Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

17 minutes ago, Perkos2 said:

 

videh i dok sam bio na službenom putu da pišeš da u Prištini i Prizrenu žive Srbi što si isto verovatno čuo od nekog pa me zanima zna li im se broj?

Претпостављам да је врло мали број Срба који живи доле јужно од северног дела К. Митровице? Сигуран сам да их је пре 90-тих било значајно више. Ја имам комшије нпр. из зграде који су дошли и пре '99 у Крагујевац. Баш из једног места код Призрена, Љубижда чини ми се да се зове или се бар тако пре звало. Осим што су продали своје имање, е сад стварно не знам да ли су натерани или не, чуо сам за разне приче овако по "селу" што се каже, они су боље прошли од неких јер су узели своту новца за коју су могли да купе стан и да се одмах скуће. Верујем да многи нису имали баш такву срећу у несрећи. 

 

Мада ово за Пасјане код Гњилана што сам дао пример нисам чуо од њих.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, dzoneee said:

Претпостављам да је врло мали број Срба који живи доле јужно од северног дела К. Митровице? Сигуран сам да их је пре 90-тих било значајно више. Ја имам комшије нпр. из зграде који су дошли и пре '99 у Крагујевац. Баш из једног места код Призрена, Љубижда чини ми се да се зове или се бар тако пре звало. Осим што су продали своје имање, е сад стварно не знам да ли су натерани или не, чуо сам за разне приче овако по "селу" што се каже, они су боље прошли од неких јер су узели своту новца за коју су могли да купе стан и да се одмах скуће. Верујем да многи нису имали баш такву срећу у несрећи. 

 

Мада ово за Пасјане код Гњилана што сам дао пример нисам чуо од њих.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Што се тиче мог "као" питања оно је више било у саркастичном тону него да је стварно питање. Наравно да не верујем тим причама да Албанци из Албаније не воле Албанце са Косова? Зашто би то био случај побогу? Ово око уједињења са овим процентима могу да се изненадим (опет више као, али ајде високи су ово проценти) али верујем да је слична ситуација као кад би се радио пол у вези нашег уједињења са Реп. Српском. Можда и грешим, волео бих да видим те проценте ако и постоје. 

 

Ово је Балкан, европски казан који нон стоп на ивици кључања. То није безвезе тако. Питање које је поставио Смртокапа је право питање "а колико је то битно у животу?" је право питање за сваког ко жели пре свега људима који се налазе и живе у таквим неким пограничним деловима држава, који су ни тамо ни овамо, добро. 

Овде је јасно да ни једна ни друга страна не ставља људе и њихов квалитет живота као приоритет него је акценат искључиво на територији. 

Edited by dzoneee
Link to comment
Share on other sites

Just now, dzoneee said:

Што се тиче мог "као" питања оно је више било у саркастичном тону него да је стварно питање. Наравно да не верујем тим причама да Албанци из Албаније не воле Албанце са Косова? Зашто би то био случај побогу?

To nije ništa novo i niko ti nije plasirao totalnu dezinformaciju. Jeste da su dolazili političari i "aktivisti" Ligaši, ali je to u doba SFRJot bilo "pod okriljem noći". Inače, ALbanci iz Albanije su duživljavali Albance sa Kosova 10 puta gore nego npr. "beogradjani" provincijalce iz ostatka Srbije. Zvali su ih Katundari (selci)...jezik je u osnovi isti, ali opet da ti poredm, kao kod nas, razlika je kao kad slušaš TV Dnevnik RTS (bez nakaradnog akcentovanja) i Srećka Šojića. Perkos će to bolje da ti objasni, ja sam učio albanski, silom prilika i odredjenog specifikuma. Prva razlika koja mi padne na pamet, npr. kod brojeva...Albanski književni 40 = dyzet...kos = katërdhjetë...u suštini, ovaj iz Tirane ti je rekao da je 40 dva puta po dvadeset, a Perkosov zemljak četiri puta po deset. Nek me ispravi Perkos ako negde grešim....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ок капирам натерану су :classic_biggrin:

 

Свакако да етничко чишћење тог дела јесте било и с намером. То је јасно свима који погледају ширу слику. Многе приче су ту на који начин се то догодило. Како ја знам за ту причу кажу да је то било у етапама. Прво су нудили огромне паре за имања али нису никог присиљвали да иде, е када рецимо из неке улице доста Срба продало своје имање за неколико пута већу цифру него што то имање вреди, онда су нудили паре али је било и претњи и притисака да је боље да се те паре узму и покупе прње одатле и потраже место за дом на другом месту. После рата онда је било притисака уз нешто мало пара или чак и без пара да се иселе и ти су наравно најгоре пролазили.

 

Ја верујем да ово јесте тачно јер ја знам неке који су продавали за велику своту новца своја имања. Не кажем да су сви тако јер нису, али да је на тај начин било испланирано етничко чишћење Срба са Косова евидентно је да јесте.

 

Е сад шта мени боде очи поред етничког чишћења а тиче се кад погледам овај пул што је Константин поставио. Претпостављам да је ово за Призрен само јел тако? Ако је само за Призрен јел може пул неки сличан како је изгледало демографско стање по неким оваквим ближим периодима читаве покрајине Косова?

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dzoneee said:

Ок капирам натерану су :classic_biggrin:

 

Свакако да етничко чишћење тог дела јесте било и с намером. То је јасно свима који погледају ширу слику. Многе приче су ту на који начин се то догодило. Како ја знам за ту причу кажу да је то било у етапама. Прво су нудили огромне паре за имања али нису никог присиљвали да иде, е када рецимо из неке улице доста Срба продало своје имање за неколико пута већу цифру него што то имање вреди, онда су нудили паре али је било и претњи и притисака да је боље да се те паре узму и покупе прње одатле и потраже место за дом на другом месту. После рата онда је било притисака уз нешто мало пара или чак и без пара да се иселе и ти су наравно најгоре пролазили.

 

Ја верујем да ово јесте тачно јер ја знам неке који су продавали за велику своту новца своја имања. Не кажем да су сви тако јер нису, али да је на тај начин било испланирано етничко чишћење Срба са Косова евидентно је да јесте.

 

Е сад шта мени боде очи поред етничког чишћења а тиче се кад погледам овај пул што је Константин поставио. Претпостављам да је ово за Призрен само јел тако? Ако је само за Призрен јел може пул неки сличан како је изгледало демографско стање по неким оваквим ближим периодима читаве покрајине Косова?

 

 

spacer.png

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Демографија_Косова_и_Метохије

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To su odavno ispričane priče o tome ko je koga i u kom periodu više taslačio po Kosovu ravnom i pitomoj Metohiji. Pitanje smrtikape je pametno ali pamet nikad nije stanovalo na ovim prostorima pa je uzalud postavljeno. Nikog i nikad oko Kosova nisu interesovali ljudi i bolji život već teritorija i kako da budeš jači od druge strane. Albanski pokret ima svoj cilj a to je ujedinjenje Albanaca sa Balkana i delimično su ga ostvarili, naravno da i kod njih ima razlika, sukoba, negde čak i netrpeljivosti ali čim neko vikne " eno Srbina" to prestaje i opet zavlada jedinstvo. Ako kurti ostvari svoj plan da protera Srbe onda će za par godina i sami Albanci biti u problemu pošto nema više "shkija" pa će se međusobno sukobiti. Albanci iz Albanije nisu uopšte dominantni u odnosu na ove moje sa Kosova, glavna ideologija ide iz Prištine, uz njih je večiti Ali Ahmeti iz Kičeva u Makedoniji i naravno ovi iz Presheva. Dritan se malo otrgao ali su tu Dinosha i malesori uvek spremni da zakuvaju. Edi Rama ovih dana prolazi kroz toplog zeca svih albanskih medija i političara samo što je nagovestio da se treba formirati ZSO na severu Kosova. Zapadnjaci su u problemu, džaba su investirali, gradili i pomagali izgradnju Kosova, ovi žele čisto Kosovo i ništs drugo, i spremni su na razne igranke da to ostvare.

Link to comment
Share on other sites

Одлично. Погледајте ви те бројеве и проценте.

 

Е сад волео бих да ми неко објасни нешто. С обзиром да је друштво овде изузетно националистичко и знамо какве се пароле и шта ти ја знам све не користе у спрези са Косовом још тамо од Турака па до дан данас. Ако се узме у обзир такво стање и овакви проценти демографије шта су људи бре овде очекивали да ће бити са Косовом једног дана?

 

Ја не доводим у сумњу Косово као колевку Срба и да су се тамо издешавали свкакави некакви догађаји који су од историјског значаја за Србе. Такође не доводим у питање постојање што порушених што и даље очуваних споменика, манастира, цркава и таквих националних добара. Све то стоји и тога треба да будемо и свесни и поносни. Ја сам апсолутно за то.

 

Али зар не мислите да је наш генерални национални наратив мало погрешан поготово када имамо овакве проценте демографије? Хоћу да кажем нисмо сами на овом свету. Нисмо сами ни у својој држави.   

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

Edi Rama ovih dana prolazi kroz toplog zeca svih albanskih medija i političara samo što je nagovestio da se treba formirati ZSO na severu Kosova. Zapadnjaci su u problemu, džaba su investirali, gradili i pomagali izgradnju Kosova, ovi žele čisto Kosovo i ništs drugo, i spremni su na razne igranke da to ostvare.

To moda da bude, kao što mora da se umre. U širem kontetkstu ZSO ima značaj u okviru projketa Open Balkan. Nije taj projekat nastao ni u podrumimam SFRJ kako tvrdi Kurti, niti je umotvorina Edija Rame, to je projekat USA a taj deo Kosova biće jedna velika bescarinska zona ili nešto slično. Miriše mi na to. Uostalom, Kosovska Mitrovica je udaljena od Sarajeva, Podgovorica, Tirane, Skoplja.....koliko ?

4 minutes ago, dzoneee said:

 

Али зар не мислите да је наш генерални национални наратив мало погрешан поготово када имамо овакве проценте демографије? Хоћу да кажем нисмо сами на овом свету. Нисмо сами ни у својој држави.   

 

 

Za promenu narativa potrebno je promeniti vlast. Onda, ovi agresivni, što bi sa Srbijom u Evropu i Svet sa 8 % stanovništva da malo o'lade i shvate da na silu i bez objašnjenja se ništa ne lomi preko kolena. Nismo mi Skandinavija. Ako ispre sebe imaš polupismenog čoveka, ne vredi da mu pišeš, moraš da mu crtaš...i da imaš strpljenja pre svega.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dzoneee said:

И да не буде неке забуне пошто нисам то навео, не мислим да смо само ми такви такви су очигледно и Албанци. 

Šta da ti kažem. Meni je stvarno stalo do tih ljudi. Ne palim se na Trepču i Gazivode, ni na kakvu teritoriju, samo na to da ljudi žive gde žele. Ja znam koliko volim Niš i koliko mi znači i ne verujem da je jedan Prištevac ili Mitrovčanin "operisan od toga" . Tamo gde su rodjeni, gde su njihovi očevi rodjeni, gde su njihova deca rodjena....a i ne zaboraviti da ima izvestan broj ljudi koji bi se vratili tamo odakle su se raštrkali po Srbiji. Malo naši političari slabo ističu to medju prioritetima. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, dzoneee said:

И да не буде неке забуне пошто нисам то навео, не мислим да смо само ми такви такви су очигледно и Албанци. 

Ja uvek potenciram to da je za sukob potrebno dvoje ali se od militantnih snaga svih fela ne može doći do reči. Jednima su isključivo krivi Srbi a Albanci cvećke a drugima je sve obrnuto. Istina je narvavno na sredini a veliki narodi i veliki političari pokazuju veličinu baš tad kad su dominatni i jači od manjine da joj pomognu a ne da gledaju kako da ih satru i proteraju. Današnje Kosovo je produkt Amerike i ona će i odlučiti šta će i kako dalje biti sa tamošnjim stanovništvom, da se pitaju samo Srbi i Albanci poklali bi se još večeras.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

НАТО, са Америком на челу, свакако јесте изборио самосталност Косова. Да се није умешао Милошевић би врло вероватно урадио исто оно што су Албанци урадили Србима само обрнуто и добили би етнички чисто Косово од Албанаца за нас. Е сад опет само нек се погледају проценти ове табеле демографије коју је Константин "залепио".  

 

То је велики проценат албанског становништва на Косову. Где би са тим људима? Да их иселимо или посрбимо не разумем? Не разумем логику Милошевића и људи у том времену? Ја не знам да ли је нешто могло да се уради по питању Косова да оно остане у саставу Србије и да не долази уопште до никаквих сукоба, али политика је очигледно лоша и поражавајућа. Исто као што је било за Хрватску и БиХ. 

 

То што је нешто било твоје и што је ситуација била таква каква је тамо неке 1500. лупам то је супер, али сада је 1990. или 2000. или 2023. Прилике се мењају, то се дешава свуда у свету. Нисмо једини са таквим изазовима али их не решавају сви на исти начин.

 

Друга ствар то што је било тамо неке 1371. или 1389. је апсолутно ирелевантно и небитно за државу у којој ти данас 2023. живиш да ли можеш да се запослиш негде, на који начин долазиш до посла, какав је квалитет лечења или образовања, која цена горива ће бити, да ли удишеш свеж или загађен ваздух, да ли смеш да кажеш нешто против система и какве ће последице бити након тога, да ли смем да поставиш било какво питање или да се правиш мутав? Ја стварно не разумем који је проблем са људима овде да толико не могу да добаце до неких висина?

 

Ако се бориш за бољу садашњост и будућност то не значи да се ти одричеш своје историје. Историја је део културног наслеђа и каква да је наша је. Сваки народ има своју историју и добру и лошу страну ње. То нити може да се промени нити треба да се промени, али треба учити из грешака, трудити се да не понављаш исте. 

 

Што је то толико велики проблем овде да се превали? Јел људи у Србији имају некакве времеплове у својим кућама и становима и чим ухвате неко време слободно они скокну тако пар векова назад да виде шта има? Стварно не разумем? 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dzoneee said:

НАТО, са Америком на челу, свакако јесте изборио самосталност Косова. Да се није умешао Милошевић би врло вероватно урадио исто оно што су Албанци урадили Србима само обрнуто и добили би етнички чисто Косово од Албанаца за нас. Е сад опет само нек се погледају проценти ове табеле демографије коју је Константин "залепио".  

 

То је велики проценат албанског становништва на Косову. Где би са тим људима? Да их иселимо или посрбимо не разумем? Не разумем логику Милошевића и људи у том времену? Ја не знам да ли је нешто могло да се уради по питању Косова да оно остане у саставу Србије и да не долази уопште до никаквих сукоба, али политика је очигледно лоша и поражавајућа. Исто као што је било за Хрватску и БиХ. 

 

То што је нешто било твоје и што је ситуација била таква каква је тамо неке 1500. лупам то је супер, али сада је 1990. или 2000. или 2023. Прилике се мењају, то се дешава свуда у свету. Нисмо једини са таквим изазовима али их не решавају сви на исти начин.

 

Друга ствар то што је било тамо неке 1371. или 1389. је апсолутно ирелевантно и небитно за државу у којој ти данас 2023. живиш да ли можеш да се запослиш негде, на који начин долазиш до посла, какав је квалитет лечења или образовања, која цена горива ће бити, да ли удишеш свеж или загађен ваздух, да ли смеш да кажеш нешто против система и какве ће последице бити након тога, да ли смем да поставиш било какво питање или да се правиш мутав? Ја стварно не разумем који је проблем са људима овде да толико не могу да добаце до неких висина?

 

Ако се бориш за бољу садашњост и будућност то не значи да се ти одричеш своје историје. Историја је део културног наслеђа и каква да је наша је. Сваки народ има своју историју и добру и лошу страну ње. То нити може да се промени нити треба да се промени, али треба учити из грешака, трудити се да не понављаш исте. 

 

Што је то толико велики проблем овде да се превали? Јел људи у Србији имају некакве времеплове у својим кућама и становима и чим ухвате неко време слободно они скокну тако пар векова назад да виде шта има? Стварно не разумем? 

 

Sad se upada u zamku i priči o teritorijama....ovo ti ruši sve postulate UN, smisao postojanja organizacije, njenog članstva i organa, kao i sporazume za održavanje međunarodnog mira i sigurnosti i međunarodne socijalne i ekonomske saradnje. Ako nema dogovora, nema ni takve odluke.

Link to comment
Share on other sites

Ima tamo tema o Srbiji i raspravlja se o puno toga, moj je utisak da do Srba nije nikad stigla neka dobra ponuda a iskreno nisu se nešto ni pretrgli da je sami pronađu. Kroz istoriju se mnogo toga prelamalo preko Srba i oni nespretni i nestručni nisu znali da se istrgnu iz "zagrljaja" raznih ideologija što i danas imamo na delu. No ovde se uglavnom osvrćemo na situaciju na Kosovu danas a tamo danas većina pokušava da potpuno ugasi manjinu kako bi ostvarila svoje vekovne snove. I ne ne bi se zaustavili na Jarinju i Merdaru već bi nastavili dalje bez pardona. Zato se oni ljudi tamo na severu tuku i bore da ne bude sutra njih 50 kao što je ostalo tih 50 baba u Prištini ali to ne sprečava kurtija da tvrdi da je Priština multietnična. Po lažima je apsolutno u rangu AV. Šta njemu znači da osvoji sever Kosova kad je tamo 95% srpsko stanovništvo

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, McLeod said:

Nisam siguran za procente, ali je svakako ova tabela napravljena da manipulise podacima. Kakvi Srbi i Albanci u 15. veku? Uz Osmanlije 0%.

Vršili su Turci popis 1454 i 1455, između ostalog u bivšoj oblasti Vuka Brankovića (aka Kosovo). Popisivali su domaćinstva, i mislim da su ih razvrstavali samo na islamska i hrišćanska (jer se razrezivao različit porez). Zaključci o tome koliko je tu bilo Srba a koliko Albanaca donose se samo na osnovu toga da li su popisana imena slovenskog porekla ili ne.

 

Ovih 98 na prema 1 posto je definitivno neka ekstremna procena, ali svakako su Sloveni / Srbi bili velika većina, naravno nemoguće je utvrditi tačne brojeve.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Smrtokapa said:

Vršili su Turci popis 1454 i 1455, između ostalog u bivšoj oblasti Vuka Brankovića (aka Kosovo). Popisivali su domaćinstva, i mislim da su ih razvrstavali samo na islamska i hrišćanska (jer se razrezivao različit porez). Zaključci o tome koliko je tu bilo Srba a koliko Albanaca donose se samo na osnovu toga da li su popisana imena slovenskog porekla ili ne.

 

Ovih 98 na prema 1 posto je definitivno neka ekstremna procena, ali svakako su Sloveni / Srbi bili velika većina, naravno nemoguće je utvrditi tačne brojeve.

Ma ne bre....to su Srbi izmanipulisali, brojali samo elektronske glasove...

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Perkos2 said:

Ima tamo tema o Srbiji i raspravlja se o puno toga, moj je utisak da do Srba nije nikad stigla neka dobra ponuda a iskreno nisu se nešto ni pretrgli da je sami pronađu. Kroz istoriju se mnogo toga prelamalo preko Srba i oni nespretni i nestručni nisu znali da se istrgnu iz "zagrljaja" raznih ideologija što i danas imamo na delu. No ovde se uglavnom osvrćemo na situaciju na Kosovu danas a tamo danas većina pokušava da potpuno ugasi manjinu kako bi ostvarila svoje vekovne snove. I ne ne bi se zaustavili na Jarinju i Merdaru već bi nastavili dalje bez pardona. Zato se oni ljudi tamo na severu tuku i bore da ne bude sutra njih 50 kao što je ostalo tih 50 baba u Prištini ali to ne sprečava kurtija da tvrdi da je Priština multietnična. Po lažima je apsolutno u rangu AV. Šta njemu znači da osvoji sever Kosova kad je tamo 95% srpsko stanovništvo

По цену и да грешим али због овога Албанци, Косовари ко год и како се год звали, имаће проблема за западом. Они њима нису изборили независност да би се бахатили и остваривали њихове неке великоалбанске планове. Ако су их на неку фору превеслали и искористили политику Милошевића да им обезбеде независност од Србије онда ће морати да слушају иначе ће бити проблема.

 

Једва чекам да видим како ће Албанци да узму један милиметар територије Црне Горе и Македоније сада када су те две државе у НАТО. Ево баш једва чекам да видим то.

Link to comment
Share on other sites

Spremni su oni i da čekaju, san ne prestaje jednostavno nikad. Danas je inače zvanično dan "oslobođenja" Kosova i na zvaničnoj ceremoniji nije bio niko od ambasadaora kvinte i Amerike. Da li su ostali negde na produženom vikendu ili opominju kurtija ne znam.

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

Vršili su Turci popis 1454 i 1455, između ostalog u bivšoj oblasti Vuka Brankovića (aka Kosovo). Popisivali su domaćinstva, i mislim da su ih razvrstavali samo na islamska i hrišćanska (jer se razrezivao različit porez). Zaključci o tome koliko je tu bilo Srba a koliko Albanaca donose se samo na osnovu toga da li su popisana imena slovenskog porekla ili ne.

 

Ovih 98 na prema 1 posto je definitivno neka ekstremna procena, ali svakako su Sloveni / Srbi bili velika većina, naravno nemoguće je utvrditi tačne brojeve.

 

Ovo je jako siroka tema i pokusacu da budem sto koncizniji.

 

Prica seze do pocetka dinastije Nemanjica i krunisanja Stefana Prvovencanog i vec tada se vidi, iz razlicitih opisa obreda, ko ga je izvrsio, da li je bilo dva ili jedan, kada se desilo, da postoji bias prema istorijskim dogadjajima koji se kasnije prilagodjavaju, tumace, filuju i predstavljaju tako da to godi vladajucem narativu.

 

Ono sto mozemo zakljuciti je da su globalne okolnosti odnosno situacija u kojoj su se nalazili rascepkani delovi bivse rimske imperije odredile tadasnji tok srednjevekovne srpske istorije. Stefanu i Nemanjicima je bilo bitno da ucvrste vlast i dobiju sto vece parce zemaljske i nebeske moci i to su na kraju dobili od oslabljene Vizantije, a ne od Papske stolice. I to je otprilike to, da su okolnosti bile malo drugacije, da hocu da banalizujem rekao bih da bismo svi danas bili Hrvati.

 

Dalje, koncepti nacije u danasnjem smislu se javljaju sa romantizmom, pa price o Srbima i Albancima u 15. veku su jako deplasirane.

 

Pogotovo ako imamo u vidu da mi svoje istorijsko pravo vodimo iz tudjih istorijskih spisa, zbog transkribovanih imena mesta, plemena i govora (sto je recimo mocni Deretic podigao na najvisi nivo), dok drugima to isto pravo negiramo. Pa tako recimo albanska drzava koja je po istim parametrima postojala nezavisno u Srednjem veku dok je Dusan nije osvojio u nasim istorijskim spisima nema ni pomena, a bukvalno se paralelno i na istom nivou pominje kao i "srpske" zupanije.

 

Ovaj link gore sluzi upravo tome, da predstavi kako je srednjevekovno Kosovo bilo 100% srpsko pa su dosli divljaci i oduzeli ga od nas. Sto sigurno apsolutno nije tacno, ali istovremeno upadamo u zamku prevodjenja srednjevekovnih drzava i teritorija i njihovih stanovnika u moderan sistem. Tu mozes da vrsis manipulacije kako ti drago, sto rade i Srbi i Albanci, ali i drugi balkanski narodi onoliko i bez problema mogu sve te verzije istorije da postoje paralelno i budu u potpunoj suprotnosti jedne sa drugima jer svako uzme sta mu se svidja i posle to kalemi do besvesti.

 

Ako pricamo o nekoj posebnosti srednjevekovnih drzava na ovom prostoru, jasna distinkcija moze da se povuce izmedju Srbije i Bosne jer je Bosna na vrhuncu bila bogumilska drzava, dok su se ostale razlikovale bukvalno kao feudi velikasa koji su ih dobili na upravljanje.

 

Rodbinskim i bracnim vezama su se povezivale i drzave koje su ratovale i situacija je bila jako fluidna.

 

Mi ucimo da su se Sloveni doselili i popunili prostor Balkana koji je bio gotovo prazan/opustosen. Danas znamo da to apsolutno nije tacno. Geneticke studije su pokazale da na prostoru citavog Balkana imamo miks starosedelaca i dosljaka i da je sastav stanovnistva manje ili vise homogen uz neke manje izuzetke u brdskim predelima Grcke, Albanije i Bugarske.

 

Koncepti oko kojih se danas glozimo i oko kojih smo se i ubijali su idejni konstrukti 19. veka na ovamo.

 

Zbog svega toga prica o Srbima, Albancima i drugim inima koje idu ranije od tog vremena su besmislene.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@McLeod

Slažem se, podaci sa tog turskog popisa su upravo tumačeni na način na koji ne treba (ko hoće može da izgugla "popis 1455" pa će da vidi kako Večernje Novosti i ostalo stajsko đubrivo tumače istorijske spise). Moderne nacije su proizvod 19. veka, "narod" u srednjem veku je prvenstveno imao versku svest, a zatim neku vrstu plemenske svesti, i to veze nema sa ovim sada.

 

Samo ne bih da ispadne da ta plemenska svest uopšte nije postojala, postojali su i tada koncepti poput Srba, Albanaca, Nemaca, Italijana, Provansalaca, Gaskonjaca, Bugara i slično. Ljudi su pre svega mogli da vide i čuju da neko govori različitim jezikom od njihovog, grupisali su se, delili i imali predrasude na osnovu toga (kao što je i danas moguće razlikovati Užičanina i Vranjanca, pripisati jednima i drugima različite osobine itd, iako su i jedni i drugi Srbi). Samo što te podele nisu imale skoro nikakav politički ni kulturni značaj u poređenju sa modernim dobom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...