Jump to content

Kako unaprediti Srbiju


mrd

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 6 months later...

U svakom slučaju, Srbija spada u zemlje sa jako visokim doznakama iz inostranstva. Procena Svetske banke jeste da je u prošloj godini u našu zemlju poslato preko 4,1 milijarde dolara, što je skoro 8% BDP-a, što je na primer više od ukupnih stranih direktnih investicija. :classic_ohmy:

 

https://talas.rs/2020/01/14/doznake-koliko-novca-srbi-iz-inostranstva-salju-u-srbiju/

 

mihajli-1.png

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ras kass said:

 

I to je jos kad Beograd podigne prosek, u unutrasnjosti  je prosek 32-34 hiljade. 

 

27 minutes ago, Klotzen said:

Pa zato je i dizao plate ko sumanut unazad dve godine da dostigne 500 evra što je obećao još pre 5 godina.

Gledao sam uzivo (slucajno) na Pinku, kad Dragan Gowno Vucicevic objasnjava: Prosecna plata je sada 500 eura. A 500 eura ako se secate je 1000 maraka? Jel tako? A setite se kolika je plata 1000 maraka?!! I onda penzioneri i neskolovani: Tooo Vuckoooo! 

Link to comment
Share on other sites

Pumpan novac u vojsku i policju na ustrb zdravstva, nauke, skolstva...Pandur prasinar plata veca od lekara.

 

Inace ce se tek ove godine pred izbore trositi nenormalno. Bice bonusa, izmisljenih poslova, uvecanja, socijalnih ispata...Po opstinama vec uvecali sebi plate i za 40%.

 

Ali ovih 40500 rsd kao prosek u privatnom sektoru deluju zastrasujuce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam gde ovo da stavim pa neka modovi prebace ako nije dobro. Stavio sam ovde jer se uglavnom tice Srbije, mada ima veze i sa uticajem Korone na nasu ekonomiju. Ali i sire.

Moze i na politiku jer se suptilno prozivaju izjave vlastodrzaca. 

 

Mislim da dobro objasnjava i demistifikuje te izjave, pogledati od 1:28:22, Culibrk, urednik NINa. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bas sam pogledao poslednji Insajder politika kao biznis... sta znam... Prvi put da sam gledao Insajder a da mi je prvi utisak da oni sami nisu bili dovoljno spremni. Druga stvar je bezobrazluk i bolikurcizam ljudi koji su ocigledno ucestvovali u lopovluku: tip koji objasnjava da je sve normalno da su raspitali tender, imali tri ponudjaca, otkazali tender, dobili donaciju od jednog, pa je onda taj koji je dao donaciju i posle godinu dana dobio na istom tenderu - posto je kupio ponudjaca sa najjeftinijom ponudom. I kaze, sve je transparentno... pa pas s maslom to ne bi pojeo. 

Neke od tih prica sam znao i od ranije, ali sada mogu 100% da kazem ovde NIKAD nece biti bolje.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Vezano za konkurs ministarstva za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu kuce na selu- ovo su uslovi:

https://www.bizlife.rs/kuca-na-selu-konkurs-za-subvencije-otvoren-ovo-su-svi-uslovi/

Ima li neko informacije kakvo je interesovanje?

Mislim da tu ima par stvari zbog kojih je ovaj program pomalo "supalj":

- ograniceno je na ljude do 45 godina starosti. Po ko zna koji put ljudi se u Srbiji diskriminisu na osnovu godina starosti;

- da bi se ostalo na selu i tamo privredjivalo, kuca je potreban ali ne i dovoljan uslov. Ljudima je potreban posao a u slobodno vreme i neki vid zabave. 

- maksimalni iznos sredstava je do 1.2 mil dinara po projektu ( oko 10 000 evra). Pitanje je mogu li se naci kuce po toj ceni, koje ispunjavaju uslove za zivot? 

- ukupna visina sredstva odvojenih za ovu namenu je 500 miliona dinara. Znaci, pod uslovom da se svima koji apliciraju odobri iznos od 1.2 miliona, te ce biti ukupno nesto preko 400 domacinstava. Kada se to pomnozi sa prosecnim brojem clanova domacinstva (oko 3) to iznosi nesto preko 1200 ljudi koji bi se vratili na selo (mladi bracni parovi plus deca), a to bi bilo vise nego simbolicno.

Eto to su samo neka od mojih zapazanja. 

 

Link to comment
Share on other sites

Tamo gde ja imam kuću, opština B.Palanka, čovek prošle godine prodao kuću iz 90-ih sa komplet stvarima za 20k evra. Dakle muž i žena ako se prijave mogu da reše stambeno pitanje i to sa pristojnom kućom. Naravno, to je polu mrtvo selo i mora da se putuje u NS 50km ili B.Palanku 15 km na posao ali ima tamo dosta ljudi i žive tako. E sad ako hoćeš nešto bolje to već i nije posao države da ti obezbedi. Ovo je više za ljude koji rade za 30-40k, pola plate spiskaju na putovanje i još nemaju rešeno stambeno pitanje a već žive na selu. Takvi nikad sami neće uspeti da kupe kuću a na ovaj način mogu da se odvoje od roditelja i da počnu da žive komotnije.

 

Ovo je jedna od retkih aktivnosti ove vlade koju treba pohvaliti po meni.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Tamo gde ja imam kuću, opština B.Palanka, čovek prošle godine prodao kuću iz 90-ih sa komplet stvarima za 20k evra. Dakle muž i žena ako se prijave mogu da reše stambeno pitanje i to sa pristojnom kućom. Naravno, to je polu mrtvo selo i mora da se putuje u NS 50km ili B.Palanku 15 km na posao ali ima tamo dosta ljudi i žive tako. E sad ako hoćeš nešto bolje to već i nije posao države da ti obezbedi. Ovo je više za ljude koji rade za 30-40k, pola plate spiskaju na putovanje i još nemaju rešeno stambeno pitanje a već žive na selu. Takvi nikad sami neće uspeti da kupe kuću a na ovaj način mogu da se odvoje od roditelja i da počnu da žive komotnije.

 

Ovo je jedna od retkih aktivnosti ove vlade koju treba pohvaliti po meni.

Pa i sam kazes : kuca je bila 20k a drzava daje maksimalno 10k. Gde naci jos 10k evra ako radi za neki minimalac od 30-ak iljada? 

Plus porez na prenos apsolutnih prava varira od opstine do opstine i tu vam savetujem da se dobro raspitate pre bilo kakve kupovine jer npr moj brat se prosle godine opeko sa tim porezom. 

Drugo ne mozes ti privuci mlade da zive na selu samo sa domovima kulture!? 

Na kraju opet ostaje ta diskriminacuja - samo za ljude do 45 godina??? 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Darth Bane said:

P. S. Jos ko se uclanio u SNS ima velike sanse da dobije ta sredstva. Ali mora biti aktivan clan. 

Koliko prasica, jagnjica teladi, kokosi planiras da proizvedes u narednih godinu dana, kome ces ih prodati i koliko ces zaraditi?

Moze i slican primer u uzgoju biljnih kultura?

 

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Koliko prasica, jagnjica teladi, kokosi planiras da proizvedes u narednih godinu dana, kome ces ih prodati i koliko ces zaraditi?

Moze i slican primer u uzgoju biljnih kultura?

 

:default_coffee:

To nije uslov konkursa. Uslov nije iskljucivo poljoprivredna proizvodnja vec ko hoce da zivi na selu. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Pa i sam kazes : kuca je bila 20k a drzava daje maksimalno 10k. Gde naci jos 10k evra ako radi za neki minimalac od 30-ak iljada? 

Plus porez na prenos apsolutnih prava varira od opstine do opstine i tu vam savetujem da se dobro raspitate pre bilo kakve kupovine jer npr moj brat se prosle godine opeko sa tim porezom. 

Drugo ne mozes ti privuci mlade da zive na selu samo sa domovima kulture!? 

Na kraju opet ostaje ta diskriminacuja - samo za ljude do 45 godina??? 

 

Kupiš kuću od 100 kvadrata. Verujem da ima sela gde su još jeftinije jel ovo moje je samo "polu-mrtvo" 🙂

A ako postoji opcija da i muž i žena dobiju to onda će imati 20k evra i moći će da biraju čak i u selima nadomak NS, doduše lošiju kuću jer su tu cene malo jače.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

 

Kupiš kuću od 100 kvadrata. Verujem da ima sela gde su još jeftinije jel ovo moje je samo "polu-mrtvo" 🙂

A ako postoji opcija da i muž i žena dobiju to onda će imati 20k evra i moći će da biraju čak i u selima nadomak NS, doduše lošiju kuću jer su tu cene malo jače.

Ne,  dobija se  10k evra po projektu.

12 minutes ago, mrd said:

Tih 800 je puno ili malo para?

Za Srbiju to je solidna plata. Prosek u Srbiji je oko 600 evra mesecno neto.

Nego, nije u tome poenta. Cilj je povratak mladih na selo.

Link to comment
Share on other sites

Jos neki od uslova:

"a kuće će morati da imaju okućnicu, da budu priključene na struju i vodu, uz rešeno pitanje kanalizacije, makar u vidu septičke jame i da imaju školu, poštu ili ambulantu.".

I da se  selo nalazi u nekoj vukojebini! 

I koja to sela u Srbiji ispunjavaju gornje uslove, a da se nalaze po zabitima?

Osim vojvodjanskih sela, za ostatak Srbije ja sam skeptican. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...