Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

nema sanse.

krajem februara najranije.

da je tako kao sto kazes javljali bi se ljudi sa simptomima dosta ranije, a broj zarazenih bi vec davnih dana bio ko zna koliki.

 

Dobro, mozda sam ja malko preterao, hteo sam u stvari da kazem da je i januar kod nas bio prilicno grozan. Ucionice su bile prazne (a bogami i zbornica), simptomi gotovo uvek isti - visoka temperatura, suvi kasalj, gusenje, a bilo je upala pluca i medju decom i medju kolegama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki John Terry said:

 

Tako je, i hajde da makar to svi skapiramo. Dakle, ako potraje duze, manje ce biti ljudi odjednom na bolnickom lecenju, sistem ce biti manje opterecen, a samim tim i manje smrtnih slucajeva. Dakle, manje smrtnih slucajeva, ne manje zarazenih, je ono sto se karantinom dobija. To je cela smisao. Ne preopteretiti zdravstveni sistem, ne dozvoliti da se i lekari razbole jer onda smo najebali kao Italijani. Kod njih ljudi umiru jer nema ko da ih tretira, ogroman ih je broj odjednom. U Italiji smrtnost 10%, uzasno.

 

Mozda se nisam lepo izrazio... Dakle imamo 2 nedelje karantina skoro, ako kazemo da je prva nedelja bila light varijanta + uhodavanje, ja sam sada prilicno iznenadjen disciplinom kod mojih sugradjana, a nemam razloga da verujem da tako nije i u ostalim mestima. E sad, ljudi proveravaju vesti i vide da se broj zarazenih samo penje, moja poenta je da ce to da se nastavi, jos makar 3-4 nedelje. Dakle ne treba ocekivati od karantina da resi zarazu, vec samo da taj broj ljudi nije 1000 vec 200 recimo. A sta je zapravo resenje? Paa... njega bas i nema. Koliko ja shvatam:

- Mi se nadamo da ce leto da resi/umanji problem, a za to bas i nemamo dokaze; 

- Nadamo se da ce da se pojavi vakcina u neko dogledno vreme; 

 

Na to mislim kada kazem da karantin nije resenje za koronu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

 

To zna se ne znaci nista. Aktivnosti, poslovna i privatna putovanja se prekidaju onda kad drzava to saopsti. A putovanja uplacuju par meseci unapred. Zato drzava u smislu uprave i postoji. Sta da se odbije poslovni put, jer se "zna" da je negde virus. Znalo se nesto u medicinskim i to istrazivackim institucijama.

 

..i zato oni moraju u Bali, Šri Lanku, Kinu..... Kaži mi samo šta misliš o ovome?

Quote

 

- Pored toga što smo nedelju dana pred put ispitivali agenciju povodom proglasenja svetske PANDEMIJE, agencija „Jungle Tribe“ nam je garantovala siguran odlazak 14.03.2020, kada smo i krenuli iz Beograda. Sleteli smo u Denpasar i stigli u smeštaj 15.03 u grad Ubud...

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:854319-Na-Baliju-zarobljeno-30-oro-Srba-zbog-virusa-korona-traze-pomoc-drzave

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:

..i zato oni moraju u Bali, Šri Lanku, Kinu..... Kaži mi samo šta misliš o ovome?

 

Pitas za nase ili strance?

 

U mojoj okolini je kolega sa projekta pre dve godine isao u Indoneziju na neko ostrvo sa grupom entuzijasta na provod u stilu Robinzona sa prethodno poslatim camicima za veslanje. On i devojka najmladji (oko 59) najstariji Holandjanin oko 80 nekada prvak u C-4 kategoriji. Mnogo ljudi u Evropi putuje po jugoistocnoj Aziji, ne samo iz onih razloga zbog koga su se fajtali na temi o Tajlandu.

 

Meni su na obuku dolazili nasi (frimini) Kinezi kraj novembra i pocetak decembra. Iz Sangaja koji nije predaleko od Wuhana. Sva poslovna putovanja business as usual do 10. marta.

 

Za nase pretpostavljam da nisu mogli da izvuku novac i da promene aranzman. Cuo si onoga iz YUTE pre neki dan.

 

Sestra ne moze da izvuce deo novca uplacen za detetovu skolu jezika na leto, jer agencije ne priznaju stvarnost korone. Ne kazem da je drzava trebalo da ih vraca free of charge, ali da pomogne je OK jer je zatvaranje granica krenulo stihijski i povratak je logisticki bio otezan. Drzave su o zatvarnju aerodroma odlucivale  iz sata u sat.


Da sad vidim da si mislio na nase.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

 

Pitas za nase ili strance?

 

U mojoj okolini je kolega sa projekta pre dve godine isao u Indoneziju na neko ostrvo sa grupom entuzijasta na provod u stilu Robinzona sa prethodno poslatim camicima za veslanje. On i devojka najmladji (oko 59) najstariji Holandjanin oko 80 nekada prvak u C-4 kategoriji. Mnogo ljudi u Evropi putuje po jugoistocnoj Aziji, ne samo iz onih razloga zbog koga su se fajtali na temi o Tajlandu.

 

Za nase pretpostavljam da nisu mogli da izvuku novac i da promene aranzman. Cuo si onoga iz YUTE. Sestra ne moze da izvuce deo novca uplacen za detetovu skolu jezika na leto, jer agencije ne priznaju stvarnost korone. Ne kazem da je drzava trebalo da ih vraca free of charge, ali da pomogne je OK jer je zatvaranje granica krenulo stihijski i povratak je logisticki bio otezan. Drzave su o zatvarnju aerodroma odlucivale  iz sata u sat.

 

Meni su na obuku dolazili nasi (frimini) Kinezi kraj novembra i pocetak decembra. Iz Sangaja koji nije predaleko od Wuhana. Sva poslovna putovanja business as usual do 10. marta.

Ne, mislio sam na ove što su otišli na odmor, kako piše u članku, i krenuli na isti 14.03.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Ne, mislio sam na ove što su otišli na odmor, kako piše u članku, i krenuli na isti 14.03.

 

Da videh to sa zakasnjenjem. Nisu mogli da vrate pare verovatno, a ko god da je otputovao velike su. Dobro vratili su ih iz Moskve valjda, nisu leteli na Bali.

Mislim da ce se od sad i finansijski uslovi putovanja menjati. I placati osiguranja za ovakve stvari.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

 

Da videh to sa zakasnjenjem. Misu mogli da vrate pare verovatno, a ko god da je velike su. Dobro vratili su ih iz Moskve valjda, nisu leteli na Bali.

Jbg...zajebavaš me i nisi čitao-la članak. Oni zapomažu iz Balija. Pošto su velike pare, trebali su ipak da insistiraju na tome da se aranžman istera do kraja, plus lanč paketi (obavezno) pa tek onda da traže od Dačića da ih vadi odande. Na kraju bi trebali da tuže državu što ih nije na vreme obavestila da je pandemija u najavi.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Jbg...zajebavaš me i nisi čitao-la članak. Oni zapomažu iz Balija. Pošto su velike pare, trebali su ipak da insistiraju na tome da se aranžman istera do kraja, plus lanč paketi (obavezno) pa tek onda da traže od Dačića da ih vadi odande. Na kraju bi trebali da tuže državu što ih nije na vreme obavestila da je pandemija u najavi.

 

Pa cekaj ovo je od 21. marta. Zar te nisu pokupili u Moskvi pre neki dan?

 

U stvari su doleteli Aeroflotom, trebalo je samo da ih puste da slete.

 

https://www.021.rs/story/Info/Srbija/237280/Sleteo-avion-iz-Moskve-sa-srpskim-drzavljanima-napravljena-lista-onih-koji-cekaju-na-aerodromima.html

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

 

Pa cekaj ovo je od 21. marta. Zar te nisu pokupili u Moskvi pre neki dan?

Suština je u tome da su oni otišli 14.03..................mogli su da ih pokupe i u Pjongjangu, nije bitno. Nišlije bi rekle "tatka li su tražili na Bali 15.marta". Zar kod nas već nije krenulo ovo sa Coronom ?...ah, da...ranije su uplatili...OK. Sad videh :smiley2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Suština je u tome da su oni otišli 14.03..................mogli su da ih pokupe i u Pjongjangu, nije bitno. Nišlije bi rekle "tatka li su tražili na Bali 15.marta". Zar kod nas već nije krenulo ovo sa Coronom ?...ah, da...ranije su uplatili...OK. Sad videh :smiley2:

 

Dobro da se nadamo da su u karantinu. Pustili su ih da slete i to je to. A sigurno im tatko ne bi mogao pomoci da tuze agencije za koje ni korona nije FM. Ne branim ih brate, ali su zloupotrebljeni medijski da narod malo ishiperventilira na njih.

 

Skupljali su druge drzave i tudje, pa nikom nista.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nova vest. Parkovi su zatvoreni. Pošto je administracija shvtila da je ieglasana od grupe kretena. Naime, pošto ne moraju da idu na posao, ljudi se druže šetaju paščade a to baš i nije zdravo. G. Newsom je opet pomenuo marshal law. Da vidimo da li stoku treba tući.
To be continued...

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kalistenika u rutini said:

 

sta mislis o pricestu u ova vremena?

 

ili

 

o stotinama mrtvih i destinama hiljada zarazenih na dnevnom nivou u italiji, spaniji i americi ...

 

 

i

 

hipoteticki, kada bi mogao da biras kako ne zelis da umres, zasto bi bas izabrao bilo koji drugi nacin osim da ti otkazu pluca tj nacin na koji bi se borio za vazduh te umirao danima u najvecoj agoniji?

 

 

 


o pricescivanju u ova vremena mislim isto kao i u bilo koja druga- kao verujuc covek. 

o stotinama i hiljadama mrtvih ne mislim- tv ne ukljucujem, ne slusam partijske higijenicare ali se jesam zainteresovao i ovo su cinjenice:
u italiji je u prethodne 4 godine virusom gripa bilo zarazeno 5,3M ljudi, sa smrtnoscu od 7k, 20k, 15k, 25k godisnje (uobicajeno najvisi stepen smrtnosti u odnosu na ostatak evrope). podaci su deo naucnog rada, dakle potvrdjeni. odakle su tvoji? novinarski ili strucni?

i da li imamo empatiju za zrtve, osim po porudzbini- kada nam na tv-u naprave scenu i scenografiju?
gde su masovna i javna naricanja za zrtve infektivnih bolesti:

pertusisa: 60k smrti godisnje
denga: 50k smrti godisnje
rotavirus: 200k smrti dece godisnje
zap. pluca: 4M smrti godisnje
hiv: 800k smrti godisnje
tuberkuloza: 2M smrti godisnje
malarija: 700k smrti godisnje
morbili: 20-30M dece oboli godisnje 
ebola, mesrc, sars, h1n1, besnilo, sifilis… 

prema statistici, klinickoj slici i nacinu preosenja- korona jeste najsmesniji virus u istoriji. pa, svake godine umre do 650k od sezonskog gripa!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ciao said:

 

Koliko sam ja shvatila ti ljudi nisu samostalno isli na svoja putovanja nego preko agencija. Takodje po meni na drzavi je bilo da skrene paznju i agencijama i ljudima da je opasno i da se bar preporuci ako ne i zabrani odlazak na turisticka putovanja - a ne da se pozivaju zene da idu na shoping u Milanu (koliko sam cula),

tako da  se moze reci da ih je drzava i poslala na ta putovanja i dovela te ljude u odvratnu situaciju pa je naravno odgovorna bar da ih vrate - tako bar ja vidim stvari

 

Država nam je takva kakva je i svi to znamo (izuzev hardcore biračkog tela nazadnjaka, koje to ne želi da vidi, ali mi nešto kaže da ti i ne idu baš na neka putovanja). Malo mozga i odgovornosti može ipak i od građana da se očekuje. Ovi, koji su se javili sa Balija, iz Dubaja i sličnih mesta kao i sa raznih aerodroma su imali probran rečnik i nisu baš ličili na publiku sa Altine, Plavih horizonata, Zemun polja i ostalih hardcore vadikalsko/nazadnjačkih agregacija. Hebalo im se, nisu situaciju hteli ozbiljno da shvate, a možda su je , nasuprot, i ozbiljno shvatili pa mislili, ajde da uvatimo zadnji voz za nešto normale  i uživanja pa posle šta bude - biće. Malo su se preračunali i sve je mnogo brže napredovalo. I ko im je sada za to kriv?

 

Kakva god da nam država - većina nas je upravo takvu i nikako bolju i zaslužila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U sustini,sve ovo sto radimo sa distanciranjem i svime ostalim moracemo da radimo barem do kraja ove godine.Zanima me kako oni misle da ponovo otvore zamlje i granice za normalno funkcionisanje,a da ne krene novi talas kao sto je u Italiji ili Usa,Spaniji.

Link to comment
Share on other sites

Mora da se skrene paznja i na podrucije KiM, mi smo ovde kao i do sad izmedju dve vatre, sa jedne strane vazi zakon vlade Kosova "ogranicena kretnja od 10 do 16h i onda zabrana kretnje od 20 do 06h" dok smo non stop pod pritiskom da se postuje i Srpski zakon i zabrana kretanja od 17h do 05h. 

 

Dakle ljudi na KiM imaju mogucnost da se krecu od 05h-06h i od 16h-17h. 

Ukoliko ne postujes Kosovski zakon sledi kazna policije, ukoliko ne postujes Srpski, lica koja nemaju to pravo te uslikaju i prijave Srbiji koja ti onda pravi problem na vise nacina...

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Igor028 said:

Ukoliko ne postujes Kosovski zakon sledi kazna policije, ukoliko ne postujes Srpski, lica koja nemaju to pravo te uslikaju i prijave Srbiji koja ti onda pravi problem na vise nacina

 

Mozda pod kapom, salom, crnim naocarama, pa nek slikaju do sutra...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...