Jump to content

Konačno USO 2023.


Helena

Recommended Posts

Mene zanima kako će ovo finale fizički uticati na Novaka iduće nedelje. Valjda će sve biti u redu, posebno s ovim žrebom. Pa i s ovim žrebom, gde bi morao do finala, ne nadam se previše tituli, jer je on u Njujorku dosad uspevao da je ne osvoji na raznorazne načine, prosto čovek da ne poveruje koliko mu nešto tu ne odgovara, uprkos gomili odigranih finala. Totalno mi je nadrealno kad pomislim da ima isti broj titula na RG i na USO :smiley5:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

AO finala deset od deset, USO, tri, od koliko, devet?

Ali on je morao da dobije Sinsi (Alkaraza) zbog mentalne blokade.

 

 

I ja mislim da neće osvojiti.

Mislim da će Cici ispasti od Raonića, da ni Medvedev neće ništa uraditi i evo, prognoziram Zvereva za titulu.

Inače, Novak je izbio na prvo mesto po kladionicama, pre Sinsija je bio Alkaraz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ono je ranije (mnogo više) bila strepnja, sad mi nekako to lagano sve, mislim da ću sad moći prvi put posle toliko godina da se opustim i gledam.

Lep je prijem u NY I sve ide dobro zasad, neću sebi kvariti...

ES prenosi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deluje da ce biti dosta sporije nego nekih ranijih godina. Sam Novak kaze da su loptice spore, mekane, I odskok je nesto nizi. Znaci u teoriji uslovi ove godine bi trebalo da mu vise odgovaraju nego klasika brzi beton standardan za USO svih ovih godina. Videcemo sta ce biti, ali zreb vise nego pristojan, uslovi navodno blizi Melburnu nego ikada ranije, tako da nada je sad sigurno veca, nego pre dve nedelje, to definitivno.😀

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

According to the ITF court rating, the current Australian Open hardcourt surface is faster than the current US Open hardcourt surface. The ITF court rating rates the Australian Open court surface as “Medium-fast,” while the US Open court surface is rated as “Medium-slow.”

Ovo je od prošle godine, nemam pojma kakvi su tereni u Njujorku ove godine. Ali već nekoliko godina unazad ubrzavaju se tereni na AO.

Meni je zanimljivije što se teniseri sve češće žale na loptice. Jasno mi je da razni turniri imaju različite sponzore, ali zar ne bi morale loptice da se standardizuju i da se prave sve isto bez obzira na proizvođača?

Posebno mi je bez veze da na pripremnim turnirima nedelju-dve pre slema igraju jednim lopticama a onda na slemu drugim. Plus se još dešava da na istom turniru teniseri koriste jednu lopticu a teniserke drugu (što bi možda i imalo nekog smisla da su loptice standardizovane i uvek iste).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alcesta said:

Ovo je od prošle godine, nemam pojma kakvi su tereni u Njujorku ove godine. Ali već nekoliko godina unazad ubrzavaju se tereni na AO.

Meni je zanimljivije što se teniseri sve češće žale na loptice. Jasno mi je da razni turniri imaju različite sponzore, ali zar ne bi morale loptice da se standardizuju i da se prave sve isto bez obzira na proizvođača?

Posebno mi je bez veze da na pripremnim turnirima nedelju-dve pre slema igraju jednim lopticama a onda na slemu drugim. Plus se još dešava da na istom turniru teniseri koriste jednu lopticu a teniserke drugu (što bi možda i imalo nekog smisla da su loptice standardizovane i uvek iste).

 

Loptice da se standardizuju zvuči sasvim zdravorazumski. Ali ako bi išli tom logikom, možda bi trebali isto to da urade sa terenima - Naime, ako se već igra na 3 podloge, zašto bi bilo toliko varijacija, makar i najmanjih, u okviru jedne podloge (Metereološki uslovi za igru i klimatsko podneblje na stranu, pričam samo o podlozi ovde). Tako da, šta znam, ako već trebaju da se adaptiraju na promene u toku sezone (Pogotovo na one promene sa jedne na drugu tvrdu podlogu), neka ih onda sa adaptacijom na drugačije loptice. Doduše, moram da priznam da nisam pročitao ništa na temu loptica...  

 

 

27 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:


Google kaze ovo sto je @alcesta iznad zalijepila u quote. 

 

Eto, promaklo mi ovo (Naročito ako se važi samo za prošlu sezonu i ako se baš i nije videlo golim okom). Videćemo sad za ovaj USO šta će pisati i koji će biti odokativni utisak.

Link to comment
Share on other sites

I USO i AO su promenili 2020 podlogu odnosno proizvodjača iste. USO sa Deco Turf-a na kome se igralo od 1978 od kada se igra na hardu na Laykold a AO sa Plexicushion-a na Green Set. A odskok loptice je uvek bio viši na Deco Turfu USO -a 

Navedeno u ITF kategorizaciji brži je AO a brzine mogu da variraju od izdanja do izdanja u zavisnosti od vremenskih uslova, makro i mikro klime  kada je podloga postavljena , nanet zadnji sloj premaza.Brzina se povećava "trošenjem" sto se više igra postaje sve brža jer se troše te silikatne čestice (pesak) koji se dodaje u  u osnovi gumenu podlogu

 

Tako je AO 2021 izmeren najveći CPI (court paste index) od kada se ta merenja rade odnosno od uvodjenja hawk eye tehnologije. Trečeg dana turnira je CPI je bio 50.

Ako se uporedi sa najvećim  na turu  do tada , Masters u Shanghai-u izmeren nešto preko 44. jasno je kolika je to brzina, recimo 2017 je bila oko 41  Takvu ekstremnu brzinu za savremeni tenis uzrokovano je rano postavljanje podloge igranje pripremnih turnira pred AO na terenima Melbourne Parka.

 

Australijska kompanija GIG je nekoliko godina pored ovih o brzini objavljivala izvanredne podatke o brzini udaraca , spinu , pokrivanju terena . Prethodna dva izdanja nisam nigde našla na netu njihobe članke (možda je pay wall ali ni to nisam našla) a ni stare koje nisam sačuvala:classic_rolleyes:

 

Misterija mi je da sport toliko bogat sa mikro i makro podacima koji se savremenom tehnologijom mogu izdvojiti iz igre nama više ovakvih podataka odnosno kompanija koje se bave analizama ATP statistika je preštura  . Sigurna sam da medju teniskim fanovima postoje oni koji su zainteresovani za ovaj aspekt igre (u koje spadam i sama) prosto obožavam te analize i stalno sam u potrazi za kvalitetnim.

Zamislite koji tek tu profit leži neiskoriščen

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ne postoji jedinstvena baza sa standarizovanim podacima  I zato dosta toga zavisi od licne percepcije posmatraca a i igraca I njihovog stilla igre.To ostavlja prostor blogerima a za igrace postoje kompanije/pojedinci koji  zainteresovanima obezbedjuju podatke koji ih zanimaju

Link to comment
Share on other sites

Čitam juče da je Zverev na treningu sa Novakom bio izuzetno nervozan i nezadovoljan učinkom ,vetar negativno uticao na izbačaj lopitice za servis.

Tako da mi navijači Djokovića vrv ćemo najviše pratiti vetar u danima kada on igra:classic_sleep:

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

Meni zapravo i ima smisla da je USO sporiji od AO obzirom na rezultate Rafe na jednom odnosno drugom GSu. 

Ja ovo pišem iz glave, a onaj ko prati podatke neka potvrdi ili pobije-AO je bio sporiji od USO -a, mislim da tek negde od 2015. počinju da ubrzavaju podlogu, da bi bila među najbržim outdoor turnirima, pa ovo sa Rafom nema mnogo veze.

GS su jedva standardizovani pravila, a suviše je velik je novac u pitanju da bi ostala standardizacija išla glatko.

Što se pak  ovogodišnjih loptica na USO tiče, ja sam jedino pročitala da će i muškarci i žene igrati istim loptama.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Marko said:

 

Loptice da se standardizuju zvuči sasvim zdravorazumski. Ali ako bi išli tom logikom, možda bi trebali isto to da urade sa terenima - Naime, ako se već igra na 3 podloge, zašto bi bilo toliko varijacija, makar i najmanjih, u okviru jedne podloge (Metereološki uslovi za igru i klimatsko podneblje na stranu, pričam samo o podlozi ovde). Tako da, šta znam, ako već trebaju da se adaptiraju na promene u toku sezone (Pogotovo na one promene sa jedne na drugu tvrdu podlogu), neka ih onda sa adaptacijom na drugačije loptice. Doduše, moram da priznam da nisam pročitao ništa na temu loptica...  

 

 

 

Eto, promaklo mi ovo (Naročito ako se važi samo za prošlu sezonu i ako se baš i nije videlo golim okom). Videćemo sad za ovaj USO šta će pisati i koji će biti odokativni utisak.

Ovo je interesantna tema za raspravu, nastaviću na Opštim diskusijama kad budem imala više vremena.

1 hour ago, Helena said:

Ja ovo pišem iz glave, a onaj ko prati podatke neka potvrdi ili pobije-AO je bio sporiji od USO -a, mislim da tek negde od 2015. počinju da ubrzavaju podlogu, da bi bila među najbržim outdoor turnirima, pa ovo sa Rafom nema mnogo veze.

GS su jedva standardizovani pravila, a suviše je velik je novac u pitanju da bi ostala standardizacija išla glatko.

Što se pak  ovogodišnjih loptica na USO tiče, ja sam jedino pročitala da će i muškarci i žene igrati istim loptama.

Bila je dobra grafika negde na redditu ali iz nekog razloga neće forum da mi učita sliku... da probam radi li bar link.

https://www.reddit.com/media?url=https%3A%2F%2Fi.redd.it%2Ffcxfpqizk9i91.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"The Happy Slam is the Speedy Slam" čuveni bloger Jeff Sack Sackmann na njegovom blogu Tennis Abstract. Poredi AO i Wimbledon kao najbrže , USO nije spomenut .

http://www.tennisabstract.com/blog/2019/01/19/the-happy-slam-is-the-speedy-slam/

 

 

Evo šta Novak kaže nakon prvih treninga na AA stadionu:

 

“The balls are heavier and they have more fluff on them. In Cincinnati, I felt the balls were flying like bullets. It was very bouncy conditions, very quick and hard to control. It feels like the court is slightly faster here, but the balls a bit slower.”

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Helena said:

Radi, ali piše  tek od 2017.

Zanimljivo bi bilo videti od recimo 2010.

I Rafa je osvojio kad je bila najbrža podloga (50) 2021.

Ne piše koliko je bila brza ove godine.

Ubeđena sam da je negde bilo od 2010. do 2016, ali možda je to bilo za masterse...

Zanimljivo je i koliko mogu da se razlikuju tereni na istom turniru:

images?q=tbn:ANd9GcROdcZ4N1nEM8S0VZW-wX2

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, alcesta said:

Ubeđena sam da je negde bilo od 2010. do 2016, ali možda je to bilo za masterse...

Zanimljivo je i koliko mogu da se razlikuju tereni na istom turniru:

images?q=tbn:ANd9GcROdcZ4N1nEM8S0VZW-wX2

Jeste 

evo još jedan odličan sajt ( a na njemu ima baš ATP prosecni CPI Mastersi i ATP F koje pominješ ali 2012-2018

Čini se da sada autor bloga slabije objavljuje .

https://www.perfect-tennis.com/tennis-court-surfaces-and-court-speeds/

 

 

Pošto se pominje Nadal , većina je saglasna za njgegovu igru je važniji odskok loptice nego čista brzina terena. Viši odskok bolje za njega ..

Edited by Keira
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...