Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Kako ce Korona da utice na dem. izbore, veceras? Ipak su Bidenovi glasaci dobar deo 65+..
Bice zanimljivo i za generalne izbore, fin udarac je ovo za Trumpovu ekonomiju.
Glasaće poštom.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

mjyLFqE.jpg

 

Ukupan procenat polako raste tako da će verovatno doći do 60%. Ove tri zemlje nose dosta delegata a sanders je prilično ubedljivo izgubio. Vidim da se piše kao mogućnost da se zbog borbe protiv "dvostrukog neprijatelja, korone i Trampa" Sanders povuče. Ako se povuče jel to kraj ovih izbora ili bi morali da se održe do kraja ?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Sprivel said:

Jel pocela isplata komunistickih 1000 dolara? Jel se free market tariguza samoregulisao?

 

Ne znam o cemu trtljas. Svaka zemlja pokusava da spreci negativne efekte pandemije ekonomskim merama. Federalna vlada Kanade je juce izdvojila 10 milijardi dolara za pomoc malim biznisima i 15 milijardi za pomoc gradjanima koji ce ostati bez posla. (od njihovih para - da se razumemo!!!)

 

Niko ne pominje komunizam, tako da mislim da imas neki problem, ne znam kakav, nekakvo prividjanje izgleda ....... ne bih znao tacno o cemu se radi.

23 minutes ago, Amigo said:

 

Izgleda da americki narod zeli pravog klovna. 

Njihova stvar, meni ni iz dzepa, ni u dzep.

 

Srecom pa mi imamo ovog naseg super-klovna, tako da ne moramo brinuti o americkim. :classic_biggrin:

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

Odprilike, samo sto mi imamo dvojicu.

 

Ovog drugog da budem iskren nesto i ne pratim, za njega sam ionako glasao iz inata :roflmao:

 

Mada moram pohvaliti i prvog klovna, konacno je debilu postalo jasno posle 4 godine da on nije Bollywood zvezda vec premijer jedne od 10 najboljih zemalja na svetu.

 

Bas je primetno prestao da se majmunise. Pustio je i bradu da ne izgleda tinejdzerski nezreo. :s_d:

 

Mada je 4 godine otprilike tacno period dovoljan i shimpanzi da to shvati :roflmao:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Jel pocela isplata komunistickih 1000 dolara? Jel se free market tariguza samoregulisao?

Pa samoregulisalo bi se kada bi mu DOZVOLILI da funkcionise, tj. kada bi i u ovoj situaciji dozvolili trgovcima da urade ono sto inace rade kada poraste traznja - da podignu cene (o ovome sam bas pisao opsirno juce na temi o korinavirusi i nestasicama), sto bi bio najefikasniji lek za ove nestasice sirom sveta, umesto sto im to inspekcija zabranjuju i kaznjava ih ako pokusaju.

 

Sto se tice deljenja po 1000 dolara, to nije nikakav komunizam ni socijalam, to je, da ga nazovemo, "jednokratni universal basic income", a kreator UBI-a u modernom smislu je bio MIlton Fridman koji je jedan od najzasluznijih ljudi za popularizaciju i sire razumevanje temeljnih moralnih i ekonomskih problema sa socijalizmom (socijalisticki jurisnici su dolazili da prostestvuju cak i na ceremoniji dodele Nobelove nagrade ovom velikanu). S tim planom, naravno, neko moze da se slozi ili ne slozi, ali Fridman je UBI predstavio upravo kao antisocijalisticki i antidrzavisticki program pomoci ljudima jer on funkcionise po automatizmu, bez drzavne biroktarije, bez politickog proketcionizma, bez favorizma politickih uvezanih aktera i, sto je najvaznije, bez zabrana i nasilja nad slobodnom ekonomskim interakcijama medju ljudima - tj. kao neku vrstu savrsenog antipoda zakonu o minimalnoj nadnica, koji (ovde mislim na UBI) najugrozenijim ljudima GARANTUJE neka minimalna sredstva, umesto da im zabranjuje da ta sredstav zarade (kao sto zakon o minimalcu to cini)...

Edited by bohumilo
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, bohumilo said:

...

Sto se tice deljenja po 1000 dolara, to nije nikakav komunizam ni socijalam, to je, da ga nazovemo, "jednokratni universal basic income", a kreator UBI-a u modernom smislu je bio MIlton Fridman koji je jedan od najzasluznijih ljudi za popularizaciju i sire razumevanje temeljnih moralnih i ekonomskih problema sa socijalizmom (socijalisticki jurisnici su dolazili da prostestvuju cak i na ceremoniji dodele Nobelove nagrade ovom velikanu).

 

Ne postoji Nobelova nagrada za ekonomiju, niko nikada nije mogao da je dobije. To je neka švedska banka, "tribute to Nobel" koja to dodeljuje.

 

Taj "velikan" a rastom je bio kepec (150cm)  je istina doneo teoriju koja je, kao i Marksizam, porobila čovečanstvo "Jedini razlog postojanja firme je da isplati deonice svojim investitorima".

 

Što bi ekonomija bila i tretirana kao nauka? Pa egzaktna je kao horoskop. Ništa nikada nije uspela da predvidi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

Ne postoji Nobelova nagrada za ekonomiju, niko nikada nije mogao da je dobije. To je neka švedska banka, "tribute to Nobel" koja to dodeljuje.

 

Ovo je tacno - u smislu da je sam Nobel nije ostavio u amanet nego je prikljucena kasnije donacijom "neke banke" (poznate jos i kao "Centralna Banka Svedske") Nobelovoj fondaciji - no nju sam Nobelov komitet organizuje, administrativno vodi i naziva kao "Nobelovu nagradu", laureate bira i nagradu dodeljuje Svedska akademija nauka i umetnosti, smatra se najprestiznijom nagradom u ekonomskoj nauci i citav svet na nju referise kao na Nobelovu nagradu (ukljucujuci ne samo siroku javnost nego, kazem, i sam Nobelov komitet i Akademiju), te sam i ja uzeo slobodu da je tako nazovem, ali ako se tebi svidha mozes da je zoves Nobelova memorijaln nagrada, to je potpuno svejedno, bitno je da se slozimo oko identifikacije pojma a ne oko imena...

 

 

1 hour ago, Yoyogi said:

Taj "velikan" a rastom je bio kepec (150cm)  je istina doneo teoriju koja je, kao i Marksizam, porobila čovečanstvo

 

A ovo je naravno kafansko trucanje, potpuno u rangu onoga sa prethodnih strana o kojem sam sa tobom prodiskutovao. Fridman je bio inspirator i donekle "spiritus movens" politickog pokreta na koji se u dosta labavom kontekstu (a narocito u medijskom diskursu, a jos narocitije u funkcionalno nepismenim sredinama kao sto je Srbija gde poprima znacenje "sve sto mi se ne svidja") referise kao na "neoliberalizam" (Regan, Tacer, Vasingtonski koncenzus, donekle (ranije i vaznije) Mont Pelerin Society), ali to je najuspesnija slobodarska i humanisticka platforma u ljudskoj istoriju, koja lezi u srcu sloma komunizma i sadasnjeg procesa globalizacije, koji je omogucio nezabelezeno sirenje ekonomskog prosperiteta (opet kazem, stopom od 110 000 ljudi dnevno izlazi iz apsolutnog siromastva) ali i ljudskih prava i sloboda - napori Miltona Fridmana su, izmedju ostalog, ono sto pravi razliku izmedju danasnjeg Cilea i Venecuele, izmedju Juzne i Severne Koreje, izmedju Hong Konga i Singapura sa jedne i komunisticke Kine sa druge, izmedju danasnje Kine*** i Kine pod Maom, Bocvane i Zimbabvea, to su ideje koje su zasluzne za prosperitet postkomunisticke Istocne evrope (Baltickih zemalaj, Poljske, Ceske...), za vrtoglavi uspeh Irske, za transformaciju Britanije iz stanja raspada do ekonomskog powerhous-a za vrmee Margaret Tacer itd itd...te je uporedba sa marksizmom u blazoj interpretaciji neukusna sala a u strozijoj uvreda zrtava tog totalitarnog sistema (ili prosto istorijska ignorancija, ili ono sto ja tvrdim da jeste - kafansko trucanje)...

 

1 hour ago, Yoyogi said:

Što bi ekonomija bila i tretirana kao nauka? Pa egzaktna je kao horoskop. Ništa nikada nije uspela da predvidi.

I jos kafanskog trucanja...Ekonomija je daleko najegzaktnija drustvena nauka, koja je uspela najvise da se po metodologiji i duhu priblizi nekom idealu prirodne nauke, recimo fizike, sto je izuzetno tesko obzirom na razliku u prirodi i kompleksnosti respektivnih predmeta njihovog proucavanja...

 

 

*** Kao ljubitelja Kine mozda ce te zanimati clanak:

https://www.cato.org/policy-report/septemberoctober-2017/little-known-story-milton-friedman-china

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ovog drugog da budem iskren nesto i ne pratim, za njega sam ionako glasao iz inata :roflmao:

 

Mada moram pohvaliti i prvog klovna, konacno je debilu postalo jasno posle 4 godine da on nije Bollywood zvezda vec premijer jedne od 10 najboljih zemalja na svetu.

 

Bas je primetno prestao da se majmunise. Pustio je i bradu da ne izgleda tinejdzerski nezreo. :s_d:

 

Mada je 4 godine otprilike tacno period dovoljan i shimpanzi da to shvati :roflmao:

Denise, kad vec pricamo o Kanadjanima, kako nam je Jordan Peterson? Jel se oporavio? 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ObiW said:

Denise, kad vec pricamo o Kanadjanima, kako nam je Jordan Peterson? Jel se oporavio? 

 

Nisam skoro cuo nista. Komunisti su toliko srecni sto ga nema pa vise i ne pisu o njemu, da ne bi izbaksuzirali povratak. :classic_biggrin:

 

U svakom slucaju zelim mu da se izvuce iz krize, gadna adikcija, jos gore skidanje.

Link to comment
Share on other sites

In other news, posto se dow jones danas resetovao na 2016tu godinu, Trampov narativ za novembarske izbore se menja sa "vidi kolko ti je 401k zdrav i debeo" u "samnom u rat protiv virusa koji su nam Kinezi doneli".

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ObiW said:

Ja u toj pijaci zivim, ti tu samo cekas autobus pa sta si video sa stanice, video 

 

Pises gluposti u svakom slucaju ..... cuj pala berza na pandemiji - iznenadjenje!!! Trump zajeb'o :roflmao:

 

A virus nije dosao iz Kine ..... mora da je iz Italije. Promenio pricu. Pa jeste genije ali nije prorok :roflmao:

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

A sto se ti toliko pa gicas oko svega toga?  Pala berza pa sta ako je pala, nisi nuklearni fizicar, ti si covek koji ima zlatni zanat u rukama. Ako propadne Amerika strojices kanadske kerove i macke u lokalu. Za tebe svakako nema zime, osim kad u lokalu padne sneg.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...