Jump to content

NAORUŽAVANJE SRBIJE - podizanje borbene moći ili uludo bacanje para


Constantin

Recommended Posts

(AP) - Serbia on Saturday publicly displayed a recently delivered Chinese anti-aircraft missile system, raising concerns in the West and among some of Serbia´s neighbors that an arms buildup in the Balkans could threaten fragile peace in the region.

The sophisticated HQ-22 surface-to-air system was delivered last month by a dozen Chinese Air Force Y-20 transport planes in what was believed to be the largest-ever airlift delivery of Chinese arms to Europe.

 

The Chinese missile system has been widely compared to the American Patriot and the Russian S-300 surface-to-air missile systems although it has a shorter range than more advanced S-300s. Serbia is the first operator of the Chinese missiles in Europe

 

Vucic: "We will no longer allow to be a punching bag for anyone" !!!!!!!!!!

image.png.799e764df59fba4319a757ff7611e5c6.png

Belgrade, Serbia, Saturday, April 30, 2022. Although Serbia officially seeks membership in the European Union, it has been arming itself mostly with Russian and Chinese weapons, including T-72 battle tanks, MiG-29 fighter jets, Mi-35 attack helicopters and drones.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Ono koliko god mi Orao lep, koliko god volim domaći razvoj i sve, Orao nema radar. A XXI vek je.
p.s. a i nema gde ni da se stavi na žalost.

Brate Uroše...mi nećemo da napadamo nikog, a naša država je mala, pa konfiguraciju znamo napamet. Mada znamo i susednih država....će pucamo na tref, nešto mora da pogodimo. :classic_biggrin:

 

Vidiš kako nam se sekiraju "komšije"...post @Mama_mia....brine ih kineski odbrambeni sistem, an emaju aviJone...mislim na Aljbina Kurtovića i Mila Djukadinija...:23:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Brate Uroše...mi nećemo da napadamo nikog, a naša država je mala, pa konfiguraciju znamo napamet. Mada znamo i susednih država....će pucamo na tref, nešto mora da pogodimo. :classic_biggrin:

 

Vidiš kako nam se sekiraju "komšije"...post @Mama_mia....brine ih kineski odbrambeni sistem, an emaju aviJone...mislim na Aljbina Kurtovića i Mila Djukadinija...:23:

Ok, sve je ovo lepo što je urađeno, ergonomija je takva kakva je mogla da stane u prostor. Ono o čemu nemamo podataka a važno je da  SO-1  konačno proradi (signalizator ozračenja) on je pravio mnogo problema još krajem osamdesetih i do danas nije osposobljen. Dalje, Orao je star avion, ali je srećom visokokrilac, pa ima još šta da doprinese. Meni će prvom da ga bude žao kada bude povučen, ali neminovno je. Moma remontuje jedan Orao u proseku tri i po godine, na žalost, nikad od kad je nestala SFRJ nije bila jedna eskadrila operativna cela. 
Ali je svejedno super što se nešto radi i da se nešto nauči. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Radio sam nekoliko godina u Vazduhoplovnom zavodu za remont motora. U to vrijeme je bio aktuelan MIG 21, koji je svojevremeno bio najprodavaniji avion na svijetu, pa se radilo dosta za Bliski istok, para bilo na bacanje, a i posla.

Tu je dobru pinku uzimao i slovenacki Smelt, koji je naplacivao te inostrane ugovore i uzimao normalno proviziju, jer valjda JNA nije mogla da ima devizni racun.

Kad neko sada kaze da je Jugoslavija bila Srboslavija, onda je to neki teski sovinista, jer se gledalo da se to nekako pravedno raspodjeli, sto nije nikada moglo da bude idealno, ali se trudilo. I sada se trudi, ali da komsiji crkne krava.

Oni stariji su govorili da smo mi bolje radili taj remont nego Rusi. Stvarno kadar je bio izuzetan, to je sve otislo uglavnom vani. 

Jugoslavija je bila na nekoj granici mogucnosti u vazduhoplovnoj industriji. Dizajnirati neki novi motor nije bilo moguce, previse je to bilo za nas, ali smo npr pravili lopatice sto je jedan od najkomplikovanijih dijelova za napraviti, pa tu su materijali, termicka obrada itd.

Masinski park je bio izuzetan, a mjerna laboratorija vjerovatno najbolja na Balkanu. Po sefa laboratorije su dosli unproforci u ratu i odveli ga pravo u Ameriku.

Radilo smo sa RR, GE, Snecma, Rusima i mnogi drugi strani partneri, ne mogu se vise sjetiti. Zapad je planirao da mi budemo neki most izmedju njih i tada jos uvijek SSSR-a i plan je bio da se ulozi tadasnjih desetak miliona dolara u prosirenje poslovanja, medjutim rat je sve poremetio, jedan dio je prezivio i fabrika se preselila u Bijeljinu, gdje i danas nesto rade, ali sam izgubio kontakte vremenom, tako da ne znam mnogo detalja, rade uglavnom za vojsku Srbije.

Sve skupa to je gotova prica, nasa tehnologija je zaostala, kadar je otisao, kada nema dovoljno majstora za burek, a kamoli za avijaciju.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 10:25 PM, Amigo said:

 

Sve skupa to je gotova prica, nasa tehnologija je zaostala, kadar je otisao, kada nema dovoljno majstora za burek, a kamoli za avijaciju.

 

 

Malo sam istraživao ovih dana, onoliko koliko sam ja u mogućnosti....izdvojio sam ovu tvoju rečenicu, sa kojom si zaključio post, i koja je na žalost osnova stanja u našem RV. Iz te perspektive, ne da nam je neisplativo, već suludo, kupovina 12+12 Rafala....bacanje para, a mogu da budu operativni tek za nekoliko godina (kad sve bude gotovo :classic_biggrin:) i verovatno sa opremom koja bi bila u rangu 29. Može puno bolje, ali ako se doplati, jel....?

Link to comment
Share on other sites

MiG29 je 4. generacija a Rafal je 4,5. I novi MiG kada naručuješ čeka se nekoliko godina ti se jedini mogu porediti sa Rafale. Onaj koji najčešće porede sa Rafale je MiG-35 ali ja mislim da ni on nije u nekoj serijskoj proizvodnji još uvek. Ovim našima za 6-7 godina ističe rok trajanja tako da ako Rafale dobijemo za 5 to je odlično. Zbog sankcija mislim da nema šanse da mi išta veće više kupimo od Rusije, ta priča je završena po meni. Treba samo dobro da odmerimo od koga ćemo kupovati jer je to pre svega politička odluka. Rafale nije loše rešenje za sada, time ćemo izgraditi dobre odnose sa Francuskom. Sa druge strane naslednik Rafala će biti taj novi avion što prave sa Nemcima tako da bi sledeći avion bio taj što znači i čvršći odnosi sa Nemačkom. Eurofighter je preskup za nas a F-16 je lošiji avion po meni. Postoji opcija sa Kinom ali to bi značilo kvarenje odnosa sa Zapadom tako da ta ušteda bi mogla biti skupa sa druge strane.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Klotzen said:

MiG29 je 4. generacija a Rafal je 4,5. I novi MiG kada naručuješ čeka se nekoliko godina ti se jedini mogu porediti sa Rafale. Onaj koji najčešće porede sa Rafale je MiG-35 ali ja mislim da ni on nije u nekoj serijskoj proizvodnji još uvek. Ovim našima za 6-7 godina ističe rok trajanja tako da ako Rafale dobijemo za 5 to je odlično. Zbog sankcija mislim da nema šanse da mi išta veće više kupimo od Rusije, ta priča je završena po meni. Treba samo dobro da odmerimo od koga ćemo kupovati jer je to pre svega politička odluka. Rafale nije loše rešenje za sada, time ćemo izgraditi dobre odnose sa Francuskom. Sa druge strane naslednik Rafala će biti taj novi avion što prave sa Nemcima tako da bi sledeći avion bio taj što znači i čvršći odnosi sa Nemačkom. Eurofighter je preskup za nas a F-16 je lošiji avion po meni. Postoji opcija sa Kinom ali to bi značilo kvarenje odnosa sa Zapadom tako da ta ušteda bi mogla biti skupa sa druge strane.

Možda to bude "dobitna kombinacija", jer u suštini Zapad se ne buni, uglavnom to rade USA...

Ima gore video sa cenama aviona, a osnovna obuka pilota, bez borbene obuke košta oko 4-6 miliona dolara...kad se uzme u obzir da na svaki aparat treba da se ima 2-3 pilota.....mnogo pare.

 

P.S. Možda bi bilo najpraktičnije da sačekamo ishod Kina-Tajvan & Co  da vidimo kako će ovi kineski lovci da se pokažu :66:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Constantin said:

 

Malo sam istraživao ovih dana, onoliko koliko sam ja u mogućnosti....izdvojio sam ovu tvoju rečenicu, sa kojom si zaključio post, i koja je na žalost osnova stanja u našem RV. Iz te perspektive, ne da nam je neisplativo, već suludo, kupovina 12+12 Rafala....bacanje para, a mogu da budu operativni tek za nekoliko godina (kad sve bude gotovo :classic_biggrin:) i verovatno sa opremom koja bi bila u rangu 29. Može puno bolje, ali ako se doplati, jel....?

 

Tesko je porediti Jugoslaviju sa preko 20 miliona ljudi i Srbiju koja je tri puta manja. U Jugoslaviji su koliko se sjecam bilo vise VZ. Moma Stanojlovic BG, Zmaj Zagreb, Orao Sarajevo i Soko Mostar. Svi su radili razlicite stvari, znaci Srbija sada ima samo jedna koji je unisten 1999, u kakvom je sada to stanju ne znam, ali ne moze to biti n esto posebno, zahtijevno je to sve.

 

2 hours ago, Klotzen said:

MiG29 je 4. generacija a Rafal je 4,5. I novi MiG kada naručuješ čeka se nekoliko godina ti se jedini mogu porediti sa Rafale. Onaj koji najčešće porede sa Rafale je MiG-35 ali ja mislim da ni on nije u nekoj serijskoj proizvodnji još uvek. Ovim našima za 6-7 godina ističe rok trajanja tako da ako Rafale dobijemo za 5 to je odlično. Zbog sankcija mislim da nema šanse da mi išta veće više kupimo od Rusije, ta priča je završena po meni. Treba samo dobro da odmerimo od koga ćemo kupovati jer je to pre svega politička odluka. Rafale nije loše rešenje za sada, time ćemo izgraditi dobre odnose sa Francuskom. Sa druge strane naslednik Rafala će biti taj novi avion što prave sa Nemcima tako da bi sledeći avion bio taj što znači i čvršći odnosi sa Nemačkom. Eurofighter je preskup za nas a F-16 je lošiji avion po meni. Postoji opcija sa Kinom ali to bi značilo kvarenje odnosa sa Zapadom tako da ta ušteda bi mogla biti skupa sa druge strane.

 

Ma kakvi avioni, koji ce nam. Dok se djeca lijece preko SMS poruka, izdvaja se ogroman novac za avione. 

Ako Srbiju opet napadne NATO, unistice te avione svakako. Ne vidim ko bi drugi mogao da napadne Srbiju. 

Sto se tice toga da se naljuti Zapad, nema razlike, kupio, nekupio avione, isto ti je. Zapad ne zeli Srbiju u svom okrilju, to je ocigledno. jer da nije tako Srbija bi odavno bila u EU, kao Bugari, Rumuni, Slovaci itd.

Isto kao sto Turska ceka prijem vec 30 godina, jos druga vojna sila u NATO.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Tesko je porediti Jugoslaviju sa preko 20 miliona ljudi i Srbiju koja je tri puta manja. U Jugoslaviji su koliko se sjecam bilo vise VZ. Moma Stanojlovic BG, Zmaj Zagreb, Orao Sarajevo i Soko Mostar. Svi su radili razlicite stvari, znaci Srbija sada ima samo jedna koji je unisten 1999, u kakvom je sada to stanju ne znam, ali ne moze to biti n esto posebno, zahtijevno je to sve.

 

 

Ma kakvi avioni, koji ce nam. Dok se djeca lijece preko SMS poruka, izdvaja se ogroman novac za avione. 

Ako Srbiju opet napadne NATO, unistice te avione svakako. Ne vidim ko bi drugi mogao da napadne Srbiju. 

Sto se tice toga da se naljuti Zapad, nema razlike, kupio, nekupio avione, isto ti je. Zapad ne zeli Srbiju u svom okrilju, to je ocigledno. jer da nije tako Srbija bi odavno bila u EU, kao Bugari, Rumuni, Slovaci itd.

Isto kao sto Turska ceka prijem vec 30 godina, jos druga vojna sila u NATO.

 

Svaka država je dužna da obezbeđuje svoj vazdušni prostor. Dakle moraš da imaš avione sposobne da presretnu letelicu i nateraju je da postupi po tvom naređenju. Ako to nisi sposoban onda moraš da platiš nekom drugom da to radi iznad tvog neba. Ako hoćemo da budemo neutralni onda moramo da imamo avijaciju a ako već moramo da je imamo onda treba da je kupujemo tako da to može da posluži u svim situacijama.

 

NATO nije ofanzivni savez tako da nas oni sigurno neće napasti. Ali nekoj budali na vlasti u nekim od okolnih država bi mogla takva ideja da pande na pamet i zato je bitno imati vojsku koja takve odvraća od sukoba. Da je HRV imala vojsku kao danas 1991. ne bi Slobi na pamet palo da je napada.

 

Ako uđemo u NATO onda možemo i mi da odustanemo od avijacije i recimo da se dogovorimo sa Hrvatima da nam oni obezbeđuju nebo.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

NATO nije ofanzivni savez tako da nas oni sigurno neće napasti.

 

Interesantno misljenje, samo ne znam na cemu zasnovano. Jel treba da se po stoti put nabrajaju ratovi NATO drzava.

Niti jedan se nije vodio na teritoriji tih drzava, jel tako?

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Interesantno misljenje, samo ne znam na cemu zasnovano. Jel treba da se po stoti put nabrajaju ratovi NATO drzava.

Niti jedan se nije vodio na teritoriji tih drzava, jel tako?

 

Kome je NATO objavio rat ? Evo recimo Turska je ovih godina bila u tri rata a NATO je nije podržao ni u jednom. Zašto ? Pa zato što to nije ofanzivni savez. Za nas jedino postoji mogućnost da zaratimo sa nekom od susednih država. Ako mi njih napadnemo onda smo u ratu sa celim NATO i onda i treba da nas zgaze, ako neka od tih država napadne nas onda smo u ratu samo sa tom državom. Ako imaš dovoljno jaku vojsku nikom u komšiluku neće pasti na pamet tako nešto jer nikom ne treba višegodišnji rat. Ako imaš nikakvu vojsku možda nekom budućem "Vučiću" na vlastu u nekoj susednoj državi padne na pamet da uzme "svoje teritorije" koje su trenutno u našim granicama.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ako uđemo u NATO onda možemo i mi da odustanemo od avijacije i recimo da se dogovorimo sa Hrvatima da nam oni obezbeđuju nebo.

😄

 

1 hour ago, Klotzen said:

Kome je NATO objavio rat ?

Izašlo iz mode. Sada se to zove humanitarna operacija, specijalna operacija, intervencija. Što ne menja ništa barem za objekat * operacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ako ponovo planiramo da kršimo međunarodno pravo, ljudska prava, onda je jasno da ona neće važiti ni tamo gde nam idu u korist. U tom slučaju i treba da nas bombarduju jer je to jedini način da se spreče zločini. UN će uvek biti blokiran da reaguje ako budemo imali podršku nekog od veto ekipe a druga strana će jedva čekati da nas izbombarduje.

 

Međutim tu opet dolazi do izražaja kakva ti je vojska. Nas su bombardovali jer smo bili slabi no da smo imali jaču armiju možda bi procenili taj rat neisplativim i ostavili nas na miru. Eto ga Iran, zreo za bombardovanje ali se to neće desiti jer bi taj rat bio preskup.

 

Ako se naoružavamo protiv NATO to nema mnogo smisla, ali protiv država u regionu ima. Eto što Kanada ima armiju ? Ko nju ugrožava ? Ne treba sve gledati površno, ima tu više nivoa.

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2022 at 6:18 AM, Klotzen said:

Pa ako ponovo planiramo da kršimo međunarodno pravo, ljudska prava, onda je jasno da ona neće važiti ni tamo gde nam idu u korist. U tom slučaju i treba da nas bombarduju jer je to jedini način da se spreče zločini. UN će uvek biti blokiran da reaguje ako budemo imali podršku nekog od veto ekipe a druga strana će jedva čekati da nas izbombarduje.

 

Međutim tu opet dolazi do izražaja kakva ti je vojska. Nas su bombardovali jer smo bili slabi no da smo imali jaču armiju možda bi procenili taj rat neisplativim i ostavili nas na miru. Eto ga Iran, zreo za bombardovanje ali se to neće desiti jer bi taj rat bio preskup.

 

Ti znaci u sustini podrzavas samovoljne vojne intervencije, samo eto neko to moze, a neko ne moze. Cisto ko ti se dopada.

 

Quote

 

Ako se naoružavamo protiv NATO to nema mnogo smisla, ali protiv država u regionu ima. Eto što Kanada ima armiju ? Ko nju ugrožava ? Ne treba sve gledati površno, ima tu više nivoa.

 

Kanada ima vrlo, vrlo slabu vojsku. Slabo placenu i malobrojnu i drago mi je zbog toga, jer nema nikakvog razloga da ima veliku vojsku. Kanadu moze da napadne samo SAD, to je jedina zemlja sa kojom se granici. Druga je stvar sto imamo retarda premijera, pa i on zeli da bude nekiu q...c.

 

Sto se tice Srbije, dok se djeca, a i ostali, lijece SMS porukama, trosenje stotina miliona dolara/evra, na avione, tenkove itd je zlocin prema svom narodu, jer te boli cose sto ce neko da umre, jer nema para za lijek.

PVO raketne sisteme bi izdvojio, oni i imaju nekog smisla, ostalo iz uvoza nula bodova.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2022 at 4:28 PM, Klotzen said:

 

Ako uđemo u NATO onda možemo i mi da odustanemo od avijacije i recimo da se dogovorimo sa Hrvatima da nam oni obezbeđuju nebo.

 

Prvo treba steta da im se plati, a to su velike pare.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Constantin said:

Neka presuda doneta?

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

Odavno, samo sto u slucaju presude sumnjam da ce ostecena strana pristati na monetarnu nadoknadu. 

 

Link to comment
Share on other sites

Nije, Republika Kosovo ceka na svoj deo.

U suštini od Srbije će da dobije uglavnom ono što nije pristojno da se pominje. Najveći deo porušenog za naplatu stiže na blagajnu Alijanse, imovina države Srbije....pod uslovom da budu priznati...imaju da doplate. Radiće Ramuševa braća dosta sa Eskobarom da nadomeste, ali ne ovim američkim....ako misliš na RO.

 

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...