na proviziju. Firme imaju osiguranja za to. 

Ti to kao nije izvodljivo ko da je ovo SR.

57 minutes ago, DJORDJE said:

Kao sto  Pink i RTS dominiraju u Srbiji, vise zalosno nego znak nekog napretka.

Pa nece biti da je isto :classic_biggrin: Posto tamo imas par kanala a ovde imas milion. Moras da imas ozbiljnu ponudu da bi dobio gledanost, kao sto rekoh bori se sa ESPNom za prvo mesto.

 

57 minutes ago, DJORDJE said:

Mislim da danas vecina drzava ima open enrolment, znaci mozes da saljes dete u bilo koju public school, bez obzira na mesto stanovanja, barem je tako u UT i NV.

Kod nas nije nego su skolski okruzi. Placamo porez za skolski okrug.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

Mislim da danas vecina drzava ima open enrolment, znaci mozes da saljes dete u bilo koju public school, bez obzira na mesto stanovanja, barem je tako u UT i NV.

Zavisi od skolskog districta. San Francisco je recimo imao lutriju ako si hteo da promenis skolu. U nekim distriktima ako skole nisu prebukirane, pise se molba za promenu skole.

Rekao bih isto kao sto je bilo i u BG.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

 

Mislim da danas vecina drzava ima open enrolment, znaci mozes da saljes dete u bilo koju public school, bez obzira na mesto stanovanja, barem je tako u UT i NV.

 

Nije do drzave vec do county-a. Neki jednostavno nece da dozvole da se u bolje zone gde placaju ogromne takse upusiju rendom.

Kod nas moras da pises zahtev ako hoces u van zonsku skolu, pa ako imaju mesta moze... ako ne, ne moze. 

3 hours ago, Amigo said:

Pa i kod nas djeca idu u najblizu skolu. Ne vidim sta je tu problem.

 

Nije problem naravno, tako i treba da bude, nego sto su skole u losim zonama jako lose i ne naprave nikakvu bazu za dalje skolovanje. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...