Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Ne postoji savrseno resenje. Postoji neki optimum pod ogranicenjima, a valjda bi trebalo da se smanji broj poginulih. A i ne mora da traje za vek vekova. Dovoljno je nadzirati ono sto moze da napravi masovnu stetu. Noz(evi) tesko da mogu, cak i kad ih bacaju oni iz cirkusa. Plus nekakva provera mentalnog stanja i sposobnosti kontrole impulsa.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ozu said:

Evo na Novom Zelandu 28 dana otkad je onaj hriscanski terorista pobio 50 ljudi zabranise poluautomatsko oruzje. U Australiji od Port Arthura 90ih isto, i nemaju nijedan masakr takve vrste. Bice da je ipak moguce, kad se hoce. 

 

Da li si siguran u to da u Australiji od Port Arthura nije bio nijedan masakr takve vrste? Proveri ti to malo bolje. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, James Delaney said:

 

30 mrtvih,140 ranjenih 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2014_Kunming_attack

 

Jezivo. Ovo mora da je oko kineske nove godine bilo, kad oni masovno putuju. To je obicno toliko ljudi koji se sjate po zeleznickim stanicama, prizor koji valjda samo u Kini moze da se vidi. Bila sam jedne godine u to vreme na onoj Hongqiao u Sangaju. Meni jedino ta masa koja onemogucava bezanje (uopste kretanje je otezano) objasnjava ovoliki broj zrtava. OK verovatno su i oni (Ujguri) vesti sa tim nozevima koji imaju dugo secivo.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Pa kaze:

Legally Obtained                                                              81%

Illegally Obtained                                                             16%

Unknown/To be determined                                          14%

Some weapons were legally others possibly illegally  1%

 

Daklem sta "Nije tacno" uzmi kalkulator i saberi za ovo mora da se uzme veca saksija! 81+16+14+1=112 Znaci sta nije tacno, gde su konkretni podaci o netacnosti? Pogledaj link, vidi racunicu i objasni kako je to tacno, ja nigde nisam cuo jedno celo ima 112%, mozda si ti nesto otkrio, podeli sa nama da uzivamo blagodeti.

 

 

 

Da ta statistika je losa. Plus ona govori samo o tome na koji je nacin oruzje nabavljeno, a nama je bitnije kakvo je oruzje bilo u momentu napada. Opste je poznato da se rade razne modifikacije oruzja, a imamo i sarzere velikog kapaciteta koji su korisceni u oko 50% napada, nijedno ni drugo nije obuhvaceno statistikom. Zatim je nejasno koji je kriterijum koriscen da se izaberu slicajevi, zato sto je u tom periodu bilo znatno vise mass shooting-a. 

Link to comment
Share on other sites

 

Da ta statistika je losa. Plus ona govori samo o tome na koji je nacin oruzje nabavljeno, a nama je bitnije kakvo je oruzje bilo u momentu napada. Opste je poznato da se rade razne modifikacije oruzja, a imamo i sarzere velikog kapaciteta koji su korisceni u oko 50% napada, nijedno ni drugo nije obuhvaceno statistikom. Zatim je nejasno koji je kriterijum koriscen da se izaberu slicajevi, zato sto je u tom periodu bilo znatno vise mass shooting-a. 

 

To sam upravo hteo da naglasim u mom odgovori mrdu jer, možda grešim, ali nam nisu dostupni podaci o tome da li su recimo ova dvojica iz TX i Ohio nabavili oružje legalnim putem.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, melankolic said:

 


Ništa novo. I nacisti su se bavili tim istraživanjima. Eugenika, brale.

 

 

Ne bas takvim, ali sa ovom tehnologijom je moguce odrediti na vreme da li neko ima genetske predispozicije za odredjeno monstruozno ponasanje pa bilo leciti sutra tu osobu ili joj izmeniti gene, a isto tako vlada moze takvom tehnologijom da selektuje koji gradjani ce biti poslusni, a koji pak ne. Ne mora cak nikog ni da ubije, dovoljno je da genetski modifikuje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ne bas takvim, ali sa ovom tehnologijom je moguce odrediti na vreme da li neko ima genetske predispozicije za odredjeno monstruozno ponasanje pa bilo leciti sutra tu osobu ili joj izmeniti gene, a isto tako vlada moze takvom tehnologijom da selektuje koji gradjani ce biti poslusni, a koji pak ne. Ne mora cak nikog ni da ubije, dovoljno je da genetski modifikuje.


Medicinska etika ograničava pristup takvim metodama, koliko god da su danas napredne.
Vlada nema prava da stvara poslušne robote od svojih građana.
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, melankolic said:

 

To sam upravo hteo da naglasim u mom odgovori mrdu jer, možda grešim, ali nam nisu dostupni podaci o tome da li su recimo ova dvojica iz TX i Ohio nabavili oružje legalnim putem.

 

Trenutno verovatno nisu, jbg istraga i tako to, jos je rano, ali bice. Oni koji se razumeju bolje, cim je objavljeno znaju da li je oruzje legalno ili ne.

 

Bio je jedan forumas na B92, on se bas dobro razumeo u sve te modifikacije. Ne znam da li je ovde, ne mogu da se setim kako se zove, i ja sam raspravljao sa njim, tad sam bio za zabranu ofanzivnog oruzja. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Zanimljivo je da u Kanadi, koja ima isto toliko divljine kao US - nema ovoliko masovnih pucacina.

Bice da je do kontrole oruzja i prava na posedovanje i drzanje istog.

 

Zasto onda u USA nije dalo rezultate? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Plavi Golub said:

 

Moje misljenje je da je limitiranje dostupnosti ofanzivnog oruzja i pracenje delova koji obicnu pusku ili pistolj mogu transformisati u rafalni i koji se mogu markirati identifikacionim kodom da li softverski ili hardverski daleko efikasnije i u smislu implementacije sa sadasnom tehnologijom, a i troskovno gledano od iskljucivog fokusa na proveru mentalnog zdravlja. Te tehnologije se vec koristi za pracenje razlicitih posiljki ili kodiranje pojedinih elemenata ili uredjaja.

Na kom intervalu bi se radila provera mentalnog zdravlja? Jednom i nikad vise? Stanje psihe nije uslovljeno samo genetikom, stresni dogadjaji u zivotu mogu da trigeruju poremecaje (PTSD), neka somatska stanja (tumori) mogu uticati na promenu iste. Kako to efikasno pratiti u kontinuitetu na velikoj populaciji? Da li je dostupna i dovoljno kvalitetna provera u svim delovima drzave? Gotovo sam sigurna da bi tu bilo i vise propusta i vise prostora za zloupotrebu nego u fokusu na pracenje najubojitijeg oruzja.

 

 

Nije uslovljeno samo genetikom, ali velikim delom brojna mentalna oboljenja i stanja jesu. Svakako se slazem za tumore i traume, vec spomenuh i slucajeve osoba zarazenih opasnim idejama, ima i toga koliko hoces.

 

Propusta i zlouptrebe imas i sa oruzjem isto i nije mi jasno zasto mislis da bi neki vid lekarskog pregleda ljudi bio veci trosak u odnosu na kontrolu naoruzanja? 

 

Mene ovo pitanje malo podseca i na rat protiv droge, elem krenulo se sa istom pricom da je efikasnije kontrolisati drogu nego leciti zavisnike, pa dobismo rat koji je odneo brojne zrtve. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, A sad said:

 

Trenutno verovatno nisu, jbg istraga i tako to, jos je rano, ali bice. Oni koji se razumeju bolje, cim je objavljeno znaju da li je oruzje legalno ili ne. Bio je jedan forumas na B92, on se bas dobro razumeo u sve te modifikacije. Ne znam da li je ovde, ne mogu da se setim kako se zove, i ja sam raspravljao sa njim, tad sam bio za zabranu ofanzivnog oruzja. 

Poluatomasko oruzje se vrlo lako modifikuje u automatsko - ostalo je samo stvar modifikovanih magacina koji mogu da prime vecu kolicinu municije potrebne za rafal.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, melankolic said:

 


Medicinska etika ograničava pristup takvim metodama, koliko god da su danas napredne.
Vlada nema prava da stvara poslušne robote od svojih građana.

 

 

Jel? A jel ogranicava pristup genetskog lecenja bolesti? Ne ogranicava. Hoce li sutra ogranicavati starletama da se genetski modifikuju da imaju guzove ko kamion? Sumnjam. Hoce li ograniciti rositeljima da dizajniraju bebe da budu lepe, pametne i zdrave? Mozda. 

 

Sta ce onda spreciti vladu da upotrebi istu takvu tehnologiju za dizajn gradjana? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Veshtodel said:

Propusta i zlouptrebe imas i sa oruzjem isto i nije mi jasno zasto mislis da bi neki vid lekarskog pregleda ljudi bio veci trosak u odnosu na kontrolu naoruzanja? 

 

Mozda refleksija profesije. Smatram da je moguce obezbediti jeftino pracenje delova koji se mogu zloupotrebiti za masovnija ubistva. Ne kazem da zloupotrebe sa oruzjem nisu moguce. A i poznate su mi neke situacije gde su se tricky psihijatrijske procene nakon nekog broja godina zavrsile tragicno. Elem ta psiholoska provera bi trebalo onda da se obavlja periodicno. Koliko je to izvodljivo u SAD u smislu troskova ne znam. Valjda bi svako placao za svoju proveru. Ovog u Ohaju su skenirali u srednjoj skoli, pa je ipak dosao do oruzja.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, A sad said:

... bio je jedan forumas na B92, on se bas dobro razumeo u sve te modifikacije. Ne znam da li je ovde, ne mogu da se setim kako se zove, i ja sam raspravljao sa njim, tad sam bio za zabranu ofanzivnog oruzja. 

 

Cyrano de Bergerac?

:smiley2:

 

...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Poluatomasko oruzje se vrlo lako modifikuje u automatsko - ostalo je samo stvar modifikovanih magacina koji mogu da prime vecu kolicinu municije potrebne za rafal.

 

Da li je moguce fizicki ili softverski kodirati delove kojim se ta modifikacija vrsi? Ti delovi su cista mehanika? 

Link to comment
Share on other sites

 
Jel? A jel ogranicava pristup genetskog lecenja bolesti? Ne ogranicava. Hoce li sutra ogranicavati starletama da se genetski modifikuju da imaju guzove ko kamion? Sumnjam. Hoce li ograniciti rositeljima da dizajniraju bebe da budu lepe, pametne i zdrave? Mozda. 
 
Sta ce onda spreciti vladu da upotrebi istu takvu tehnologiju za dizajn gradjana? 


Jedno je šta ti misliš a šta je medicinska etika.
Mora da se prođe etička komisija da bi se dobilo odobrenje za neke mnogo naivnije intervencije a kamoli genetska terapija, posebno s namerom da Vlada stvara svoje poslušnike.
Vlade poput one u SK ili Kini ne može niko ništa sprečiti ali u demokratskim društvima to ne funkcioniše tako.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kido from Junkovac said:

 

Ok, dao si SF predlog, scenario za neki napet distopijski triler,

ali si ga koliko vidim odmah odbacio, takav utisak sticem u tvom daljem obrazlozenju.

 

( Mala digresija sa jednim drugim topikom, ako nije problem - da povucem paralelu,

ali ako je reaching; reci.

 

Na topiku o Klimatskim promenama rekao si (parafraziram) da su nase sanse da

predvidimo klimatske promene na osnovu modela koje imamo ravne gledanju u pasulj.

Po meni pogresno, ali ok.

Predvidjati dugorocni karakter coveka na osnovu genetskih predispozicija

je za nekoliko nivoa kompleksniji problem i veoma vremenski udaljen od nas '

ne vidim kako se tako lakonski moze povuci u raspravi o necemu sto mozda

treba resavati danas, ovim nivoom informacija.

 

 

 

 

 

 

Zato i napisah da postoje ideje. Zvuci kao SF, ali je jedan od scenarija totalitarizma u domenu globalnih katastrofickih rizika. 

 

Svakako jeste kompleksnije od klimatskih promena, narocito jer ne znamo buduci tok razvoja nauke i tehnologije.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Mozda refleksija profesije. Smatram da je moguce obezbediti jeftino pracenje delova koji se mogu zloupotrebiti za masovnija ubistva. Ne kazem da zloupotrebe sa oruzjem nisu moguce. A i poznate su mi neke situacije gde su se tricky psihijatrijske procene nakon nekog broja godina zavrsile tragicno. Elem ta psiholoska provera bi trebalo onda da se obavlja periodicno. Koliko je to izvodljivo u SAD u smislu troskova ne znam. Valjda bi svako placao za svoju proveru. Ovog u Ohaju su skenirali u srednjoj skoli, pa je ipak dosao do oruzja.

 

Samo sto je zapravo vrlo tesko i slozeno obezbediti pracenje delova nastanka nekog oruzja. To bi podrazumevalo siroku regulaciju trzista, sto se reci centralno planiranje privrede. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, melankolic said:

 


Jedno je šta ti misliš a šta je medicinska etika.
Mora da se prođe etička komisija da bi se dobilo odobrenje za neke mnogo naivnije intervencije a kamoli genetska terapija, posebno s namerom da Vlada stvara svoje poslušnike.
Vlade poput one u SK ili Kini ne može niko ništa sprečiti ali u demokratskim društvima to ne funkcioniše tako.

 

 

Ne funkcionise, ali nista ne garantuje da demokratija moze da sklizne u totalitarizam. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Da li je moguce fizicki ili softverski kodirati delove kojim se ta modifikacija vrsi? Ti delovi su cista mehanika? 

Moguce je fizicki kodirati, ali se vrlo lako naprave i u kucnoj radinosti sa odgovarajucim alatom i materijalom.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Veshtodel said:

 

Samo sto je zapravo vrlo tesko i slozeno obezbediti pracenje delova nastanka nekog oruzja. To bi podrazumevalo siroku regulaciju trzista, sto se reci centralno planiranje privrede. 

 

Ja sam mislila na delove koji pretvaraju na relativno jednostavan nacin obicnu ili poluautomatsku pusku u automatsku. I sasija od auta se zavodi pod brojem. Onda moze da se prate eventualno promene nekim ocitavanjem. Ne mora to da radi privreda van zavodjenja broja u neku bazu podataka.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Plavi Golub said:

 

Ja sam mislila na delove koji pretvaraju na relativno jednostavan nacin obicnu ili poluautomatsku pusku u automatsku. I sasija od auta se zavodi pod brojem. Onda moze da se prate eventualno promene nekim ocitavanjem. Ne mora to da radi privreda van zavodjenja broja u neku bazu podataka.

 

To se uglavnom pravi u kucnoj radinosti, ilegalno naravno. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...