Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, Angelia said:

Moj se klinac oporavio. Da li je bio neki stomacni virus ili trovanje necim u isporukama namirnica, nismo sigurni.  Cula sam za jos par slicnih slucajeva na podrucju Filija, profil je isti, mladji muskarci, svi covid negativni (jer su ih sve slali na testiranje iako simptomi sugerisu nesto drugo).

Bilo je jako frustrirajuce da lekari imaju tunnel vision, covid test, evo ti Tylanol, pij tecnost, dovidjenja. To sam ja mogla da prepisem a da uopste ne tretiram uzrok.

Jako sam frustrirana da cak I ne znam sta je.

 

Andjo, vazno da je ok.

 

I dalje postoje i drugi virusi, 

Pre 13 godina na odmoru u Barceloni sam imala takav stomacni virus/trovanje hranom (posle neke paelje) da sam 3 dana lezala poluziva u sobi - nista mi niko nije dao da pijem, nisam cak ni isla kod lekara, proslo.

 

Razboleo se, proslo ga uz minimalnu terapiju - to ti najbitnije, i vazno da je sad ok. Sta bi ti znacilo i da znas da li je stomacni virus ili trovanje hranom, sad kad je proslo?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

To sam ja mogla da prepisem a da uopste ne tretiram uzrok.


Ponekad, a kad kažem ponekad, mislim skoro uvek se kod takvih oboljenja uzrok niti traži niti leči jer su oboljenja samoograničavajuća, pa se prosto ublažavaju simptomi dok ne prođe. Što će reći, nije ni bitno šta je, bitno je da prolazi ;).

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hvala za info.

 

sad ce me @fancy ubiti zbog privatizovanja topica, ali moram, u svetlu ovih informacija od Ukija.

 

Moja druga doza bila 20.aprila (znaci srpski sertifikat nevazeci jos od novembra), ali posto sam upisala te vakcine u Nemackoj, imam nemacki sertifikat i on je jo uvek zelen.

Obzirom da je bilo price da ce i EU sertifikati vaziti 270 dana, u tom slucaju i on mi istice pre povratka u NL, tako da sam planirala da ovde u Srbiji dobijem i 3. dozu, pa je upisem u Nemackoj.

Neki su se zalili da nisu hteli da im upisu u Nemackoj tako kao meni, pa sad nemam pojma da li se vakcinisati ovde ili, ipak, u Nemackoj, (iako ce mi proci vise od 270 dana, pa necu imati vazeci sertifikat ni u Srbiji ni u EU) nekoliko dana.

 

Hajd' ti sad budi pametan!

 

Blazeni oni koji tokom pandemije mogu da sede na jednom mestu i ne mare za testiranje, sertifikate, datume.....

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:


Neka skine covid cert splikaciju i da proba ucitat sertifikat.

Neće. sad gledam što - javljam. Hvala na ideji!

Update: 

Radi aplikacija iz Austrije, Švajcarska i dalje neće. Ima neko iz Austrije ovde?

Link to comment
Share on other sites

Neće. sad gledam što - javljam. Hvala na ideji!
Update: 

Radi aplikacija iz Austrije, Švajcarska i dalje neće. Ima neko iz Austrije ovde?

Meni je druga doza bila 21. Juna i taj svajcarski covid cert i dalje radi, sa ucitanim srpskim eu qr kodom. zeleno je i pise da vazi do juna 2022
Link to comment
Share on other sites

Brojevi hospitalizovanih i na intenzivnoj nezi u Njujorku ovog januara (i dalje rastu) i u piku zimskog talasa prošle godine:

 

4563 (još raste) - 1.1.2022.
3884 - 8.2.2021.

 

Trenutno hospitalizovanih je 117% u odnosu na prošlogodišnji pik.

 

506 (još raste) - 1.1.2022.
773 - 4.2.2021.

 

Trenutno na intenzivnoj je 65% u odnosu na prošlogodišnji pik.

 

lA800cM.png

 

https://coronavirus.health.ny.gov/daily-hospitalization-summary

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, urosg3 said:

Njoj je III doza 2021-11-22 i austrijska aplikacija je zelena - kako i treba. Ali najbolji savet je sa call centra - da ode u poštu da generiše novi, ali sutra 🙂

Ovaj, khm, ne bih da ulazim u porodicne odnose, ALI: Proveri li ti to sto The Starija of the House of 3gUrosh claims? :classic_biggrin:

Lako cemo skupiti ekipu za Saving private Starija - no da dodjemo do nekih podataka sa terena, pre akcije.

Pa, da se opremamo  - ako bude potrebe.

adler-russell-adler.gif

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kronostime said:

Ovaj, khm, ne bih da ulazim u porodicne odnose, ALI: Proveri li ti to sto The Starija of the House of 3gUrosh claims? :classic_biggrin:

Lako cemo skupiti ekipu za Saving private Starija - no da dodjemo do nekih podataka sa terena, pre akcije.

Pa, da se opremamo  - ako bude potrebe.

adler-russell-adler.gif

 

 

Izgleda da je Austrijska aplikacija rešenje.

Link to comment
Share on other sites

Sa PPP-a:

Quote

Jutros me zove trener, da mi javi da je pozitivan i da ću sam da treniram u teretani.

 

U povratku, prođem pored kovid ambulante u Vojvode Stepe i imam šta da vidim, dvorište puno, redina na ulici.

 

U Čarli Čaplina isto. Ozbiljno je ovo opet buknulo.

 

 

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dešava se ono što smo pričali za prethodne talase ali se zbog mera i vakcinacije nije dešavalo a sad je ovaj blaži soj napravio haos. Čitam po italijanskim novinama da je u najavi i kod njih haos. Trenutno imaju 2.2 miliona zaraženih u istom trenutku (nešto manje od 4% populacije). Lekari i ostalo medicinsko osoblje se masovno zarazava i van stroja je.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je CDC pricao - u trenutnoj situaciji, treba razluciti "zarazene" od zarazenih - ove sto imaju blage simptome ili su asimptomatski, testirati nakon 5 (ili 7) dana i ako su negativni - "Cao, zdra'o, hajd na posao!"

 

Nema razloga ni svrhe drzati ih po 10-14 dana kuci, ako test pokaze da vise nisu zarazni, a oni se osecaju ok 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ako se skrati vreme izolacije, ubrzava se širenje virusa (a samim tim i izbacivanje iz stroja zdravstvenih radnika) jer će deo njih i pored negativnog antigenskog i dalje biti zarazan i širiti virus među novim osobama pa je veliko pitanje da li se time išta postiže. Štaviše, time situacija može da se pogorša, što i stoji u ovom članku s naslovnice Sandej Tajmsa.

 

Broj zdravstvenih radnika u Engleskoj izbačenih iz stroja zbog kovida porastao je za 62% za samo 5 dana.

 

C2Sb9Wf.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pitajte CDC, samo prenosim!

 

Karantin 5 dana, negativan test (nova preporuka), i obavezna maska nakon izlaska iz karantina

 

"Given what we currently know about COVID-19 and the Omicron variant, CDC is shortening the recommended time for isolation for the public. People with COVID-19 should isolate for 5 days and if they are asymptomatic or their symptoms are resolving (without fever for 24 hours), follow that by 5 days of wearing a mask when around others to minimize the risk of infecting people they encounter. The change is motivated by science demonstrating that the majority of SARS-CoV-2 transmission occurs early in the course of illness, generally in the 1-2 days prior to onset of symptoms and the 2-3 days after."

 

https://www.cdc.gov/media/releases/2021/s1227-isolation-quarantine-guidance.html

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

Pitajte CDC, samo prenosim!

 

Karantin 5 dana, negativan test (nova preporuka), i obavezna maska nakon izlaska iz karantina

 

"Given what we currently know about COVID-19 and the Omicron variant, CDC is shortening the recommended time for isolation for the public. People with COVID-19 should isolate for 5 days and if they are asymptomatic or their symptoms are resolving (without fever for 24 hours), follow that by 5 days of wearing a mask when around others to minimize the risk of infecting people they encounter. The change is motivated by science demonstrating that the majority of SARS-CoV-2 transmission occurs early in the course of illness, generally in the 1-2 days prior to onset of symptoms and the 2-3 days after."

 

https://www.cdc.gov/media/releases/2021/s1227-isolation-quarantine-guidance.html

Znači da oslobađamo The Mlađu davno prošlo pet dana

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...