Jump to content

Alkohol ( razno )


James Delaney

Recommended Posts

3 hours ago, A sad said:

Ja sam u Alzasu prisustvovao pecenju rakije od jabuke (ne kalvados, bas jabukovaca, snaps). Kazu da je to legalno, postoje neka ogranicenja oko kolicine i valjda mora da se prijavi. Ne secam se sad tacno, to je bilo pre 5-6 godina.

U Nemackoj sam vise puta, bas dosta puta bio kad peku rakiju. 

Eeeeee, ali to je Alzas 🙂

Pošto oni nisu bili u sastavu Francuske od 1870. do 1918. imaju zakone koji se poprilično razlikuju, recimo u Alzasu i dalje važi konkordat iako ga je Francuska jednostrano raskinula početkom 20. vijeka. Tako tamo i dalje imaju pravo da peku rakiju.

Van Alzasa si do prije nekoliko godina isto mogao da nađeš ljude koji su imali dozvolu da peku svoju rakiju, jer su u proizvođači koji su bili registrovani da se time bave (takozvani bouilleurs de cru) u trenutku kad je uvedena regulacija proizvodnje žestokih pića 1959. dobili dozvolu da to rade dok god su živi, ali bez prava prenosa, tako da su vremenom izumrli.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slavisa said:

jabuka je neutralna

Jesi ti siguran da je jabuka neutralna? Jedna od najboljih rakija koje sam probao je rakija od divljih jabuka koju prave ljudi na sjeveru CG, što se mene tiče loza je neutralnija od te rakije.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da se jabuka mesa sa dunjom. Proverit cu pa cu napisati.

 

 

edit: da, jabuka se koristi , proverio sam

edit2: kazu od 100kg dunje dobije se 3L rakije, otuda mesanje sa jabukom jer od 100kg jabuke moze da se dobije do 10L rakije

Edited by slavisa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Beonegro said:

Jesi ti siguran da je jabuka neutralna? Jedna od najboljih rakija koje sam probao je rakija od divljih jabuka koju prave ljudi na sjeveru CG, što se mene tiče loza je neutralnija od te rakije.

 

Mislis na oskorusu? 

 

To je jedna od najboljih rakija. Ako se dobro spremi, a nije je bas lako spremiti.

 

Klasicna jabuka jeste prilicno neutralna, tj jabuka biva potisnuta kada se pomesa sa nekim drugim vocem. Slicna stvar je i sa lozom, ali u Vojvodini nje nema mnogo, plus retko ko zna da je napravi da valja i ostavljaju je uglavnom prejaku. Zbog toga se te dve rakije najcesce koriste za likere. Druga stvar je sto je jabuka uglavnom dosta jeftinija od grozdja, pa se isplati koristiti je za te stvari.

 

Jabuka se koristi i za razne prevare. Npr ispece se rakija od jabuka i u prepek se ubaci kanta nekog drugog voca. Miris tog drugog voca preuzme miris jabuke i na prvi pogled deluje da se radi o tom drugom vocu. To se najcesce radi sa skupim bobicastim vocem, malina, jagoda, ali rade i sa kajsijom, dunjom...

 

Druga stvar je ovo sto Slavisa prica, da se jabuka u komu pomesa sa drugim vocem. Najcesce se to radi sa kruskom, ali rade to i sa dunjom, sljivom... I onda za taj mix kazu da je kruska, dunja... a nije.

 

Ja sam imao svoj mix jabuke, ali to vise ne radim, sad pravim iskljucivo ciste, sortne rakije. U komu se pomesaju jabuka, kruska i neka francuska dinja, koju sam i sadio samo zbog te rakije. Ali srazmera je takva da jabuka ostane dominantna, a ovo voce samo da oplemeni jabuku. Dobijao sam jako lepu rakiju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je draga rakija od dunje i cesto sam pio kad odem dole. Vidis, nisam znao da je najvjerovatnije mjesavina sa jabukom, a mozda i nekim drugim vocem?

 

Dunja ima relativno jak i prepoznatljiv miris pa vjerovatno i ne treba mnogoedju jabukom da se osjeti aroma.

 

Ja sam sve zagrijaniji da odradim jednu turu rakije i trenutno mi se po glavi mota breskva jer je sad u sezoni i svuda ih ima ali vidjecu sa cheefom, mom lokalnom friendly bakalinom sta ima na raspolaganju.  :classic_smile:

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Eeeeee, ali to je Alzas 🙂

Pošto oni nisu bili u sastavu Francuske od 1870. do 1918. imaju zakone koji se poprilično razlikuju, recimo u Alzasu i dalje važi konkordat iako ga je Francuska jednostrano raskinula početkom 20. vijeka. Tako tamo i dalje imaju pravo da peku rakiju.

Van Alzasa si do prije nekoliko godina isto mogao da nađeš ljude koji su imali dozvolu da peku svoju rakiju, jer su u proizvođači koji su bili registrovani da se time bave (takozvani bouilleurs de cru) u trenutku kad je uvedena regulacija proizvodnje žestokih pića 1959. dobili dozvolu da to rade dok god su živi, ali bez prava prenosa, tako da su vremenom izumrli.

 

Nisam to znao. To vazi samo za zestoka pica? 

 

Inace u Alzasu prave jako lepu jabuku, bas mi se svidela. Meni je ceo Alzas bozanstven, obozavam ga. 

 

Najbolju breskvu sam pio u Nemackoj, ali imaju i dobre dunje, sljive, jabuke. 

 

Ne govorim o nasim iseljenicima, vec o lokalnom stanovnistvu. 

Link to comment
Share on other sites

Kod nas, jedina rakija gde se mesa sa jabukom je od dunje. Verovatno ta mesavina nije neka velika, vec samo da se dobije vise rakije.

Ja nisam pio, ali sam cuo da je rakija od jabuke greni smit jako ukusna, i ima jako lep miris.

U Hrvatskoj na moru sam pio rakiju od smokve, bas ima miris smokve ali ukus nije .

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

Meni je draga rakija od dunje i cesto sam pio kad odem dole. Vidis, nisam znao da je najvjerovatnije mjesavina sa jabukom, a mozda i nekim drugim vocem?

 

Dunja ima relativno jak i prepoznatljiv miris pa vjerovatno i ne treba mnogoedju jabukom da se osjeti aroma.

 

Ja sam sve zagrijaniji da odradim jednu turu rakije i trenutno mi se po glavi mota breskva jer je sad u sezoni i svuda ih ima ali vidjecu sa cheefom, mom lokalnom friendly bakalinom. :classic_smile:

 

 

 

Ne mora da znaci da je mix. Pravi se i cista dunja, samo je komplikovano i ne daje bas mnogo. Ali je jako dobra kad se napravi kako treba.

Dunja mora da se kuva pre nego sto se baci u kom. Problem su i vremenski uslovi kad ona zri, zato sto je tada hladno i to otezava vrenje... Komplikovano je, ali kad se pogodi, to je jedna od najboljih rakija.

 

Moj dobar prijatelj pravi dunju, ali ne u velikoj kolicini. Njegov otac ili mozda deda je kad se on rodio zakopao balon da se otvori kad se ovaj bude zenio. Medjutim on nije pravio svadbu i nisu ga otvorili tada, vec par godina kasnije kad je dobio sina. Rakija je bila 30 godina stara. Jedna od najboljih koje sam ikad pio. Gusta ko zejtin. Sad taj moj drugar pravi solidnu dunju i redovno je pijemo. 

 

Breskva je dobar izbor. Nije bas uobicajena rakija kod nas, ali je jako dobra. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, slavisa said:

Kod nas, jedina rakija gde se mesa sa jabukom je od dunje. Verovatno ta mesavina nije neka velika, vec samo da se dobije vise rakije.

Ja nisam pio, ali sam cuo da je rakija od jabuke greni smit jako ukusna, i ima jako lep miris.

U Hrvatskoj na moru sam pio rakiju od smokve, bas ima miris smokve ali ukus nije .

 

 

Najbolje je kada se pomesaju bar tri sorte jabuke. Greni smit je dobra za rakiju.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, A sad said:

To vazi samo za zestoka pica? 

Mislim da da, nije mi poznato da Francuzi imaju mnogo ograničenja što se tiče vina, cidera ili piva (kao što recimo po Skandinaviji ima restrikcija u pogledu jačine piva)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, A sad said:

 

Ne mora da znaci da je mix. Pravi se i cista dunja, samo je komplikovano i ne daje bas mnogo. Ali je jako dobra kad se napravi kako treba.

Dunja mora da se kuva pre nego sto se baci u kom. Problem su i vremenski uslovi kad ona zri, zato sto je tada hladno i to otezava vrenje... Komplikovano je, ali kad se pogodi, to je jedna od najboljih rakija.

 

Moj dobar prijatelj pravi dunju, ali ne u velikoj kolicini. Njegov otac ili mozda deda je kad se on rodio zakopao balon da se otvori kad se ovaj bude zenio. Medjutim on nije pravio svadbu i nisu ga otvorili tada, vec par godina kasnije kad je dobio sina. Rakija je bila 30 godina stara. Jedna od najboljih koje sam ikad pio. Gusta ko zejtin. Sad taj moj drugar pravi solidnu dunju i redovno je pijemo. 

 

Breskva je dobar izbor. Nije bas uobicajena rakija kod nas, ali je jako dobra. 

 

Rakiju od dunje sam pio po kafanama, cisto sumnjam da je neka 'cista' ali je svakako bila dobra.

 

Vidjecu jos za breskvu ali sutra cemo poceti o tome malo ozbiljnije kad asembliram kazan i fermentation bucket, pa da podvucem crtu da mogu sabrati sve jos sta mi treba od pribora i opreme. Voce je jos ponajmanji problem.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Rakiju od dunje sam pio po kafanama, cisto sumnjam da je neka 'cista' ali je svakako bila dobra.

 

 

 

U kafanama je to cesto jabuka sa dodatom vestackom aromom. 

Ima bas jak i aromatican miris, ali mi iskusni alkosi to lako primetimo. 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, slavisa said:

Slazem se da je breskva dobra, i da je ne prave mnogo, ali po meni cak i bolja od kajsije . Pogotovo od one bele kako je mi zovemo vinogradarska breskva

 

Te bijele pljosnate breskve su svuda ali nisu jeftine. Mislim da su £2.30/kg, skupe. Moj bakalin ih dobija po nabavnim cijenama, pa racunam da ce i meni nabaviti po istoj cijeni. Jednom mi je tako nabavio dunje kad sam pravio membrillo (kitnikess). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Honey Badger said:

 

Te bijele pljosnate breskve su svuda ali nisu jeftine. Mislim da su £2.30/kg, skupe. Moj bakalin ih dobija po nabavnim cijenama, pa racunam da ce i meni nabaviti po istoj cijeni. Jednom mi je tako nabavio dunje kad sam pravio membrillo (kitnikess). 

 

 

 

Bele pljosnate breskve, da li mislis na tzv vinogradarske? 

 

Edit.

 

Nisam video Slavisin post.

 

Uzmi klasicne breskve, ako se odlucis za breskvu. 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

Rakiju od dunje sam pio po kafanama, cisto sumnjam da je neka 'cista' ali je svakako bila dobra.

 

Vidjecu jos za breskvu ali sutra cemo poceti o tome malo ozbiljnije kad asembliram kazan i fermentation bucket, pa da podvucem crtu da mogu sabrati sve jos sta mi treba od pribora i opreme. Voce je jos ponajmanji problem.

Cekaj kod tebe u engleskoj je dozvojena fermentacija alkohola? Ovde kod mene samo vino i pivo, dobro TN je nesto drugo, oni to ne postuju i nema sanse da ih uteras za to

Link to comment
Share on other sites

Just now, A sad said:

 

U kafanama je to cesto jabuka sa dodatom vestackom aromom. 

Ima bas jak i aromatican miris, ali mi iskusni alkosi to lako primetimo. 🙂

 

Mislim da je ipak bila prirodna rakija. Nisam ni ja bas neuk, a i drustvo u kom sam bio su jos jaci u tome, a i kafana je reputabilna.

 

Te sa vjestackim aromama se kupuje uglavnom kod nas na aerodromima. 

 

Jeli iko pio rakiju od smokve? Sjetih se da sam jedne godine u Tunisu ljustio neki boukha i nije bila nimalo losa. :classic_smile:

 

Odoh i ja u persun, nisam ni liznuo nikakav alkohol vise od 4 mjeseca, a spremam se da pecem rakiju. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A sad said:

 

Bele pljosnate breskve, da li mislis na tzv vinogradarske? 

 

Mozda se tako zovu, ovdje su "flat peach". 

1 minute ago, Beonegro said:

Joj, što membrillo, bre?! 😄 

 

Interesovalo me kako se pravi. Cak sam i etiketu napravio (imam cijelu seriju u ovom stilu, zacas izmijenim text, sliku, boje), pa sam onda pakovao u fini papir za sir i poklanjao prijateljima i kolegama. 

 

W9U9dJ3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

 

Mozda se tako zovu, ovdje su "flat peach". 

 

Interesovalo me kako se pravi. Cak sam i etiketu napravio (imam cijelu seriju u ovom stilu, zacas izmijenim text, sliku, boje), pa sam onda pakovao u fini papir za sir i poklanjao prijateljima i kolegama. 

 

W9U9dJ3.jpg

 

A ne, to je tzv Saturn breskva. Nemoj nju da uzimas. Uzmi klasicnu. 

Link to comment
Share on other sites

Nisu to te pljosnate, barem ne kod nas. Kod nas vinogradarske breskve su sitnije, bele iznutra, mogu biti i prosarane crvenom,

Nesto kao ovo https://www.mavmrasadnik.com/breskva-i-nektarina/breskva-krupnoplodna-vinogradarska samo sto je malo sitnija

onako malo su cupavije, kora im ima malo jace dlake 🙂 

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

 

 

Jeli iko pio rakiju od smokve? Sjetih se da sam jedne godine u Tunisu ljustio neki boukha i nije bila nimalo losa. :classic_smile:

 

 

Pio sam boukhu. Sta znam, ona je dosta slaba. Nekad ima samo 14 gradi, nikad preko 16. Ne znam kako su dosli do te gradaze, ako je bez razblazivanja i odlezavanja, onda to bas i nije dobar alkohol. 

Prave je i u Libiji, ali mislim da tamo pored smokve, prave i od urme, ali nemoj me za rec. 

Dosta je prave doseljenici iz Tunisa u Izrael, prave i oni sto su se doselili iz Libije ali sa njima bas i nisam imao kontakt, pa zato i nisam siguran za to da se pravi i od urme. To zapravo i jeste tradicionalno pice tuniskih i libijskih Jevreja. Nije to bas neka dugacka tradicija, mislim da je nastalo u 19. veku, ali oni smatraju to pice bitnim delom njihove tradicije.

 

Rakiju od smokve sam pio u Crnoj Gori, u Boku. Bilo je i dobre i lose. Kod nas je neka urbana legenda da je neko napravio extra dobru rakiju od smokava, ali niko je nije nikada probao i niko sa sigurnoscu ne zna ko ju je napravio. 🙂

 

Napisao sam duzi tekst o boukhi, ali mi je nestao post, a mrzi me da se ponavljam, dovoljno je ovo... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...