Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

7 minutes ago, quad said:

Sto se tice amera ta ljubav polako prolazi, ako pratis ona babuskara je spremna da deo oko 5g mreze a general godinama ne nalazi nista u trepci i ako je uzeo i srpski deo kopa.

 

Ti mislis da su oni usli na Kosovo da bi Olbrajtova profitirala  od mobilne telefonije i Vesli iskopao cink ili sta je vec trazio? Oni mogu da zapale na drugo mesto da se bave rudatskim preduzetnistvom, ali vojska se tek sad odatle nece seliti. My 50cents.

A sta dole ima ili nema poznato je odavno manje vise svima koji su ikad imali dodir sa tim.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

Dakle pasivno agresivni rat sa NATO? I kakve su nam sanse u njemu po tvojoj proceni? Je li mi to radimo poradi nas ili nekog drugog?

 

Nisam u vlasti pa ne znam kako da ti odgovorim, samo tumacim ono sto vidim. Sta ce ova ili neka buduca vlast da uradi po tom pitanju nemam pojma.

 

Ovo sto pisem je bilo jasno jos krajem 2002., kad je Djindjic pokrenuo inicijativu da se kosovski problem resi sto je moguce brze. Odjebali su ga na keca, iako je jos tada Djindjic najavio da je i opcija nezavisnosti Kosova na stolu, sto se tice Srbije. Kako ja to vidim, bezuslovno priznavanje Kosova i prihvatanje odgovornosti za rat iz 1999. godine bi bio kraj Srbije kao drzave iz mnogo razloga. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, taliesin said:

bezuslovno priznavanje Kosova i prihvatanje odgovornosti za rat iz 1999. godine bi bio kraj Srbije kao drzave iz mnogo razloga. 

 

Kao što su...?

 

Inače, zar ti zaista misliš da je ovo država?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, taliesin said:

 

Nisam u vlasti pa ne znam kako da ti odgovorim, samo tumacim ono sto vidim. Sta ce ova ili neka buduca vlast da uradi po tom pitanju nemam pojma.

 

Ovo sto pisem je bilo jasno jos krajem 2002., kad je Djindjic pokrenuo inicijativu da se kosovski problem resi sto je moguce brze. Odjebali su ga na keca, iako je jos tada Djindjic najavio da je i opcija nezavisnosti Kosova na stolu, sto se tice Srbije. Kako ja to vidim, bezuslovno priznavanje Kosova i prihvatanje odgovornosti za rat iz 1999. godine bi bio kraj Srbije kao drzave iz mnogo razloga. 

 

A dok god stoji na statusu quo sa bilo kojom ekipom na celu drzave, postoji kao drzava?  Nije da ne razumem sta pises, ali nisam sigurna da je to izvodljivo.

 

Reci ti meni, hipoteticki isposluju priznanje pod uslovom. Koji su to uslovi? Ako imas link ka necem sto si pisa pre i to je dosta.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

 
Ti mislis da su oni usli na Kosovo da bi Olbrajtova profitirala  od mobilne telefonije i Vesli iskopao cink ili sta je vec trazio? Oni mogu da zapale na drugo mesto da se bave rudatskim preduzetnistvom, ali vojska se tek sad odatle nece seliti. My 50cents.
A sta dole ima ili nema poznato je odavno manje vise svima koji su ikad imali dodir sa tim.
 
 
Ja ne mislim nego sam siguran + onaj ambasadorcic kralj gradjevine ,videsmo ga i na balvanima i ona savetnica zaboravih ime.
A da ce da zapale na drugo mesto sasvim moguce.

Elem, lagano su nas ugurali kod majcice i mislim i da hocemo nema vise nazad,kepa stiso pa ne pusta.
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

 

Kao što su...?

 

Inače, zar ti zaista misliš da je ovo država?

 

Ne mislim, ali to je zato sto sam vrlo strog kad cenim sta sve drzava mora da radi da bi tako bila nazvana. Srbija je, medjutim, drzava koliko i svaka druga, to sto se tebi bas Srbija obija o glavu ne znaci da su druge drzave mnogo bolje. Mi zivimo u teskoj regresiji demokratije i samo smo deo tog globalnog slobodnog pada u jedno veliko i opasno nista.

 

Sto se ovog prvog tice:

 

1. Integritet i ugled drzave bi bio kompromitovan.

2. Ratne reparacije bi bile tema.

3. Dalje rasparcavanje teritorije bi bilo neminovno.

4. Imali bismo rat na jugu Srbije sa Albancima u roku manjem od 10 godina. A i to je optimisticna procena.

5. Resentiman prema zapadu zbog pritisaka oko Kosova, narocito kod mladih ljudi koji se ne secaju devedesetih, bi na dugi rok instalirao ekstremnu desnicu na vlast.

6. Ta desnica bi nas udaljila od EU i priblizila Rusiji.

7. Priblizavanje Rusiji bi nas na zapadu oznacilo kao izgubljen slucaj.

8. To bi nuzno dovelo do 3. i 4.

 

Cisti domino efekat. Vi imate predstavu da vecina ljudi u Srbiji samo zeli da skine Kosovo s kurca zato sto vi to zelite. Ja sam, naprotiv, uveren da bi svako resenje oko Kosova koje ne bi moglo da se "proda" srpskoj javnosti dovelo do katastrofalnih posledica po Srbiju.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, quad said:

Ja ne mislim nego sam siguran + onaj ambasadorcic kralj gradjevine ,videsmo ga i na balvanima i ona savetnica zaboravih ime.
A da ce da zapale na drugo mesto sasvim moguce.

Elem, lagano su nas ugurali kod majcice i mislim i da hocemo nema vise nazad,kepa stiso pa ne pusta.

 

Pa ne slazemo se. Moje misljenje je da oni igraju pozicionu igru sa Rusima, ko kopo i ne kopo nastavice to i dalje. A majcici su ugurani oni koji nemaju opciju B i C kao deca pedigriranih. Vec vidjeno.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam radio pola godine u majcici stptesbburg, naglledah i naslussah se svega tamo i to je jedina stvar sa kojom se slazem sa kinikom,zato i ne pisem na temi o njima ali mislim da su nas toli ko zgrabili da nema sanse da se izvucemo vise.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, taliesin said:

 

Ne mislim, ali to je zato sto sam vrlo strog kad cenim sta sve drzava mora da radi da bi tako bila nazvana. Srbija je, medjutim, drzava koliko i svaka druga, to sto se tebi bas Srbija obija o glavu ne znaci da su druge drzave mnogo bolje. Mi zivimo u teskoj regresiji demokratije i samo smo deo tog globalnog slobodnog pada u jedno veliko i opasno nista.

 

Sto se ovog prvog tice:

 

1. Integritet i ugled drzave bi bio kompromitovan.

2. Ratne reparacije bi bile tema.

3. Dalje rasparcavanje teritorije bi bilo neminovno.

4. Imali bismo rat na jugu Srbije sa Albancima u roku manjem od 10 godina. A i to je optimisticna procena.

5. Resentiman prema zapadu zbog pritisaka oko Kosova, narocito kod mladih ljudi koji se ne secaju devedesetih, bi na dugi rok instalirao ekstremnu desnicu na vlast.

6. Ta desnica bi nas udaljila od EU i priblizila Rusiji.

7. Priblizavanje Rusiji bi nas na zapadu oznacilo kao izgubljen slucaj.

8. To bi nuzno dovelo do 3. i 4.

 

Cisti domino efekat. Vi imate predstavu da vecina ljudi u Srbiji samo zeli da skine Kosovo s kurca zato sto vi to zelite. Ja sam, naprotiv, uveren da bi svako resenje oko Kosova koje ne bi moglo da se "proda" srpskoj javnosti dovelo do katastrofalnih posledica po Srbiju.

 

Zar se 5., 6. I 7. vec ne dogadja pod organizacijom vlasti i ruskih ekspozitura i bez bilokakvog priznanja?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Plavi Golub said:

 

A dok god stoji na statusu quo sa bilo kojom ekipom na celu drzave, postoji kao drzava?  Nije da ne razumem sta pises, ali nisam sigurna da je to izvodljivo.

 

Reci ti meni, hipoteticki isposluju priznanje pod uslovom. Koji su to uslovi? Ako imas link ka necem sto si pisa pre i to je dosta.

 

 

Ne mogu da trazim ceo post, evo ga deo koji je NMX stavio na ovaj topik.

 

"Za potpuno priznavanje Kosova bih trazio sinhroni i bezuslovni ulazak Srbije u EU, eksteritorijalni status najznacajnijih srpskih manastira, resavanje pitanja imovine i ulaganja drzave Srbije na Kosovu i teritorijalnu i fizicku bezbednost srpskih delova Kosova garantovanu ustavom Kosova, ukljucujuci duplo drzavljanstvo, nezavisno skolstvo i zdravstvo, potpunu kontrolu bezbednosnih aspekata i prostornog planiranja i posebne veze sa Srbijom koje Pristina ne bi mogla da ospori, osim u slucaju ugrozavanja teritorijalnog integriteta i ustava Kosova. Ovo isto sto bih trazio za kosovske Srbe ponudio bih Albancima na jugu Srbije u delovima u kojima cine vecinu u meri u kojoj su Srbi vecina u delovima Kosova koji treba da uzivaju ove povlastice, celoj opstini Presevo i delovima opstine Bujanovac. Albancima sa juga Srbije bih takodje ponudio mesto ministra bez portfelja u svakoj vladi Srbije koje bi bilo definisano ustavom Srbije i bavilo bi se drustvenim i ekonomskim razvojem sredina mahom naseljenih Albancima, zastitom gore opisanih prava koja treba da im garantuje ustav Srbije i garancijom ostvarivanja prava koje su kosovski Albanci stekli u periodu pre marta 1999. godine po osnovu radnog i imovinskog prava."

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, taliesin said:

 

Ne mislim, ali to je zato sto sam vrlo strog kad cenim sta sve drzava mora da radi da bi tako bila nazvana. Srbija je, medjutim, drzava koliko i svaka druga, to sto se tebi bas Srbija obija o glavu ne znaci da su druge drzave mnogo bolje. Mi zivimo u teskoj regresiji demokratije i samo smo deo tog globalnog slobodnog pada u jedno veliko i opasno nista.

 

Sto se ovog prvog tice:

 

1. Integritet i ugled drzave bi bio kompromitovan.

2. Ratne reparacije bi bile tema.

3. Dalje rasparcavanje teritorije bi bilo neminovno.

4. Imali bismo rat na jugu Srbije sa Albancima u roku manjem od 10 godina. A i to je optimisticna procena.

5. Resentiman prema zapadu zbog pritisaka oko Kosova, narocito kod mladih ljudi koji se ne secaju devedesetih, bi na dugi rok instalirao ekstremnu desnicu na vlast.

6. Ta desnica bi nas udaljila od EU i priblizila Rusiji.

7. Priblizavanje Rusiji bi nas na zapadu oznacilo kao izgubljen slucaj.

8. To bi nuzno dovelo do 3. i 4.

 

Cisti domino efekat. Vi imate predstavu da vecina ljudi u Srbiji samo zeli da skine Kosovo s kurca zato sto vi to zelite. Ja sam, naprotiv, uveren da bi svako resenje oko Kosova koje ne bi moglo da se "proda" srpskoj javnosti dovelo do katastrofalnih posledica po Srbiju.

 

Ma bez brige, nešto od navedenog će i da se desi, uz izuzetak ratovanja, jer lepo se pokazalo da mobilizacija baš i nije tako efikasna, a sa starim gvožđem nasleđenim od Tita mogu da se biju bitke samo sa Nemcima iz Bulajićevih filmova. U praksi će se desiti malo veće migracije po Evropi i svetu, pa neka ratuju penzioneri i oni što rade u pelenama za 200 evropskih novčanica, a čika Darvin će da odradi svoje.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

 

Ma bez brige, nešto od navedenog će i da se desi, uz izuzetak ratovanja, jer lepo se pokazalo da mobilizacija baš i nije tako efikasna, a sa starim gvožđem nasleđenim od Tita mogu da se biju bitke samo sa Nemcima iz Bulajićevih filmova. U praksi će se desiti malo veće migracije po Evropi i svetu, pa neka ratuju penzioneri i oni što rade u pelenama za 200 evropskih novčanica, a čika Darvin će da odradi svoje.

 

Najlakse je biti cinican ali ne pomaze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, taliesin said:

Za potpuno priznavanje Kosova bih trazio sinhroni i bezuslovni ulazak Srbije u EU, eksteritorijalni status najznacajnijih srpskih manastira, resavanje pitanja imovine i ulaganja drzave Srbije na Kosovu i teritorijalnu i fizicku bezbednost srpskih delova Kosova garantovanu ustavom Kosova, ukljucujuci duplo drzavljanstvo, nezavisno skolstvo i zdravstvo, potpunu kontrolu bezbednosnih aspekata i prostornog planiranja i posebne veze sa Srbijom koje Pristina ne bi mogla da ospori, osim u slucaju ugrozavanja teritorijalnog integriteta i ustava Kosova. Ovo isto sto bih trazio za kosovske Srbe ponudio bih Albancima na jugu Srbije u delovima u kojima cine vecinu u meri u kojoj su Srbi vecina u delovima Kosova koji treba da uzivaju ove povlastice, celoj opstini Presevo i delovima opstine Bujanovac. Albancima sa juga Srbije bih takodje ponudio mesto ministra bez portfelja u svakoj vladi Srbije koje bi bilo definisano ustavom Srbije i bavilo bi se drustvenim i ekonomskim razvojem sredina mahom naseljenih Albancima, zastitom gore opisanih prava koja treba da im garantuje ustav Srbije i garancijom ostvarivanja prava koje su kosovski Albanci stekli u periodu pre marta 1999. godine po osnovu radnog i imovinskog prava."

 

Realno gledano ja ovde ne vidim nista problematicno uz pretpostavku da to ima ko da isposluje. Ali ne slazem se sa onim tvojim Ne i mislim da tu lezi glavni  generator problema.

 

Jedan od njih sedi u svim vladama od 5.X na ovamo. 

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Realno gledano ja ovde ne vidim nista problematicno uz pretpostavku da to ima ko da isposluje. Ali ne slazem se sa onim tvojim Ne i mislim da tu lezi glavni  generator problema.

 

 

 

To je možda bilo moguće nekada, kada su u igri bili i štap i šargarepa, ali sada će po svoj prilici da radi štap. Neki su izgubili poveći deo sveta (npr. Britanci, Francuzi, Nemci itd.), ali su se na vreme opametili i sada im prodaju Renault, Mini ili BMW, a neki rade u pelenama za kikiriki.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

 
Ma bez brige, nešto od navedenog će i da se desi, uz izuzetak ratovanja, jer lepo se pokazalo da mobilizacija baš i nije tako efikasna, a sa starim gvožđem nasleđenim od Tita mogu da se biju bitke samo sa Nemcima iz Bulajićevih filmova. U praksi će se desiti malo veće migracije po Evropi i svetu, pa neka ratuju penzioneri i oni što rade u pelenama za 200 evropskih novčanica, a čika Darvin će da odradi svoje.
Mobilizacija se vrsi preko medija ne pozivom i to su dobrovoljci.

Verujem u pricu da je kepa poslao dovoljno oruzija da.nas izlozi da se mlatimo.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Realno gledano ja ovde ne vidim nista problematicno uz pretpostavku da to ima ko da isposluje. Ali ne slazem se sa onim tvojim Ne i mislim da tu lezi glavni  generator problema.

 

Jedan od njih sedi u svim vladama od 5.X na ovamo. 

 

 

 

Da bi neko to isposlovao mora da shvati da je Srbiji za Kosovo potrebno resenje koje ce Srbiju pribliziti Evropi a ne udaljiti je od nje. Naravno da nista od ovog nije tesko, kamoli nemoguce ali za stratesko i pametno resavanje Kosova je u EU potreban drzavnicki um a ne birokratski. Takvog, na zalost, tamo nema. To je realan problem, ne ovo Vasino trabunjanje opstih mesta koje nema nikakvog smisla.

 

No, pitala si me sta mislim pa sam ti odgovorio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

To je možda bilo moguće nekada, kada su u igri bili i štap i šargarepa, ali sada će po svoj prilici da radi štap. Neki su izgubili poveći sveta (npr. Britanci, Francuzi, Nemci itd.), ali su se na vreme opametili i sada im prodaju Renault, Mini ili BMW, a neki rade u pelenama za kikiriki.

 

Jasno je to meni. Nego me je zanimalo koji uslovi, bar da razumem o cemu se pise bez gledanja u pasulj.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, taliesin said:

Da bi neko to isposlovao mora da shvati da je Srbiji za Kosovo potrebno resenje koje ce Srbiju pribliziti Evropi a ne udaljiti je od nje. Naravno da nista od ovog nije tesko, kamoli nemoguce ali za stratesko i pametno resavanje Kosova je u EU potreban drzavnicki um a ne birokratski. Takvog, na zalost, tamo nema. To je realan problem, ne ovo Vasino trabunjanje opstih mesta koje nema nikakvog smisla.

 

No, pitala si me sta mislim pa sam ti odgovorio.

 

Dakle EU treba da preuzme odgovornost za to? Ne lipsi magarce do zelene trave. Sta cemo mi sa drzavnickim umovima u svojoj kuci?

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...