Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

Bas ti hvala na odgovoru, trebalo mi je ovo. :classic_smile:

 

Nisam nikada trcao duze od 32km ali ako uzmem u obzir prirodu terena po kome trcim, mogu hladno dodati 4-5km, pa smo tu negdje. Otprilike, slican je osjecaj i dok trcim; prvih 4-5km se uhodavam i to nikad nije lako, do polumaratona bez problema, a i sledecih 10 km je sasvim OK, tek nakon 31km poceli su problemi kada su pocele noge malo da izdaju i posto nisam htio da dobijem neku povredu, odustao sam. I meni su ta zadnja par kilometra bila od po preko 7 minuta/km i nisam htio dalje da se blamiram.

 

Nakon tolikog trcanja, kada zavrsim, dobijem neki osjecaj euforije, stvarno fenomenalan osjecaj. Onda nastupi zedj i glad. Vodu ili neki sok pijem satima nakon ali se trudim da uzimam polako, da ne odu bubrezi. 

 

Ocekujem da cu na zvanicnoj trci mozda imati malo bolji performans pa i prolaziti kroz pain barriers jer za tu priliku i treniram ovoliko. 

 

Ponijecu si 500ml vode sa elektrolitima i par gelova na start, pa koliko potraju, a racunam da ce biti toga kao i vode na svakih 5-10km tokom trke.

 

14 minutes ago, Bajro(n)Zupic said:

S obzirom da sam skratio trku nije bio wow efekat posle 38 km

 

Oh, itekako je wow efekat, ne brini za to.  :thumbsup:

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Bek said:

Evo, jutros sam pokusao i crko sam. Otezacajuce okolnosti su bile tri semafora, predebela odeca i cigareta pre polaska 🙂 Mada dobro, to je taj tempo, steta sto nisam izdrzao kilometrazu 🙂

 

 

IMG_20191011_140506.jpg

 

Eto vidis. :classic_smile:

 

Mogao si dohodati do 5km i opet bi stigao ispod 30 minuta. Tih 5:18/km je odlicno vrijeme ali kada bi bacio duhan i krenuo malo ozbiljnije, vjerujem da ti ne bi mnogo trebalo da razvalis 5km ispod 25m. 

 

Od svih ciljeva koja sam si zadao, trcati 5km <25m izgleda biti najzeznutiji. Uspio sam 10km <55min, 21.1km <2h. 

 

Maraton <4h i 5km <25 su mete koje gadjam u narednom kvartalu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bek said:

Evo, jutros sam pokusao i crko sam. Otezacajuce okolnosti su bile tri semafora, predebela odeca i cigareta pre polaska 🙂 Mada dobro, to je taj tempo, steta sto nisam izdrzao kilometrazu 🙂

Kod trčanja ti je kao kod sexa, cigareta ide posle, a ne pre😉...i što ne trčiš negde gde ne moraš kroz semafore?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Bek said:

I ja kapiram kada trcim deset km da ladno istrcim tih poslednjih 5km ispod 25 minuta. Kada sam mrcina kojoj treba vremena da se pokrene jbg. Ali lep je bio osecaj juriti neki rezultat, smorilo me trckaranje bez cilja, bar sam se posteno oznojio.

 

Meni je prvih nekoliko kilometara skoro uvijek najteze i najsporije. Kasnije se tockici podmazu i nema nikakvih problema. Generalno kad trcim 10km, prvih 5 predjem za 27-29m (trudim se da makar bude ispod 30) ali zavrsim trening sa 55-57 minuta, da se pretjerano i ne trudim. Znaci, i tu smo tu negdje, nisam neki jedinstveni slucaj. Dobro je to. :classic_smile:

 

19 minutes ago, Kolbas said:

Kod trčanja ti je kao kod sexa, cigareta ide posle, a ne pre😉...i što ne trčiš negde gde ne moraš kroz semafore?

 

Ja sam bacio duhan prije dvije i po godine, nakon 30 godina ovisnosti, da sam znao da nece biti tako zeznuto, davno bih ranije to napravio. Pusenje je kao robija, nema tu uzitka, samo odlaganje nervoze do sljedece cigarete.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slažem se, moj slučaj je da ne mogu do kraja da se posvetim ni pušenju ni ostavljanju...bilo je perioda da nisam zapalio godinama i onda bez nekog posebnog razloga propušim...momentalno sam na standby-u sa duvanom, valjda će da potraje... jedan od razloga zašto ću da pokušam da trčim više trka sledeće godine je i taj što se onda lakše natjeram da ne pušim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kolbas said:

Slažem se, moj slučaj je da ne mogu do kraja da se posvetim ni pušenju ni ostavljanju...bilo je perioda da nisam zapalio godinama i onda bez nekog posebnog razloga propušim...momentalno sam na standby-u sa duvanom, valjda će da potraje... jedan od razloga zašto ću da pokušam da trčim više trka sledeće godine je i taj što se onda lakše natjeram da ne pušim

 

Meni nikada nece biti jasni ljudi koji mogu tako pocinjati i ostavljati kako im se cefne. Jedan moj prijatelj pusi 2 ili 3 cigarete dnevno, pa sigurno tako zadnjih 30 godina. Ne pusi prije 18h, tek zapali nakon posla. I kuka i on, jadan, veli, volio bi baciti. Ja sam purnjao duhan, motao sam svakih pola sata. Sreca, to je zavrseno, nadam se do kraja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prestao prosle zime i naravno, desi se sranje, upale mi se dva zuba.

 

Cigarete maskiraju sve dentalne probleme i kako sam naglo prestao, sve mi se upalilo. I ja kreten nisam odmah otisao kod zubara nego se mucio nekih desetak dana, bila zima, nisam izlazio nigde... Najgori period u zivotu, nisam mogao do prodavnice da odem.

 

Onda sam se vratio pljugama i pusio vise nego ikad dok nisam sve sredio, a oduzilo se i trajalo je par meseci. Sad i dalje vucem taj strah od zimus i nisam se jos oslobodio. Pre neki dan sam ustao i oprao zube i otisao da trcim bez cigarete i vratim se, a ono krv oko jednog zuba. Ja odmah, naravno, imam napad panike i palim pljugu 🙂

 

Steta sto sam se toliko sjebao ove godine po tom pitanju, ranije nisam uopste pusio toliko, nisam cak sebe ni gledao kao pusaca jer sam mogao po sedam ili deset dana da ne pusim, a takve periode sam imao skoro svaki mesec. I kad sam imao dane kada sam pusio, nikad to nije bio fazon da se tresem ujutro i moram da zapalim, mrzeo sam takve ljude... Uglavnom bih pusio tek negde uvece kad izadjem.

 

Tako da, ko prestaje, pravac kod cika zube.

Edited by Bek
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Bek said:

krv oko jednog zuba. Ja odmah, naravno, imam napad panike i palim pljugu

 

Ovo je zadnje sto si trebao uraditi.

 

Prije par godina, kada su me sve ove stvari pocele stizati, jedna po jedna, pocelo je sa zubima. Otisao sam zubaru i prvo sto mi je rekao da ako hocu da sacuvam zube, da prestanem pusiti. On mi je odradio duboko ciscenje i uspio je zaustaviti povlacenje desni ali samo za kratko, to je inace nezaustavljiv proces i desne se ne vracaju kad se jednom povuku.

 

Par godina sam isao na ciscenje zuba svaka 3 mjeseca ali tek zadnji puta, prije nekih 6 mjeseci, mi je dao all clear i preporucio mi da dodjem opet za 12 mjeseci, jer se smirilo kako sam batalio duhan.

 

Inace, 90% ljudi koji pere zube redovno, ne pere ih kako treba, a cesto od zuba krenu i druge bolestine da se skupljaju pa se isplati malo prouciti i to kako se radi ispravno.

 

Meni je elektronska cigareta pomogla da se skinem sa nikotina, samo i tu treba paziti da se ne overdozira jer dejstvo kasni u odnosu na cigaretu, pa je lako povuci preko mjere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas 2.1 km, max puls 140, vjerovatno me ceka nova upala misica, a da prva jos nije prosla. 

Pusim samo cetvrtkom navece uz pivo, obicno 4 cigarete. Paradentoza I pusenje, druga dva. I ja je imam I svaka 3 mjeseca idem na ciscenje vec 19 godina I od tada je status quo. Drugaru su nedavno povadili sve gornje zube I sada ima protezu, Nije htio da ide na ciscenje. Na kraju je mogao prstima da vadi vlastite zube, koji si cak bili potpuno zdravi, bez karijesa. Uzas.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

Danas 2.1 km, max puls 140, vjerovatno me ceka nova upala misica, a da prva jos nije prosla. 

 

Eto, prosli put si istrcao 1.7km, danas 2.1, znaci nekakav je napredak. Pravi dan pauze izmedju treninga, da imaju kad da se misici odmore. Slusaj tijelo, ako ti kaze da pretjerujes, uspori, a ako osjetis da mozes, poguraj i ako nastavis ovako, do Bozica ces ganjati 10km ispod 60 minuta. :classic_wink:

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

 

Eto, prosli put si istrcao 1.7km, danas 2.1, znaci nekakav je napredak. Pravi dan pauze izmedju treninga, da imaju kad da se misici odmore. Slusaj tijelo, ako ti kaze da pretjerujes, uspori, a ako osjetis da mozes, poguraj i ako nastavis ovako, do Bozica ces ganjati 10km ispod 60 minuta. :classic_wink:

 

Hvala na podrsci, ali nema teorije da cu ici preko 5km. :smiley5:To je moj cilj, petica. :classic_rolleyes:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Bek said:

Hoces, hoces, samo to jos ne znas.

 

Ziva istina. Tako se pocne, kazes sebi, ma samo 5 da izguram i dosta je. A onda jedan dan samo nastavis trcat i u 7. kilometru pomislis, hej, pa ja bi mogao hladno istrcat 10, hajde da probam za manje od 60m... i na proljece cemo da bodrimo Amiga za polu maraton. :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Trcati 2:50min/km  i tako 42km je nenormalno. Kipchoge nije presao 2:52 ni u jednom od 42km. 

 

Mozda sam dva ili tri puta, otkako trcim, uspio istrcati JEDAN kilometar ispod 5 minuta. I to je bilo nizbrdo i odmah sljedeci je vjerovatno isao blizu ili preko 6 minuta, da dodjem sebi.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu reci da mi se ove patike dopadaju ali izgledaju kao da prave osjecaj da trcis po oblacima. Mozda je dobro za maraton, once in a while, ne znam koliko je dobro za svakodnevno treniranje. Negdje procitah da su modeli patika sa ovako izdignutim petama, posebno NIKE proizvodnje, dobile prilicno lose ocjene, jer poticu trkaca da se docekuje na pete, umjesto na prste i prednji dio stopala i dugorocno, stvaraju povrede, najcesce zglobova.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2019 at 6:15 PM, Honey Badger said:

 

JoQE9jM.png

 

Uspio sam istrcati polu maraton ispod 2h. Ovo mi je veliki licni uspjeh, sretan sam ko krme u blatu, samo sto sam iscrpljen da se radujem

 

 

 

 

ss6TGp0.png

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...