Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 minutes ago, Baby said:

 

Jbt ti stvarno ne umes da citas. Bitno je da se suprotstavis. Ne zasluzujes odgovor. 

sta da se cita, da je skola u malom mokrom lugu losija i da daje manji fond znanja od skole u centru beograda.

Slicno su svi matematicari u BG na masinskom fakultetu uradili doktorate i magistrature u sarajevu. To je bilo tamo 80-ih i 90-ih godina.

pff

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

sta da se cita, da je skola u malom mokrom lugu losija i da daje manji fond znanja od skole u centru beograda.

Slicno su svi matematicari u BG na masinskom fakultetu uradili doktorate i magistrature u sarajevu. To je bilo tamo 80-ih i 90-ih godina.

pff

 

Mozda si ti iz malog mokrog luga pa znas sta se tamo desava...

 

Kod mene mozes da trazis da ides u skolu bilo gde ali da pises zahtev sa razlogom, ako imaju mesta te prime i ako zahtev ima rezona. Na primer na Upper East Side ne mozes da dodjes iz Brooklyna sa nikakvim zahtevom, mozes jedino ako se preselis. 

 

Treba li crtanje? Mislim.. ovo sa Sarajevom i ti bakraci ti bas ne trebaju. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Baby said:

Treba li crtanje? Mislim.. ovo sa Sarajevom i ti bakraci ti bas ne trebaju. 

Ne treba ovde nista, ti si dovoljno rekla. Naravno da sam ja iz mocvarnih predela BG, ali to ovde stvarno nije bitno.

I u mocvarnim predelima BG si morao da pises molbu da ti dete promeni skolu i ako je bilo mesta ona bi bila odobrena.

Prestani da ceprkas po mom privatnom zivotu!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Nije do drzave vec do county-a. Neki jednostavno nece da dozvole da se u bolje zone gde placaju ogromne takse upusiju rendom.

Kod nas moras da pises zahtev ako hoces u van zonsku skolu, pa ako imaju mesta moze... ako ne, ne moze. 

 

Nije problem naravno, tako i treba da bude, nego sto su skole u losim zonama jako lose i ne naprave nikakvu bazu za dalje skolovanje. 

Pa da, placas veci porez za bolje skole, logicno. 

Ali to nema veze sa manjim pravima za POC. To vazi za sve. Zato je US izuzetno dinamicna po pitanju seljenja jer ljudi traze bolje lokacije koje im odgovaraju u trenutnom zivotu. Oni sa decom skolske dobi - skolske okruge, a oni sa odraslom decom - penzioneri na Floridi :classic_smile: Ili recimo ako hoce da zive recimo kod nas u centru grada, gde su skole lose, onda decu stavljaju u privatne skole.

 

Ne razumem kako je to argument da POC imaju manja prava u praksi. Dala sam primer Kobe Bryanta jer su se njegovi roditelji uselili u okrug da bi imao bolju skolu. Niko ih nije odbio.

 

Diskriminacija u zaposljavanju je na nivou anegdotalne, mnogo vise je primera da se POC zaposljavaju na osnovu svakakvih diversity kvota, kao i affirmative action na fakultetima. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mrd said:

Da  im je bilo lakse da rade na Sarajevskom univerzitetu. 

 

Ne verujem da je bilo lakse.

Ja sam diplomirao na Masinskom fakultetu u Sarajevi i ako smatram da taj fakultet nije valjao i da opet se upisujem, ne bi ga upisao, ali tvrdim da je bio jako tezak za studiranje, prvenstveno prve dvije godine, ne zna se koji je predmet bio tezi od Matematika, pa do raznih fizika, dinamika, kinematika, mehanika fluida...

 

U poredjenju sa univerzitetima u Kanadi, to znam jer su mi djeca zavrsila fakultete ovde, kcerka mi radi i doktorat, da je njima sigurno bilo lakse nego meni, a fakulteti su bolji.

Ako su iz Beograda isli u Sarajevo jer im je bilo lakse, i ako je to tacno, u sta ja licno ne vjerujem, to ne znaci da je bilo beogradski, bilo sarajevski fakultet bolji.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Ne verujem da je bilo lakse.

Ja sam diplomirao na Masinskom fakultetu u Sarajevi i ako smatram da taj fakultet nije valjao i da opet se upisujem, ne bi ga upisao, ali tvrdim da je bio jako tezak za studiranje, prvenstveno prve dvije godine, ne zna se koji je predmet bio tezi od Matematika, pa do raznih fizika, dinamika, kinematika, mehanika fluida...

 

U poredjenju sa univerzitetima u Kanadi, to znam jer su mi djeca zavrsila fakultete ovde, kcerka mi radi i doktorat, da je njima sigurno bilo lakse nego meni, a fakulteti su bolji.

Ako su iz Beograda isli u Sarajevo jer im je bilo lakse, i ako je to tacno, u sta ja licno ne vjerujem, to ne znaci da je bilo beogradski, bilo sarajevski fakultet bolji.

 

Nebitno je, bitna je cinjenica da se ti transferi obavljaju na dnevnoj bazi u svim drzavama. Ovako, ili onako.

Nekome je lakse ovde, a nekome je lakse tamo.

U US postoje nacini i da se dete prebaci iz distrikta u distrikt i to je normalno, uz molbu. Podnese se molba, ako roditelj radi u distriktu, a ne zivi, da prebaci dete tu blizu posla. Te se molbe cesto pozitivno resavaju.

Ne vidim razloga da se sad o tome nesto posebno pise.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Zavisi od skolskog districta. San Francisco je recimo imao lutriju ako si hteo da promenis skolu. U nekim distriktima ako skole nisu prebukirane, pise se molba za promenu skole.

Rekao bih isto kao sto je bilo i u BG.

U NV i UT mozes decu da saljes izvan distrikta, naravno pod uslovom da ima mesta,  poznavao sam roditelje koji su klinca vozili po sat vremena u jednom pravcu.

3 hours ago, Baby said:

Nije problem naravno, tako i treba da bude, nego sto su skole u losim zonama jako lose i ne naprave nikakvu bazu za dalje skolovanje. 

Sto je slucaj u svim zemljama, cak i onima koje su se zvale socijalisticke. Na Novom Beogradu je bila neka skola koja je imala bazen, sa druge strane, skole na periferiji tipa G. Milanovac su imale poljski WC. U moje vreme u Beogradu su svi ambiciozni roditelji gledali da upisu decu u tri gimnazije u centru grada, jurile se veze i vezice  samo tako. Kod obrazovanja oni sa dubljim dzepom su uvek u prednosti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJORDJE said:

Kao sto  Pink i RTS dominiraju u Srbiji, vise zalosno nego znak nekog napretka.

 

Odlicna analogija, mada po meni RTS nije los, ima dosta kvalitetnih dokumentarnih emisija, ja dnevnik ne gledam, jer nemam toliko vremena, ali to nije ni bitno, nego kako je svugde narod jako slican i podlozan šundu.

Npr moderan R&B, reggaeton i turbo-folk su ista stvar, cak reggaeton i turbo-folk koriste potpuno isti ritam, mada nije to toliko bitno, koliko koriste iste stvari u promociji svoje muzike, pevacice su polugole, silikoni, droga itd.

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

U NV i UT mozes decu da saljes izvan distrikta, naravno pod uslovom da ima mesta,  poznavao sam roditelje koji su klinca vozili po sat vremena u jednom pravcu.

Sto je slucaj u svim zemljama, cak i onima koje su se zvale socijalisticke. Na Novom Beogradu je bila neka skola koja je imala bazen, sa druge strane, skole na periferiji tipa G. Milanovac su imale poljski WC. U moje vreme u Beogradu su svi ambiciozni roditelji gledali da upisu decu u tri gimnazije u centru grada, jurile se veze i vezice  samo tako. Kod obrazovanja oni sa dubljim dzepom su uvek u prednosti.

 

Pa niko ne kaze da nije tako, nego da to vec od starta odredi deci koja vec zive u jeftinim krajevima da ce tamo i da ostanu jer u realnosti nikada nema mesta. Dete mora da bude ili neki ekstremni sportista ili neki ekstremni genije da bi mesto oslobodili. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Baby said:

Dete mora da bude ili neki ekstremni sportista ili neki ekstremni genije da bi mesto oslobodili. 

NIje tacno. Rodtitelj treba da radi u Starbucks-u koji je blizu te zeljene skole. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Pa niko ne kaze da nije tako, nego da to vec od starta odredi deci koja vec zive u jeftinim krajevima da ce tamo i da ostanu jer u realnosti nikada nema mesta. Dete mora da bude ili neki ekstremni sportista ili neki ekstremni genije da bi mesto oslobodili. 

Preselis se - ja kad sam htela bolji skolski okrug, preselila se. 

Uostalom, kakve to veze ima sa pravima POC? To je totalno ekonomska kategorija, siromasnijima ce biti losije, topla voda.

 

Znaci ja jos ne vidim jedan kredibilni argument o prakticnom sistemskom rasizmu, osim mitova koji prakticno ne postoje sistemski, nego mozda kao pojedinacni, sporadicni slucajevi. Ustvari vidim da se pokusava da se stvroi sistemski rasizam protiv belaca i uz to segregisu se skole, sve sa opravdanjem da se smanji rasizam :classic_blink: A niko ne moze da ukaze na primer tog sistemskog rasizma. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

Preselis se - ja kad sam htela bolji skolski okrug, preselila se. 

 

Deluje vrlo jednostavno kada mozes da priustis, a sta ce klinac cija  je majka sevirka u Ruby Tuesday? Cak i ako zivis u drzavi gde mozes da promenis skolu, district, imas problem prevoza, jer moras da vozis dete do skole i iz skole svaki boziji dan. To je kao i price da u Jugi nije studirao samo onaj ko nije hteo, na papiru sve deluje super, u praksi nije bas tako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

Preselis se - ja kad sam htela bolji skolski okrug, preselila se. 

Uostalom, kakve to veze ima sa pravima POC? To je totalno ekonomska kategorija, siromasnijima ce biti losije, topla voda.

 

Znaci ja jos ne vidim jedan kredibilni argument o prakticnom sistemskom rasizmu, osim mitova koji prakticno ne postoje sistemski, nego mozda kao pojedinacni, sporadicni slucajevi. Ustvari vidim da se pokusava da se stvroi sistemski rasizam protiv belaca i uz to segregisu se skole, sve sa opravdanjem da se smanji rasizam :classic_blink: A niko ne moze da ukaze na primer tog sistemskog rasizma. 

 

To i jeste problem jer ti konstantno u zakljuccima kreces od sebe. Ja nikada nisam ni rekla da pravila ne postoje, ali da li su mnogima u praksi izvodljiva, pa bas i nisu. 

Nisam ja izmislila sistemski rasizam, nego se o tome prica vec desetolecima i pomera se pravno na bolje, ali to pravo cesto ne moze da zadovolji veliku vecinu stanvnika iz raznih razloga. 

 

Non stop guras neki argument, pa bi bilo dobro da malo odes da porazgovaras sa nekim iz nekog kraja gde taj argument kojim ti baratas ne vazi ili bar da uvidis da ne vazi. 

 

Mislim da sam jednom ispricala pricu. U vozu za muzej gde moram da prodjem kroz geto ja i sve ostalo se crni. Sedim pored coveka koji me pita odakle sam. Prvo pomislim sta vredi da mu kazem niko i ovako pojma nema o Jugi, Srbiji... boli ih uvo. Ja mu ipak kazem. Covek mi istrese istoriju celog Balkana za par minuta. Ja ga pitam da li je putovao tamo. Kaze nije nikada izasao i Chicago south side jer nikada nije imao para da ode negde, problem mu predstavlja i vozna karta do centra, ali je isao u biblioteku i procitao sve sto se moglo procitati. Isto to dozivljavam nekoliko godina kasnije sa postarom kojeg pratim do kuce da bi mi dao moj paket i cavrljamo. Nema izlaska iz getoa, jako je tesko, uglavnom samo najnadareniji od nadarenih sportista koje je neko video pa vrbovao. 

 

Zasto je kriminal u Chicago? Zato sto prodaju drogu i bore se za teritoriju i jedino tako vide izlaz iz bede. Da li ima bede medju belcima? Naravno da ima, naravno da se i oni suocavaju sa istim ili slicnim problemima, ali na sve to crnci imaju i boju koze, a njih je 12% i ako beli covek ne stane na kraj tome, crni sam nece uspeti. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DJORDJE said:

Deluje vrlo jednostavno kada mozes da priustis, a sta ce klinac cija  je majka sevirka u Ruby Tuesday? Cak i ako zivis u drzavi gde mozes da promenis skolu, district, imas problem prevoza, jer moras da vozis dete do skole i iz skole svaki boziji dan. To je kao i price da u Jugi nije studirao samo onaj ko nije hteo, na papiru sve deluje super, u praksi nije bas tako.

Prvo pricas nekom ko se selio sa detetom, kao single parent u 3 drzave. Nema potrebe za objasnjavanjem da nije lako. Ali to radimo da bi deci bilo bolje.

Ja recimo nisam za to da promenis skolu a da nisi u skolskom okrugu, bas zbog te voznje koja nije svakom laka. Smatram da je bolje da roditelj u tom periodu prilagodi svoje izbore tipa posla. I znam mnoge koji to rade.

I mnogi ne mogu da priuste najbolje skole, ali bolje ista nego nista. 

Iz nekog razloga, a tu mogu da dam moje misljenje zasto, to je najcesce slucaj kod srednje klase, I imigranata (iako I tu ima otpora). Dok se urbane zajednice nizih primanja kao I ruralne, drze svog "nacina zivota". Prakticno, ekonomski je mnogima to moguce, ali im deluje nepotrebno.

Naravno, nekima je to uvek nemoguce 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

Non stop guras neki argument, pa bi bilo dobro da malo odes da porazgovaras sa nekim iz nekog kraja gde taj argument kojim ti baratas ne vazi ili bar da uvidis da ne vazi. 

Da li si ti porazgovarala, ili videla nekoga ko zivi to o cemu ti pises?

 

3 minutes ago, Baby said:

Kaze nije nikada izasao i Chicago south side jer nikada nije imao para da ode negde, problem mu predstavlja i vozna karta do centra, ali je isao u biblioteku i procitao sve sto se moglo procitati. Isto to dozivljavam nekoliko godina kasnije sa postarom kojeg pratim do kuce da bi mi dao moj paket i cavrljamo.

Eto odgovora na moje prvo pitanje, upoznala si coveka u vozu/autobusu, a on obrazovan ko TITO.

4 minutes ago, Baby said:

Nema izlaska iz getoa, jako je tesko, uglavnom samo najnadareniji od nadarenih sportista koje je neko video pa vrbovao. 

Ima, samo pojedinac treba da ima volju. Znas ovde su svojevremeno svi iz Srbije ziveli u jednom naselju, zato sto im je bilo lakse. Nisu hteli da kupuju kuce, posto je to pljacka. Onda jednog dana, jedna porodica se pokondiri i kupu, kucu. Od tada cela ekupa, nakupovalja kuce i vise im to nije pljacka. 

Treba malo vizije, treba malo cajonas,  da se trgne covek iz geta.

Pisao sam vise puta, da se porodice sa vizijom udruze i iznajeme kucu u boljim skolskim distriktima, da bi im deca isla u bolju skolu. Iz mog iskustva, deca iz tih porodica su medju najboljim djacima, a roditelji im nemaju nikako obrazovanje.

Znaci da nije tacno to da neko iz ghetto-a ne moze da napreduje. Pitanje je samo da li vidi boljitak i da li ima ono (cajonas).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Baby said:

Non stop guras neki argument, pa bi bilo dobro da malo odes da porazgovaras sa nekim iz nekog kraja gde taj argument kojim ti baratas ne vazi ili bar da uvidis da ne vazi. 

:classic_smile: Ne pravi zakljucke sta ti mislis da ja znam. 

 

13 minutes ago, Baby said:

Nema izlaska iz getoa, jako je tesko, uglavnom samo najnadareniji od nadarenih sportista koje je neko video pa vrbovao. 

Netacno. Mozda bi trebalo malo da se udubis i saslusas sta je u tim zajednicama stvarno problem, a ne da samo vidis boju koze.

Recimo mozes on line da nadjes dosta govora i intervjua Denzela Washingtona koji to lepo objasnjava, kao i svoj background i kako je on uspeo da izadje iz toga. A to je covek koji je verovatno pomogao u toj prici mnogo vise nego neki sportisti koji mogu da skacu a obrazovanje nista.

13 minutes ago, Baby said:

Zasto je kriminal u Chicago? Zato sto prodaju drogu i bore se za teritoriju i jedino tako vide izlaz iz bede. Da li ima bede medju belcima? Naravno da ima, naravno da se i oni suocavaju sa istim ili slicnim problemima, ali na sve to crnci imaju i boju koze, a njih je 12% i ako beli covek ne stane na kraj tome, crni sam nece uspeti. 

Ovo u boldu je jako uvredljiv stav, da je nekako beli covek superioran pa crnci ne mogu nista da postignu bez pomoci. I cak i da treba pomoc, ona treba da dodje sa borbom sa stvarnim uzrocima, a ne nekim izgovorom da je to posledica rasizma. Rasizam je imao uticaja pre 50 godina, u stvaranju te kulture, ali sad vise jednostavno nije relevatno. Ceo pristup sa pricom o rasizmu je pogresan, je stvara iluziju pogresnog neprijatelja.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mrd said:

Ima, samo pojedinac treba da ima volju. Znas ovde su svojevremeno svi iz Srbije ziveli u jednom naselju, zato sto im je bilo lakse. Nisu hteli da kupuju kuce, posto je to pljacka. Onda jednog dana, jedna porodica se pokondiri i kupu, kucu. Od tada cela ekupa, nakupovalja kuce i vise im to nije pljacka. 

Treba malo vizije, treba malo cajonas,  da se trgne covek iz geta.

Pisao sam vise puta, da se porodice sa vizijom udruze i iznajeme kucu u boljim skolskim distriktima, da bi im deca isla u bolju skolu. Iz mog iskustva, deca iz tih porodica su medju najboljim djacima, a roditelji im nemaju nikako obrazovanje.

Znaci da nije tacno to da neko iz ghetto-a ne moze da napreduje. Pitanje je samo da li vidi boljitak i da li ima ono (cajonas).

Ovo sto pricas o emigrantima iz SR je upravo sto sam pomenula da tu ima otpora, opet u fazonu "nacina zivota". I nije jedinstveno za Balkanske emigrante.

Jednostavno, linija manjeg otpora, i onda kukanje kako je sistem los. Ili "ovako su ziveli moji roditelji, tako cu ziveti i ja", fatalisticki pristup je obicno u ruralnim krajevima. I naravno, niko ne tvrdi da je lako, samo da je itekako moguce.

 

Link to comment
Share on other sites

 

On 1/11/2022 at 8:30 PM, Baby said:

Ma daj mrde ne lupetaj. Protivzakonito? Pa jeste, uvek kazes da si imao vise razloga da zaposlis onog drugog i vec ponudis nesto, nego crnca i nisi prekrsio zakon. 

Cinjenica jeste da su plate zene manje od muskaraca, isto koliko je cinjenica da su plate belaca vece od plata crnaca. Ti zivis u najmanje rasistickom delu zemlje i verovatno se bas i ne susreces sa tom i takvom diskrminiacijom pa me i ne cudi tvoje zapazanje. 

 

Na razlike plata zena i muskaraca kao i belaca i crnaca uticu mnogi drugi faktori, a ne iskljucivo pol i boja koze. Takve stvari se mogu posmatrati uglavnom kroz multivarijantnu analizu, kao i sve ostalo u drustvu.

 

On 1/14/2022 at 10:47 PM, Baby said:

Pa niko ne kaze da nije tako, nego da to vec od starta odredi deci koja vec zive u jeftinim krajevima da ce tamo i da ostanu jer u realnosti nikada nema mesta. Dete mora da bude ili neki ekstremni sportista ili neki ekstremni genije da bi mesto oslobodili. 

 

Uopste ne mora da bude ekstremni sportista i ekstremni genije da bi generalno napredovao u zivotu zbog toga sto mu za napredak u zivotu NE TREBA bolja skola, kao sto mu ne trebaju dobri geni za telesnu gradju i inteligenciju. Cak je i pitanje da li mu uopste treba skola u drzavnickom obliku, posto je danas obrazovanje gotovo besplatno i dostupno svakome sa netom (bas zbog onog stvaranja novih vrednosti o kom smo pre par dana diskutovali, jer danas prosecan korisnik interneta ima dostupnost daleko vecem sadrzaju u manjem i jeftinijem formatu u odnosu na sadrzaj koji je Ajnstajn imao u svojoj biblioteci koji je bio daleko skuplji i ekoloski stetniji).

 

Fokus je na pseudo problemu, jer nije problematika nedostupnost mesta u boljim skolama, vec je problematika sto i dalje imamo takve podele na bolje i losije skole bez uvida u to da su sve one zapravo lose, i da ne uticu na neciji success i bolji zivot danas, mozda jeste tako bilo pre 100 godina, ali stvari se menjaju.

 

Mozda nije dobro spominjati licne primere, ali imam ortake sa kojima sam isao u istu losu provincijsku skolu, imali smo svi lose ocene i gde smo na neki nacin ziveli u nekom "srpskom getu", a gde neki od njih danas zaradjuju preko $5k mesecno ovde u Srbiji, a neki jedva krpe kraj sa krajem i rade po nekim kineskim robovlasnickim kompanijama, zato sto su ovi prvi seli, naucili sami nesto sto ih je zanimalo (dizajn, programiranje, marketing) i gde su videli profitabilnost, a drugi su blejali i izlazili u kafice i cak su odbijali pomoc ovih prvih jer "nije to za mene i ne znam ja to da radim." Svi smo po inteligenciji u skoli bili na istom nivou, niko od nas nije bio ekstremni genije, cak nemamo svi ni fakultete (ja radim posao za koji nemam diplomu, moja diploma se odnosi na nesto sasvim drugo i do sada mi nije sluzila nicemu), cak znam i primere tih stvarno ekstremnih genija koji su se ukopali i zarobili u doktoratima iz kojih ne mogu da se ispetljaju ili zbog kojih su frustirani, jer plate koje imaju nakon doktoriranja su 10x manje od plata ovih samoedukovanih. Medju njima ima i par zena koje su se samoedukovale u nekoj oblasti i na vecoj su poziciji od likova koji imaju doktorat.

 

Tako da u sadasnje doba hvala Bogu niko ne treba da bude frustriran sto ne ide u bolju skolu, fakultet i slicnu ustanovu koja ce za jedno 100 godina ako civilizacija nastavi da se razvija postati simbol slican giljotini i lancima koje su nosili robovi, a zalaganje za odrzavanje takvog stanja je susta suprotnost humanizmu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Veshtodel said:

Tako da u sadasnje doba hvala Bogu niko ne treba da bude frustriran sto ne ide u bolju skolu, fakultet i slicnu ustanovu koja ce za jedno 100 godina ako civilizacija nastavi da se razvija postati simbol slican giljotini i lancima koje su nosili robovi, a zalaganje za odrzavanje takvog stanja je susta suprotnost humanizmu.

 

Znaci debilana :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Veshtodel said:

 

 

Na razlike plata zena i muskaraca kao i belaca i crnaca uticu mnogi drugi faktori, a ne iskljucivo pol i boja koze. Takve stvari se mogu posmatrati uglavnom kroz multivarijantnu analizu, kao i sve ostalo u drustvu.

 

 

Uopste ne mora da bude ekstremni sportista i ekstremni genije da bi generalno napredovao u zivotu zbog toga sto mu za napredak u zivotu NE TREBA bolja skola, kao sto mu ne trebaju dobri geni za telesnu gradju i inteligenciju. Cak je i pitanje da li mu uopste treba skola u drzavnickom obliku, posto je danas obrazovanje gotovo besplatno i dostupno svakome sa netom (bas zbog onog stvaranja novih vrednosti o kom smo pre par dana diskutovali, jer danas prosecan korisnik interneta ima dostupnost daleko vecem sadrzaju u manjem i jeftinijem formatu u odnosu na sadrzaj koji je Ajnstajn imao u svojoj biblioteci koji je bio daleko skuplji i ekoloski stetniji).

 

Fokus je na pseudo problemu, jer nije problematika nedostupnost mesta u boljim skolama, vec je problematika sto i dalje imamo takve podele na bolje i losije skole bez uvida u to da su sve one zapravo lose, i da ne uticu na neciji success i bolji zivot danas, mozda jeste tako bilo pre 100 godina, ali stvari se menjaju.

 

Mozda nije dobro spominjati licne primere, ali imam ortake sa kojima sam isao u istu losu provincijsku skolu, imali smo svi lose ocene i gde smo na neki nacin ziveli u nekom "srpskom getu", a gde neki od njih danas zaradjuju preko $5k mesecno ovde u Srbiji, a neki jedva krpe kraj sa krajem i rade po nekim kineskim robovlasnickim kompanijama, zato sto su ovi prvi seli, naucili sami nesto sto ih je zanimalo (dizajn, programiranje, marketing) i gde su videli profitabilnost, a drugi su blejali i izlazili u kafice i cak su odbijali pomoc ovih prvih jer "nije to za mene i ne znam ja to da radim." Svi smo po inteligenciji u skoli bili na istom nivou, niko od nas nije bio ekstremni genije, cak nemamo svi ni fakultete (ja radim posao za koji nemam diplomu, moja diploma se odnosi na nesto sasvim drugo i do sada mi nije sluzila nicemu), cak znam i primere tih stvarno ekstremnih genija koji su se ukopali i zarobili u doktoratima iz kojih ne mogu da se ispetljaju ili zbog kojih su frustirani, jer plate koje imaju nakon doktoriranja su 10x manje od plata ovih samoedukovanih. Medju njima ima i par zena koje su se samoedukovale u nekoj oblasti i na vecoj su poziciji od likova koji imaju doktorat.

 

Tako da u sadasnje doba hvala Bogu niko ne treba da bude frustriran sto ne ide u bolju skolu, fakultet i slicnu ustanovu koja ce za jedno 100 godina ako civilizacija nastavi da se razvija postati simbol slican giljotini i lancima koje su nosili robovi, a zalaganje za odrzavanje takvog stanja je susta suprotnost humanizmu.

Donekle si u pravu. Samo sto se situacija po pitanju obrazovanja promenila u US zadnjih 20 godina. Postalo je potrebno da imas neku diplomu, nije bitno ni da je neka on line, samo za neki posao koji je iole pristojan. Ta koledz diploma je postala kao diploma srednje skole. Realno ako nije neka super skola, to ti je prolaz da ne radis manuelne poslove. Glupo, ali tako je. Ali zato su te diplome I pristupacne.

 

Gledala sam ljude sa Yale I Harvarda, koji nemaju pojma sta treba da rade. Povremeno moj klinac dodje (sa dobre biznis skole) I pita me o lekcijama iz skole kako to radi u praksi. Zabavno je, ponekad ode I profesorima isprica sta mu je mama rekla 😁

 

Mala anegdota, kaze uzeo sam cas za extra credit, pitam sta je a on kaze "how to write resume for a job". Pitam ga sta su pricali nakon 15 minuta, a on kaze to je predmet koji se uci ceo semestar😁 

 

Ali ima gomilu nebuloznih casova koji su social justice. Znaci potpuno si u pravu, ovo sto se smatra ,a skolovanje u US, cesto nema svrhu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...