Jump to content

Centralizacija vs Decentralizacija


Constantin

Recommended Posts

13 minutes ago, Selina said:

 

Regionalizacija sa sve nekakvim protektorima i prefektima donela bi samo jos vecu birokratiju,

otvaranje novih, besmislenih radnih mesta za partijske drugarice i drugove, publika ne bi videla nikakvu vajdu.

Po meni samo izmestanje ministarstva i postojecih drzavnih sluzbi moze da stvori debeogradizaciju.

 

E pa jbg....ne može sve za dž. Ako se tako razmišlja, da iskarikiramo, daj sve da ti država upravlja, troškovi 0....

Jačanje lokalne samouprave, kao osnov decentralizacije, na žalost, ima za potrebu i za protektorima i prefektima, ali oni na kraju budu "jeftiniji" za održavanje nego u centralizovanoj državi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

E pa jbg....ne može sve za dž. Ako se tako razmišlja, da iskarikiramo, daj sve da ti država upravlja, troškovi 0....

Jačanje lokalne samouprave, kao osnov decentralizacije, na žalost, ima za potrebu i za protektorima i prefektima, ali oni na kraju budu "jeftiniji" za održavanje nego u centralizovanoj državi.

 

To o čemu govoriš već postoji, a u pitanju su okruzi. Postoje okruzi kao što su npr. mačvanski, braničevski, rasinski i slično (klik za spisak), ali je problem u ovlašćenjima. Administracija tih okruga u praksi služi udomljavanju partijskih parazita, a u praksi se pita da li će na poslu piti kafu sa šećerom ili bez šećera ili za neke druge probleme slične važnosti. Postoje i oblasne policijske uprave, koje se mogu naći ovde, a pošto se dotične uprave dodvoravaju lokalnim šerifima, decentralizacija je na neki iščašen način sprovedena i u praksi.

 

Što se tiče preseljavanja ministarstava, to je jeftin populizam koji se može nazvati i kozmetičkom decentralizacijom koja nema veze sa mozgom. Naime, ono što ministarstva i urade se zasniva na radu običnih službenika i savetnika od kojih izvesni, premda mali procenat, čak i zna svoj posao. Hipotetički gledano, ako se ministarstvo sa 500 zaposlenih preseli u Kragujevac, to znači da se postojećim službenicima plaća put do tamo ili da se otpuštaju. Prva opcija je skupa zbog putnih troškova, a isto važi i za drugu jer se plaća otpremnina, plus što bi se morala obezbediti zgrada, a o stručnom kadru da i ne govorimo.

 

Podržavam ideju da novac zarađen u nekoj sredini tamo i ostane, pa ako npr. Microsoft reši da otvori filijalu u X, neka plaća većinu poreza mestu X.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Policija na lokalnom nivou ne bi povećala kvalitet usluge jer je policijski posao propisan zakonom i isti je u svim okruzima. To nije suštinski bitno za decentralizaciju.

Pre svega se misli na Upravne poslove. Sada, kada vadiš ličnu kartu, pasoš, uplaćuješ na žiro račun Republike. Sve se to šalje za Beograd, a onda ti obrazac vraćajau nazad. ZAto se u unutrašnjosti za svaki dokument čeka bar po sedam dana.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

To o čemu govoriš već postoji, a u pitanju su okruzi. Postoje okruzi kao što su npr. mačvanski, braničevski, rasinski i slično (klik za spisak), ali je problem u ovlašćenjima. Administracija tih okruga u praksi služi udomljavanju partijskih parazita, a u praksi se pita da li će na poslu piti kafu sa šećerom ili bez šećera ili za neke druge probleme slične važnosti. Postoje i oblasne policijske uprave, koje se mogu naći ovde, a pošto se dotične uprave dodvoravaju lokalnim šerifima, decentralizacija je na neki iščašen način sprovedena i u praksi.

 

Sve što postoji treba da se razbuca. Okruzi ko okruzi, ali oni sada služe stvarno samo za udomljavanje poslušnih kadrova, sakupljača kapilarnih glasova, vidimo svi da je to bolesno. Po hijerarhiji okruzi su iznad Gradova, ali ajde da vidim tog načelnika okruga koji će da se usprotivi nekom Gradonačelniku ili Predsedniku Opštine.

 

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

Što se tiče preseljavanja ministarstava, to je jeftin populizam koji se može nazvati i kozmetičkom decentralizacijom koja nema veze sa mozgom. Naime, ono što ministarstva i urade se zasniva na radu običnih službenika i savetnika od kojih izvesni, premda mali procenat, čak i zna svoj posao. Hipotetički gledano, ako se ministarstvo sa 500 zaposlenih preseli u Kragujevac, to znači da se postojećim službenicima plaća put do tamo ili da se otpuštaju. Prva opcija je skupa zbog putnih troškova, a isto važi i za drugu jer se plaća otpremnina, plus što bi se morala obezbediti zgrada, a o stručnom kadru da i ne govorimo.

 

Podržavam ideju da novac zarađen u nekoj sredini tamo i ostane, pa ako npr. Microsoft reši da otvori filijalu u X, neka plaća većinu poreza mestu X.

 

Ništa ne dobijaš ako 500 zaposlenih iz Bg preseliš u Kragujevac, kao što reče, samo troškovi veći, a vidiš kako nam poslanici naplaćuju putne troškove...ona iz Raške kao da u Beograd, na zasedanje Parlamentadolazi Lir Džetom.

 

Sasvim bi druga priča bila, da se na lokalu, organizuje nekakva prefektura za "Privatizaciju i investicije"...onda kad prodaš Fabriku duvana za skoro 400 miliona €, bez socijalnog programa, 95% ostane Gradu Nišu npr. 380 miliona, a 20 miliona platiš "reket" Državi. Onda ja sa 380 miliona biram da li ću i koliko platiti "motača kablova" ili ću da pokušam da revitalizujem delove EI uz pomoć i privatnog kapitala ili ću da uložim u stočarstvo, moja je stvar. Da se ne desi da u Cumtobel zaposli Vučić 500 radnika npr. a da menadžement angažuje iz glavnog grada.

 

Da ne čekamo dozvolu iz Beograda nekoliko meseci da stadion priključimo na novu trafo stanicu, a dotle igramo na 40 stepeni celzijusa jer reflektori rade na struju. Za sitne potrepštine stadiona na divlje provučeš produžni kabl iz Hale, da bi stadion mogao da funkcioniše u toku utakmice. Za objekte preko 10 000 stolica (nije tačan broj) potrebna je saglasnost iz Republike za ovakve poduhvate. Pazi Vaso, ne nekakva konsultacija tehničke prirode...saglasnost.

 

Najvažnije je da se decentralizacija ne shvati kao nekakva vrsta separatizma....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Constantin said:

Pre svega se misli na Upravne poslove. Sada, kada vadiš ličnu kartu, pasoš, uplaćuješ na žiro račun Republike. Sve se to šalje za Beograd, a onda ti obrazac vraćajau nazad. ZAto se u unutrašnjosti za svaki dokument čeka bar po sedam dana.

 

Ako je za utehu, isto se čeka i u BG. Produžavao sam nedavno ličnu kartu, pasoš i dozvolu, a jedini pomak je što više ne mora da se donosi uplatnica.

 

6 minutes ago, Constantin said:

Sve što postoji treba da se razbuca. Okruzi ko okruzi, ali oni sada služe stvarno samo za udomljavanje poslušnih kadrova, sakupljača kapilarnih glasova, vidimo svi da je to bolesno. Po hijerarhiji okruzi su iznad Gradova, ali ajde da vidim tog načelnika okruga koji će da se usprotivi nekom Gradonačelniku ili Predsedniku Opštine.

 

Mislim da je lakše redefinisati nadležnosti. Ako npr. gradonačelnik Smedereva reši da na mestu tvrđave napravi tržni centar, onda načelnik okruga treba da ga lupi po nosu.

 

7 minutes ago, Constantin said:

Ništa ne dobijaš ako 500 zaposlenih iz Bg preseliš u Kragujevac, kao što reče, samo troškovi veći, a vidiš kako nam poslanici naplaćuju putne troškove...ona iz Raške kao da u Beograd, na zasedanje Parlamentadolazi Lir Džetom.

 

Upravo tako, a za poslanike ne znam šta bih dodao. Čak i da zaista idu na posao u Kragujevac, to košta, pa makar se vozili biciklom.

 

9 minutes ago, Constantin said:

Da ne čekamo dozvolu iz Beograda nekoliko meseci da stadion priključimo na novu trafo stanicu, a dotle igramo na 40 stepeni celzijusa jer reflektori rade na struju. Za sitne potrepštine stadiona na divlje provučeš produžni kabl iz Hale, da bi stadion mogao da funkcioniše u toku utakmice. Za objekte preko 10 000 stolica (nije tačan broj) potrebna je saglasnost iz Republike za ovakve poduhvate. Pazi Vaso, ne nekakva konsultacija tehničke prirode...saglasnost.

 

I to je težak kretenizam, bilo da su u pitanju stadioni, nabavka školske opreme, izgradnja puta ili nešto deseto.

 

10 minutes ago, Constantin said:

Sasvim bi druga priča bila, da se na lokalu, organizuje nekakva prefektura za "Privatizaciju i investicije"...onda kad prodaš Fabriku duvana za skoro 400 miliona €, bez socijalnog programa, 95% ostane Gradu Nišu npr. 380 miliona, a 20 miliona platiš "reket" Državi. Onda ja sa 380 miliona biram da li ću i koliko platiti "motača kablova" ili ću da pokušam da revitalizujem delove EI uz pomoć i privatnog kapitala ili ću da uložim u stočarstvo, moja je stvar. Da se ne desi da u Cumtobel zaposli Vučić 500 radnika npr. a da menadžement angažuje iz glavnog grada.

 

 

Koliko znam, i to postoji na papiru, ali poenta je u tome da je sve samo na papiru.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Mislim da je lakše redefinisati nadležnosti. Ako npr. gradonačelnik Smedereva reši da na mestu tvrđave napravi tržni centar, onda načelnik okruga treba da ga lupi po nosu.

 

 

Ne trebaju nam i jedni i drugi. Niš ima 4 opštine...Mediana, Palilula, Ćele Kula i Niška Banja...četiri predsednika optine i svi matraci što idu uz to.

 

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Upravo tako, a za poslanike ne znam šta bih dodao. Čak i da zaista idu na posao u Kragujevac, to košta, pa makar se vozili biciklom.

 

 

Nemaju oni potrebe da idu za Kragujevac. Tamo će raditi Kragujevčani :smiley53:

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

Ne trebaju nam i jedni i drugi. Niš ima 4 opštine...Mediana, Palilula, Ćele Kula i Niška Banja...četiri predsednika optine i svi matraci što idu uz to.

 

A mi imamo Šapića :classic_tongue:

 

10 minutes ago, Constantin said:

Nemaju oni potrebe da idu za Kragujevac. Tamo će raditi Kragujevčani :smiley53:

 

Ma može da radi ko hoće, ali ako otpustiš ove što sada rade, onda treba da im se plati otpremnima. Da je moler iz susedne zgrade dobio otpremninu za svaki urađen posao, mislim da bi sada razmišljao da li da kupi kuću na Bahamima ili na Havajima.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

A mi imamo Šapića :classic_tongue:

 

Ni naša Gradonačelnica nije za ponos, veruj mi....

 

6 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

 

Ma može da radi ko hoće, ali ako otpustiš ove što sada rade, onda treba da im se plati otpremnima. Da je moler iz susedne zgrade dobio otpremninu za svaki urađen posao, mislim da bi sada razmišljao da li da kupi kuću na Bahamima ili na Havajima.

 

Pa vidi, to oko otpremnine, bojim se da bi neka kula, na obali Save, "pala za slobodu" i nadomestila otprremnine. Tako to ide. Odredjenom delu bi mogao da se ponudi posao u Kragujevcu, ali bez nekih posebnog benifita, tipa besplatnog stanovanja i sl.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Constantin said:

 

 

 

 

 

 

Sasvim bi druga priča bila, da se na lokalu, organizuje nekakva prefektura za "Privatizaciju i investicije"...onda kad prodaš Fabriku duvana za skoro 400 miliona €, bez socijalnog programa, 95% ostane Gradu Nišu npr. 380 miliona, a 20 miliona platiš "reket" Državi. Onda ja sa 380 miliona biram da li ću i koliko platiti "motača kablova" ili ću da pokušam da revitalizujem delove EI uz pomoć i privatnog kapitala ili ću da uložim u stočarstvo, moja je stvar. Da se ne desi da u Cumtobel zaposli Vučić 500 radnika npr. a da menadžement angažuje iz glavnog grada.

 

 

To je bila drzavna firma, slucajno u Nisu, mogla je da bude i u recimo Subotici. Zasto uopste neko misli da ako je neka drzavna firma

u njegovom gradu, onda mora da je to i njegova svojina. Motaci kablova, elektricari, keramicari, vodoinstalateri kostaju svuda u Srbiji

slicno, cenu rada odredjuje trziste, nigde ti ili tvoja opstina.

Link to comment
Share on other sites

To je tipičan centralistički narativ. Sve što je na teritoriji Srbije, država je napravila. Kako da ne.

Decentralizacija ne znači secesija od države pa ćemo da radimo sukcesiju. U ostalom i da je dobijena na poklon od države, kroz "čuvene zakone" o lokalnim samoupravama je sve plaćeno i preplaćeno. Na stranu to što su u vreme Titove Jugoslavije raspisivani "samodoprinosi" iz kojih su mnoge fabrike napravljene. Poslednji, kojeg se ja sećam, ovako na prvu loptu, je Miloševićev "Zajam za privredni preporod Srbije". Svi smo morali da se odreknemo, bar po jedne plate, ne znam da li bruto ili neto? Jedna plata na poklon, jedna na zajam...koji nikad nije vraćen. O staroj deviznoj štednji, koju je Milošević "zamrzao" pa je nestala, da ne pričamo. Završila je, dobar deo, u Beogradskoj banci na Kipru odakle joj se gubi svaki trag.

Zemljište za niški fabriku duvana je kupila niška opština još 1923. a pre toga je radila, pod nazivom Monopol ili Stari Monopol od 1911.g. Čini mi se da je deo mašina uzeto iz Beograda, za vreme Prvog svetskog rata, jer su dobar deo uništili Austrougari granatiranjem. Posle su Bugari odneli te mašine za Beograd, a kupljene su nove, mislim iz Holandije i Engleske.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока





Link to comment
Share on other sites

Pominju se gore okruzi i njihovi nacelnici - to su tipicni Vladini ljudi, o cijem izboru se niko na lokalu ne izjasnjava. To je Smradov izum, koji je ovaj prihvatio. Ne treba govorit koliko je to lose.  Cak i u vreme SFRJ, nacelnika SUP-a, direktore bolnica, predsednike sudova, direktore skola je postavljala lokalna vlast - jednopartijska naravno, ali opet je bila lokalna.  U tom smislu, stepen decentralizacije je bio mnogo veci nego danas,  selidba u Beograd nije bila prioritet "uspesnih" ljudi, bar ne masovna selidba.  Da se razumemeo  i jedni i drugi su olicenje diktature, ali eto nijanse su postojale.    

Link to comment
Share on other sites

To je tipičan centralistički narativ. Sve što je na teritoriji Srbije, država je napravila. Kako da ne.

Decentralizacija ne znači secesija od države pa ćemo da radimo sukcesiju. U ostalom i da je dobijena na poklon od države, kroz "čuvene zakone" o lokalnim samoupravama je sve plaćeno i preplaćeno. Na stranu to što su u vreme Titove Jugoslavije raspisivani "samodoprinosi" iz kojih su mnoge fabrike napravljene. Poslednji, kojeg se ja sećam, ovako na prvu loptu, je Miloševićev "Zajam za privredni preporod Srbije". Svi smo morali da se odreknemo, bar po jedne plate, ne znam da li bruto ili neto? Jedna plata na poklon, jedna na zajam...koji nikad nije vraćen. O staroj deviznoj štednji, koju je Milošević "zamrzao" pa je nestala, da ne pričamo. Završila je, dobar deo, u Beogradskoj banci na Kipru odakle joj se gubi svaki trag.

Zemljište za niški fabriku duvana je kupila niška opština još 1923. a pre toga je radila, pod nazivom Monopol ili Stari Monopol od 1911.g. Čini mi se da je deo mašina uzeto iz Beograda, za vreme Prvog svetskog rata, jer su dobar deo uništili Austrougari granatiranjem. Posle su Bugari odneli te mašine za Beograd, a kupljene su nove, mislim iz Holandije i Engleske.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока






Pa nije bas da je bio obavezan taj zajam iz 89te. To jest, nije bilo obavezno odreći se jedne plate.
Postojale se preporuke po raznim ustanovama i firmama u vezi visine uplate i išla je priča da je jedna plata kao ok iznos ali u BG nikog nisu mogli da nateraju na tako nešto.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

I da u pravu si ti @shonke. Ti bejaše iz Beograda ' U Beogradu su se malo drugačije odvijale stvari. Samodoprinosi i ovaj navedeni zajam nisu formalno obavezni, ali je u provinciji odziv bio poprilično veliki, skoro stopostotni, a u Beogradu nije bilo tako. Čini mi se da u JAT-u od 8-9 000 radnika je samo 500-600 uplatilo Zajam. U unutrašnjosti, verovatno negde može da se izgugla podatak da su seljaci davali, ko je koliko mogao, neko par stotina kilograma pšenice, neko kravu, a bilo je darivanja nakita, satova.

Link to comment
Share on other sites

U BG ja ne poznajem SKORO nikog ko je dao (ili bar niko koga znam nije priznao mada za 90% ljudi koje sam tad znao mogu da kažem da nisu dali, što rodbine što poznanika). Jedino Moja pokojna tetka je dala pare za zajam ali mislim da to nije bilo baš cela plata. Sećam se da nije bilo mala cifra, recimo kao kad bi danas rekli 200-300eur ali ni blizu cela plata. Ona je dala iz ubeđenja da je to dobro za SR Srbiju.
Ono što znam je da su ženini baba i deda (poljoprivrednici) dali neke pare. Opet ne znam iznose ali je "mogao da se kupi color TV" za te pare. Tako kaže tast.
To su ti inače zemljaci, toplički kraj.
I da, imali su još "genijalnih" poteza kao npr svaki zarađeni i ustedjeni dinar nije prebačen u DEM nego stavljen na štednu knjižicu u banci.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Edinburgh said:

Pominju se gore okruzi i njihovi nacelnici - to su tipicni Vladini ljudi, o cijem izboru se niko na lokalu ne izjasnjava. To je Smradov izum, koji je ovaj prihvatio. Ne treba govorit koliko je to lose.  Cak i u vreme SFRJ, nacelnika SUP-a, direktore bolnica, predsednike sudova, direktore skola je postavljala lokalna vlast - jednopartijska naravno, ali opet je bila lokalna.  U tom smislu, stepen decentralizacije je bio mnogo veci nego danas,  selidba u Beograd nije bila prioritet "uspesnih" ljudi, bar ne masovna selidba.  Da se razumemeo  i jedni i drugi su olicenje diktature, ali eto nijanse su postojale.    

 

Tačno, ali ne sećam se da su ovi iz DOS-a rešili da to menjaju. NIje problem što postoji načelnik okruga, već je problem u ovlašćenjima i u tome ko ih bira. Takođe je problem i što se gradonačelnici ne biraju direktno. A najveći problem je što se i na republičkim izborima ne zna ko se bira za poslaničko mesto za određeni okrug, već samo postoje stranke. Da lepo piše Okrug X - Pera Perić, okrug Y - Mika Mikić, bilo bi mnogo jednostavnije.

Link to comment
Share on other sites

Pa bilo je tako (tj slično). Srbija je bila podeljena u 9 (valjda) izbornih jedinica i liste su bile po izbornim jedinicama. Kandidat iz lewkovca nije mogao da bude na listi za izbornu jedinicu koja obuhvata npr Valjevo.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Pa bilo je tako (tj slično). Srbija je bila podeljena u 9 (valjda) izbornih jedinica i liste su bile po izbornim jedinicama. Kandidat iz lewkovca nije mogao da bude na listi za izbornu jedinicu koja obuhvata npr Valjevo.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Da, sećam se. Na osnovu takvog sistema su birani likovi kao što je Bata Životinja, Bidža, Raka, Šešelj, ali i Mihajlo Kovač. Sada je na snazi na čisto partijsko biranje, pa ako glasaš za XYZ, ne znaš ko će biti 'tvoj' poslanik, već to zavisi od stranke, a sa druge strane su poslanici i 'vlasnici' mandata. Sve u svemu, glasaš za mačku u džaku.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Ondašnja opozicija nikad ne bi došla na vlast bilo gde da je ostao tadašnji izborni sistem i toliko izbornih jedinica.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Koliko se sećam, prvo je krenulo od lokalnih izbora, koji su pokradeni, a gde bi opozicija pobedila i na osnovu drugog sistema. Može da ostane i aktuelni sistem,a li da se zna ko je poslanik za koju izbornu jedinicu, a ako promeni stranku, novi izbori slede automatski u toj jedinici, plus da taj poslanik mora da ih plati. Ako valja čemu, izabraće ga ponovo.

 

Doduše, izborne zakone ne bi trebalo prekrajati kako kome odgovara jer to se kad-tad obije o glavu. Drug Đido je tako postao drugi put gradonačelnika jer se ukakio za fotelju koju je mogao da mu preuzme lično AV. A tako mu i treba. Da to nije uradio, danas ne bismo imali Šapića.

 

Ako gledamo širu sliku, možda je i šteta što je opozicija pobedila. Osim nešto malo realnih promena tokom Đinđićevog mandata, ništa se suštinski nije promenilo. Šteta je i što zapad nije to malo bolje pritisnuo kad je trebalo i što sada već ne uvedu vize i sankcije jer ako većina hoće da živi u svinjcu, neka tako i bude.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne biH bio ja da malko ne zakuvam..:wicked: Svakako je prikladan tekst za ovaj topik.

 

Quote

Ako Srbija nije deo Jugoslavije, da li pitanje statusa Vojvodine ostaje otvoreno?

Kažu da je geografija sudbina i da mesto rođenja, rada i prebivališta ključno utiče na kvalitet života.

Ja sam rođen u carskom gradu Nišu, radim u kraljavskom gradu Somboru, privremeno nastanjen u „glavnom“ gradu Novom Sadu.
Ako dodamo tome moj dodatni posao u Zrenjaninu i stručno-naučno usavršavanje u Beogradu, jasna je moja geografska dezorijentacija.

Moj dvodecenijski dođoški staž nagoni me da iznesem neka svoja zapažanja, utiske ili opise, pošto smatram da još uvek nisam stekao status i pravo da dajem primedbe, kritike ili ne daj Bože osude.

Mi Nišlije smo odlični domaćini, ali smo još bolji gosti.

Da, ja sam gost u Vojvodini po svom izboru i trudim se da poštujem zatečena pravila ponašanja i da ostatak života provedem bez da bilo koga uvredim ili naudim.

To činim tako što ne odbijam tanjir ribljeg paprikaša iako obožavam niški roštilj, što razumem strast prema pecanju iako ne mogu ribu očima, što ne teram od sebe tamburaše iako srce žudi za harmonikom.

Volim Vojvodinu, zaista je volim. Volim je ne samo zbog onog što je bila i zbog onog što jeste, već i zbog onog što može biti.

A šta je to ona bila može se videti po shvatanju njene istorije.

Najznačajniji događaj u istoriji Vojvodine nije bila Majska skupština 1848. godine. Nije, jer tada nije došlo do osvajanja nacionalne i građanske slobode.

Za prvu nije bio spreman carski, za drugu vladičanski dvor.

Tada ni u Vojvodini, ni u celoj monarhiji nije bilo potrebnog demokratskog potencijala za građansko-liberalnu revoluciju.
 

Nema je u Pešti zbog velikomađarskog šovinizma, ni u Beču zbog feudalnog carizma, ni u Karlovcima zbog reakcinarnog klerikalizma.
 

Najznačajniji događaj nije ni Velika narodna skupština 1918. godine.
 

Iako je organizovana na humki bolesnika na Dunavu, upitan je njen legitimitet s obzirom na to da nije odslikavala tadašnju demografsku sliku pokrajine.
 

Njen značaj umanjuje i činjenica da su se njeni učesnici kasnije gorko kajali zbog svoje brzopletosti i hrljenja matici u zagrljaj koji se ispostavio isuviše tesan, neudoban i zagušujući.
 

Fun fact: samo par ulica od moje u Somboru je nastala čuvena parola „Vojvodina Vojvođanima“. Verovali ili ne, prvi koji ju je uskliknuo bio je radikal Joca Lalošević.
 

„Tražimo da se u okviru današnjih granica naše države neodložno sprovede u život načelo Vojvodina Vojvođanima, sa istim pravima koje će uživati i druge pokrajine“ glasila je tačka 3 Somborske rezolucije.
 

Usledila je Konferencija u Novom Sadu gde pokrajinski radikali traže najširu autonomiju za Vojvodinu, sukobljavajući se sa centralom i vladajućim režimom, koji, opet, verovali ili ne, na ovaj zahtev reaguju kontramitingom.
Svaka sličnost je zlonamerna.

Najznačajniji događaj u istoriji Vojvodine desio se 31. jula 1945. godine kada je Privremena narodna skupština donela odluku da se Vojvodina konstituiše kao autonomija i postane deo federalne jedinice Srbije.

Tu odluku podržali su legitimni predstavnici svih naroda i narodnosti, a tim činom Vojvodina je pokazala svoj demokratski kapacitet, izborila sebi pravo da suvereno odlučuje o svojoj sudbini i definisala se kao integralni deo Srbije koja je konstitutivni deo Jugoslavije.

Fun fact: ako Srbija nije deo Jugoslavije, da li pitanje statusa Vojvodine ostaje otvoreno?
 

Dugo su se lomila koplja da li je Srbija „dala“ Vojvodini autonomiju ili je ona svoju autonomnost unela u Srbiju.
 

Definitivni odgovor dali su građani pokrajine u dva navrata, oba puta referendumom i oba puta ubedljivom većinom kada su potvrđivali ustave Srbije 1990. i 2006. godine.

Zamerka o izlaznosti ne stoji pošto se pozivamo na evropske standarde i norme.

Ako može 43,5 odsto Hrvata da odluči o ulasku Hrvatske u EU, može i 46 odsto Vojvođana da odluči o statusu Vojvodine u predloženom nacrtu Ustava.

To je ono što je bilo.

Vratimo se u Vučićevu Srbiju i u njoj „našu“ Vojvodinu.
 

Danas ne možemo a da ne primetimo precrtana imena mesta na mađarskom jeziku na saobraćajnim znakovima pored izrovanih puteva, koji postaju jasni putokaz kuda Vojvodina ide, klizi ili propada. Danas precrtavaju slova, sutra će precrtavati ljude.

Ne bi bilo prvi put ni za jednu od strana. Dok se elite enormno bogate, projektuju nove profite, ugovaraju nove gradnje i ugradnje, ispod tih srdačnih zagrljaja, usiljenih osmeha i farsičnih ceremonija, ispod te lažne raskoši je potisnuta mržnja, neskrivena laž i pristajanje na obmanu.

Zato nikoga ne treba da čude pocepana slova u Subotici.

To nije incident, to je poruka – tu smo i čekamo.
 

Da, taman se ludilo raščisti, taman smo nadomak smisla, kad eto ih novi fašisti, dok si rekao piksla.

Lole, lole, pevao je nezaboravni Đole, koji se, kao i ja plašio da se ne podigne vampir četnički, koji sve vidi etnički i koji je dosada dosta naučio o iseljavanju (opsetimo se Hrtkovaca).
 

Jednako se bojim i povampirenih ustaša, esesovaca i hortijavaca.

To je ono što nažalost jeste.
 

Ono što bi mogla da bude jeste Vojvodina kao srpska brza pruga ka Evropi. Vojvodina je Srbiju teritorijalno, kulturno, politički i ekonomski spojila sa Srednjom Evropom.

To je jedan od najvažnijih nacionalnih uspeha u 20. veku.

Ne, to nije ni oslobođenje Kosova, ni formiranje Republike Srpske. Vojvodina je naš tutorijal za budućnost. Nama je neophodna vojvođanizacija, a ne kosovizacija Srbije. Nama je potreban vojvođanski, a ne kosovski zavet!

Kosovo i Vojvodina nisu samo geografski, već i vrednosni antipodi. Naš odnos prema Kosovu preovlađujuće je određen našim odnosom prema Albancima – temelji se na osveti, mržnji, sukobu, inatu, prkosu.
Čak se i rešenje tog nerešivog problema nudi ne kroz odgovor, već kroz pitanje i pretnju – kad se vojska na Kosovo vrati.
 

Vojvodina je sve suprotno. Ona pokazuje da je Srbija sposobna da bude multikonfesionalna, multikulturalna, multietnička, miroljubiva i funkcionalna zajednica.

I to je postala kao deo Srbije, jer kada je bila samo hrvatska, Srbi su bacani u Savu, kada je bila samo mađarska, Srbi su bacani u Dunav, kada je bila samo austrijska, svi su bacani u lance.

Otkada je srpska, Vojvodina je pronašla svoju dušu i na to treba da budemo ponosni.

Vojvodina je naš odgovor Evropi, ona je naša ulaznica za Evropu.

I na kraju, Vojvodina ne treba da postane republika, ali ne sme da ostane ničija provincija. I zato, ne treba Vojvodinu „dati“ Vojvođanima. Da je pameti, Srbiju treba dati Vojvođanima. I onda mirna Bačka i ceo Balkan.

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Drug Crni said:

Ja ne biH bio ja da malko ne zakuvam..:wicked: Svakako je prikladan tekst za ovaj topik.

 

 

 

Svakako da ima smisla ovaj stav. Treba samo narodu objasniti razliku od separatizma i suštinske autonomije. Vojvodina ima pravo, u okviru medjunarodnog prava, da kako je ušla, ili unela autonomiju u okviru Srbije i da promeni status. O tome, odluku, treba da donesu gradjani Vojvodine, ali da im se raznim trikovima ne nameće rešenje i pogotovu ne da se nameće kratkoročno i kratkovido rešenje. To još nije sazrelo, ali da se pokušaju odbraniti novci od "beograda" treba. Ostanak na vlasti SNS-a  u okviru su jurcanja za provizijama i megalomanski projekti koje će da finansira cela Srbija, tera Srbiju u totalni bankrot.


Jeste istrgnuto iz konteksta, ali je bnekako i suština, uz dodatak da "Beograd" može uvek da kazni nekog seljaka iz Rakita, a nasuprot njemu ovaj može samo da svira u duduče.

Quote

 

 by DJ_Vasa

 

Ako očekuju da se neko iz Beograda potresa zbog nekog sela za koje prvi put čuje, malo se zeznuo, baš kao što ljudi iz tih sela neće da se potresaju zbog infrastrukturnih problema na Karaburmi ili u Zemunu.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Constantin said:

Jeste istrgnuto iz konteksta, ali je bnekako i suština, uz dodatak da "Beograd" može uvek da kazni nekog seljaka iz Rakita, a nasuprot njemu ovaj može samo da svira u duduče.

 

NIje lepo čupati iz konteksta i zaista ne znam kako neki Pera Perić sa Zvezdare  može da kazni nekog Miku Mikića iz tih Rakita. Isto kao što Žika Žikić iz Šapca ne može da utiče na izgradnju puteva u Svilajncu ili zemljištu za fabriku kod Užica. Uostalom, zna se ko je na vlasti u svim tim opštinama koje se žale, a vlast im nije došla sa neba.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...