Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

16 hours ago, Darko said:

Tvoji upisi me ponekad podsete na onu poslovicu:

 

Ko se sto godina bori protiv aždaje i sam postaje aždaja. 

Nece to biti, ali bi bilo lepo da bude, kao sto pojedini zavrsavaju upise o "srbskim svetovima". A i kad bi bilo, na to je trebalo da misli ta "vecina" kad je decenijama proganjala ljude koji im nikad nista nisu ucinili, jedino ih nikad nije zanimalo da se pale na srbstva i gluposti, nego su ih zanimale druge stvari, "vecini" nerazumljive, i drzali su se po strani. Mozda su ponekad eto hteli da naprave javni skup. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helena said:

JA sam rekla da mogu da razumem i on je u pravu.Pa kako da se vraćamo u toliko puta opljunututi socijalizam Milke Planinac, kad sam kao dete ja morala da čekam 200g kafe i kilo praška za veš?

Dobro nam je u kapitalizmu, zar se nismo složili.

Poenta nije u tome kakvi su samo Srbi i Srbijanci (ovog puta), već ljudi, ma gde bili.Zar se zaboravillo na pomamu za WC papirom i ostala tornada po dućanima širom sveta?

Sestra mi je u Njemačkoj i ona kaže da se nestašice dobro osete i da ljudi prave zalihe.

I da, ne kradu, kupuju...

Šta su i ko su Srbijanci ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Šta su i ko su Srbijanci ?

Oni iz uže Srbije. Taj naziv obično smeta velikosrpskoj ekipi. Ne vidim šta je problem sa tim nazivom jer je isto što i Sremac, Moravac, Dalmatinac, Zagorac, Šumadinac, Stižanin, Jadranin ili Mačvanin. Osećam se kao Srbijanac jer geografija je takva kakva jeste.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, DJ_Vasa said:

Oni iz uže Srbije. Taj naziv obično smeta velikosrpskoj ekipi. Ne vidim šta je problem sa tim nazivom jer je isto što i Sremac, Moravac, Dalmatinac, Zagorac, Šumadinac, Stižanin, Jadranin ili Mačvanin. Osećam se kao Srbijanac jer geografija je takva kakva jeste.

Ako neko kaže da mu neki naziv smeta pristojan čovek to prihvati

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, DJ_Vasa said:

Oni iz uže Srbije. Taj naziv obično smeta velikosrpskoj ekipi. Ne vidim šta je problem sa tim nazivom jer je isto što i Sremac, Moravac, Dalmatinac, Zagorac, Šumadinac, Stižanin, Jadranin ili Mačvanin. Osećam se kao Srbijanac jer geografija je takva kakva jeste.

Nisam znao da su mi komšije Hrvatijanci, Makedonijanci, Rumunijanci....ja sam toliko veliki Srbin da me velikosrpska politika ne dotiče. 😁

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantin said:

Šta su i ko su Srbijanci ?

Srbi su ljudi srpske nacionalnosti i oni koji se izjašnjavaju tako.

Srbijanci su Mađari, Slovaci, Rusini i ostali građani i građanke RS nesrpske nacionalnosti-na to sam mislila...

  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Helena said:

Srbi su ljudi srpske nacionalnosti i oni koji se izjašnjavaju tako.

Srbijanci su Mađari, Slovaci, Rusini i ostali građani i građanke RS nesrpske nacionalnosti-na to sam mislila...

Ma takvi to rade namerno i ponavljaju jedno isto pitanje 30 godina. Smarači i provokatori. Ignorisati.

 

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

Ako neko kaže da mu neki naziv smeta pristojan čovek to prihvati

 

Ko ih šiša? Ima i nas Srbijanaca koji se tako izjašnjavamo. Nisam video ni da pristojnom svetu smeta da neko ima pravo da se naziva kako hoće.

 

Uostalom, tebi niko neće u lice reći da si Kosovar ako to ne voliš, ali evidentno je da će se ta reč koristiti kada se ne komunicira direktno s tobom. Za mnoge ljude su svi sa Kosova naprosto Kosovari, bez obzira na etničku pripadnost. Možda to ne koristimo ovde, ali van foruma govorimo tako.

 

1 hour ago, Constantin said:

Nisam znao da su mi komšije Hrvatijanci, Makedonijanci, Rumunijanci....ja sam toliko veliki Srbin da me velikosrpska politika ne dotiče. 😁

 

Pa dobro, čuo si bar za svih sedam padeža, što je dobro. Ima jedna knjiga koja se zove Rečnik srpskog jezika. Ima nekoliko odrednica na str. 1236. Besplatno i legalno je dostupna ovde: https://archive.org/details/recnik-srpskoga-jezika-2011/page/1236/mode/2up

 

To što neka reč ne postoji u jednom jeziku, znači da mu nije potrebna, baš kao ni reč za stanovnika Minhena, Larise, Kečkemeta ili Lozane. Te seljačke jezičke analogije mogu da zvuče dobro u nekoj zadruzi kod Merošine, ali jbg, jezik je takav kakav jeste.
 

spacer.png

 

Jeste da je ovaj rečnik pisan kada je nacionalistički smrad počeo da zagađuje vazduh, ali čak ni on ne poriče postojanje reči Srbijanac.

 

Ima i neki pesnik po imenu Branko Radičević, neka budala, za njega niko nije čuo, a pisao je ovako:

Srbijanče, ognju živi,
Ko se tebe još ne divi!

 

Može da se nađe i na internetu, ali ja se sećam pesme još iz škole. Ima čak i novokomponovanih narodnjaka sa istom rečju, kao npr. ovde:

 

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Helena said:

A stvarno off, Al ajd-kako su stanovnici Niša postali Nišlije, Vranja Vranjanci etc 

 

 

pa ništa specijalno, reč nastaje i zadržava se u jeziku onda kada za njom ima potrebe. Arapi imaju više reči za pesak, Eskimi za vrste snega i snežnih padavina jer i jednima i drugima je potrebno da razlikuju pojmove. To što vidiš neke seljačke analogije koje mogu da prođu samo posle 15 piva ispred propale zadruge je nebitno. Reč postoji, a to što se patriJotskoj ekipi ne sviđa da ih odvajaju od naciJonalnog korpusa je nebitno. Niko im nije kriv što Srbija kao država realno obuhvata samo užu Srbiju i što ih ostali nazivaju Srbijancima. Vojvođani ih/nas tako zovu, a ja Vojvođane nazivam Vojvođanima, bar ako idemo geografskim kriterijumom. Kao što rekoh radnije, geografija je takva kakva jeste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Azazelkg said:

Ovo može da bude i zanimljivo... Dakle ljudi iz Srbije koji žive i rade u inostranstvu su: Nemacijanci, Austrani, Švajcarani, Francuzani itd... Jer, ne mogu biti Nemci, Austrijanci, Švajcarci, Francuzi 🤔... 

Naravno da mogu, ako dobiju državljanstvo. Odavno u tom svetu npr eto to sto se ovde naziva Francuz oznacava građanina i drzavljanina zemlje Francuske, a ne samo etnickog Francuza, a isto vazi i za ove ostale.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Naravno da mogu, ako dobiju državljanstvo. Odavno u tom svetu npr eto to sto se ovde naziva Francuz oznacava građanina i drzavljanina zemlje Francuske, a ne samo etnickog Francuza, a isto vazi i za ove ostale.

Zašto bi onda, samo i jedino, kod Srbije "građanin i državljanin zemlje Srbije" bio Srbijanac a ne Srbin 🤔...? Govorim o onima koji su dobili državljanstvo, kao i vi kolega Puzigaća... 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ko ih šiša? Ima i nas Srbijanaca koji se tako izjašnjavamo. Nisam video ni da pristojnom svetu smeta da neko ima pravo da se naziva kako hoće.

 

Uostalom, tebi niko neće u lice reći da si Kosovar ako to ne voliš, ali evidentno je da će se ta reč koristiti kada se ne komunicira direktno s tobom. Za mnoge ljude su svi sa Kosova naprosto Kosovari, bez obzira na etničku pripadnost. Možda to ne koristimo ovde, ali van foruma govorimo tako.

 

 

To što ti možda tako govoriš nekom iza leđa ništa ne znači, tvojim rečnikom bi se reklo "ko te šiša"  No na jednom pristojnom forumu moralo bi malo da se povede računa a ne da se koristi ulični rečnik. A na ulici se glava spusti do poda i možda promrlja sebi u bradu.😁

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Azazelkg said:

Zašto bi onda, samo i jedino, kod Srbije "građanin i državljanin zemlje Srbije" bio Srbijanac a ne Srbin 🤔...? Govorim o onima koji su dobili državljanstvo, kao i vi kolega Puzigaća... 

 

Pa nemam pojma, nije ta reč sad smisljena, evo pišu primeri gore. Niko se nije bunio ni za "Srbijanku - Valjevo" ni za ovo sa anterijom, sto ne znam šta je, ni za tekst pesme od Branka Radicevica koju su generacije ucile u skoli, dok nisu nacoši počeli da benave. Možda nisu dovoljno obradili temu, drljavi po običaju. Možda onda treba da uvedu termine Rumuno - Srbin, Turko - Srbin, Neopredeljeni Srbin, Džedaj - Srbin, Jugosloven - Srbin, Hrvato - Srbin, Pravi Srbin, Krivi Srbin, Autošovinista Srbin itd.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Perkos2 said:

To što ti možda tako govoriš nekom iza leđa ništa ne znači, tvojim rečnikom bi se reklo "ko te šiša"  No na jednom pristojnom forumu moralo bi malo da se povede računa a ne da se koristi ulični rečnik. A na ulici se glava spusti do poda i možda promrlja sebi u bradu.😁

Nauči da čitaš napisano. Napisao sam sledeće:

Quote

Ima i nas Srbijanaca koji se tako izjašnjavamo

 

Niko meni ne može zabraniti da se izjasnim kao Srbijanac ako gledamo geografiju. Osim toga napisao sam i sledeće:

Quote

...evidentno je da će se ta reč koristiti kada se ne komunicira direktno s tobom. Za mnoge ljude su svi sa Kosova naprosto Kosovari...

Ovo je tzv. povratni pasiv, kao kad se kaže 'novine se čitaju' ili 'francuski se govori u Belgiji'. Jbg, ljudi čitaju novine ili govore francuski i to je to. Koliko poznajem ovdašnji jezik, mi u Srbiji tako kažemo, baš kao što i oni u CG kažu niđe, ođe ili viđu. NIje standard, ali to ti je što ti je. Ja nisam nigde tebe nazvao Kosovarem, ali i za mene i za mnoge Srbijance su stanovnici Kosova Kosovari, baš kao što sam ja za Vojvođane Srbijanac. Ne znam ni šta ti smeta to Kosovar kad je to geografska odrednica, isto kao i Užičanin, Sremac ili Banaćanin.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Azazelkg said:

Zašto bi onda, samo i jedino, kod Srbije "građanin i državljanin zemlje Srbije" bio Srbijanac a ne Srbin 🤔...? Govorim o onima koji su dobili državljanstvo, kao i vi kolega Puzigaća... 

Evo zbog ovoga. Bio je sa mnom jedan u vojsci, otac mu bio vojno lice j ziveli su u Zagrebu ili negde. I sad njega tamo godinama zajebavali "gde si Srbo" i slično, pa navukao traume.

 

I pricao mi jednom, kad smo dosli u vojsku, pa kad je neko dozivao nekog drugog vičući "Srbo", taj je verovatno bio Srboljub ili nešto, pa su ga skraćeno zvali "Srba" , kao onog vrapca maskotu iz Vrnjacke banje, ovaj kad je to čuo, sav se naježio i počeo da se cima i da ima tikove, to mi on pričao, jer je prvo pomislio da je to neko od ovih koji su ga ranije zajebavali.

 

To je u stvari pitanje za ove nacoše. Zasto su osramotili "svoj narod" pa bi onda neki radije da ih pisu kao džedaje i tunguzijance, i zašto još uvek to rade. Evo ima ovde tekst o njima, pocinje parafrazom prve recenice iz Procesa, verovatno namerno, i super se i ovde uklapa.

Link to comment
Share on other sites

Htedoh da pitam, da naučim, da ne ispadnem Srbijac ili Srbljanin, kad ono razni Gedže Podvalaši, skinuli opanke, pa mi Srbiju u Donbas smestiše, a prestinčari se odma' za padeži uhvatiše. :smiley59:

Helena izvini, Vaso, nemoj da si tako ozbiljan, onaj isečak kaže da Rusini, SLovaci si izgleda ipak Vojvođijanci....:smiley34:

Ja sam be Nišlija, Meraklija......:s_d:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Evo zbog ovoga. Bio je sa mnom jedan u vojsci, otac mu bio vojno lice j ziveli su u Zagrebu ili negde. I sad njega tamo godinama zajebavali "gde si Srbo" i slično, pa navukao traume.

 

I pricao mi jednom, kad smo dosli u vojsku, pa kad je neko dozivao nekog drugog vičući "Srbo", taj je verovatno bio Srboljub ili nešto, pa su ga skraćeno zvali "Srba" , kao onog vrapca maskotu iz Vrnjacke banje, ovaj kad je to čuo, sav se naježio i počeo da se cima i da ima tikove, to mi on pričao, jer je prvo pomislio da je to neko od ovih koji su ga ranije zajebavali.

 

To je u stvari pitanje za ove nacoše. Zasto su osramotili "svoj narod" pa bi onda neki radije da ih pisu kao džedaje i tunguzijance, i zašto još uvek to rade. Evo ima ovde tekst o njima, pocinje parafrazom prve recenice iz Procesa, verovatno namerno, i super se i ovde uklapa.

On je svakako bio Jugosloven, jer je živeo u Jugoslaviji... Po gore iznetoj logici... 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

Sestra mi je u Njemačkoj i ona kaže da se nestašice dobro osete i da ljudi prave zalihe.

I da, ne kradu, kupuju...

 

Nestašice tačno čega? Ozbiljno pitam. Jer kod mene, osim što su mnoge stvari dosta skuplje (ulje npr.), u supermarketu svega ima i nisam primetio da bilo ko kupuje na velikom. Ajd nisam bio po Metrou i sličnim marketima, ne isključujem. 

 

Ono što sigurno znam jesu drva, toga jedva da ima i teško se do njih dolazi, i skupo ko vrag. Ali ove prehrambene stvari, ima svega. 

 

Morao sam nedavno da vodim taštu u supermarket da joj pokažem da ima ulja i brašna, jer htela da spakuje u kofer par litara/kg da nam ponese kad je dolazila, rekao Vučić da nema. 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, DJ_Vasa said:

Nauči da čitaš napisano. Napisao sam sledeće:

 

Niko meni ne može zabraniti da se izjasnim kao Srbijanac ako gledamo geografiju. Osim toga napisao sam i sledeće:

Ovo je tzv. povratni pasiv, kao kad se kaže 'novine se čitaju' ili 'francuski se govori u Belgiji'. Jbg, ljudi čitaju novine ili govore francuski i to je to. Koliko poznajem ovdašnji jezik, mi u Srbiji tako kažemo, baš kao što i oni u CG kažu niđe, ođe ili viđu. NIje standard, ali to ti je što ti je. Ja nisam nigde tebe nazvao Kosovarem, ali i za mene i za mnoge Srbijance su stanovnici Kosova Kosovari, baš kao što sam ja za Vojvođane Srbijanac. Ne znam ni šta ti smeta to Kosovar kad je to geografska odrednica, isto kao i Užičanin, Sremac ili Banaćanin.

 

 

Ti sebe možeš da zoveš kako god ti je volja ali ne možeš tu svoju volju da namećeš nikom drugom. Samo je tu mali problem😆 dakle ono što ti smatraš da je ispravno dozvoli i drugima da i oni mogu da se zovu kako je njima zgodno. Znači meni ne smeta da ti za sebe smatraš da si Srbijanac a tebi ne treba da smeta što ja nikad neću prihvatiti da sam Kosovar. Vrlo prosto ...

.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...