Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

10 minutes ago, Plavi Golub said:


Ne nego privatnici da vode i upravljaju prirodnim monopolima. Svasta.

Ne nego ce da se vrati KPJ i sve ce da bude super, bice slet, prase za 29. novembar i radnicko odmaraliste u Igalu i svi ce da budu srecni i veseli. Dok se jednog dana ponovo ne pokolju, jer im je dato na poklon nesto sto im ne pripada, a nisu bili srecni zbog nacina raspodele poklona. 

 

Valjda si cuo za " management contract" - ne znam kako se to zove na sprskom, valjda ugovor o upravljanju, koncesioni ugovor ili tako nesto.  Niko ne kaze da ce se privatnom sektoru prodati prirodna bogatstva, dovoljno je napraviti vremenski ogranicen ugovor koji je zasnovan na ucinku i kvalitetu pruzene usluge. Ako ne funkcionise, nadje se drugi ugovarac i svi srecni i nema  debelousne Stase da popravlja sminku u skupstini i u preduzecu. Vidis kako aerodrom lepo funkcionise, isto tako moze vodovod, elektro-distribucija,  gradska cistoca - vec je jedan njen deo u Beogradu poveren privatnom sektoru. I u Leskovcu je tako, i u par mesta u Vojvodini. Udji u Kanjizu da vidis sta je gradska higijena.  Ne mora to biti jedini model, postoje u svetu jedno dve, mozda tri drzavne firme koje su dugorocno stabilne (recimo Cez u Ceskoj, koji je primer dobrog upravljanja elektro-distribucionim sistemom), ali ni jedna nije tamo gde je balkanski mentalitet deo svakodnevnice. 

Nije slucajno to sto su levicarske ideje nastale u Nemackoj - uz njihovu disciplinu bilo koji sistem radi kako treba. Za nas je medjutim, pogodniji drustveni i privredni model kakav postoji u Singapuru.  Nazalost nije demokratski, ali demokratija i jeste samo za one kojij je prihvataju, bez primedbi.  Za ostale je tu prisutna sprava zvana motka.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Edinburgh said:

Ne nego ce da se vrati KPJ i sve ce da bude super, bice slet, prase za 29. novembar i radnicko odmaraliste u Igalu i svi ce da budu srecni i veseli. Dok se jednog dana ponovo ne pokolju, jer im je dato na poklon nesto sto im ne pripada, a nisu bili srecni zbog nacina raspodele poklona. 

 

Valjda si cuo za " management contract" - ne znam kako se to zove na sprskom, valjda ugovor o upravljanju, koncesioni ugovor ili tako nesto.  Niko ne kaze da ce se privatnom sektoru prodati prirodna bogatstva, dovoljno je napraviti vremenski ogranicen ugovor koji je zasnovan na ucinku i kvalitetu pruzene usluge. Ako ne funkcionise, nadje se drugi ugovarac i svi srecni i nema  debelousne Stase da popravlja sminku u skupstini i u preduzecu. Vidis kako aerodrom lepo funkcionise, isto tako moze vodovod, elektro-distribucija,  gradska cistoca - vec je jedan njen deo u Beogradu poveren privatnom sektoru. I u Leskovcu je tako, i u par mesta u Vojvodini. Udji u Kanjizu da vidis sta je gradska higijena.  Ne mora to biti jedini model, postoje u svetu jedno dve, mozda tri drzavne firme koje su dugorocno stabilne (recimo Cez u Ceskoj, koji je primer dobrog upravljanja elektro-distribucionim sistemom), ali ni jedna nije tamo gde je balkanski mentalitet deo svakodnevnice. 

Nije slucajno to sto su levicarske ideje nastale u Nemackoj - uz njihovu disciplinu bilo koji sistem radi kako treba. Za nas je medjutim, pogodniji drustveni i privredni model kakav postoji u Singapuru.  Nazalost nije demokratski, ali demokratija i jeste samo za one kojij je prihvataju, bez primedbi.  Za ostale je tu prisutna sprava zvana motka.  

 

 

HAjde odgovori mi na neko pitanje jer moramo i hipotetički da postavimo ev situaciju.....

1. Napada sneg, a vlasnik komunalnog preduzeća neće da očisti sneg jer mu se ne isplati...

2. Vlasnik komunalnog preduzeća za sahranjivanje preminulih neće da sahranjuje ljude jer mu se ne isplati....

3. Bolnica neće da leči ljudi, jer mu se ne isplati...preskupa terapija, medicinski potrošni matejial i sl.....

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Constantin said:

Zamisli Zavod za izradu novčanica u rukama privatnog preduzetnika.....npr. Zvonku Veselinovića.
 

Z.V. je problem zle vlasti, a ne sistema o kome govorim.  Zar je bolje da avav-ovi ljudi upravljaju Zavodom za izradu novcanica, nego da se time bavi ozbiljna privatna firma?  To je samo jedna usluga - stampanje novca, drzava tu sluzi da bude kontrolor i regulator, ali nikako da bude izvodjac radova. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Edinburgh said:

Ne nego ce da se vrati KPJ i sve ce da bude super, bice slet, prase za 29. novembar i radnicko odmaraliste u Igalu i svi ce da budu srecni i veseli. Dok se jednog dana ponovo ne pokolju, jer im je dato na poklon nesto sto im ne pripada, a nisu bili srecni zbog nacina raspodele poklona. 

 

Valjda si cuo za " management contract" - ne znam kako se to zove na sprskom, valjda ugovor o upravljanju, koncesioni ugovor ili tako nesto.  Niko ne kaze da ce se privatnom sektoru prodati prirodna bogatstva, dovoljno je napraviti vremenski ogranicen ugovor koji je zasnovan na ucinku i kvalitetu pruzene usluge. Ako ne funkcionise, nadje se drugi ugovarac i svi srecni i nema  debelousne Stase da popravlja sminku u skupstini i u preduzecu. Vidis kako aerodrom lepo funkcionise, isto tako moze vodovod, elektro-distribucija,  gradska cistoca - vec je jedan njen deo u Beogradu poveren privatnom sektoru. I u Leskovcu je tako, i u par mesta u Vojvodini. Udji u Kanjizu da vidis sta je gradska higijena.  Ne mora to biti jedini model, postoje u svetu jedno dve, mozda tri drzavne firme koje su dugorocno stabilne (recimo Cez u Ceskoj, koji je primer dobrog upravljanja elektro-distribucionim sistemom), ali ni jedna nije tamo gde je balkanski mentalitet deo svakodnevnice. 

Nije slucajno to sto su levicarske ideje nastale u Nemackoj - uz njihovu disciplinu bilo koji sistem radi kako treba. Za nas je medjutim, pogodniji drustveni i privredni model kakav postoji u Singapuru.  Nazalost nije demokratski, ali demokratija i jeste samo za one kojij je prihvataju, bez primedbi.  Za ostale je tu prisutna sprava zvana motka.  

 

 


Fala sto si mi “strucno” objasnio. Inace o tome nemam nista pojma, ali kad bi se zezali. I da mi objasnis sta je CEZ.

 

Sta se sve zove komunizmom danas.
 

Usput to sto zoves elektrodistribucijom se zove svuda i uvek elektroenergetski sistem gde je distribucija prenos na srednjem naponu. 
 

I u najkapitalistickijim drzavama prirodnim monopolima upravlja drzava u nekom obliku. Gde to lici na nesto. Ima to svoj razlog.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

HAjde odgovori mi na neko pitanje jer moramo i hipotetički da postavimo ev situaciju.....

1. Napada sneg, a vlasnik komunalnog preduzeća neće da očisti sneg jer mu se ne isplati...

2. Vlasnik komunalnog preduzeća za sahranjivanje preminulih neće da sahranjuje ljude jer mu se ne isplati....

3. Bolnica neće da leči ljudi, jer mu se ne isplati...preskupa terapija, medicinski potrošni matejial i sl.....

Ja ne govorim ni o kakvim hipotetickim situacijama, niti ih zamisljam, vec pricam o postojecem sistemu. Internet je veliki, pa se potrudi da nadjes primere, ima ih puno.  Ne postoji situacija kada neko vezan ozbiljnim ugovorom nece nesto da uradi, bar ne u normalnim zemljama..  Zasto je to tako - sistem ce mu uzeti i kasiku iz ruke ako ne radi ono na sta se ugovorom obavezao.  Tako i treba da bude. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Edinburgh said:

Z.V. je problem zle vlasti, a ne sistema o kome govorim.  Zar je bolje da avav-ovi ljudi upravljaju Zavodom za izradu novcanica, nego da se time bavi ozbiljna privatna firma?  To je samo jedna usluga - stampanje novca, drzava tu sluzi da bude kontrolor i regulator, ali nikako da bude izvodjac radova. 

Nama je svaki donešeni Zakon u suštini vodič kroz korupciju a zla vlast nema nameru da sjaše.....Z.V. nije problem, već produkt te "zle vlasti" a ne da nije jedini, nego "jedan od milion ili pet, kako beše"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Edinburgh said:

Ja ne govorim ni o kakvim hipotetickim situacijama, niti ih zamisljam, vec pricam o postojecem sistemu. Internet je veliki, pa se potrudi da nadjes primere, ima ih puno.  Ne postoji situacija kada neko vezan ozbiljnim ugovorom nece nesto da uradi, bar ne u normalnim zemljama..  Zasto je to tako - sistem ce mu uzeti i kasiku iz ruke ako ne radi ono na sta se ugovorom obavezao.  Tako i treba da bude. 

 

Ako ne postaviš hipotetički situaciju kako onda možeš da planiraš ?

Šta je ozbiljan ugovor?

Dok "sistem uzme kašiku iz ruke" mi ćemo biti zatrpani snegom, sahranjivaćemo mrtve po njivama, nećemo se lečiti ? Još i policiju da privatizujemo...pa kupiš jedan radar i celi dan privredjuješ na ulici...zarada čista, a uloženo se brzo isplati....

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Plavi Golub said:


Fala sto si mi “strucno” objasnio. Inace o tome nemam nista pojma, ali kad bi se zezali. I da mi objasnis sta je CEZ.

 

Sta se sve zove komunizmom danas.
 

Usput to sto zoves elektrodistribucijom se zove svuda i uvek elektroenergetski sistem gde je distribucija prenos na srednjem naponu. 
 

I u najkapitalistickijim drzavama prirodnim monopolima upravlja drzava u nekom obliku. Gde to lici na nesto. Ima to svoj razlog.

 

Oooh, postovacu tvoju zelju za preciznim izrazavanjem, izvinjenje zbog upotrebe narodskih izraza, elektro-distribucija je bas to, pusti ti generisanje el. energije, transmisiju i distribuciju. (mada sve to moze, i treba da bude pod upravom privatnog sektora uz minimalanu ulogu drzave.  Posto "nemas nista pojma" eno Gugla, Jahua, a Boga mi i Jandeksa pa izvol'te. 

 

Ono najvaznije: drzava moze da ima samo regulatornu i kontrolnu funkciju u privredi, osim u slucajevima subvencionisanih delatnosti. Ja sam uveren da je postojanje drzavnih subvencija pogresan put, ako nije rec o vanrednim situacijama, katastrofama poput Kovida ili poplava.      

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Edinburgh said:

Oooh, postovacu tvoju zelju za preciznim izrazavanjem, izvinjenje zbog upotrebe narodskih izraza, elektro-distribucija je bas to, pusti ti generisanje el. energije, transmisiju i distribuciju.


Na srpskom jeziku prenos elektricne energije. Nisu to narodski termini nego strucna terminologija na maternjem jeziku. 

 

13 minutes ago, Edinburgh said:

Ono najvaznije: drzava moze da ima samo regulatornu i kontrolnu funkciju u privredi, osim u slucajevima subvencionisanih delatnosti.


Prirodni monopoli su regulisane delatnosti gde je drzava kroz regulatorne agencije regulise dozvoljeni profit. 

Ja se ne obrazujem na pretrazivacima, “hvala” na preporuci, nego imam formalno obrazovanje ukljucujuci iz najkapitalistickijeg drustva o tome kako se tehnicki, pa i ekonomski vode upravo takvi sistemi, a da to funkcionise normalno.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Constantin said:

 

Ako ne postaviš hipotetički situaciju kako onda možeš da planiraš ?

Šta je ozbiljan ugovor?

Dok "sistem uzme kašiku iz ruke" mi ćemo biti zatrpani snegom, sahranjivaćemo mrtve po njivama, nećemo se lečiti ? Još i policiju da privatizujemo...pa kupiš jedan radar i celi dan privredjuješ na ulici...zarada čista, a uloženo se brzo isplati....

Odes u malo u Ameriku, malo u Australiju, malo u Kanadu, Juznu Koreju, i platis da ti pokazu kako. Dovedes ih na par meseci ovde i radis sve kako ti kazu.  Zasto mora tako? Pa svi znamo odgovor - mi nismo sposobni da izgradimo normalan sistem.  Onog koji je bio za to sposoban smo streljali, a neki su se i napili tog dana.  Ne pokusavas  nista na nas nacin, ne zelis u "EU ali pod nasim uslovima" vec po njihovim.  I eto tako,  pojednostavljeno prikazano. 

Postoje zatvori kojima upravljaju privatne firme - normalne drzave korite sve prednosti javno-privatnog partnerstva.  Policija bi bila malo previse, ipak je to alat za odrzavanje vladajuce grupe na mestima na kojima jesu.  Evo i jedan dobar primer - koliko god vecina ovdasnjih prezire notare i sudske izvrsitelje i uz sve njihove greske, taj deo sistema funkcionise mnogo bolje nego dok je bio u drzavnim rukama.   

 

  

20 minutes ago, Plavi Golub said:


Na srpskom jeziku prenos elektricne energije. Nisu to narodski termini nego strucna terminologija na maternjem jeziku. 

 


Prirodni monopoli su regulisane delatnosti gde je drzava kroz regulatorne agencije regulise dozvoljeni profit. 

Ja se ne obrazujem na pretrazivacima, “hvala” na preporuci, nego imam formalno obrazovanje ukljucujuci iz najkapitalistickijeg drustva o tome kako se tehnicki, pa i ekonomski vode upravo takvi sistemi, a da to funkcionise normalno.

 

 

Edited by Edinburgh
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sreta-steta said:

A kad si vec u Americi procitas o Enronu malo. Jos samo da objasnis zasto to ne moze da se uzima kao primer... 

 

Ima odlican dokumentarac napravljen, plus gomila dokumenata i transkript sa traka koje su snimljene sa trejderskim manipulacijama koje su pravili i posledicama, po sistem, po zaposlene. Bio je slobodan na YT. Doduse sa titlom na finskom.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

"Prirodni monopoli su regulisane delatnosti gde je drzava kroz regulatorne agencije regulise dozvoljeni profit. 

Ja se ne obrazujem na pretrazivacima, “hvala” na preporuci, nego imam formalno obrazovanje ukljucujuci iz najkapitalistickijeg drustva o tome kako se tehnicki, pa i ekonomski vode upravo takvi sistemi, a da to funkcionise normalno."

 

E to je bas lepo, odlicno sto si se pohvalio svojim obrazovanjem.  Mozda nisi naucio da nije bas uljudno postavljati pitanja na koja znas odgovor, a iz tvog pisanija je to bilo sasvim jasno.  

 

Da se vratimo na sustinu: "Prirodni monopoli su regulisane delatnosti gde je drzava kroz regulatorne agencije regulise dozvoljeni profit."  Tacno tako, drzava regulise, ne izvodi radove.  Privatna firma  takodje moze da ostvaruje kontrolisan i ogranicen profit, i bas nista je ne sprecava da to i radi, ako postoji volja na strani drzave. Naravno, ako postoji i znanje kako da se to uradi, a da sve strane bude zadovoljne. Hajde da ne zaboravimo i postojanje pravnog okvira koji sve to omogucava i smanjiuje mogucnost manipulacija.      

Edited by Edinburgh
Link to comment
Share on other sites

Prvo decentralizacija, pa onda privatizacija. Pre svega demokratija. Dotle je propagiranje totalne liberalizacije notorna glupost, a "javno-privatno partnerstvo" za koje se i SNSekta zalaže i koju propagira je samo način za legalizovanje korupcije, a to se kroz praksu potvrdilo.

 

Trapavi pokušaji liberalizacije su samo dovele do toga da u Srbiji više nema vozača, kuvara, raznih majstora, a i doktora i ostalih medicinskih radnika. Razlog tome je pre svega što su nepismeni ljudi krenuli u sprovodjenje liberalizacije pa se krenulo ka feudalizaciji.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Edinburgh said:

E to je bas lepo, odlicno sto si se pohvalio svojim obrazovanjem.  Mozda nisi naucio da nije bas uljudno postavljati pitanja na koja znas odgovor, a iz tvog pisanija je to bilo sasvim jasno.  


Nije uljudno uletati sa nastupom kojim si mu se obratio da ga prosvetlis.
 

Nista elektroenergetskom sistemu u Srbiji nije falilo dok se nije pojavila ekipa skakavaca ovih nekompetentnih da namerno unistavaju i onih alavih koji iza zavese muljanjem pokusava da prelije decenijama stvaran drzavni kapital u sopstvene dzepove.
 

 

Privatluk:

 

https://www.pjm.com/about-pjm/who-we-are.aspx

Quote

PJM Settlement, Inc.

PJM Settlement, Inc. is FERC-regulated public utility affiliate of PJM Interconnection LLC that handles all market settlements, billing issues, credit management and financial settlements for the wholesale electricity market and other transactions conducted by PJM members. PJM Settlement reduces PJM members' credit risk by providing clear legal standing for PJM Settlement to collect unpaid balances of defaulted payments on behalf of other members, who have to share the costs of a payment default. All current PJM members are also members of PJM Settlement, Inc. PJM Settlement, Inc. is a Pennsylvania nonprofit corporation that has a service agreement with PJM to provide and retain services, including PJM staff support.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Enron bio i prosao, mnogi vlasnici akcija su izgubili svoj novac i sta se promenilo?  Mozda se poboljsala regulativa, ali sigurno je da "zla Amerika"  nije zabranila ucesce privatnog sektora u energetskom sistemu. 

 

Ne postoji privredni rast bez vodece uloge privatnog sektora - to je aksiom,  dakle o tome ne vredi raspravljati.  

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Plavi Golub said:


Nije uljudno uletati sa nastupom kojim si mu se obratio da ga prosvetlis.
 

Nista elektroenergetskom sistemu u Srbiji nije falilo dok se nije pojavila ekipa skakavaca ovih nekompetentnih da namerno unistavaju i onih alavih koji iza zavese muljanjem pokusava da prelije decenijama stvaran drzavni kapital u sopstvene dzepove.
 

 

Privatluk:

 

https://www.pjm.com/about-pjm/who-we-are.aspx

 

Eeh sad... Ostavimo zlo po strani, falilo mu je mnogo, i danas mu jos vise fali: veliki tehnicki gubici, mali procenat naplate, neodgovarajuci broj zaposlenih, cena koja ne obezbedjuje odrzivo postojanje, nedostatak namere i strategije da se eliminise koriscenje uglja, ogromna emisija SO2 (smatra se da u EU godisnje umre 2000 ljudi od posledica zagadjenja koje prave termoelektrane u Bosni u Srbiji, a koliko umre ovde moze se samo zamisliti), nedostatak filtera na termoelektranama ili njihov los ucinak, neverovatan zakon o podsticajnim tarifama, gde je do skoro gornja granica za solarne elektrane bila postavljena na 2MW (??????, znam da znas koliko je ovo smesno).  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cime ce da menjaju TE kao bazne izvore u energetskom sistemu kad ih odmah uklone? Odakle im bazna energija?
Kojim tipom baznih izvora i kada? 
Postoje filtri kojima se smanjuje nivo stetnih gasova, postoje tehnologije odsumporavanja uglja (TE Sostanj - Slovenija)
Tako sto bi Madjarima «dali» kucno blago u vidu nasih hidroelektrana (ogroman investicioni trosak nekada na racun drzave i srazmerno mali troskovi odrzavanja i visok profit) da ih uparuju sa svojim nuklearkama? Posto u Srbiji «nema» znanja.

Ili bi se konzum pokrio samo sa stohastickim izvorima energije. 
 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Plavi Golub said:

Cime ce da menjaju TE kao bazne izvore u energetskom sistemu kad ce da ih odmah uklone?
 

Kojim tipom baznih izvora i kada?
Postoje filtri kojima moze da se smanji nivo stetnih gasova, postoje tehnologije odsumporavanja uglja (TE Sostanj - Slovenija)
 

Tako sto bi Madjarima «dali» kucno blago u vidu nasih hidroelektrana (ogroman investicioni trosak i srazmerno mali troskovi odrzavanja) da ih uparuju sa svojim nuklearkama? Posto u Srbiji «nema» znanja.

Ja  govorim o nedostatku strategije za eliminisanje termoelektrana, a ne o nedostatku znanja pojedinaca.  Ne postoji politicka volja da se to uradi,  pa se o tome ni ne razmislja, iako se zna da ce u jednom trenutku morati da prestanu sa radom, a taj trenutak je izmedju 2030. i 2050-te.  Kada se to desi, nece biti bas prijatno, kad maloprodajna cena  bude 30+ Evro cent/kWh.

 

 

"Postoje filtri kojima moze da se smanji nivo stetnih gasova, postoje tehnologije odsumporavanja uglja (TE Sostanj - Slovenija)"

Tacno, ali problem je sto se kod nas oni ne primenjuju ili imaju los ucinak tamo gde se primenjuju. 

Edited by Edinburgh
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Edinburgh said:

Ja  govorim o nedostatku strategije za eliminisanje termoelektrana, a ne o nedostatku znanja pojedinaca.  Ne postoji politicka volja da se to uradi,


Da bi to uradio mora da postoji politicka volja za druge stvari i saveze, ali to onda znaci i drugu vrstu uklapanja.. Energetika je posledicno deo toga i sireg bezbednosnog plana. Da je srece bili bismo i formalni deo EU planova za transformaciju.

To su ogromni troskovi, ogromne investicije koje drzave kao sto je Srbija ne mogu da iznesu samostalno. 
A dobrom delu srpske elite ukljucujuci i deo srpske dijaspore nije u interesu to jer tretiraju Srbiju kao zonu gde moze sve. I tretirace je tako dok sve sto ima vrednost, a drzavno je ne preliju u privatan - svoj dzep ni za sta.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Edinburgh said:

Valjda si cuo za " management contract" - ne znam kako se to zove na sprskom, valjda ugovor o upravljanju, koncesioni ugovor ili tako nesto. 

Au...kako ne videh ovo odma' :smiley26:   pa znaš koliko je takvih prošlo na ovom forumu za dvajes i kusur godina...kako ga ja pratim. Da ne budem baksuz, evo ti malo pomoći:

https://www.google.com/search?client=opera&q=google+translate&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Link to comment
Share on other sites

Eto imacemo sad novu stranku.

Srbija moze da se pohvali da je drzava koja je najveci svetski proizvodjac stranaka, bez izuzetka.
 

Svi matematicki koncepti mogu se primeniti na srpsku politicku scenu. 
Mozemo pricati o kopiranju podataka, mutacijama, greskama prilikom kopiranja,

moze se analizirati najmanji zajednicki sadrzalac, potreban i dovoljan uslov za formiranje, 

Srednja vrednost, medijan, gausova raspodela, mozemo analizirati reaktivnost, vreme trajanja,  period poluraspada, you name it. 
 

uzmes jedan pecat, u prvom otisku dobijemo lik sundjerastog guzijana, zatim udarimo pecat drugi put, nestanu naocare i pojavi se Ponosh u otisku, u sledecem otisku Aleksic. 
 

Reci poput narod, demokratija , evropa mogu ostati ili biti zamenjene drugima, 

ali sustina im ostaje ista, ista politicka platforma, uz jednak ili slican stepen nedavanja Kosova i ocuvanja naseg imaginarnog politickog tkiva. 
 

Neke konstante ostaju zilavije od drugih, npr, koncept lidera koji ima grupu nepoznatih pratilaca. 
Ne dao bog da neko kaze, evo razisli smo se, vracam mandat stranci, vracam poslanicki mandat, vracam se medju gradjane. 
Ne. Dovoljno je da neko samo malo bude prepoznat u delu javnosti kao ‘neko nov’ i eto potencijala da se pojuri  izborni prag ili da se sedne za sto sa drugim slicnim ljudima i kaze: Ja vredim toliko i toliko procenata, toliko i toliko mandata. 
Dovoljan je rad od godinu dana na nekom talasu da se stekne pravo na sopstvenu stranku i entitet. 
 

Pitanje realnih politickih platformi se vise ne postavlja, sve se svodi na to kako je ko pocesljan i obrijan i da li ide na zivce vecoj ili manjoj grupi gradjana. 
 

Bukvalno smo dosli do toga da neko na forumu napise: Ja cu glasati za ovoga ako se kandiduje, on je taj lider, pa makar pisac komentara bio brat pomenutog. 
 

Dovoljan je jedan komentar na N1 da probudi u tim liderima zedj da dodju na celo necega. 
 

Svi idemo u evropu, svi ne damo Kosovo, za detektovanje razlika u tim nijansama potreban je spektrometar. 
 

Razlike izmedju Jeremica, Ponosa, Aleksica, Lutovca….mere se sad nekim ultra osetljivim instrumentima, tako da logicno sve mora da se aproksimira nekim licnim animozitetima, sto je jedino logicno na onom realnom nivou. 

 

Tzv proevropski blok se dalje usitnjava i deli, imamo (tj ove nemamo) koji bezuslovno hrle u EU, pa zatim grupe sa raznim vrstama amandmana na ovaj stejtment, fusnote sa fontom 6 , zelimo polako, zelimo dogovor sa Kosovom, ali ne zelimo sa Kurtijem. Zelimo dogovor sa Kosovom, ali ne ako ga je prihvatio Vucic. Zelimo dogovor, ali ne smemo to da kazemo jer narod….

Zelimo dogovor ali pod nasim uslovima. Zelimo dogovor ali bez priznanja, zelimo ga ali zelimo i da oni odbiju. Zelimo delimicni dogovor ali da Rusi i Kinezi garantuju, zalimo u EU ali bez evropskog koncepta, samo nas lova interesuje. 
Neka nam daju lovu i neka ne seru mnogo. 
 

+
I sad, nakon tog ohridskog sporazuma i dalje situacija ostaje nerelaksirana, svi se bave samo nekom semantikom, teza da ‘si priznao Kosovo ako nisi stavio zvezdicu’ samo se pretace i menja oblik postojanja, ali nasa sustina bez sustine ostaje ista. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...