Jump to content

MAKROEKONOMIJA: Novosti, projekcije, diskusija


McCarthy

Recommended Posts

Pa prodaju se u različitim stanjima. Prirodni gas je u gasnom stanju a LNG u tečnom stanju. Kada nešto hladiš dolazi da njegove smanjene zapremine na taj način LNG je daleko kaloričniji od običnog gasa. Mislim da odnos nije 3 nego još veći ali kao što sam ti napisao ne mogu da nađem tekst o tome, to sam davno čitao. No obzirom da će ova tema biti sve aktuelnija u medijima biće o tome sigruno pa čim naiđem ostaviću link ovde.

 

Što se tiče cena evo jednog teksta  gde rusi tvrde da će u evropi LNG biti 30-40% skuplji od njihovog gasa iz gasovoda :

 

https://www.aa.com.tr/en/energy/energy-diplomacy/us-lng-price-up-to-40-higher-than-russian-gas-novak/20225

 

A kad to podelimo sa "koeficijentom laganja" karakterstičnim za Putinov režim to mu ga dođe maksimum 20%.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Pa prodaju se u različitim stanjima. Prirodni gas je u gasnom stanju a LNG u tečnom stanju. Kada nešto hladiš dolazi da njegove smanjene zapremine na taj način LNG je daleko kaloričniji od običnog gasa. Mislim da odnos nije 3 nego još veći ali kao što sam ti napisao ne mogu da nađem tekst o tome, to sam davno čitao. No obzirom da će ova tema biti sve aktuelnija u medijima biće o tome sigruno pa čim naiđem ostaviću link ovde.

 

Dzaba ces cekati na link, to je najobicnija nebuloza, kao i ono o gradnji gasovoda preko Atlantika :lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Pa prodaju se u različitim stanjima. Prirodni gas je u gasnom stanju a LNG u tečnom stanju. Kada nešto hladiš dolazi da njegove smanjene zapremine na taj način LNG je daleko kaloričniji od običnog gasa. Mislim da odnos nije 3 nego još veći ali kao što sam ti napisao ne mogu da nađem tekst o tome, to sam davno čitao. No obzirom da će ova tema biti sve aktuelnija u medijima biće o tome sigruno pa čim naiđem ostaviću link ovde.

 

Što se tiče cena evo jednog teksta  gde rusi tvrde da će u evropi LNG biti 30-40% skuplji od njihovog gasa iz gasovoda :

 

https://www.aa.com.tr/en/energy/energy-diplomacy/us-lng-price-up-to-40-higher-than-russian-gas-novak/20225

 

A kad to podelimo sa "koeficijentom laganja" karakterstičnim za Putinov režim to mu ga dođe maksimum 20%.

LNG se u tecnom stanju samo prenosi brodovima u kontejnerima na -160oC, a za upotrebu se vraca ponovo u gasovito stanje i prodaje komprimovan.

Tako da razlike u krajnjem proizvodu nema, sem u vecoj ceni prevodjenja gasa u tecno stanje i transporta u istom tankerima izgradjenim iskljucivo za to, za rasliku od gasa sprovedenog gasovodom.

 

https://www.elengy.com/en/lng/what-is-lng.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukoliko imate neki link da potkrepite vaše tvrdnje kako je LNG višestruko skuplji slobodno podelite sa nama. Slušam te priče već skoro 10 godina ali nikako da mi neko dokaže te tvrdnje. Evo objasnite mi kako Japanske i Korejske kompanije ne propadaju do sada ako je cena LNG toliko visoka da se ne može biti konkurentan.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Evo objasnite mi kako Japanske i Korejske kompanije ne propadaju do sada ako je cena LNG toliko visoka da se ne može biti konkurentan.

Radna etika , efikasnost recimo.

Cena energije jedna od komponenata krajnje cene.

Isto tako vodeći se tvojom logikom da razlika i nije neka , zašto su onda Nemci izgradili dva gasovoda?

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2022 at 3:37 PM, Amigo said:

Evropa dobija preko 40% svog ukupnog uvoza prirodnog gasa iz Rusije, pošto je 2021. kupila oko 155 milijardi kubnih metara gasa. U međuvremenu, američki izvoz LNG-a u EU je prošle godine bio nešto više od 22 milijarde kubnih metara. Prema izvorima, američki predsednik Džo Bajden je u četvrtak rekao da će njegova zemlja ove godine povećati isporuku LNG-a za 15 milijardi kubnih metara, ali analitičari kažu da SAD već proizvode tu robu punim kapacitetom i da bi svaki dodatni gas mogao da ide u Evropu. moralo bi se uzeti iz izvoza koji je prvobitno bio namenjen drugim kupcima.

Bajden je rekao da od sledeće godine mogu da isporuće 50 milijardi što je opet manje od 1/3 količine koju Evropa trenutno koristi

Link to comment
Share on other sites

Kapaciteti za LNG su dimenzionirani za potrošnju redovnih kupaca , koliko tu tačno povećanja može biti znaju tehnolozi.

Svakako je đavolski teško izvesti zamenu u brzom roku.

A izjave da će sve završiti do jeseni su za twiter populaciju.Takva su vremena.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Ridji said:

Poslednja 2 dana fin pad cene nafte na svetskom tržištu, prvi put je cena ispod 100$ posle ko zna koliko...

 

To je možda i zbog ovih pregovora o miru pošto se šuška da postoji mogućnost za neki dogovor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na kako kazu diversifikaciji snadbijevanja Evrope gasom, su insistirali Amerikanci, ne secam se da je to poteklo od EU.

Nakon nekoliko godina velikih pritisaka i americkih sankcija kompanijama koje su gradile Sjeverne tokove, EU je popustila i ko je sada dobitnik, a ko gubitnik.

Amerikanci su dobitnici, prodavace svoj tecni gas, a Evropa gubi u svakom slucaju. Morace prvo da izgrade terminale i da placaju daleko vise, a pitanje i kako ce snabdijevanje biti pouzdano. Naime Amerikanci svoj gas najvise dobivaju fraking tehnologijom, koja je pogubna za okolinu, tako da ce se tu jos voditi debate.

Takodje masovna izgradnja nuklearki bi postavila pitanje otklanjanja nuklearnog otpada, gdje, kod koga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ruski gas je trebalo davno napustiti. Bilo je jasno da evropa finansira agresora još od 2008. godine. Problem evropljana je bio što njihovo javno mnjenje nije htelo da pristane da se napušta Ruski gas jer je to skuplje za njih. Zato je ovo što je Putin uradio primer jednog vrlo lošeg političara koji ne vidi dalekosežne posledice svojih poteza. Rusofili vole da kažu da je on "šahista" ali ovde vidimo da on nema veze sa "šahom". On je praktično evropljanima sada namestio situaciju da većina građana EU traže od svojih vlada da se smanji zavisnost od Ruskog gasa jer je jasno da on ubija po Ukrajini sa njihovim novcem. Kako ovi ruski zločini isplivavaju to će im biti sve lakše i lakše da to sprovedu. No za gas to svakako mora da potraje.

 

Što se tiče investicija više ništa nije skupo, sada je gradnja LNG terminala opravdana, čak i Nemci su konačno krenuli da ih grade. Na mediteranu se ponovo priča o gasovodima preko mora. Dakle Evropa je spremna da plati "skupu" cenu svoje slobode odlučivanja ali jednom kada plati tu cenu Rusija se više nikad neće vratiti na to tržište dok se skroz ne demokratizuje i ne postane normalna država. A ono što je najgore po Rusiju je da je jedino što ona ima i što sprečava zapad da im uvedu totalne sankcije, pre svega mislim na finansijske, taj gas. Kada prestane potreba EU za ruskim gasom Putin dobija finansijske sankcije.

 

Kada Rusija dobije finansijske sankcije onda više niko neće uvoziti iz Rusije, osim Kine. Niko nema keš lovu da plaća naftu i gas i manje više sve zemlje to rade tako što uzimaju kredite na zapadu. A kada se dobiju finansijske sankcije onda to otpada. I onda ide ista sudbina kao Iran. Možeš samo Kini da izvoziš i onima koje Kina kreditira. Praktično Kina postaje gazda Rusije. Ako je to ono što Putin želi samo neka nastavi sa ovim što radi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Ruski gas je trebalo davno napustiti. Bilo je jasno da evropa finansira agresora još od 2008. godine. Problem evropljana je bio što njihovo javno mnjenje nije htelo da pristane da se napušta Ruski gas jer je to skuplje za njih. Zato je ovo što je Putin uradio primer jednog vrlo lošeg političara koji ne vidi dalekosežne posledice svojih poteza. Rusofili vole da kažu da je on "šahista" ali ovde vidimo da on nema veze sa "šahom". On je praktično evropljanima sada namestio situaciju da većina građana EU traže od svojih vlada da se smanji zavisnost od Ruskog gasa jer je jasno da on ubija po Ukrajini sa njihovim novcem. Kako ovi ruski zločini isplivavaju to će im biti sve lakše i lakše da to sprovedu. No za gas to svakako mora da potraje.

 

Što se tiče investicija više ništa nije skupo, sada je gradnja LNG terminala opravdana, čak i Nemci su konačno krenuli da ih grade. Na mediteranu se ponovo priča o gasovodima preko mora. Dakle Evropa je spremna da plati "skupu" cenu svoje slobode odlučivanja ali jednom kada plati tu cenu Rusija se više nikad neće vratiti na to tržište dok se skroz ne demokratizuje i ne postane normalna država. A ono što je najgore po Rusiju je da je jedino što ona ima i što sprečava zapad da im uvedu totalne sankcije, pre svega mislim na finansijske, taj gas. Kada prestane potreba EU za ruskim gasom Putin dobija finansijske sankcije.

 

Kada Rusija dobije finansijske sankcije onda više niko neće uvoziti iz Rusije, osim Kine. Niko nema keš lovu da plaća naftu i gas i manje više sve zemlje to rade tako što uzimaju kredite na zapadu. A kada se dobiju finansijske sankcije onda to otpada. I onda ide ista sudbina kao Iran. Možeš samo Kini da izvoziš i onima koje Kina kreditira. Praktično Kina postaje gazda Rusije. Ako je to ono što Putin želi samo neka nastavi sa ovim što radi.

Automobili su se vozili na etanol u pocetku, pa se preslo na benzin, dizel i, na kraju, metan i tng.

U Brazilu polako zamenjuju uvozna goriva etanolom - zasto i Evropa ne sledi primer.?

Zamena jednog uvoznika drugim nije resenje.

 

https://www.argusmedia.com/en/news/2288257-viewpoint-tough-brazil-ethanol-year-signals-resilience

Link to comment
Share on other sites

Evropa to radi. Počeli su sa E5 gorivom koje ima 5% etanola, a sada je aktuelno E-10 gorivo.

 

No mislim da se veće nade polažu na kombinaciju elektro automobila i hidrogena kao goriva. Elektro automobili su u ekspanziji a počeli su i Hidrogen atuomobili :

 

https://www.autoexpress.co.uk/toyota/mirai/353754/new-toyota-mirai-2021-review

 

Ali za njihovu popularizaciju će trebati vremena da pumpe počnu da prodaju hidrogen. Trenutno je tu isti problem kao sa elektro automobilima pre 10 godina kada nisi imao gde da ga puniš osim kod kuće.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Evropa to radi. Počeli su sa E5 gorivom koje ima 5% etanola, a sada je aktuelno E-10 gorivo.

 

No mislim da se veće nade polažu na kombinaciju elektro automobila i hidrogena kao goriva. Elektro automobili su u ekspanziji a počeli su i Hidrogen atuomobili :

 

https://www.autoexpress.co.uk/toyota/mirai/353754/new-toyota-mirai-2021-review

 

Ali za njihovu popularizaciju će trebati vremena da pumpe počnu da prodaju hidrogen. Trenutno je tu isti problem kao sa elektro automobilima pre 10 godina kada nisi imao gde da ga puniš osim kod kuće.

Sve to stoji:  vodonik je najcistije gorivo zato sto njegovim sagorevanjem nastaje voda... samo je proizvodnja istog preskupa zbog troskova energije za elektrolizu iz vode kao sirovine.

ps. I Hindenburg je koristio vodonik.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

Problem evropljana je bio što njihovo javno mnjenje nije htelo da pristane da se napušta Ruski gas jer je to skuplje za njih.

Kakvo crno javno mnjenje?

Industrija je rekla da im je potreban jeftiniji energent i pouzdan snabdevač.Iz tog razloga su izgradili Severni tok 2.Ekonomija 1/1.

1 hour ago, Klotzen said:

Evropa to radi. Počeli su sa E5 gorivom koje ima 5% etanola, a sada je aktuelno E-10 gorivo.

A od čega se pravi taj etanol?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sasa965 said:

Kakvo crno javno mnjenje?

Industrija je rekla da im je potreban jeftiniji energent i pouzdan snabdevač.Iz tog razloga su izgradili Severni tok 2.Ekonomija 1/1.

A od čega se pravi taj etanol?

 

 

Industrija neka se preseli u Rusiju ako hoće jeftiniji gas. Ceo slobodan svet će plaćati tu novu cenu gasa pa tako i evropljani. Industrija je takođe javno mnjenje.

 

Etanol je alkohol, pravi se od biljaka. Brazil, koga pomenu Kronostime, ga pravi od šećera. Od njega je najbolji prinos. U Evropi se ravnomerno koriste i druge biljke. Francuzi koji su najveći proizvođači koriste najviše repu, žito, kukuruz i ostatke iz prozivodnje šećera i skroba.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Etanol je alkohol, pravi se od biljaka. Brazil, koga pomenu Kronostime, ga pravi od šećera. Od njega je najbolji prinos. U Evropi se ravnomerno koriste i druge biljke. Francuzi koji su najveći proizvođači koriste najviše repu, žito, kukuruz i ostatke iz prozivodnje šećera i skroba.

Treba  neki dizel za traktore  a treba i veštačko đubrivo , isto.

Prvo to da se reši , plati viša cena nego do sada a onda može i etanol u čorbu.

1 hour ago, Klotzen said:

ndustrija neka se preseli u Rusiju ako hoće jeftiniji gas.

Pametan savet , hoće li i industrijski radnici za fabrikama u Rusiju ili ostaju na državnim jaslama?

 

1 hour ago, Klotzen said:

Ceo slobodan svet će plaćati tu novu cenu gasa pa tako i evropljani.

Treba  da se plati , samo koliko onda ostaje za turizam po egzotičnim lokacijama . Kako će izgledati  prihodi  Grčke , Italije i Španije onog leta?

Da podsetim 2020 i 2021 nisu bile ni blizu rekordnim.

Link to comment
Share on other sites

"Pametan Savet" je bio odgovor na "pametno pitanje". Pošto vidim da ne znaš šta je trbao da znači imaš u ovom postu malo detaljnije.

 

Vidi da zapadu preti propast, što mi se čini da ti želiš da nam kažeš, Putin bi odma posle izbacivanja iz SWIFTA objavio sankcije EU, prekinuo izvoz gasa i poslao ih u tu propast. To se neće desiti. Cena gasa igra značajnu ulogu kod grejanja i kod proizvodnje struje. Za te namene će biti dovoljno gasa uvek. U industriji učestvuje u ceni proizvoda svega par procenata tako da poskupljenje njima ne igra ulogu. Vrednije im je da ostanu u EU i zadrže sa na tim tržištima nego da idu negde gde će im gas biti duplo jeftiniji a imaće sankcije. A razlika u ceni je i manja, kada se situacija na tržištu normalizuje biće kao i pre krize. LNG će biti skuplji od 10-40% i to je to.

 

Već sam pisao da dve najefikasnije ekonomije na svetu koriste 100% LNG i kao što vidite ne uništava ih cena istog.

 

Nafta nije problem kao gas što se tiče pitanja na šta će traktori da idu. Po mojoj proceni Rusija će sankciju na naftu dobiti najkasnije do 2024. godine. Mislim da su Nemačke najave o 2023. godini preoptimistične. Ne toliko zbog njih nego zbog Centralne evrope i Balkana.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Klotzen said:

Cena gasa igra značajnu ulogu kod grejanja i kod proizvodnje struje. Za te namene će biti dovoljno gasa uvek. U industriji učestvuje u ceni proizvoda svega par procenata tako da poskupljenje njima ne igra ulogu.

Znači da nema sekiracije za Evropu

 

27 minutes ago, Klotzen said:

kada se situacija na tržištu normalizuje biće kao i pre krize.

Očekuješ cenu nafte na 45-50$?

Taj film teško da ćeš da gledaš

29 minutes ago, Klotzen said:

U industriji učestvuje u ceni proizvoda svega par procenata tako da poskupljenje njima ne igra ulogu.

Pa zašto su se glupirali sa Severnim tokom 2  kad je takva sića u pitanju? Ne grade gasovod od xy milijardi nego uzmu LNG i pevaju.

 

30 minutes ago, Klotzen said:

Već sam pisao da dve najefikasnije ekonomije na svetu koriste 100% LNG i kao što vidite ne uništava ih cena istog.

Kao što sam ti ja i odgovorio da utiče  radna etika a ne samo energija.

 

32 minutes ago, Klotzen said:

Nafta nije problem kao gas što se tiče pitanja na šta će traktori da

Šta ćemo za veštačko đubrivo?Pošto jelte ni nafta nije problem.

Link to comment
Share on other sites

Veštačko đubrivo je hemijski proizvod. Može da se pravi gde hoćeš samo treba naći državu koja ne mari mnogo za ekologiju. Srbija ?

 

Severni Tok 1 i 2 su gradile privatne kompanije. Kao što vidiš ST2 je suspendovan i najverovantije nikad neće ni zaživeti. ST1 će da ostane dok ne prestanu da uvoze ruski gas.

 

Aha radna etika Korejaca i Japanaca je toliko veća od Nemačke da će Nemačka propasti ? Pa dobro evo Francuska koristi 85% LNG. Kako oni ne propadoše ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...