Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

39 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Njihov restoran, njihova pravila. ne vidim razliku sto se nazivaju budale koji su protiv nosenja maski, i ovih koji ih nose. 

Njihov restoran, ali nisu njihova pravila. U normalnoj državi bi ih zatvorili za nepoštovanje zakona i propisa, a to rade i ni ne trude se da sakriju.

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wookie said:

Njihov restoran, ali nisu njihova pravila. U normalnoj državi bi ih zatvorili za nepoštovanje zakona i propisa, a to rade i ni ne trude se da sakriju.

Sad sa iščitao post, pismo, ima neke argumentacije, pravno gledano u delu gde piše da je KŠ neustavan, pa verovatno jeste. Nisam pravnik, ali mi ljudi koji jesu tvrde tako. I da ove mere koje su sad na "snazi" nemaju nikakvo pravno utemeljenje, isteklo im trajanje sa vanrednom situacijom.
Ima nečeg u tome čak i Kon, traži pravni okvir pa ga ne nalazi i insistira da se uvede.

Ne bih tako olako prešao preko argumenta. Sa druge strane nekakva sloboda mora da postoji inače smo u drugom problemu, čaki ravnozemljaši su punopravni članovi društva, njihova prava im se ne mogu oduzeti baš jednostavno, nije dovoljno da Darija baš super izgleda pod scenskom šminkom, treba se malo odbaviti pravnim pitanjima. Znam, nov je virus, nema se vremena, ali traje ovo 8 meseci. Da je moglo - moglo je.

Možemo mi da pričamo da li su u pravu ili nisu iz restorana, koliko je to pametno, a koliko je puki marketing. Ali bi bilo dobro da znamo (bold) koji je tačno Zakon u pitanju? A koji propis? Tu već nastaju problemi.

Dakle u načelu sve stoji super, sve ove mere koje postoje bi morale da se pravno pročiste, i da se sa pravne strane verifikuju. Na stranu šta ja mislim, i na stranu što ovde nema suda koja bi se ozbiljno pozabavio pitanjem. Forma je ponekad blizu suštine, a nedostatak forme je čista suština.

Link to comment
Share on other sites

Zakon mora da se menja da bi se ubacila individualna odgovornost u borbi protiv epidemije i da bi panduri i komunalna milicija mogli da pišu kazne indivuduama koje neće da nose maske. Za pravna lica postoji odgovornost i u zakonu koji je sada na znazi i oni moraju da poštuju neke sanitarne propise. Za kontrolu istih je zadužena sanitarna inspekcija. Ako je trenutno na snazi propis po kome moraju da ograniče broj gosta i da osoblje mora da nosi maske, onda moraju da ograniče broj posetilaca i da nose maske. Ako to ne poštuju, sanitarna inspekcija ima pravo da ih zatvori.

Sve ovo na osnovu mog totalno laičkog shvatanja prava, pošto nisam pravnik, niti me pravo nešto preterano zanima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

Zakon mora da se menja da bi se ubacila individualna odgovornost u borbi protiv epidemije i da bi panduri i komunalna milicija mogli da pišu kazne indivuduama koje neće da nose maske.

Sve stoji, kad nas dvojica lako možemo da se složimo da zakon mora da se menja, zamisli šta bi advokat pred normalnim sudom napravio od našeg slaganja?
 

Quote

Za pravna lica postoji odgovornost i u zakonu koji je sada na znazi i oni moraju da poštuju neke sanitarne propise. Za kontrolu istih je zadužena sanitarna inspekcija. Ako je trenutno na snazi propis po kome moraju da ograniče broj gosta i da osoblje mora da nosi maske, onda moraju da ograniče broj posetilaca i da nose maske. Ako to ne poštuju, sanitarna inspekcija ima pravo da ih zatvori.

Oko ovoga smo pričali pre neki dan, pravnik (inače išao u razred sa Jankovićem)  kaže da i tu u pravnom smislu ima mnogo problema, nije baš tako jednostavno, izađe neko na TV i kaže - morate. Dobro ako gospodar Vučić kaže da se dvaput razmislimo, ali ipak ne bi bilo loše da znamo koji je to propis 🙂 Gde to tačno piše, da li je propis donet od strane onoga ko ima pravo da propisuje taj deo života, na koje vreme, da li je odluka trajna ili privremena, ima mnogo pitanja a malo odgovora.

 

Quote

Sve ovo na osnovu mog totalno laičkog shvatanja prava, pošto nisam pravnik, niti me pravo nešto preterano zanima.

U tome i jeste stvar, polako počinje ljude da zanima, mene je ovaj pravnik isto zainteresovao, i ukoliko je u pravu, a izgleda da jeste - biće ozbiljnih problema sa merama.
 

Link to comment
Share on other sites

Pa onda možda mogu da dovedu u pitanje i pranje ruku u kuhinji i pranje tanjira i pribora. Možda ni to nije baš najbolje definisano u propisima. 😄

Ja lično sam i inače germofob i izbegavam da jedem u restoranima, fast food da ne spominjem, a sad ni pogotovo ne bih išao da jedem tamo gde nisam sam video kako je jelo spremano. U zdrav razum i higijenske navike ljudi se očigledno ne možeš pouzdati.

Edited by Wookie
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

Pa onda možda mogu da dovedu u pitanje i pranje ruku u kuhinji i pra.nje tanjira i pribora .Možda ni to nije baš najbolje definisano u propisima. 😄

Ja lično sam i inače germofob i izbegavam da jedem u restoranima, fast food da ne spominjem, a sad ni pogotovo ne bih išao da jedem tamo gde nisam sam video kako je jelo spremano. U zdrav razum i higijenske navike ljudi se očigledno ne možeš pouzdati.

Ne mogu - postoje sanitarni propisi i sanitarne knjižice 🙂

Link to comment
Share on other sites

Sanitarni propisi moraju da se poštuju, a zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ne mora? Nešto mi tu nije logično. Jedina razlika je što niko nije baš toliki retard da javno prizna da ne pere ruke nakon što je išao u klonju pa došao da kuva, a eto smatra se da je pametno reći da nećeš da nosiš masku kad postoji šansa od respiratorne infekcije.

 

Quote

Član 6

U slučaju opasnosti od zarazne bolesti koja nije određena u članu 5. ovog zakona a koja u većoj meri može ugroziti stanovništvo Republike Srbije, Vlada na predlog ministra nadležnog za poslove zdravlja (u daljem tekstu: ministar), može takvu bolest proglasiti zaraznom bolešću čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Srbiju, kao i odrediti odgovarajuće mere, uslove, način sprovođenja, izvršioce i sredstva za sprovođenje.

Ministar, na predlog Republičke stručne komisije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti i Zavoda za javno zdravlje osnovanog za teritoriju Republike Srbije, naredbom proglašava epidemiju zarazne bolesti od većeg epidemiološkog značaja ili opasnost od epidemije zarazne bolesti i određuje zaraženo, odnosno ugroženo područje.

U slučaju proglašenja epidemije zarazne bolesti ili opasnosti od epidemije zarazne bolesti iz stava 2. ovog člana ili ako je opasnost od epidemije ili pandemije zarazne bolesti proglasila Svetska zdravstvena organizacija (SZO), Vlada na predlog ministra utvrđuje potrebu Republike Srbije za nabavkom roba, usluga i radova u cilju sprečavanja i suzbijanja te zarazne bolesti.

Ja ne znam šta ovde nije jasno i kako vlada ne može da donese mere i odakle tumačenje da se te mere poštuju na dobrovoljnoj bazi. Jedini problem je što nije definisana ta indivudualna odgovornost i što nema dovoljno sanitarnih inspektora, pa moraju da se daju šira ovlašćenja policiji, komunalnoj miliciji i nekim drugim inspekcijama.

Edited by Wookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Wookie said:

Sanitarni propisi moraju da se poštuju, a zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ne mora? Nešto mi tu nije logično. Jedina razlika je što niko nije baš toliki retard da javno prizna da ne pere ruke nakon što je išao u klonju pa došao da kuva, a eto smatra se da je pametno reći da nećeš da nosiš masku kad postoji šansa od respiratorne infekcije.

 

Ja ne znam šta ovde nije jasno i kako vlada ne može da donese mere i odakle tumačenje da se te mere poštuju na dobrovoljnoj bazi. Jedini problem je što nije definisana ta indivudualna odgovornost i što nema dovoljno sanitarnih inspektora, pa moraju da se daju šira ovlašćenja policiji, komunalnoj miliciji i nekim drugim inspekcijama.

Svašta nije jasno zato se Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti već nalazi u proceduri, pa ga čekamo. On će, između ostalog dodeliti i  ovlašćenja za kontrolu i sprovođenje mera.  Trenutno u Beogradu ima ukupno 4 sanitarna inspektora koji su ovlašćeni, to prvo mora da se promeni. Njih 4 su kap u moru potreba. Ono što je tragikomično da ovo pišemo koji već 8. ili 9.  mesec pandemije a i dalje ih je četiri u Beogradu.
Komunalni policajci i komunalni inspektori mogu trenutno navedenom restoranu samo da napišu kaznu za nepoštovanje radnog vremena ukoliko do toga dođe. Ni za šta drugo - nisu ovlašćeni niti imaju način da ih kazne.

Slično je sa osobom koja ne nosi masku gde je propisano, ili da naleti na nekog od ova 4 sanitarna inspektora ili da je uhvate van radnog vremena u ugostiteljskom objektu, pa kazne vlasnika objekta.

Bar dok se ne izglasa zakon 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ja čuo od taksiste juče da su komunalci počeli da naplaćuju kazne putnicima koji ne nose maske u taksiju, ako ih uhvate, naravno. Ako taksista ima masku sve je ok, može da, ako želi vozi i putnika bez maske koji nadrljava ako ga uhvati komunalna. Mož' da bidne, ne mora da znači, seci uši krpi dupe...kao i sve u ovoj državi

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Likvi said:

Šta mislite, kad kreće karantena i policaj čas? Za koliko para ovog puta? Videćemo koliko diže plate  javnom sektoru.

 

Mislis da ce biti toga? Btw ne mislim na ovo iz poslednje recenice, oko toga sam vec obavesten, Gospodjin deda mi je to saopstio cim me je video pre neki dan, nit' "zdravo", nit' "kako si", vec odmah s vrata: "Jesi cuo da ce Vucic da vam poveca plate?". A meni ugladjenos' nalaze da ne ulazim u raspravu sa penzionerima.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Mislim da hoće. Jedna me stvar samo muči- gde će da navašaju pare? Jer će kafedžije koliko od sutra da imaju zahteve. SZO nam je udarila packu da smo neozbiljni i da mora brže, jače, bolje tj. sa trendovima iz regiona. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Sunshine State said:

 

Hogar? 😄

 

Ako mislis na onaj na uglu Tolstojeve i Krilove u NS i ako cesto boravis tu, onda smo se kanda videli bar jednom. Meni je to omiljeni kafic za bleju...u onom delu meseca u kom sam solventan podrazumeva se.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Ok nije Srbija, ali je nadrealno...
Neka privatna firma u Međumurju whatever gde, skida sa plate 10% zaposlenima u samoizolaciji, heh, kao da za 10% uopšte treba izgovor, hanumi skinuli 30 od Aprila sa obrazloženjem jbg, tako je take it or leave it, ali ono je EU ne ovde, da šta sam hteo, a ovako...
E sad vlasnik ima i obrazloženje, pa da vidimo šta kaže:
 

Quote

"Nedavno smo im skinuli. Smatramo da je to plod neozbiljnosti, neodgovornog ponašanja. Ako čovjek ide iz radnog mjesta prema kući, ako ide od kafića do kafića, ako prouzrokuje sam taj dio nezdravog života, onda mora snositi jedan dio odgovornosti. Istovremeno, to ne ostaje kompaniji, nego onim djelatnicima koji su neodgovorni", rekao je šef Tehnixa Đuro Horvat.

Đuro, brate napaćeni, pa tvoji kmetovi, sunce im žarko, umesto isključivo posao, posao, posao, kuća, imaju i neki život! Odjednom je neodgovorno u delu dana (ako uopšte postoji) u kojem nisi produktivan i na poslu, ti se razbahatiš i imaš društveni konatk sa nekim homo sapiens. Krajnje neodgovorno, malo je 10% treba to streljati za primer
Šta je ovo, da nam se životi svedu bukvalno na posao, posao,posao i posao. I kući na spavanje, pa opet posao, posao, posao, pa krevet?
To je novonormalno? 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, urosg3 said:

"Nedavno smo im skinuli. Smatramo da je to plod neozbiljnosti, neodgovornog ponašanja. Ako čovjek ide iz radnog mjesta prema kući, ako ide od kafića do kafića, ako prouzrokuje sam taj dio nezdravog života, onda mora snositi jedan dio odgovornosti. Istovremeno, to ne ostaje kompaniji, nego onim djelatnicima koji su neodgovorni", rekao je šef Tehnixa Đuro Horvat.

 

Budala, šta drugo reći? Kao da su kafići jedini razlog što se ljudi razboljevaju. Lako je naći izgovor za nešto kada odgovara, u ovom slučaju smanjivanje plate od šefa firme. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

 

Budala, šta drugo reći? Kao da su kafići jedini razlog što se ljudi razboljevaju. Lako je naći izgovor za nešto kada odgovara, u ovom slučaju smanjivanje plate od šefa firme. 

Dirljivo je što traži izgovor uopšte, a zastrašujuće koji je.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Likvi said:

Mislim da hoće. Jedna me stvar samo muči- gde će da navašaju pare? Jer će kafedžije koliko od sutra da imaju zahteve. SZO nam je udarila packu da smo neozbiljni i da mora brže, jače, bolje tj. sa trendovima iz regiona. 

 

Bit ce naravno. Danas se Vucic obraca naciji, isto se Makron obraca naciji gde se prica da ce ponovo kompletno zatvoriti Francusku, i uvesti jos neke strozije mere. Eno u Ceskoj policijski cas, Slovenija, Spanija, Italija. ... Ko po nekoj direktivi se radi. e to mene nervira, i zato sumnjam u ove sadasnje brojke. Nije bilo uopste tako hladno Septembar i Oktobar, pa da odjednom su svi u kucama i zatvorenom prostoru pa da se siri virus. Hladno je isto bilo i u Martu, Aprilu, pa nije bilo toliko pozitivnih, bilo je naravno vise umrlih ali sad je slika skroz drugacija, da ja ne vidim uopste razlog za ovakvu paniku. Pored toga sve drzave su imale dovoljno vremena da pretvore neke hotele npr koji su zatvoreni zbog pandemije u privremene bolnice pa ako dodje do nekog , neplaniranog scenarija , da imaju smestajne kapacitete. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...