Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

11 minutes ago, Amigo said:

TDK - Tita mi Dobra Kaseta :lol_2:

 

 

 

ORWO filmovi u boji su bili uzasni, boje nikakve, jedan ORWO film sa ispucao sa vrhunskim Canon aparatom i nije nista pomogao.

Prije rat, a i poslije, sve do ove digitalizacije sam najvise volio Konika filmove.

 

s-l300.jpg

 

Ma mani se od moderna vremena...ja ti pričam za period "Smena 8"....:87:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

Ovo je "normalka".....bile su i "hromke"....ali ove su bile najkvalitetnije "metalke" *:

 

* ovo ti je na niški književni jezik

 

OrVD6Jo.jpg

 

 

 

Evo jos jedna dobra.

 

81ThV7M8ttL._AC_SX425_.jpg

 

a bile su i kopije Maxwell :lol_2:

 

001f895334bd2ac05b0b4e8f859ecc27.jpg

 

Sjecam se kupim ja neku CrO2 kasetu, ne sjecam se vise marke, neka nepoznata, ali znam da je bila Made in Singapur. Tada sam mislio da je Singapur neka bijeda, a ono bila odlicna kaseta, slusao sam je sve do rata, kada je zavrsila ko zna gdje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

 

Sjecam se kupim ja neku CrO2 kasetu, ne sjecam se vise marke, neka nepoznata, ali znam da je bila Made in Singapur. Tada sam mislio da je Singapur neka bijeda, a ono bila odlicna kaseta, slusao sam je sve do rata, kada je zavrsila ko zna gdje.

 

Koliko su nam tih godina samo djubreta uvalili od tehnike...od ovih najsitnijih do "vrhunskih uredjaja"...pa i bele tehnike...

Link to comment
Share on other sites

Evo kada smo vec kod foto aparata, tamo negdje u drugoj polovini 80-tih, kada je zivot bio lijep i normalan, u prodavnicama Foto Optik, ja sada ne znam da li je to postojalo u drugim republikama, poceo je uvoz onih idot foto-aparata i tada kupim neki aparat Franka, nikad cuo za tu marku, ali nije bio los, ugradjen blic, kompaktnog dizajna, moze i u dzep, malo veci,  i radio je solidne slike, ono za uspomenu i dugo sjecanje :lol_2:

 

FrankaX-500001.jpg?v=1606049371

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

 

Koliko su nam tih godina samo djubreta uvalili od tehnike...od ovih najsitnijih do "vrhunskih uredjaja"...pa i bele tehnike...

 

Misliš na robu iz Hong Konga? To je bila lutrija. Doduše, sećam se i da sam imao neki fotoaparat sličan onome što je postavio Amigo, marke Noal, navodno austrijski. Bio je to neopevani krš.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Misliš na robu iz Hong Konga? To je bila lutrija. Doduše, sećam se i da sam imao neki fotoaparat sličan onome što je postavio Amigo, marke Noal, navodno austrijski. Bio je to neopevani krš.

Generalno, iz tog dela sveta...Kina, Hong Kong....a mislio sam konkretno na TV aparate, stereo uredjaje....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Generalno, iz tog dela sveta...Kina, Hong Kong....a mislio sam konkretno na TV aparate, stereo uredjaje....

 

Eeeee, ja sam zato imao TV Mediana Ei NIš. Poklonjen je komšiji kada je kupljen neki drugi sa daljincem, a ako veruješ, i danas radi. Pisao sam o tome prošle godine:

Potoji još jedan uređaj koji i je samo nekoliko godina mlađi od televizora, radio-kasetofon Philips. Taj je ostao u porodici, kod mojih je i dalje, a radi i danas. Poslednji put sam ga čak i lično pojačao pre 4-5 dana.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Eeeee, ja sam zato imao TV Mediana Ei NIš. Poklonjen je komšiji kada je kupljen neki drugi sa daljincem, a ako veruješ, i danas radi.

 Verujem...i ja sam pisao, kad smo pominjali propast EI Niš da je u mnogome ta odluka "uvozničkog lobija" pokopala proizvodnju TV u EI Niš....dovlačili su nam svakakvo smeće, koje sklapano po brodovima usput, nekakvi Crowni, Camacrowni, Stylandie....svašta-nešto, za, u ono vreme po 300-350 DM, a niški TV je tada koštao oko 450-500...i znaš kako je već u Srba....'ebao bi se za 5 banke....proizvodnja propala, a kad su počeli ovi Kinezi i drugi egzotici da se kvare, nit delova nit majstora...ali ko će to pri kupovini da razmišlja, a "elita" napunila svoje masne goozitze, obnovile svoj vozni park, okrečili vile na Senjaku i Dedinju :classic_rolleyes: od uvozničkih provizija.....

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Constantin said:

 Verujem...i ja sam pisao, kad smo pominjali propast EI Niš da je u mnogome ta odluka "uvozničkog lobija" pokopala proizvodnju TV u EI Niš....dovlačili su nam svakakvo smeće, koje sklapano po brodovima usput, nekakvi Crowni, Camacrowni, Stylandie....svašta-nešto, za, u ono vreme po 300-350 DM, a niški TV je tada koštao oko 450-500...i znaš kako je već u Srba....'ebao bi se za 5 banke....proizvodnja propala, a kad su počeli ovi Kinezi i drugi egzotici da se kvare, nit delova nit majstora...ali ko će to pri kupovini da razmišlja, a "elita" napunila svoje masne goozitze, obnovile svoj vozni park, okrečili vile na Senjaku i Dedinju :classic_rolleyes: od uvozničkih provizija.....

 

Ovaj moj TV je imao originalnu Philipsovu katodnu cev, a moji su kupovini pristupili racionalno. Pitali su nekog poznanika inženjera koji se time bavio da im kaže nešto više i odgovor je bio veoma jednostavan - bitno je šta ima unutra, a ne šta piše spolja, a objasnio je i da je u pitanju dobra katodna cev, dobra slika, da su OK delovi i da za te pare daje najbolji kvalitet. A neko nije shvatio izreku 'nisam toliko bogat da kupujem jeftino', što važi i za čačkalice, a kamoli za televizore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zvakace gume nisam kao dete ni voleo ni koristio, ali su mi se dopadale kašičice za sladoled u kutijama. Bile su u obliku vozića, aviona, autobusa i slično...a posebno su bile lepe euroblok čokoladice sa sličicama, kao i životinjsko carstvo. Uz neke šampone išle su i igračkice kao nilski konj, žirafa i slično, a mogle su se kupovati i figurice kauboja i indijanaca.

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2022 at 9:09 AM, Kronostime said:

FMOnCxJXsAE4wWs?format=jpg&name=medium

Otvarac za konzerve Eva sardina, koji realno bio goli racku, jer je jezicaj na konzervi znao da pukne, pa si onda mogao da gledas u nju. Posto sam robijao odmah nakon smrti ljubicice, stalno je bila slozena drustveno-politicka situacija, a mi odmah na logorovanje, da pojacamo strazu po raznim vukojebinama. Meni zapadne neko sranje na Papuku, koje je pripadalo beogradskoj oblasti, ali poslali nas iz Zagreba, da bi se tu negde izgubilo da smo uopste tamo. Skoro 7 dana nismo dobili hranu, a dao bog nismo mogli da uspostavimo vezu sa bazom. Siroti vodnik , koji je tek izasao iz panceva, nije se ni usudio da zazvoni na objektu, za koji i dan ni danas nemam pojma kojoj je svrsi sluzio.U svakom slucaju, nakon pet dana guljenja SDO, te su mi sardine izasle na grlo, bas kao i otvaranje istih sa nozem od AP. Konacno se debil usudio da pita da li sme da pozove komandu i zamoli za hranu.

On 2/24/2022 at 5:19 PM, Constantin said:

Ovo je "normalka".....bile su i "hromke"....ali ove su bile najkvalitetnije "metalke" *:

 

* ovo ti je na niški književni jezik

 

OrVD6Jo.jpg

 

 

Mislim da je SA-X bio daleko popularniji od metala. Verovao ili ne , mislim da imam nekoliko neotvorenih kaseta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Mislim da je SA-X bio daleko popularniji od metala. Verovao ili ne , mislim da imam nekoliko neotvorenih kaseta.


Da....ne samo popularnija, nego najpopularnija. "Metalka" je bila poprilično skupa, radila je kvalitetniji zapis, ali s onim, čime je pučanstvo raspolagalo, za reprodukciju zapisa, razlika nije bila toliko uočljiva ...
 
...i sad ti meni kaži, koliko je tu isečeno...?
Link to comment
Share on other sites

Antologija beogradskog "Novog talasa": jedinstveni snimak koncerta održanog na Tašmajdanu 12. septembra 1981. godine.

Na snimku se osim publike vide nastupi grupa Petar i zli vuci, Beograd, Fiskulturno lane, Bezobrazno Zeleno, TV Moroni, Radnička kontrola, VIA Talas, U Škripcu, Urbana Gerila, Doktor Spira i ljudska bića, Pasta ZZ, Idoli i Električni orgazam.

Snimak iz arhiva TV Beograd.

 

https://fb.watch/bteDhiOcpH/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...