Jump to content

Da li volite klasiku?


Lobotomija

Recommended Posts

4 hours ago, Selina said:

I ovo je uslovno receno klasika, ili klasika za moj ukus. Aranhuez su kraljevske baste pored Madrida,

Schiller svoju dramu Karlo V pocinje recima : Prosli su lepi dani Aranhueza, pocinje rat.

 

 

Nemam ništa protiv uslovno rečeno klasike (Ma koliko, koja god takva muzika, bila daleko od onog što se prvo pomisli kad se kaže klasična muzika). Ali, vredi napomenuti da je Friedrich Schiller počeo tim rečima "Don Carlos". Karlo V (1500-1558) je otac Philipa II (1527-1598) i deda Carlosa (1545-1568) čiji život i legenda je poslužio kao inspirisacija za Schillerovo delo. Dinastija (Španskih) Habsburga nije ovde tema svakako, no svejedno, ne treba brkati činjenice ako se već uzme da se napiše poneka reč na ovoj temi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Marko said:

 

 

Nemam ništa protiv uslovno rečeno klasike (Ma koliko, koja god takva muzika, bila daleko od onog što se prvo pomisli kad se kaže klasična muzika). Ali, vredi napomenuti da je Friedrich Schiller počeo tim rečima "Don Carlos". Karlo V (1500-1558) je otac Philipa II (1527-1598) i deda Carlosa (1545-1568) čiji život i legenda je poslužio kao inspirisacija za Schillerovo delo. Dinastija (Španskih) Habsburga nije ovde tema svakako, no svejedno, ne treba brkati činjenice ako se već uzme da se napiše poneka reč na ovoj temi...

Vredi napomenuti i Odu radosti. Betoven je bio ushicen Schillerovim tekstom i tako imamo :

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Marko said:

 

 

Nemam ništa protiv uslovno rečeno klasike (Ma koliko, koja god takva muzika, bila daleko od onog što se prvo pomisli kad se kaže klasična muzika). Ali, vredi napomenuti da je Friedrich Schiller počeo tim rečima "Don Carlos". Karlo V (1500-1558) je otac Philipa II (1527-1598) i deda Carlosa (1545-1568) čiji život i legenda je poslužio kao inspirisacija za Schillerovo delo. Dinastija (Španskih) Habsburga nije ovde tema svakako, no svejedno, ne treba brkati činjenice ako se već uzme da se napiše poneka reč na ovoj temi...

Ja ne brkam "cinjenice" nego je to bio samo mali pokusaj s moje strane da temi damo i neki sadrzaj i smisao jer puko postavljanje klipova

meni licno ne znaci nista. Svako genijalno muzicko delo ima neko svoje zanimljivo poreklo, a ima i veze sa biografijom autora.

Link to comment
Share on other sites

Ne brkaš činjenice, osim što navedeš citat iz čuvenog dela, pa pogrešiš naziv istog tog dela 😁 Razume se, da je lako videti na šta se ovde mislilo, no kad se tako nešto lupi, onda je tu neko davanje smisla u drugom planu (Znanje istorije ti isto nije pomoglo, jer kad se zna ko je bio ovaj a ko onaj, onda je mogućnost takve greške znatno manja. Hehe, bar me zasmejalo i setilo na neke gafove i izvale iz srednje škole. Bez uvrede naravno) 

 

Ajd' da konkretno odgovorim i pojasnim malo detaljnije, kako ja vidim ovu temu. Time i završavam ovu raspravu

 

Spoiler

Tema ima smisao svima koji iole vole klasičnu muziku, a što se sadržaja tiče, o količini i raznovrsnosti istog da ne govorim. Poenta jeste u slušanju, jer je pitanju muzika i to naravno najtrajnija muzika. E baš zato to puko postavljanje klipova, ponajviše sa moje strane. Lično, kao što tebi nema smisla to, tako ni meni nema previše smisla da se priča ovde kad se kače klipovi. U redu je da se ne slažemo oko toga. Ja bih, uz svaki klip, mogao da napišem nešto, od par rečenica pa sve do traktata, ali mrzi me i nema previše potrebe (Svako koga zbilja zanima, to očas posla nađe na netu). Može, što da ne niko ne brani, na temi da se napiše poneka reč, (Radio to, ali vrlo retko), koja informacija više da bude naravno, ali smisao se tu ne pridodaje, već samo to, bonus manje više poznata informacija, podatak (Koji bi trebao uvek da bude tačan... Valjda). Ovaj forum ima promet i živi od sporta i donekle gornjih spratova, ostale teme su u tom smislu marginalne. I tu se lako da videti da na tim nekim nepopularnim temama, kako da kažem, i nema baš tek tako (do)davanja nekog smisla/ne znam kakvog prosvećivanja, jer ko je tu redovan, taj vrlo verovatno mnogo bolje poznaje tu materiju, nego oni koje to ne zanima/zanima samo ovlaš (Što pogotovo važi ovde rekao bih). Retki izuzeci potvrđuju pravilo. Zato takođe ne nalazim za shodno da pišem ovde: Ko zna zna, a onaj ko ne zna, a ima dovoljno znatiželje, može na osnovu klipa (sa)znati podosta. U više navrata sam video ovde neke postove koji su onako, nije da baš pripadaju ovde/nisu ni neko otkrovenje, nego kao da su okačeni onako baš reda radi, otprilike kao da su ti ljudi hteli da overe i ovu temu onako usput, što nije ni najmanji problem, ali to nije ni prošlo pored smisla, a nije baš ni neki sadržaj, pokušaj možda. E, toliko od mene za ovo 

 

Edited by Marko
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...