Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

On 2/27/2022 at 12:40 PM, Constantin said:


 

 


Da....ne samo popularnija, nego najpopularnija. "Metalka" je bila poprilično skupa, radila je kvalitetniji zapis, ali s onim, čime je pučanstvo raspolagalo, za reprodukciju zapisa, razlika nije bila toliko uočljiva ......i sad ti meni kaži, koliko je tu isečeno...?

 

Kolko se secam Chromedioxid kasete TDK su bile posebno cenjene zbog kvaliteta 60 ili 90 min.... No nekad su bile dobre bilo koje i one Sakura. 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Janne240 said:

Kolko se secam Chromedioxid kasete TDK su bile posebno cenjene zbog kvaliteta 60 ili 90 min.... No nekad su bile dobre bilo koje i one Sakura. 😄

Pa da....samo što je pomenuta gradacija metal-CrO2_normal imala i različite cene. Razlika je bila u kvalitetu snimanja, dužini eksploatisanja i uticaj na glavu za snimanje i reprodukovanje. Hromke su, skoro duplo, bile jeftinije, ali su bile i najrasprostranjenije i dostupne svakom džepu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo kaseta, te skupe kasete su imale smisla ako imas dobru opremu. Ja sam imao samo kasetofon i snimao sam uglavnom sa radija, tako da moje uho nije moglo da primijeti neku sad razliku izmedju kvaliteta zvuka, jer sam sve snimao sa radija, pa cak i sa telelvizije ponekad sa ugradjenim mikrofonom.

Nekoliko kaseta sam snimio kod drugara na pro-opremi i tu se tek vidjela razlika. U stvari meni jen ajveci bio problem da se traka ne zapetlja ili pukne, pa smo je onda ijepili selotejpom, a onda to sjebe glavu na kasetofonu.

Ne znam da li smo pomenuli i BASF kasete.

IMG_2603.jpg?v=1632981176

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Amigo said:

Kad smo kaseta, te skupe kasete su imale smisla ako imas dobru opremu. Ja sam imao samo kasetofon i snimao sam uglavnom sa radija, tako da moje uho nije moglo da primijeti neku sad razliku izmedju kvaliteta zvuka, jer sam sve snimao sa radija, pa cak i sa telelvizije ponekad sa ugradjenim mikrofonom.

Nekoliko kaseta sam snimio kod drugara na pro-opremi i tu se tek vidjela razlika. U stvari meni jen ajveci bio problem da se traka ne zapetlja ili pukne, pa smo je onda ijepili selotejpom, a onda to sjebe glavu na kasetofonu.

Ne znam da li smo pomenuli i BASF kasete.

IMG_2603.jpg?v=1632981176

 

 

 

Nećeš verovati, ali imam jednu identičnu kupljenu osamdesetih u RK Beograd. Poslednji put sam je slušao pre 2-3 meseca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Constantin said:

'bati komunističku tvorevinu s konvertibilan dinar. Da smo u to vreme imali Jorgovanku....kakva Milka....

Mora da je zavislio od kraja. Na Kritu za dinar nisi mogao da kupis ni zvake. Marka, funta, sve ostalo u banci, a tamo dinar nisu primali.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJORDJE said:

Mora da je zavislio od kraja. Na Kritu za dinar nisi mogao da kupis ni zvake. Marka, funta, sve ostalo u banci, a tamo dinar nisu primali.

Moguće, ali što se tiče Soluna, bez problema u svim prodavnicama. Tako i od Stavrosa, koga smo iz zajebancije zvali Nišos, jer si tu mogao da sretneš nekoga, koga godinama nisi sreo u Nišu, pa do Platamone....bez ikakavih problema. Tada je doduše, ko poznaje tu regiju, Nei Pori bio samo selo pored Platamone, a npr. za Halkidiki niko i nije bio zainteresovan.....onda je počelo sve da se menja, onako lagano, sve dok nisu počeli Rusi da osvajaju solunske izloge...sve ostalo je bliža istorija....:smiley24:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro, ostrva su drugo, a nisam bio odavno, iskreno, i ne ide mi se, ali kazu da je i sad ta regija bolja od ovih gde sad masovno idu odavde. Bolja u smislu da je zadrzala duh mediteranskog mestasca, a narocito kazu Platamon, koji je onako duzinski pored mora, bas kao stara mediteranska manja naselja, i gde se zadrzala ona atmosfera tradicionalne Grcke, sa tavernama i to, a nije se pretvorilo u apartmanska naselja od kojih je taj Nei Pori, i verovatno ovo sve na Halkidikiju, ili kako se vec kaze, gde se sad najvise ide odavde. Doduse kazu da zbog toga i nije bas za mlađe, osim ako ne vole tu laganu i tradicionalnu mediteransku atmosferu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Dobro, ostrva su drugo, a nisam bio odavno, iskreno, i ne ide mi se, ali kazu da je i sad ta regija bolja od ovih gde sad masovno idu odavde. Bolja u smislu da je zadrzala duh mediteranskog mestasca, a narocito kazu Platamon, koji je onako duzinski pored mora, bas kao stara mediteranska manja naselja, i gde se zadrzala ona atmosfera tradicionalne Grcke, sa tavernama i to, a nije se pretvorilo u apartmanska naselja od kojih je taj Nei Pori, i verovatno ovo sve na Halkidikiju, ili kako se vec kaze, gde se sad najvise ide odavde. Doduse kazu da zbog toga i nije bas za mlađe, osim ako ne vole tu laganu i tradicionalnu mediteransku atmosferu.

Sve je to bolje od Herceg Novog....:classic_rolleyes: zbog stepenica, ništa drugo, da se ne uvrede Novljani...

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Baš taj Platamon, kamp "Castle" odmah pored tunela, pa tunelom peške u Platamon. Sećam se da se kafa prodavala u zrnu iz džakova i da je bila domaća svetlija i tamnija "za jugoslovene". I prve ljubavi 🙂

Kod Sv. Pantelejmona ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Bio ja tu....tad sam imao samo dva klinca...znači da je bilo 1997...

Ja bio klinac, sa nekim devojčetom iz DDR gledali sa plaže hoće li onaj Skylab da nam padne na glavu ili ne, pa se malo zaneli onda. Dakle Jul 1979.
 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prvi put u Grckoj bio sa roditeljima 60tih, mada se malo toga secam . Isli smo u Katerini, ceo konvoj iz BG, cetiri familije sa decom. Imao sam utisak da smo putovali danima, jer dao Bog vecina tih natovarenih makina nije mogla da prebaci stotku, a i putevi su bili kakvi su bili. Tada se iznajmljivala soba sa zajednickom kuhinjom i kupatilom, zene su kuvale za sve, a ja sam vec prvog dana izgoreo do krvi na ramenima jer me je otac pazio.:classic_biggrin:

Dobio sam kraste po ramenima , pa nisam mogao ruke da pomerim, jer se cale zaigrao sah dok sam ja jurcao po plazi. Secam se onih dugackih lubenica kojih kod nas nije bilo, mi smo ih zvali grcke kada su se pojavile kod nas. Nama deci bilo super, matori se svako vece zapiju, pa mi nismo morali u krevet do 2-3 ujutro, ovi stariji poput brata su imali svoju zabavu. Tu je tada boravila gomila Jugoslovena, znam da smo sladoled kupovali od coveka koji je govorio srpski, a secam se i caleta kako je popovao da nasima ne smeta sto Grci prodaju meso na ulici i lete muve, a kada dodju kuci sve im smeta.

Najbolje je bilo letovanje 72ge. Matori rese da se krene par dana pre prvog jula, da izbegnemo guzve na putevima i odemo dok ne krenu Turci.:classic_biggrin:

Krenuli negde u 4 ujutro, auto natovaren vec prethodnog dana i stigosmo na more negde uvece. Taman smo stigli  a matorog saceka poruka da se javi na posao telofonom. Ode on i posle pola sata se vrati sa recima, nema raspakivanja ujutro idemo nazad. Posto sam tada vec bio dovoljno star da imam svoje misljenje, poceo sam da se derem da hocu da se barem okupam u moru i to je bio  trenutak kada sam bio najblizi tome  da dobijem batine.:classic_biggrin:

Na svu srecu brat je vec letovao sa drustvom inace ko zna kako bi stvari tekle. 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Da se nadovezem na onu pricu o kasetama :smiley53: kada pogledam ovu kasetu na slici koja predstavlja one najlosije, mislim da je mozda vaznije bilo kakav je mehanizam da se traka ne zapetlja od kvaliteta zvuka.

 

275430081_506220470872835_42975294556590

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Bitno je bilo da se na deck-u cisti magnetna glava alkoholom.

On 3/5/2022 at 3:07 PM, urosg3 said:

Ja bio klinac, sa nekim devojčetom iz DDR gledali sa plaže hoće li onaj Skylab da nam padne na glavu ili ne, pa se malo zaneli onda. Dakle Jul 1979.
 

Skajlab je bio kosmicki projekat NASA-e neposredno pre Spejs satla, ako se ne varam i da su Sovjeti u to vreme imali i svoju posle cega je dosao projekat Mir 1986-2001.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...