Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, shonke said:

Nije bas da grci slave istog dana kad i katolici/protestanti. Uskrs nema veze sa kalendarom.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Grci Božić slave po gregorijanskom kalendaru, a Uskrs naizmenično jedne godine po gregorijanskom a jedne po julijanskom.

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Akiro said:

Grci Božić slave po gregorijanskom kalendaru, a Uskrs naizmenično jedne godine po gregorijanskom a jedne po julijanskom.

 

Netačno, koriste revidirani Julijanski kalendar (Milankovićev kalendar), dokazano najprecizniji kalendar koji danas postoji. A Uskrs slave po pashalnim tablicama...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, nemanjaol said:

 

 

Odakle ovo znamo, imaš neki link?

 

Imamo to što imamo, i još čekamo da vidimo zapravo kakva će biti situacija na terenu.

 

Nakon onog početka gde je bilo ljudi koji su se zaražavali između dve doze i neposredno nakon primanja druge, ja sada čujem uglavnom za primere ljudi u ozbiljnim godinama koji se i pored vakcine zaražavaju. Sad smo videli da kod njih imuni odgovr kasni i da mu duže treba vremena, videćemo u narendim nedeljama koliko ima vakcinisanih u bolnici, pa ćemo znati na čemu smo.

 

Inače onaj pominjan slučaj drugara koji se zarazio par dana posle primanja Astra Zeneke. Njegova devojka, vakcinisana Sinofarmom u onoj prvoj turi, nije se zarazila, čak je išla i uradila i test i negativna. Znači nije ni asimptomatski. Možda i ova kineska ipak nečemu znači. Pa makar promenili skroz strategiju i vakcinisali samo mlađe od 50 godina njom, a Fajzer čuvali za matoraće

 

Isto ovo mislim. Samo onda populizam ne bi bio vakcine imaju za sve i možete da birate. Nego lepo kažete, uboga smo sirotinja, Sinofarm za gen pop a jače vakcine za prioritete. Mi to nismo uradili. Napravili smo fajzer elitu koja će da kenja po ostalim vakcinama ali iz fenomenalne pozicije da su primili vakcinu koja bi bolje pomogla nekom matorcu od 65+. Iz populizma greška u startu. Koja se pritom još uvek može ispraviti. 

 

5 hours ago, McLeod said:

Ja sam i napisao da je 60% moja pretpostavka. Verovatno sam bio darezljiv. Uostalom, videcemo za mesec dana.

 

Hajde sad da kažeš šta će se tačno i konkretno videti za mesec dana. Da možemo da uporedimo. Da ne bude ja rekao a vi pogrešno tumačili.

 

btw...sve što si napisao u odgovoru (da nekvotujem još i to) bi moglo da stoji da mi možemo da pričamo o kolektivnom imunitetu na respiratorni virus. Moraš da me podsetiš koji je to virus koji se iskorenio takvim imunitetom. Posebno vakcinacijom. Nisu to bogilje ili polio. Već sam pisao, od KI nema ništa. I to da se zaboravi. Tj. može ako imamo malu državu kao Izrael i vakcina koliko i stanovnika i mogućnost da sve izbodemo za cca. dva meseca. Niko to u EU nema. Tako da od KI nema ništa. 

 

No brainer je zaštititi makar jedan deo populacije raspoloživom vakcinom dok se čeka neka druga (btw, jasno ti je da kontigente prajm vakcina potrebne za full vakcinaciju nikada nećemo imati). I šta ćemo onda? Da dobijemo fajzera taman za prioritete i to do kraja godine. 

 

Imaš gore doze koje smo dobili do sada, dodaj 150k AZ i čini mi se 50k fajzera. I podeli sa dva. I vidi koliko bi ljudi do sada vakcinisao. Da ne pričam o tome da bi gen pop bio apsolutno izložen virusu. 

 

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ti najugrozeniji u procentu od 90% glasaju za milosevica i njegove isprdke, i podrzavaju iskljucivo atavizme, u svemu, ne samo u politici, prema tome, dosta im je i slana voda.

 

Brate....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ana je, koliko znam, primila sinofarm. I zarazila se par dana posle revakcine (dakle, između dve doze). I eto, makar i jedna doza je sačuvala od gotovo sigurnog groba (s obzirom na godine). Ako je pak primila drugu vakcinu (tada su bili sputnik i fajzer), onda imamo mnogo veći problem. 

 

Da nije kineza, zaista je pitanje da li bi imala čime da se vakciniše u tom trenutku (početak februara). Tako da je apsolutni no brainer da li je kineza trebalo uvesti u vakcinaciju. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Zasto veci problem, pa zna se da za svaku vakcinu manje vise vazi da dve doze tek daju punu zastitu, odnosno, da i od druge doze Fajzera trena bar 2 nedelje d aprodje..edino Az daje neku jacu zastitu posle jedne doze,a i za to treba d aprodje bar 3 nedelje..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Vidim da se osnovci vraćaju u školu, e sad KrŠ je izlupetao sve što je mogao da izlupeta, kakva je korist od ovih 5 dana što nisu u školu je izvan logike.
Stvarno ne razumem, hajde ja sam - pa takav kakav jesam, ali kakva je korist isterati mlađe osnovce iz škole na 5 dana pa majkumu...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne govori to, ne's ziv ostati od @Clash-a!!!

 

Što? To bi samo značilo da je super vakcina i da je i to malo imuniteta što je dobila između dve doze pomoglo da pregura ovaj virus bez respiratora i uprkos 87 godina života. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Vidim da se osnovci vraćaju u školu, e sad KrŠ je izlupetao sve što je mogao da izlupeta, kakva je korist od ovih 5 dana što nisu u školu je izvan logike.
Stvarno ne razumem, hajde ja sam - pa takav kakav jesam, ali kakva je korist isterati mlađe osnovce iz škole na 5 dana pa majkumu...

 

Ne vraćaju se osnovci. Nego je poništena odluka da se mladji osnovci (ovi što i dalje idu u školu) prebace na online. Dakle, ništa se ne menja od ponedeljka. Od 1-4 ostaju u školama. Od 5-8 u srednja škola, online. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, NMX said:

Brate....

Brate, ne brate, to je. Ovi se nisu ni prijavili za Fajzer. Što bi je uopšte davali svakome ko se prijavio, da je bilo vise zainteresovanih? Ne, uzeli vakcinu koja bi trebalo da ide nekome od The Uglednih Građana, pa njemu šiknuli ulje od kurkume, a Fajzera dali nekom random kurti iz Medveđe, kako da ne. Nije bilo prijavljenih, zato su je delili đuture. Tako i treba.

 

U vezi ostalog sve to isto mislim jos od izgmizavanja 1988, 89. Sve to sto se rajcalo na zna se šta, i još uvek to radi, kad dođe do stani pani, i ako treba da biram ja ili oni, što se mene tiče, bačite ih lavovima.

 

Ja sam u stvari iznenađen kako brzo su ovi prijavljeni za Fajzera dobili tu vakcinu, cak i propaliteti kao taj pomenuti koga sam video tamo. Jel nece ovi mrsko americko sto čipuje u bulju i menja DNK? Odlicno, onda ostavi, i daj pet karata.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Vidim da se osnovci vraćaju u školu, e sad KrŠ je izlupetao sve što je mogao da izlupeta, kakva je korist od ovih 5 dana što nisu u školu je izvan logike.

Ma ne menja se nista, najavili su da ce od ponedeljka 1-4. razreda onlajn pa povukli nameru, sve kao sto je bilo i ove nedelje.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Što? To bi samo značilo da je super vakcina i da je i to malo imuniteta što je dobila između dve doze pomoglo da pregura ovaj virus bez respiratora i uprkos 87 godina života. 

 

Zato i kazem! I do sad je bila ultra, mega, hyper, naj, a sad ako sazna da je Dr Gligic (87) uz nju prezivela covid,  nema nam spasa!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

 

Ne vraćaju se osnovci. Nego je poništena odluka da se mladji osnovci (ovi što i dalje idu u školu) prebace na online. Dakle, ništa se ne menja od ponedeljka. Od 1-4 ostaju u školama. Od 5-8 u srednja škola, online. 

Menja se - mlađi osnovci nisu išli u školu ove nedelje.

1 minute ago, zoe Bg said:

Ma ne menja se nista, najavili su da ce od ponedeljka 1-4. razreda onlajn pa povukli nameru, sve kao sto je bilo i ove nedelje.

Čekaj pa nisu išli ove nedelje?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Čekaj pa nisu išli ove nedelje?

Jesu, ne mozes bez par dana najave da izbacis sitnu decu iz skole, treba roditelji da se organizuju, zato su i odustali. Moj kolega uzeo odmor za sledecu nedelju da bi bio uz klinku ali eto :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, zoe Bg said:

Jesu, ne mozes bez par dana najave da izbacis sitnu decu iz skole, treba roditelji da se organizuju, zato su i odustali. Moj kolega uzeo odmor za sledecu nedelju da bi bio uz klinku ali eto :classic_biggrin:

neka njemu slobodnih dana to je blago 🙂
Ovo sa online školom je bedak, koriste google clasroom, (moguće na dva uređaja na mailu koji su dobili od škole) google classroom na ličnom mailu, viber grupu,  i facebook za muzičko. Stariji osnovci.
RTS ne gledaju više

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za skole, nisam apmetan..i tusvako prica svoju pricu..neko ih i dalje proziva kao rasadnik zaraze, i znam svedocenja dosta ljudi da su ih bas deca zarazaila, sto roditelje, sto nastavnike, sa druge, idu price da nam deca pomazu da stvorimo iunitet, da su vece sanse da ako zakacis od deteta, zakacis lagan oblik, to je mozd ai slucaj u vecini slucajev, mislim d aipak nuzno ne mora d aznaci..a i kazu da se sad bas dosta dece ma po redovima u ambulantama, d aoni itekkao oboljevaju, e sad, koji uzrast dominira, d ali im pravila kbm li ga, i d ali je to zbog britanskog soja, kako mnogi pricaju..ali, da su sv skole bezbedne, i da deca ne prenose uopste, pa cak i d ane oboljevaju nikako  je svakako tezak bulshit...

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

neka njemu slobodnih dana to je blago 🙂
Ovo sa online školom je bedak, koriste google clasroom, (moguće na dva uređaja na mailu koji su dobili od škole) google classroom na ličnom mailu, viber grupu,  i facebook za muzičko. Stariji osnovci.
RTS ne gledaju više

 

Tačno. Klinka mi je u tom uzrastu. Baš tako kao što si naveo. I sad jedna jeres. I tako organizovana online nastava je suvo zlato za ono kako su išli najveći deo prvog polugodišta. Od 1 do 4, časovi od pola sata. Jedne nedelje pon/sre/pet, druge nedelje uto/čet. Mogućnost da bilo šta isprate, nula. Ovako barem imaju 6 full časova. Gde ima sreću da profani koliko toliko pripreme čas pa sluša i prati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Za skole, nisam apmetan..i tusvako prica svoju pricu..neko ih i dalje proziva kao rasadnik zaraze, i znam svedocenja dosta ljudi da su ih bas deca zarazaila, sto roditelje, sto nastavnike, sa druge, idu price da nam deca pomazu da stvorimo iunitet, da su vece sanse da ako zakacis od deteta, zakacis lagan oblik, to je mozd ai slucaj u vecini slucajev, mislim d aipak nuzno ne mora d aznaci..a i kazu da se sad bas dosta dece ma po redovima u ambulantama, d aoni itekkao oboljevaju, e sad, koji uzrast dominira, d ali im pravila kbm li ga, i d ali je to zbog britanskog soja, kako mnogi pricaju..ali, da su sv skole bezbedne, i da deca ne prenose uopste, pa cak i d ane oboljevaju nikako  je svakako tezak bulshit...

Ma ne možeš deci uzeti godina dana škole kako god, sve da je u nuklearni armagedon, preživeli bi organizovali školu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...