Jump to content

Alkohol ( razno )


James Delaney

Recommended Posts

12 minutes ago, A sad said:

, ona je dosta slaba. Nekad ima samo 14 gradi, nikad preko 16

 

Ne razumijem se u gradazu, moraces mi to pojasniti. Mislim da je ovamo gdje sam bio bile dvije vrste da se kupe, jedna je bila nesto blaza 38%, a druga regularnih 40%, kao neki Premium.

 

Bilo je to prije 6-7 godina pa sam i zaboravio.

 

 

13 minutes ago, A sad said:

 

Skupo vam je voce. 

 

Gledam sada kako bi bilo da recimo odem negdje na farmu, a ta varijanta jos skuplja.Traze po £4 po kilogramu voca da sam beres. Kretenizam. OK, to je za izlet sa klincima, da vide kako raste voce i da gledaju ovce i sl. Ovo sa bakalinom mi je najbolja opcija. Sjecam se da sam veliku gajbu dunja platio £8, bilo je sigurno 5-6kg i to je bila OK cijena. Vidjecemo.

 

Imam ja ovdje neke jabuke u basti ali ove godine nije rodila. Drvo je staro i ne radja svake godine, nego svake druge i jabuke su kisele, cak ih ni vjeverice ne diraju ako bas nema nista drugo. To je neka varijanta Bramley i smatrao sam da za rakiju jabuka mora biti slatka ali iz ovih danasnjih postova hvatam da to mozda i nije tacno. Ako bih ove godine napravio 2-3 litra, cisto da prodjem kroz proces, da naucim, iduce godine ako rodi jabuka, mozda se usudim na jacu produkciju od 5-8 litara. Pateticno, znam ali to je realnost sa hobi kazanom od 10L.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, A sad said:

... skupo vam je voce ... 

 

 

Za pravljenje rakije - jako skupo.

 

Od 100 kg voca (2-3 £) se dobije oko 12 l rakije, kad se izracuna cena voca, to je u UK od 16.6 do 25 £.

 

Eto ti si dobio 8 l, ajde da zaokruzimo na 10l - opet je skupo.

 

Jeftiniji je blended whisky u nekim radnjama.

 

Isplati se mozda uzeti samo par kg voca / neutralni alkohol i napraviti neki liker?

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, mrd said:

... 6lb belih breskvi je $9.99  ... 

 

Od tog voca rakija bi sigurno bila neka carska!

(po ceni)

 

Pogledao sam pazljivo one linkove koje sam kacio - tamo je sve receno vise nego korektno, pa me bas cudi potreba za nekim izmisljanjem, 'narodnom kreativnoscu'.

:wink2:

Mislim, ko je jos video da se pravi rakija bez sopstvenog vocnjaka?

 

...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kinik said:

 

Od tog voca rakija bi sigurno bila neka carska!

(po ceni)

 

Pogledao sam pazljivo one linkove koje sam kacio - tamo je sve receno vise nego korektno, pa me bas cudi potreba za nekim izmisljanjem, 'narodnom kreativnoscu'.

:wink2:

Mislim, ko je jos video da se pravi rakija bez sopstvenog vocnjaka?

 

...

 

Koliko vidim, ovde kod mene, itekako se pravi rakija ok kupljenog voća, cene voća, kajsije, šljive, breskve, padnu ponekad na 20-30 dinara, jabuke i manje, ima računa da se kupi i da se pravi rakija.

Ko ume da napravi dobru rakiju može da ima i solidnu zaradu, mada kod proizvodnje rakije i vina zarada nije uvek najbitnija.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li neko razblažuje rakiju destilovanom vodom? Ja to radim sa rakijom koju hoću da pijem. Prekidam destilaciju na 27 gradi ili 67 stepeni. Sa onom rakijom koju hoću da prodam ne koristim destilovanu vodu.

 

Treba biti pažljiv oko izbora destilovane vode. Nikako ne treba kupovati destilovanu vodu za akumulatore i pegle, nego samo iz apoteka. I ne treba odjednom spustiti jačinu sa 67% na 50% ili 45% nego postepeno. Naspeš malo, pa onda sačekaš 3 meseca i tako dalje. Rakija hoće da se pomuti ako odjednom sve saspeš.

 

Većina industrijskih proizvođača rakije u Srbiji su prevaranti. U njihovim rakijama etanol nije voćnog porekla. Tu bi inspekcija (poljoprivredna ili tržišna) trebala da odradi svoj posao. Međutim, njima je samo važno da ljudi ne umru ili ne oslepe od tih rakija.

 

Ako hoćete da ispečete dobru rakiju, probajte da nađete nekog ko gaji požegaču ili ranku. To su rakijske sorte šljiva, a ne stenlej ili čačanka. Dobra rakija se dobije i od bele šljive. Postoji nepisano pravilo : ako je šljiva sitna, od nje se dobije dobra rakija. Ako već morate da pečete rakiju od stenleja, destilacija mora da se izvrši posle 3 nedelje vrenja. Stenlej ima poroznu košču i ako odocnite sa destilacijom, rakija će imati jak miris i ukus  na košču. Sadržaće i nedozovoljen udeo cijanovodonične kiseline u sebi.

 

Svako ko ima mogućnost za to bi trebao da odvoji košču od ploda i da skine kožicu. To su nekada radili u "Šapčanki" i zato je njihova rakija ekselencija bila vrhunskog kvaliteta.

 

Rakiju čuvam samo u staklenim balonima. Nemam nijedno drveno bure zato što ona upijaju rakiju. Naravno, nova burad upijaju više. Pošto je pečenje rakije mukotrpan posao, neću da izgubim ni jedan jedini centilitar rakije.

 

Najbolja rakija koju trenutno imam je od mirabelle džanarike. Malo sam je dobio, samo oko 20 litara jačine 19 gradi na 300 kg. Ali je zato odlična, veoma ukusna i pitka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja je uglavnom razblazim sa vodom, ali samo npr u flasicu od pola litre sipam rakiju i razblazim sa malo vode, ja sipam iz filtera koji imam kuci , filter odtrani sve i pozitivno i negativno iz vode, tako da je kao i destilovana. Moram tako na selu gde nemamo gradski vodovod 🙂 

Razblazim samo ako je rakija jaca, tj ako meni pece grlo kad je pijem. Ako je blaza onda je ne razblazujem vodom.

Link to comment
Share on other sites

 
Sta je to? Neki liker? 
Da to je liker. Ona vrsta od 40 dana [emoji1]

Ne znam sad tačno količinu, imam kući recept u tavankutu pa ću podeliti ovde utorak- sredu.
Uglavnom se pomorandže i koji limun stave u alkohol i odstoji 40 dana. Onda se u to sipa belo vino i flašira. Jako ukusno pogotovo zimi i božične praznike nor uz foie grass i tako. A može i bilo kad.

Postoji isto tako liker. Lišće od breskvi se potopi u alkohol i posle 40 dana se razblaži sa crnim vinom.

Naravno u oba recepta ide i šećer

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, slavisa said:

Da to je liker. Ona vrsta od 40 dana emoji1.png

Ne znam sad tačno količinu, imam kući recept u tavankutu pa ću podeliti ovde utorak- sredu.
Uglavnom se pomorandže i koji limun stave u alkohol i odstoji 40 dana. Onda se u to sipa belo vino i flašira. Jako ukusno pogotovo zimi i božične praznike nor uz foie grass i tako. A može i bilo kad.

Postoji isto tako liker. Lišće od breskvi se potopi u alkohol i posle 40 dana se razblaži sa crnim vinom.

Naravno u oba recepta ide i šećer

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 

 

Znam te likere. Moj brat ih dosta pravi. Naravno ne od narandze vec po tom principu, samo bez vina. Visnja, malina, ribizla, jagoda, zova, bosiljak, zeleni orah, vanila, pa moze i da se mesa voce... Zene ih obozavaju, ja nisam fan tih slatkih pica, u principu ih ne pijem, probam samo kad je nesto novo zbuckao. 

A ima neki u koje se dodaje vino. To su uglavnom neki francuski recepti. Od ovih obicnih mislim da u liker od kafe ide vino, ali nisam bas siguran, ne razumem se bas previse u to. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo vesele masine u punom sjaju:

 

Lei8NOL.jpg

 

A ispod je sa kantom za fermentaciju. Kanta je od 20L, ima i neki termometar na sebi, oznake za 5,10,15 i 20L, cesmicu i otvor za ventil na poklopcu za bezvazdusnu fermentaciju.

 

fnha7Jn.jpg

 

 



Poklopac je kalaisan (pocincan, sta li?) sa unutrasnje strane:

vwxB6YA.jpg

 

 

Lonac nije:

 

sw6m3i8.jpg

 

I cooler (kiler):

rqkBihn.jpg

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deluje ok. Potencijalni problem moze biti hladjenje. On mi izgleda dosta mali. Dotok hladne vode mora da bude konstantan, i to moras da vidis kako da resis. Pretpostavljam da ces to raditi u stanu. Voda ce iz hladnjaka prelivati, pa smisli kako da ne napravis haos. Ako imas dvoriste onda ces lakse. 🙂

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, A sad said:

Deluje ok. Potencijalni problem moze biti hladjenje. On mi izgleda dosta mali. Dotok hladne vode mora da bude konstantan, i to moras da vidis kako da resis. Pretpostavljam da ces to raditi u stanu. Voda ce iz hladnjaka prelivati, pa smisli kako da ne napravis haos. Ako imas dvoriste onda ces lakse. 🙂

 

Imam dvoriste, vodu u dvoristu, mogao bih cak i neki mali grijac (je li se to zvalo resho?) da nabavim. Mogu nekako da se dovijam i u kuhinji, sa nekim posudama u koje ce se preljevati, a da ne pravi haos i poplavu. 

 

10 minutes ago, A sad said:

Jel to gore na kanti termometar ili sirometar? 

 

Za tu kantu ti je maksimalno 15kg voca. 

 

Bice da je termometar, ima oznaku do 120C. 

 

Taj podatak za 15kg voca mi je bitan. Sad mogu izracunati i koliko ce me kostati i koliko mogu ocekivati iz kante - sto je vise nego pateticno. Ako stoji da 10L koma daje oko 1L rakije, onda bez barem jos jedne ovakve kante ne bih trebao ni pocinjati. Ne bih se maltretirao za manje od 3L - jedan da popijemo, i da ostanu 2L da nas nekoliko koji se budemo ovim zezali, podijelimo barem po polovku.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, A sad said:

... jel to gore na kanti termometar ili sirometar? ... 

 

 

To gore na kanti se zove - S-Shape Airlock with Stopper / Bubble Airlock

 

Sprecava da vazduh udje u kantu i oksidira kljuk, a dozvoljava da gasovi od vrenja izadju iz kante.

 

...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Div said:

... koliko vidim, ovde kod mene, itekako se pravi rakija ok kupljenog voća, cene voća, kajsije, šljive, breskve, padnu ponekad na 20-30 dinara, jabuke i manje, ima računa da se kupi i da se pravi rakija ... 

 

Normalno, kad je ovde voce 10-15% UK cene.

 

'u Soluni dinar somun, do Soluna ...'

:wink2:

...

Link to comment
Share on other sites

Ajte ljudi, potpuno razumemo HB-a, to vise nije pitanje para, vec izazov i zabava. Da moze trazio bih mu da posalje postom sample. Ovde kod mene je "veoma" zabranjeno, sto ce reci odes u cuzu i tretiraju te ko AlCapone-a. :)

Louisiana je nesto drugo, oni tamo su fini neki ljudi, pa sherif ima razumevanja. :)

Nije sve u parama, nesto je i u nekretninama.

Link to comment
Share on other sites

Odlucio sam da odustanem od rakije ove godine. Cijena voca je previsoka, ne mogu priustiti da potrosim £20-30 na 15kg bilo cega. Preskupo je, ne isplati se.

 

Pokusacu mozda iduce godine ako mi rodi jabuka.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...