Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

6 minutes ago, todorovic said:

Ima nas normalnih, a ima i ovih drugih 
😄

 

Ne znam sto je nenormalno prihvatiti bolji posao (za duplo vise para, gde radis mozda 50% vise) I/ILI prihvatiti da odradis posao sa strane (pa cak i u radno vreme jer inace blejis na poslu) za dodatnu platu.

🙂 

Link to comment
Share on other sites

Pa nenormalno je to sto treba imati i vremena za potrositi te pare negde.
Sve je to individualno i za sve postoji cena, ali bi trebao neko bas mnogo da me plati da radim nesto dodatno preko mojih 8 sati. Druga varijanta je da to bude nesto super zanimljivo, sto je realno malo verovatno.
Ja razumem coveka koji radi za 30k i onda radi jos 4h dnevno da dodje do 45-50k, ali da neko radi za 2.5k evra i onda da jos svojih 4 sata da bi zaradio 3.5k to mi vec nije jasno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa ne trosis valjda pare u radno vreme?! Ja pricam o tome da lik moze da nadje bolji posao sa svojim znanjem, ili da u radno vreme odradi jos neke poslice i dodatno zaradi. 

 

Naravno sve je to individualno, od slucaja do slucaja. Neko je mozda i obezbedjen, ima stan/kucu, mozda i vikendicu negde koja je ostala od ko zna kog dede, pa mu samo trebaju povremeno nova kola, letovanje/zimovanje, ne smatra da treba jos nesto da ostavi deci ("ostace im ovo sto je i meni ostalo od mojih" - a zapravo on ima npr. troje dece koji to treba da podele)... 

 

Ovaj lik koga sam konkretno pominjao, znam da ima neki kredit za stan, mislim da mu i zena ne radi, dvoje dece. Pa jbt, ja bih se na njegovom mestu iscimao barem u tih 8 sati na poslu od kojih nekada i 5 izbleji.

 

  

Link to comment
Share on other sites

Zaci cemo u previse filozofsku pricu, a cak ni ovo do sad nije bila bas prica koja odgovara temi.
Ovo je bas individualna prica, cilj je valjda u zivotu biti srecan. Za neke stvari koje nas cine srecnim je potreban novac i novca treba taman toliko zaraditi. Recimo moja koleginica se odrekla povisice i nekog dela plate, da bi presla da radi 4 dana nedeljno. Procenila je da joj je ta kolicina novca dovoljna i jednostavno ne zeli vise da radi. Samohrana majka je u pitanju.
Ja bih zakljucio da je veliki izazov za mladog coveka da nadje pravu meru izmedju jurnjave za novcem i uzivanja u zivotu i slobodnom vremenu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma slazem se ja sa tobom, naravno da treba postavljati neke granice i ne juriti, vec imati vremena i za uzivanje.  


Ja samo iznosim primere gde covek ne radi efektivno vise od 3 sata dnevno, a 5 sati provede u blejanju na poslu - ok, ako ga to cini srecnim - I'm fine with that. Treba samo sagledati i druge opcije, da bi mu tih 5 sati aktivnije provedenih donelo mnogo vise prilika za uzivanje. 

 

Da ne sirimo vise 🙂

Kad ce pasti cene nekretnina? 😄 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Blok45, u soliterima, 58m2, izvorno 1.5, adaptiran u 2.5 sa mogucnoscu da bude cak i 3.5. Sa malom terasom/lodjom.

 

image.thumb.png.5652e158b2eefa0bc891ef3b7b9bffa3.png

  • Nije izvorno stanje, od dela za rucavanje napravljena je manja spavaca soba. 
  • Parket je u dobrom stanju, verovatno je osvezen kad je renoviran stan pre nekih 7-10 godina. Plocice uradjene u celom hodniku. 
  • Stolarija se mora menjati (originalna je i produvava na sve strane i pored dobrog grejanja bude hladno).
  • Uradjeni fiksni plakari u hodniku, od poda do plafona, na mestu ostave je dublji, a onda tamo prema ulazu plici, radjeno tada kad je renovirano, deluju kvalitetni, funkcionalni su.
  • Kupatilo isto tada renovirano ali to ce verovatno da se renovira opet, kada nije bas u najboljem stanju, i lose je uradjeno zastakljivanje iste, vidi se neki lepak.
  • Kuhinja po meri, ostaje sa svim uredjajima koji nisu krs, mogu se jos neko vreme koristiti (ima cak i masinu za sudove, manji frizider).
  • Ostaje i ceo namestaj, ali je manje bitno jer ima nekih stvari bukvalno za bacanje. 

Sta mislite, koliko da se ponudi? Kolika je realna cena sa svim prednostima i manama koje sam naveo?

Nije oglasen pa nema ni neku definisanu cenu. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

Moja procena je da za renoviranje imas full sredjivanje - kuhinja i parket. Dakle racunaj standardnih 250-300e po kvm manje jedno 3-4000. Ovako bez gledanja i detalja tipa sprat, pogled i koja zgrada oko 90k je fer cena

Pazi, mozes samo da okrecis i udjes, i sve je pristojno i jos i bolje od toga, samo ti prozori sto su problem ali i to se mozda da srediti nekim silikonom, mozda u rol-kacnama malo purpene uz fasadu, stakla su skroz zdrava. Vidjao sam stanove u daleko gorem stanju, tek poneki je bio bolji i to mozda zato sto je nedavno renoviran. Tako da nema zaista potrebe za tolikim ulaganjem. 

 

4. sprat u zgradi sa renoviranim liftovima. Taman, niti bucno od ulice (jos nije zgrada uz ulicu nego uvuceno), niti previsoko da ne mozes pesaka 😄 

 

 

1 hour ago, AgroLaki said:

U zavisnosti od spratnosti, 80-90k.

Ja sam gledao ovakav stan da kupim u 70. i 45. Bloku, ali od 70 kvadrata, gde su prostorije malo veće i na kraju mi se raspored nije svideo.

 

Taj od 70m2 je jos pogodniji za pravljenje u 3.5-soban. Vidjao sam takve i spremne za renoviranje i renovirane. Lepo to moze da izgleda, ali je cena takvih za potpuno renoviranje 110k (1550eur/m2) pa navise, renovirani budu 120-130k (1800eur/m2) pa navise. 

 

Ja sam gledao i onu varijantu od 80+10m2 u soliterima ali su ih u poslednje vreme bas zacepili sa cenom, nema ispod 135k a moraju da se renoviraju. To dodje nesto preko 1500eur/m2.

 

Ovo je ipak stan sa namestajem i uredjajima koji se mogu koristiti. Pored kuhinje ostaje i neka ves masina, manji LCD TV, neka dva nova lezaja. 

 

Ja ne nadjoh ni jedan ispod 90k ove kvadrature, a da nije za totalno sredjivanje. 

 

 

E sad, da li neko ima ideju kako da izracunam koliko je potrebno para za zamenu prozora, neku procenu da sam napravim, ne smara mi se sa majstorima koji ce mi pricati sve i svasta. Ima li neko neki cenovnik ili pojma gde da ga nadjem? 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Prozori i vrata imaju bas ogroman raspon cena, zavisi sta hoces raditi. Zavisi sta hoces, pvc, alu, alu-drvo, drvo - alu, staklo dvoslojno ili troslojno, majstori koji ce ti raditi....

Cena prakticno od koliko hoces do koliko hoces.

 

Ja nikada ne bih uzimao tek renoviran stan, spreman za prodaju.

 

Link to comment
Share on other sites

Da da tu je sve najjeftinije ulozeno. Ja sam kupio ruinu od stana pa sam bas sve izmenio, ali znao sam sta stavljam. Ok, nisam ispao zadovoljan bas sa svime, ali makar znam sta ne valja.

Sto se prozora tice, ako nije poslednji sprat, gde ume da duva ko na groblju, mozes neke PVC osnovne, mene je sa komarnicima i roletnama izaslo 2300 eur. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Chaos Is Me said:

Po meni je pogrešno ulaziti u renoviran stan ako nisi 100% siguran da je sve dobro odrađeno i kako ti odgovara. Uvek bih radije renovirao sam kako meni odgovara i da je provereno za tu razliku u ceni koja se traži za renovirane stanove.

Jasno, tako i ja gledam, ali nema, ili ih zacepe sa cenom gledajuci druge stanove koji su koliko toliko uredni - a svi su u fazonu "svaki ciga svoga konja hvali", svi misle da je njihovo najbolje. Ili da barem nije najlosije. A ja hocu najlosije da bih mogao da ga popravim. 

 

Medjutim... 

 

7 hours ago, todorovic said:

Prozori i vrata imaju bas ogroman raspon cena, zavisi sta hoces raditi. Zavisi sta hoces, pvc, alu, alu-drvo, drvo - alu, staklo dvoslojno ili troslojno, majstori koji ce ti raditi....

Cena prakticno od koliko hoces do koliko hoces.

 

Ja nikada ne bih uzimao tek renoviran stan, spreman za prodaju.

 

 

...medjutim, ovo nije stan koji je "renoviran", niti je "spreman za prodaju". Uopste i nije na prodaju. 

 

I to sto je tada renovirano, dakle pre 7-10 godina, zaista je kvalitetno uradjeno. Stolariju tada nisu menjali jer je tada ocigledno bila ok, ali jesu zamenili roletne a ko zna Savske blokove, zna kako se one stare drvene raspadaju, mnogima vise sa okvira samo cekaju da tresnu dole i nekog ubiju ili su ostale zaglavljenje (u prostoru i vremenu). Cak je tada stolarija i prefarbana. Ali dzaba kad se posle ovoliko godina dodatno osusila, drvo je to. 

 

7 hours ago, AgroLaki said:

Da da tu je sve najjeftinije ulozeno. Ja sam kupio ruinu od stana pa sam bas sve izmenio, ali znao sam sta stavljam. Ok, nisam ispao zadovoljan bas sa svime, ali makar znam sta ne valja.

Sto se prozora tice, ako nije poslednji sprat, gde ume da duva ko na groblju, mozes neke PVC osnovne, mene je sa komarnicima i roletnama izaslo 2300 eur. 

 

Kao sto rekoh, nije najjeftinije, ti plakari su i sada kao novi, deluje mi da je od deblje ploce, kantovano onom debelom PVC trakom, a ne onom kao papir sto je. Jedino sto je lose uradjeno jeste ta zastakljena kada, iz prostog razloga sto je estetski lose, vidi se neki lepak, ali je i posle toliko godina besprekorno funkcionalno. 

 

2300eur za koliku povrsinu? Nije visoka spratnost, kao sto rekoh 4. sprat je, ali zna da dune 🙂 PVC bih svakako. Neka preporuka, link? 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kooineeperk said:

 

 

2300eur za koliku povrsinu? Nije visoka spratnost, kao sto rekoh 4. sprat je, ali zna da dune 🙂 PVC bih svakako. Neka preporuka, link? 

 

 

Rehau prozori za 85 kvadrata. Ok je 4. sprat ako imas iznad nesto.

Drugar je kupio na poslednjem spratu u 45. pa je ulozio 3800 za PVC i dodatnu izolaciju krova jer mu je prehladno bilo, a leti pretoplo. 

Ja sam na drugom spratu, letos ni jednom nisam upalio klimu da ladim, iako sam na zapadnoj strani, ali mi je ove zime prilicno hladno bilo u nekim sobama, ali to je zbog spoljnih zidova. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pod izbegavanjem ulaska u renovirano naročito mislim na ono što se ne vidi golim okom, izmeštanje instalacija, cevi i silično, dakle princip - spolja gladac a iznutra jadac, a to može pokazati svoje ružno lice neko vreme nakon što uđeš u stan, možda i koji mesec ili godinu kasnije. Npr moji prijatelji su kupili stan koji nije u izvornom stanju u staroj gradnji i ispostavilo se da je prethodni vlasnik radio premeštanje kuhinje i nekih odvodnih cevi gde su mu ugradili nekvalitetne i vrlo uske cevi pa malo malo imaju problem sa zapušavanjem cevi, puštanjem vlage na zidove, izlivanjem otpada iz sudopere i slično. 

 

Pretpostavljam ako već razmatraš ulazak u renovirano da ti se vizuelno sviđa kako je urađeno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Rehau prozori za 85 kvadrata. Ok je 4. sprat ako imas iznad nesto.

Drugar je kupio na poslednjem spratu u 45. pa je ulozio 3800 za PVC i dodatnu izolaciju krova jer mu je prehladno bilo, a leti pretoplo. 

Ja sam na drugom spratu, letos ni jednom nisam upalio klimu da ladim, iako sam na zapadnoj strani, ali mi je ove zime prilicno hladno bilo u nekim sobama, ali to je zbog spoljnih zidova. 

 

Hvala! Ja racunam da ne bi trebalo da bude vise od 3000-4000 eur sa roletnama i po nekim prozorom sa komarnikom. 

Nije poslednji sprat, soliter je a ovo je na 4. spratu, tako da nema problema od gore. 

 

 

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Pod izbegavanjem ulaska u renovirano naročito mislim na ono što se ne vidi golim okom, izmeštanje instalacija, cevi i silično, dakle princip - spolja gladac a iznutra jadac, a to može pokazati svoje ružno lice neko vreme nakon što uđeš u stan, možda i koji mesec ili godinu kasnije. Npr moji prijatelji su kupili stan koji nije u izvornom stanju u staroj gradnji i ispostavilo se da je prethodni vlasnik radio premeštanje kuhinje i nekih odvodnih cevi gde su mu ugradili nekvalitetne i vrlo uske cevi pa malo malo imaju problem sa zapušavanjem cevi, puštanjem vlage na zidove, izlivanjem otpada iz sudopere i slično. 

 

Pretpostavljam ako već razmatraš ulazak u renovirano da ti se vizuelno sviđa kako je urađeno.

 

Jasno, ovde nije bilo takvih radova, mokri cvorovi (kupatilo i kuhinja su na odvojenoj vertikali) su ostali na originalnom mestu, eventualno su samo pomerane vodovodne cevi zavisno gde su slavine. 

 

Znam ljude koji stanuju tu vec skoro 3 godine pa mi je to neka garancija da nema nekih hronicnih problema. 

 

12 minutes ago, Referent said:

Inače, koliko su u proseku jeftiniji stanovi u izvornom stanju od novogradnje u Beogradu?

 

Uf, tesko je reci prosek. Pogotovo sto ako ti ja dam neki prosek to ce uglavnom biti za Savske solitere, ne znaci da je ista situacija u ostatku Novog Beograda a kamoli celog Beograda.

 

Kako god, mislim da je prosecno cena po m2 dovoljna niza u starogradnji, pogotovo za vece kvadrature, da se vise isplati uzeti raspali stan u odlicnoj staroj zgradi, i uloziti ako treba i 300eur/m2 za renoviranje (a razlika u ceni izmedju novogradnje i starogradnje je i veca). I onda uradis onako kako ti mislis da treba, sa tvojim odabirom svega, pocevsi od instalacija, parketa, sanitarija, stolarije... 

 

Evo primer za blok 45 - imas onu nadogradnju na autocentar https://nova45.rs/ cena je oko 2000eur/m2 + PDV (ako ne i vise), stan od 80-100m2. A u soliterima pored nadjes one vece stanove od 80+10m2(terasa) za renoviranje za 1500-1600eur/m2. A mozes da nadjes skroz uredne solitere, ima i sa renoviranim liftovima...

 

Ko ima kesa ili dobru kreditnu sposobnost i nece da se cima, on da 2000, a onaj kome su pare ipak bitne, ili samo razmislja ekonomski, ili jednostavno zeli da zna kako je uradjen stan, on ce uzeti ovaj od 1500 i renovirati ga skroz po svom ukusu i ustedeti jedno 15.000eur. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Referent said:

Inače, koliko su u proseku jeftiniji stanovi u izvornom stanju od novogradnje u Beogradu?

 

Pa zavisi od lokacije.

Sun City u 63. bloku je oko 2100-2200, ja sam na 100 metara u 64. uzeo ruinu za 1200 i opremao kako ja hocu. 

''A'' blok je oko 2800, a preko puta savski blokovi 70a i 70 su oko 1500-1700. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

Hvala! Ja racunam da ne bi trebalo da bude vise od 3000-4000 eur sa roletnama i po nekim prozorom sa komarnikom. 

Nije poslednji sprat, soliter je a ovo je na 4. spratu, tako da nema problema od gore. 

 

 

Ne ne, osim ako ne uzmes neke bas najjace sa onim gasovima i vise komora ili kako vec, ali to je nesto sto se pre na kucu stavlja. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mene je od starogradnje odbijalo i to sto koliko god da ti sredis i renoviras stan neke stvari ipak ostaju stare i u upitnom stanju oko tebe. Ti promenis vodovodne instalacije, ali komsija iznad tebe ne promeni,pa pukne cev recimo. Izolaciju prakticno nemas nikakvu u velikom broju slucajeva, sa naplatom grejanja po utrosku to moze biti problem.
Ulaz i hodnici nije nesto sto mozes da renoviras.
Zgrada koja je stara sada 50+ godina, za 30 ce biti 80+.
Tako da ima tu jos dosta stvari, pored toga kako ces da uredis samo svoj stan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, todorovic said:

Mene je od starogradnje odbijalo i to sto koliko god da ti sredis i renoviras stan neke stvari ipak ostaju stare i u upitnom stanju oko tebe. Ti promenis vodovodne instalacije, ali komsija iznad tebe ne promeni,pa pukne cev recimo. Izolaciju prakticno nemas nikakvu u velikom broju slucajeva, sa naplatom grejanja po utrosku to moze biti problem.
Ulaz i hodnici nije nesto sto mozes da renoviras.
Zgrada koja je stara sada 50+ godina, za 30 ce biti 80+.
Tako da ima tu jos dosta stvari, pored toga kako ces da uredis samo svoj stan

 

To jeste, ali ni sva novogradnja nije najsrecnija po mnogim stvarima i moze da bude macka u dzaku, ona stvarno kvalitetna, kosta vise nego duplo od starogradnje. 

Dobar primer loseg odnosa cene i kvaliteta je Beograd na vodi, gledao sam par puta masu slika (na telefonu iz tudje ruke, nemam ih licno) kakvi su neki zavrsni radovi, bukvalno Slavic Science sranja. 

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je bolja novogradnja ko može toliko da se isprsi, ali ne bi me uopšte začudilo da za tih 30 godina mnoge od ovih zgrada tada od 80 godina budu bolje od mnogih danas novih a tada 30-godišnjih. 

 

Što se BW tiče, pa i tu zgrade jako variraju sa kvalitetom i cenom, nije to neki monolitni projekat niti se rade od istog materijala i opreme.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...