Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

42 minutes ago, Sunshine State said:

 

Izgleda odljcno, verujem da je jos ukusnije....ali me kopka uloga aktivnog uglja, ako nije tajna?

 

Aktivni ugalj je hipsterajski fazon izmisljen da se budale rastave od para. Moja zena vidjela u Whole Foods marketu pa mi poslala ovu sliku:

 

active-charcoal-sourdough.jpg

 

Ona je jednom kupila pakovanje kapsula aktivnog uglja koje stoje tu bez veze, pa odlucim da probam, da vidim ima li smisla.

 

I uopste se nisam morao zamajavati, apsolutno nista. Zilch efekt, gubljenje vremena. Niti je uticalo na ukus, niti aromu, a ni na boju. Mozda sam trebao staviti vise od 2. kapsule ali nisam htio da jedem toliki ugalj. Srecom pa nije ni smetalo.

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2019 at 3:18 PM, zoran59 said:
Daj sliku prerezanog... Kakav je iznutra?

 

Kakav ce bit'? Odlican.

 

c91501afe3eca2576baa669d1300e1ff.jpg

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Edited by Honey Badger
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sreta-steta said:

ako hoces boju a da ne utice na ukus - sipino ulje. Crno ko rog

 

Ma to je bio eksperiment bez veze.

 

Naleticu i na sipinu tintu, pa cu probati, sto da ne. (nije to ulje, nije masno).

Link to comment
Share on other sites

Danas sam odlucio da napravim mali eksperiment, hibridno tijesto (sourdough + komercijalni kvasac) od 50% bijelog brasna, 15% razevog i 35% spelte. U brasno sam umijesao 10ak suhih sljiva, 10ak (smrznutih) visanja i saku (takodje smrznutih) borovnica. Tijesto je od 300g ukupnog brasna, 70% hidracije, sto znaci 210g vode. Mislim da bih prosao malo bolje da sam isao na 60% hidracije jer ce se i voce otopiti i dodatno nakvasiti tijesto ali pokusacu to rektifikovati malo kasnije, da prvo vidim kako ce se ponasati kad pocne da nadolazi. Takodje sam stavio malo vise soli, umjesto 6g, stavio sam 10g ali ne vjerujem da ce biti preslano. Umijesio sam 100g sourdough startera i 2g suhog kvasca iz kesice.

 

xperiment.jpg

 

Htio sam dodati i molase ali sam se na kraju predomislio jer ne zelim braon hljeb koji ce sakriti kontrast boje sa borovnicama i visnjama. Ovo ce da bude mali hljeb, pa i ako ne uspije bas, nece biti propast.

 

Spremio sam i drugi, sa molasama i cisti sourdough, od 700g brasna i 490g vode ali taj nece biti spreman do sutra.

Link to comment
Share on other sites

 
Nabavi nekoliko vrsta integralnog brasna, heljda, raz, jecam, sta god. Dodajes po malo, po 5-20% u odnosu na bijelo brasno. Ganjas sta ti se vise svidja. Bijeli hljeb je dosadan i najmanje hranljiv. A i zabavnije je.
 
Mozes zapoceti tijesto dan ranije i to tako sto ces pomijesati recimo 100g brasna sa 100g vode i 1g suhog kvasca, pokrijes krpom i ostavis na stolu preko noci. Par minuta posla. Ujutru ces da nadjes da je puno mjehurica i najmanje duplo naraslo, zivo od kvasca i mirise kao dobro pivo. Francuzi tu smjesu zovu poolish i nema pekare u Francuskoj koja ne koristi tu metodu. 
 
Italijanski pekari (i domacice) koriste slicnu metodu, osim sto se kod njih umjesto 100% hidracije sprema sa nesto manje vode, odnosno na 100g brasna ide 80g vode, i malo kvasca, tzv biga. Poolish ili biga mogu biti i vise od 50% ukupnog tijesta, do tebe je, ne moras se drzati 100g jednacine, to je samo primjer.
 
Umijesi taj poolish ili bigu u tvoje tijesto i trebao bi dobiti primjetno bolji proizvod.
 
Primjer:
500g bijelo brasno
200g spelt (ili neko drugo integralno brasno)
14g soli
5g suhi kvasac
460g vode
-----------------
200g poolish
 
Umijesi kako si i do sad i ispeci hljeb. Pokazi nam da vidimo sta si dobio pa cemo dalje razraditi detalje dok ti para na usi ne pocne izlaziti i predje u opsesiju, kao sto je meni. Shvati ovo kao upozorenje. :classic_biggrin:
 
Nisam jos probao umijesti pivom. Uskoro cu i to, nema razloga da ne probam. 
 
 
 
Ovaj recept ću ja iskoristit. Napravio sam poliš.
Izmerio brašno 400gr belo 100gr ječmeno, 100gr ovseno i 100gr speltinog brašna. I ostalo po ovim merama iz posta.
Javljam kako je uspelo

Sent from my MI 8 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2019 at 11:56 AM, Honey Badger said:

Sourdough po gornjem receptu, sa dodatkom jecmenog i nesto razevog brasna i jedna kasika black treacle molase. Tek je iz rerne pa ne mogu jos da ga otvorim ali ako se kasnije sjetim da slikam, ubacicu sliku da se vidi unutra. Mirise do neba. :classic_smile:

just baked.jpg

 

Kako dobijes te okrugle linije kao na okruglom hlebu?

Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2019 at 4:29 PM, slavisa said:

Ukusan je ali nije šupljikav kao kod kolege experta. emoji4.png

 

Bravo za ulozeni trud, pionirski duh, a bravo i za rezultat. :thumbsup:

 

Mislim da nisi uracunao vrijeme i temperaturu kao bitan sastojak pa ti je ispalo ovako ali ako opises sta i kako si radio, rado cu ti ukazati na sta mozes popraviti u procesu. Moji poceci su znali biti puno losiji, totalno neupotrebljivi.

 

Pazi sourdough od prije 5-6 mjeseci:

 

 


1-sourdough.jpg

 

2-sourdough.jpg

 

Mlad, nedovoljno razvijen starter, neizgradjen gluten, nisam mu dao dovoljno vremena da se razvije.
 

 

 

Postoji i metoda pecenja i trik kako se u nasim obicnim rernama moze postici slican rezultat kao i u pravoj pekari ali nisam o tome pisao jer sam mislio da nema zainteresovanih za ovaj topik, da niko nece pokusati.

 

Ako se opet odlucis da pokusas, javi na vrijeme pa ti mogu davati upute i da podignemo sanse da dobijes rezultat gdje je sredina hljeba otvorenija, sa vecim rupama, a to ce mnogo uticati i na ukus.

 

Jos jednom, bravo za pokusaj. :thumbsup:

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala na komplimentu :)

Pokusat cu danas ponovo.

jedno 4 puta sam ga po nasem, premesio,rastezao na svakih pola sata. onda sam ga stavio na radnu povrsinu, i hteo oblikovati.

krene ok, bude gladak, i onda odjednom pocme da se lepi, i nema glatkocu, i tako.

pa sam ga onda ostavio malo da dodje sebi, i onda onako na brzinu oblikovao i stavio u rernu.

Pratio sam taj tvoj video, ustvari 2.

 

moguce da temeperatura nije odgovarala.

 

jos i sad je ukusan.

jako malo se mrvi.  jos malo je ostalo.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, slavisa said:

Hvala na komplimentu 🙂

Pokusat cu danas ponovo.

jedno 4 puta sam ga po nasem, premesio,rastezao na svakih pola sata. onda sam ga stavio na radnu povrsinu, i hteo oblikovati.

krene ok, bude gladak, i onda odjednom pocme da se lepi, i nema glatkocu, i tako.

pa sam ga onda ostavio malo da dodje sebi, i onda onako na brzinu oblikovao i stavio u rernu.

Pratio sam taj tvoj video, ustvari 2.

 

moguce da temeperatura nije odgovarala.

 

jos i sad je ukusan.

jako malo se mrvi.  jos malo je ostalo.

 

Pogledaj ovaj video:

 

 

Tu imas cijeli proces ali ti odradi prema gornjem receptu, a ovdje obrati paznju na nacin na kako se pece. Pogledaj kako ih oblikuje pa iako mu je tijesto veoma vlazno nema problema sa ljepljenjem.

Osim toga, kada se nadjes u vecoj samoposluzi, kupi kilogram nekog brasna koje ne sadrzi gluten, npr kukuruzno, psenicnu semolinu ili brasno od rize samo mora biti ekstra fino, kao puder, ne ono krupno kao za palentu i sl. To je brasno  koje koristim za posipanje po povrsini tijesta kad formiram oblik hljeba, prije kalupa, da se ne lijepi za krpe ili korpe u kojima nadolazi, a i da atraktivno izgleda. Takodje ne treba ga puno pa se odnos vode i brasna ne mijenja znamenito.

 

Mozes komotno jednom odraditi sve kako je i na ovom videu, odlican jednostavan recept na koji mozes nadgraditi koliko hoces.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...