Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. Reaktivirati cemo Vilsona.
  3. To je bilo tada, a ovo je sada.
  4. citat sa wiki : Када се бугарски династа Стрез, кога је Првовенчани, као бегунца узео био под своје окриље, без разлога одметнуо од Првовенчаног, придружио се његовим непријатељима и спремио се да удари на Србију, Првовенчани је замолио Саву, да иде Стрезу, да га уразуми, да му докаже и поучи га, да неблагодарност, коју он својим одметништвом показује према Првовенчаном, не може уродити добрим плодом, и да га увери и убеди, како је политика, коју је он сада прихватио, политика наслањања на Бугаре и Латинце, штетна и за њега самог и за његове интересе. Сава се одазвао братовљевој молби, па је отишао Стрезу и употребио је тамо сву снагу аргумента и сву моћ убеђивања да увери Стреза, како треба да се врати на стару своју политику наслањања на Србију. Али овога пута Сава није имао успеха. Стрез се није дао убедити, и остао је тврдоглаво несавитљив. Међутим оно, што није увиђао и у што се није дао убедити сам Стрез, увиђали су многи људи из његове околине. Сава није успео да убеди самога Стреза, да је пут, којим је пошао, погубан за њега, али су Савини разлози убедили многе људе из Стрезове околине, да његова нова политика може довести у незгодан и тежак положај и шкодити њиховим интересима. Међу тим људима било је и таких, који нису презали ни од каквих средстава, да би спречили извођење плана, са којим се они нису слагали. Није познато, да ли је против Стреза склопљена формална завера или су то учинили појединци или чак само један човек на свој рачун, тек када је Сава, после неуспеле мисије, оставио Стреза и пошао кући Стреза је неко од његових људи мучки убио. Ukratko Sveti Sava je boravio u diplomatskoj misiji kod Streza da ga odvrati od napada na Srbiju, misija propala, Sava napustio njegov kamp a Streza isto veče neko ubio. Da se čovek zapita da li je Sava bio tako pobožan kako mi učimo ili je ovo bio osigurač koji je on sam isplanirao sa nekim špijunom da se odradi ako diplomatija propadne. Ima ovakvih stvari dosta u našoj istoriji gde mi uvek tumačimo na način kako se nama sviđa.
  5. Rekao bih da to o čemu pričaš pre važi za period nakon što je formirana kakva-takva kneževina i kad je počela sa razmišljanjem o širenju. Ustanci su bili bukvalno borba za opstanak. Bukvalno Kurti i drugari osporavaju prava drugima promovisanjem ukidanja prefiksa "srpski" ispred manastira i ostalog nasleđa na Kosovu, da ne pričam o uništavanju istih pre samo dvadesetak godina. Osim raznih Deretića, niko ne prisvaja veći deo Kalemegdana, Gamzigrad i Medijanu kao srpsko nasleđe (osim u domenu staranja o njima) a ima po Vojvodini reformatorskih i evangelističkih crkava, pa se ne krije čije su, ko ih je gradio i ko ih većinski posećuje, ali kad su manastiri u pitanju drugačija je situacija na Kosovu. Ok, ne vidimo stvari na isti način i to je to. Po mom mišljenju, činjenica je da su se pravoslavne crkve borile za samostalnost (autokefalnost). Oni vladari koji su sebe smatrali Srbima su izborili samostalnost svoje crkve, gradili su hramove i oni ostaju kao srpsko nasleđe, isto kao što je bilo važno koja zajednica drži koji manastir na Svetoj gori ili u Jerusalimu pa se nisu tek tako prepuštali drugoj pomesnoj crkvi (i to nije izmišljotina novog nacionalnog doba nego se te borbe dešavaju vekovima) a i danas ima dosta čarki na tu temu. Svođenje tih manastira na Kosovu samo na (opšte) pravoslavne neće značiti da oni služe svima na tom prostoru bez pretenzija nego će biti albanizovani kao i ceo taj prostor.
  6. Saće mi potpišemo Sasu Salina videćete vi!!!!
  7. E ovome pricah... nema ko ne prenosi vest danas
  8. Hoću da pohvalim i Ostoju, ciljeve je jasno rekao, doduše verovao bih u prvi od njih (top 6 EL) više da je na vreme doveden još jedan kvalitetni i iskusni centar, ali tako se to radi - to su nam ciljevi za ovu godinu, tačka. Šta više, po izjavama igrača ne vidim da će osećati neki pritisak zbog toga, tako da mi deluje da se ambicije igrača i rukovodstva poklapaju.
  9. Meni u svemu ovome nije jasna situacija sa Ipchetom. Jos uvjek ga placamo ...jesmo li toliko jaki da nema mjesta ni medju 15-16 ili je nesto ozbiljno zasrao. Pardon my french
  10. Šta se dešava sa Jagom ?
  11. Ovo je u Srbiji bukvalno nemoguće Ide taj na draft dogodine...
  12. Sta to znaci da ce biti bivsi?
  13. Zar vam nije čudno što ċute ceo dan u vezi Kenanove povrede? PS Ife nam je ispred nosa 😀
  14. Osim ovog proseravanja sa politikom (sto je i ocekivano), sadrzaj ovog izlaganja raduje. Lepo je sto dolazi mali, lepo je sto se trazi i bek- ali ja ne verujem da stize centar dok ne objave iz kluba.
  15. B1: Jel mi vjeruješ da sam danas ovo skovao u glavi i mislim se, neće ovo niko skontati. 🙄 B2: Jesu li samo meni ovo bajate vijesti, Sterlinga smo produžili još krajem sezone a Bongicu kad je bila ona saga sa Valensijom?
  16. McLeod

    Latinska Amerika

    Ekonomski rezultati Mileija nisu vanredni, ali nisu ni toliko losi. Oni su bili u vecim govnima nego mi devedesetih i to bez ratova, sto je stvarno podvig, sa tim treba da se poredi
  17. Glasanje - koliko puta ce se Slimu prikakiti ove sezone? 😁 Ne postoji varijanta sa pitanjem da li ce, budimo iskreni
  18. Najbolje da kukamo, meni se onaj lik ne gleda ni na tv-u.
  19. Ja tipujem na Plavšića. To bi bio jedini način da opravda ugovor.
  20. Opusti se buraz, zajebavam se. Aludiram na to da je i Tristan došao kao 210cm visok ultra talenat pa pušiona. Svakako zavidim na transferu i tražim malo utehe za napaćenu cigansku dušu.
  21. Bilo je već u javnosti na tu temu još kad je počela igranka da nemaju kapacitete da toliko uvezu. Drugo, nije u pitanju samo gorivo za vožnju stanovništva, privreda bi gadno stradala u slučaju nestašica a to vodi daljim negativnim efektima.
  22. Tip igrača - nordijski šaban
  23. Velike imperije su uglavnom imale slican put u geopolitickoj ulozi sveta. Jos je Amerika u tome ispala jedna od boljih zato sto je imala progrme (koje su sad ukinuli) koji su im donosili soft power. Ostale imperije su bile mahom osvajacke. Britanska, Mongolska, Rimsko carstvo su se mahom zasnivale na vojnom osvajanju teritorije.
  24. Bukvalno sušta suprotnost Tristanu
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...