Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Ja celu ovu priču o zdravstvu gledam odozgo, sa osmatračnice najboljeg zdrvstvenog osiguranja na planeti.

 

RCT (root canal therapy), vađenje živca, smatra se neophodnom (ne kozmetičkom) operacijom i pokriveno je nacionalnim zdravstvenim osiguranjem.

 

Košta: 400 dinara. Istina, moraš da odeš dva puta, pa da opet "tresneš" 400 dinara. Plaća se metalnim novčićima, ne postoji tako mala papirna novčanica.

Cena je svugde ista, nema odeš kod privatnika pa ti kaže "osiguranje pokriva toliko a mi na plaćujemo ovoliko".

 

U Australiji je to koštalo 1,200 dolara i osiguranje je pokrivalo pola ali tek kada se pređe trošak od 2,000 dolara. Znači, jedan RCT godišnje, sve je iz zvog džepa.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yoyogi said:

Ja celu ovu priču o zdravstvu gledam odozgo, sa osmatračnice najboljeg zdrvstvenog osiguranja na planeti.

 

RCT (root canal therapy), vađenje živca, smatra se neophodnom (ne kozmetičkom) operacijom i pokriveno je nacionalnim zdravstvenim osiguranjem.

 

Košta: 400 dinara. Istina, moraš da odeš dva puta, pa da opet "tresneš" 400 dinara. Plaća se metalnim novčićima, ne postoji tako mala papirna novčanica.

Cena je svugde ista, nema odeš kod privatnika pa ti kaže "osiguranje pokriva toliko a mi na plaćujemo ovoliko".

 

U Australiji je to koštalo 1,200 dolara i osiguranje je pokrivalo pola ali tek kada se pređe trošak od 2,000 dolara. Znači, jedan RCT godišnje, sve je iz zvog džepa.

Sada kosta oko 3,000 AUD. U Srbiji je to oko 150 Evra. Slicna cena i u Thailandu ( mozda malo skuplje od Srbije : oko 200-300 evra).

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Sada kosta oko 3,000 AUD.

 

E do q. 

 

Ovo 2 x 400 dinara je mojih 30% on dobije od države 70%. Svezajedno njemu je manje od 3,000 dinara. Sigurno igra i ulogu koliko košta materijal za te neophodne popravke.

Za decu do 16. godina svo zdravstveno (uključujući i zubare) je potpuno besplatno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Angelia said:

Veoma prosto, pocni od toga da US bolnice kupuju skuplju i moderniju opremu, ima cak i pravilo standarda nege, da ako nesto postoji najnovije a oni pruzaju tu negu, treba da urade najbolje moguce.

 

Hoćeš da kažeš da aposlutno svaka bolnica ima skuplju i moderniju opremu? Da je neka bolnica u zabiti Alabame (sorry Zoki), isto opremljena kao i Hopkins? Naravno da nije. Drugo, šta misliš čime se leče i dijagnostikuju ljudi na Charite-u (koji je takođe u prvih 20 bolnica sveta, tačnije 5. po nekim listama, kao i Karolinska, Zurich, Toronto..., 35 od 100 su u Evropi, "samo" 21 u USA 😉 - možda izvor nije najrelevantniji, ne znam, ali ne vidim zašto ne bi bio).

 

Ja sam već u više navrata govorio kako je medicina u USA zaista najbolja na svetu, dupe bi dao da imam priliku da radim na jednoj od tih 20, ali ovde ne govorimo o top 20 svetskih ustanova, već o sistemu, sistemu u kojem ima 6k bolnica i nisu sve top bolnice sveta. Takođe, standardi nege postoje i u drugim razvijenim zemljama, nije ih US izmislila, šta misliš po kojim kriterijumima i kojom opremom se leče ljudi na najboljim bolnicama u Evropi - istom onom kao i na Hopkinsu, veruj mi. A svaki građanin Nemačke može, ako želi, da ode da se leči na taj Charite, ako mu se njegova lokalna bolnica ne dopada. I platiće isto koliko i u njegovoj lokalnoj bolnici - ništa. A i Charite i njegova lokalna bolnica će od osiguranja za to da dobiju istu sumu novca po DRG-u. A ljudi ipak ne hrle u Charite već se zaista i leče u svojim lokalnim bolnicama, uprkom izboru koji imaju.

 

Imam utisak da ti misliš da se samo u US leči po najnovijim metodama, a do ostali to rade pomoću štapa i kanapa. Ta razlika između medicine u USA i medicine u ostalim razvijenim zemljama sveta je svakim danom sve manja i manja. Druga priča su istraživanja, tu je Amerika još uvek daleko ispred svih. 

 

Quote

Onda predji na regulativu, HIPPA i slicno, koja pravi ogromnu birokratiju koje bolnice placaju.

 

Ovo nema veze sa kvalitetom medicinske usluge. Takođe, ako je neko majstor za birokratiju, to su Nemci, veruj mi da i ovde vode ratove sa osiguranjima i kojekakvim regulatornim telima. 

 

Quote

Sledeces dodjes do problema osiguranja, i ovde ne pricamo o zdravstvenom osiguranju nego o liability insurance. Ako cemo o tome da pricamo - moramo da zavirimo u legalni sistem US, koji veoma humano hoce da zastiti malog coveka (to se inace daje kao motivacija ali nemoj da rastavljamo to) koji je zbog toga napravio sistem konstatnog tuzakanja za odstete. I tu medicinske ustanove i lekari se najvise nadju na udaru.

 

Dakle, razlog nije kvalitet medicinske usluge, već kultura i sistem koji omogućuju da se za svaku budalaštinu tuži bolnica. 

 

Quote

Onda dodjemo do toga da lekari zaradjuju vise u US.

 

Kao što rekoh, ta razlika je dovoljna za to da bude nešto skuplje, ne i 6 puta.

 

Quote

I na kraju, posto znaju da vecinu naplacuju od osiguranja, a ne bas pacijenta, onda mogu i da naprave malo profita..... 

 

Bolnice su u svim zapadnim zemljama ustanove koje teže da prave profit. U Nemačkoj muku muče sa tim, jako mali broj je onih koji završe godinu u plusu, pa ipak uspevaju da održe nivo usluge. 

 

Kad već govorimo o sistemu, Nemačka je jedna od zemalja koja ima najbolju pokrivenost stanovništva bolnicama, na 1000 stanovnika ima 8 kreveta (4. na svetu), USA ima samo 2,8, uprkos toliko velikoj potrošnji. Takođe, ima oko 2000 bolnica na površini od 357k km2 (5,6 bolnica na 1000 km2), USA oko 6k na 9840k km2 (0,6 na 1000 kv2) - ok, ovo zbog geografske razlike i gustine naseljenosti ne bih uzimao kao relevantno.

 

Uostalom, sva relevantna rangiranja kvaliteta zdravstvenog sistema (ne medicinske nauke!) svrstavaju evropske sisteme zdravstva među najbolje, dok se US kreće tu negde između 20-30. mesta. 

 

Nemoj da me razumeš pogrešno, američka medicina jeste najbolja i naprednija na svetu, tamo gde je dostupna, kad bih mogao da biram gde ću da se lečim, išao bih u Mayo, Hopkins, UCLA, MGH, itd, ali sistem zdravstvene zaštite - nije ni blizu tome, a troši neproporcionalno basnoslovne pare. 

Edited by Eddard
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

Fascinantnije od niske cijene zubarskih usluga u Japanu je ovo placanje u dinarima. Mislio sam da srpske pare osim u Srbiji nigdje drugo ne valjaju, a ono vidi vraga.

 

Pa sigurno, da neću da kažem "u šesnaestinama milje na dva tjedna"?

 

Lokalne valute slabo ko zna osim USD i EUR. Koliko sam puta preskočio post čim vidim nepoznate valute, baš ću da idem na net da preračunavam.

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

CNN o letovima Qantas Sydney - London:

 

As chance would have it, Darwin was a stop on the original Kangaroo Route in the 1930s, which took 37 days and included 10 stops.
"The return fare was about £400 -- the equivalent of two years' minimum wages, making the journey very much one reserved for the rich and famous," Geoffrey Thomas, editor-in-chief of AirlineRatings, told CNN Travel in 2017.
 
Koji paceri. Taj let je trajao 6 dana (kakvih 37 dana, toliko je bilo brodom)  i koštao dve godišnje prosečne, ne minimalne plate. Niko se ne pobuni (CNN i nema povratne odgovore). Javnost koja gleda tu stanicu, proguta i takvu materijalnu netačnost.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

 

Imam utisak da ti misliš da se samo u US leči po najnovijim metodama, a do ostali to rade pomoću štapa i kanapa. Ta razlika između medicine u USA i medicine u ostalim razvijenim zemljama sveta je svakim danom sve manja i manja. Druga priča su istraživanja, tu je Amerika još uvek daleko ispred svih. 

 

 

Ovo nema veze sa kvalitetom medicinske usluge. Takođe, ako je neko majstor za birokratiju, to su Nemci, veruj mi da i ovde vode ratove sa osiguranjima i kojekakvim regulatornim telima. 

 

 

 

Vidi, prvo ja ne mislim da se ostali lece pomocu stapa i kanapa, i imam daleko vece poznavanje medicinskih ustanova recimo u UK i US (Nemacku stvarno ne znam jer je stvarno zatvorena za dosta stvari), ti si lekar pa je ipak moguce da sam ja obisla vise bolnica u svetu, kazem moguce :classic_smile: i saradjivala sa dosta strucnjaka u tim "top" bolnicama, bas imena koja ces naci na naucnim radovima.

I znam razliku, i u regulativi i u kostanju, i u opremi.

Veruj mi na rec da je evropska regulativa smesna u odnosu na US. Pitaj Zokija kako mu je posao postao gomila formulara, i papira. A to nije jedina posledica, nego ogromni birokratski aparat koje bolnice moraju da imaju, da bi mogle da ispostuju te zahteve.

 

Znaci ti u principu, odbacis jedan po jedan faktor koji sam ti navela da cini kumulativno razlog za razliku u kostanju, i ignorises ukupan efekat.

 

Pricam pre neki dan sa ljudima iz jednog lokalnog zdravstvenog sistema, znaci nisu bas veliko ime, i treba da otvore dodatni ogranak, malu kliniku u gradu u centralnoj PA, i kazu trebace im 6 meseci da pripreme prostor za njihove potrebe (manje od 300 kv), ja ih pitam da li prave space shuttle za toliko vremena, i objasnjenje je IT requirements, HIPPA.... Da bi razumeo razliku, jedna IT firma bi se u isti prostor uselila za 2-3 nedelje.

Link to comment
Share on other sites

Kad bi ovi forumasi iz Cemerike umjesto patkometrije pisali o realnim problemima iz bilo koje oblasti, mogao bi da bude interesantan topik o najjacoj drzavi planete. Ima tu svasta da se pise.

Najobicnije crtice iz zivota, drustva i naravno politike, ovako se sve manje vise svodi na neku trampovsku pricu kako je u USA sve naj, naj, naj, ocjenjivanje samog sebe desetkom i kada juce kaze da oni rade  unbelievable good job, dok mu je iz Njujorka yebu sve po spisku.

 

Npr kako prica @Angelia da je to najbolji sistem na svijetu, jer ona vjerovatno ima neki super zdravstveni plan, to znamo odavno, pa bi umjesto toga mogla da nam da primjer kako su to zasticeni oni koji nemaju takve planove, npr kasirka u Wal-martu ili frizerka koja radi u nekom malom frizeraju za gazdu, taksista, kauboj u Koloradu.

Vjerujem da je tih mnogo vise nego ovih sa super planovima. U kojim bolnicama se oni lijece, kako placaju, koliko ih to kosta itd.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

Izgleda da su počeli da umiru ljudi koji su uzimali onaj lek što ga je Tramp preporučio. 😞

Meni iskreno ljudi nisu jasni...

Pa valjda ces se posavetovati sa svojim lekarom pre nego sto pocnes da upotrebljavas neki lek...

Nije to problem samo u SAD...

Ima dosta vesti sirom sveta kako su se ljudi otrovali koristeci razne lekove i "lekove"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Kad bi ovi forumasi iz Cemerike umjesto patkometrije pisali o realnim problemima iz bilo koje oblasti, mogao bi da bude interesantan topik o najjacoj drzavi planete. Ima tu svasta da se pise.

 

Znaci ako ne pljucnemo nekako po US, onda je to patkometrija?

Ako te bas interesuju kasirke u Walmartu, pa njihova prosecna plata je oko 35k godisnje. E sad, imaju i odlicne benefits:

Hourly associates and employees on salary both enjoy 401(k) retirement plans with company-matching options, healthcare plans, discounts on merchandise and services.

 

A pazi, ni dana skole ti ne treba.

Zamalo si me rasplakao brigom za jadne kasirke, skoro pa sam sad otisla u Walmart da nadjem neku da mi isprica tuznu pricu, da te zadovoljim.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Plavi Golub said:


Ja koliko shvatih oni prvi su uzeli tablete za ciscenje bazena. Pisali su na topiku o koroni. Sa jednom cistis povrsinu NBG.

Ja sam cuo da su to tablete za aquarium, a ne bazen. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Angelia said:

Znaci ako ne pljucnemo nekako po US, onda je to patkometrija?

Ako te bas interesuju kasirke u Walmartu, pa njihova prosecna plata je oko 35k godisnje. E sad, imaju i odlicne benefits:

Hourly associates and employees on salary both enjoy 401(k) retirement plans with company-matching options, healthcare plans, discounts on merchandise and services.

 

Not from the footage I've seen:

 

Cashiers at Walmart are responsible for scanning, bagging and loading merchandise at the checkout. Walmart cashier hourly wages range from $7 to $17, with the average falling at $9 an hour, which is “not bad out of high school, but hardly enough to live past that,”  

 

Hoces da kazes da ti i kasirka iz Walmarta imate istu zdravstvenu zastitu. Super, sta je sa frizerkama, ko njima to sve placa?

 

26 minutes ago, Angelia said:

A pazi, ni dana skole ti ne treba.

Zamalo si me rasplakao brigom za jadne kasirke, skoro pa sam sad otisla u Walmart da nadjem neku da mi isprica tuznu pricu, da te zadovoljim.

 

E svasta.

 

 

47 minutes ago, Plavi Golub said:


Ja koliko shvatih oni prvi su uzeli tablete za ciscenje bazena. Pisali su na topiku o koroni. Sa jednom cistis povrsinu NBG.

 

Ljudi da li je to moguce da je tako nesto javno rekao :classic_ohmy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, mrd said:

Ja sam cuo da su to tablete za aquarium, a ne bazen. 🙂

 

Ok, verovatno je tako.

 

Danima je isla diskusija o tome kako ta tableta treba da se deli da bi se eventualno iskoristila za dezinfekciju vecih povrsina. U svakom slucaju nije bio lek. 

 

Sorry za uzbunu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Not from the footage I've seen:

 

Cashiers at Walmart are responsible for scanning, bagging and loading merchandise at the checkout. Walmart cashier hourly wages range from $7 to $17, with the average falling at $9 an hour, which is “not bad out of high school, but hardly enough to live past that,”  

 

Hoces da kazes da ti i kasirka iz Walmarta imate istu zdravstvenu zastitu. Super, sta je sa frizerkama, ko njima to sve placa?

 

 

 

Zali se izvoru informacija :classic_smile: jesi ti proverio da to nije stara informacija:

 

Average Walmart Cashier Salary Across the U.S.

  Salary Range (Percentile)
  25th Average 75th
Annual Salary $21,000 $35,654 $34,000
Monthly Salary $1,750 $2,971 $2,833
Weekly Salary $404 $686 $654
Hourly Salary $10 $17

$16

 

 

Nemam pojma da li ja i kasirka imamo istu zdravstvenu zastitu, moguce cak i da ona ima bolju, Walmart verovatno ima vecu moc da pregovara sa osiguranjem. Ne znam majke mi sta je sa frizerkama, predpostavljam da zavisi da li rade za lance ili za sebe.

Moj frizer radi za lanac, i studira.

moja kozmeticarka drzi svoj salon, i zaposljava 6-7 zaposlenih, nisam je nikad pitala kako placa, ali ocekujem da ako ima svoj biznis - isplati se.

 

11 minutes ago, Amigo said:

 

 

Ljudi da li je to moguce da je tako nesto javno rekao :classic_ohmy:

Naravno da im nije rekao da gutaju tablete za ciscenje akvarijuma, aj sto su oni budale tako razumeli, ti me stvarno iznenadjujes.

Link to comment
Share on other sites

 
Ok, verovatno je tako.
 
Danima je isla diskusija o tome kako ta tableta treba da se deli da bi se eventualno iskoristila za dezinfekciju vecih povrsina. U svakom slucaju nije bio lek. 
 
Sorry za uzbunu.
Nisi me valja ozbiljno shvatila? To za aquarium tablete sam čuo. Da li je moguće da ljudi slušaju takve gluposti? Očigledno da. Samo mogu da budem sarkastičan i da i oalje verujem u obrazovanje i sposobnost kritičkog mišljenja.
Stay safe.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mrd said:

Nisi me valja ozbiljno shvatila


Nisam ukapirala da si sarkastican.

 

Ja sam ozbiljno shvatila da su ti ljudi popili nesto sto nije za ljudsku upotrebu. Toliko je vesti, raznoraznih da proleti i nesto ovako.
Zbog nekih privatnih okolnosti ove godine USA pratim sa mene na ustap. 


Ako ima neki link ka ozbiljnoj vesti o tome sta se ustvari dogodilo,  unapred hvala.

 

 

 

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Plavi Golub said:


Nisam ukapirala da si sarkastican.

 

Ja sam ozbiljno shvatila da su ti ljudi popili nesto sto nije za ljudsku upotrebu. Toliko je vesti, raznoraznih da proleti i nesto ovako.
Zbog nekih privatnih okolnosti ove godine USA pratim sa mene na ustap. 


Ako ima neki link ka ozbiljnoj vesti o tome sta se ustvari dogodilo,  unapred hvala.

 

 

On je bio sarkastican, ali vest je istinita:

 

According to the Banner Health hospital system in Phoenix, the couple, both in their sixties, ingested chloroquine phosphate, "an additive commonly used at aquariums to clean fish tanks." One aquarium supply store online described it as a "wonder drug" that was once only available through veterinarians — for saltwater fish, not humans. The site is currently sold out of the drug.

Thirty minutes after taking the chloroquine phosphate, the couple experienced serious, immediate effects that required them to go to the hospital.

Dr. Daniel Brooks, medical director of the Banner Poison and Drug Information Center, said that the aquarium additive that the couple ingested has the same active ingredients as the anti-malaria drug chloroquine. However, the formula activated differently than the prescription, Alexis Kramer-Ainza, spokesperson for Banner Health, told BuzzFeed News, making them seriously ill.

The man's wife, who asked her name not be used to protect her privacy, told NBC News that she took the drug after "I saw it sitting on the back shelf and thought, 'Hey, isn't that the stuff they're talking about on TV?'"

 

 

Sto bi rekli, glupost se ne leci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Plavi Golub said:

Mozes da vidis i na NBC da je Nigerija imala dva slucaja trovanja.

Nema tu rekao nam Tramp, prvo on nije rekao ni kako ni koliko, a definitivno nije rekao nista o tabletama za ribe. Niti da treba to piti preventivno, bez nadzora lekara.

To je onaj slucaj, kako cudno pishu voda....

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Mozes da vidis i na NBC da je Nigerija imala dva slucaja trovanja.

Nema tu rekao nam Tramp, prvo on nije rekao ni kako ni koliko, a definitivno nije rekao nista o tabletama za ribe. Niti da treba to piti preventivno, bez nadzora lekara.

To je onaj slucaj, kako cudno pishu voda....

 

Ko zna koliko tih trovanja kojekuda ima. Meni je prosto bizarno da neko pokupi na takav nacin info o leku i da ga pije na svoju ruku kao bombone. Ali to je vise za sociolosku diskusiju, a ne politicku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ko zna koliko tih trovanja kojekuda ima. Meni je prosto bizarno da neko pokupi na takav nacin info o leku i da ga pije na svoju ruku kao bombone. Ali to je vise za sociolosku diskusiju, a ne politicku. 

Znas onu staru, da glupost nema ogranicenja(limita), taman pomislis vece nema, kad dodje sledeca.

 

Meni to javlja mi se nikada nije islo u glavu. Ljudi skole zavrsavaju da lece druge, a onda se Pera javi i kaze, mozda ovo uplali.

Cini mi se da cemo se tih gluposti, nagledati i naslusati o istim.

 Use your best judgement!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...