Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

8 hours ago, Angelia said:

Republika. Koj si djavo zapeo za nesto neodbranjivo? Uslov da drzave udju u federaciju je bio da usvoje Ustav I da imaju jednaka prava. Necemo valjda rasturati USA zato sto vam se ne svidja kandidat? Svaka drzava stiti prava svojih gradjana I samo delom prenosi svoja prava na federalnu vladu, gde ocekuje balansirano predstavljanje. Tako su se dogovorili da bude balansirano. Znaci ostavi se gluposti. 

A ako neko hoce da menja ta pravila, ima proces, samo sto sa time ima samo da manjim drzavama sa manjim stanovnistvom pljucne pod prozor. 

Ajde sto Baby lupa takve gluposti jer ne razume konsekvence i volela bi da komanduje onima koje smatra inferiornim, ali od tebe sam ocekivala bolje. 

 

Mi ovde pričamo teoretski jer se ni za 200 godina neće promeniti sistem izbora predsednika. Ono što je činjenica je da je tim ustavom ili kojim god već aktom, svakom stanovniku neke države dat veći značaj njegovom glasu nego neke druge. Potpuno je nebitno da li je to poređenje Kalifornije i Floride, Arizone i Teksasa, Ohaja, čega god.

 

I da ponovim, bira se predsednik svih državljana SAD. Ako su državljani SAD odlučili da tako biraju, zabole me ali je činjenica da vaš glas tamo nema istu važnost ako živite u različitim državama. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

 

Mi ovde pričamo teoretski jer se ni za 200 godina neće promeniti sistem izbora predsednika. Ono što je činjenica je da je tim ustavom ili kojim god već aktom, svakom stanovniku neke države dat veći značaj njegovom glasu nego neke druge. Potpuno je nebitno da li je to poređenje Kalifornije i Floride, Arizone i Teksasa, Ohaja, čega god.

 

I da ponovim, bira se predsednik svih državljana SAD. Ako su državljani SAD odlučili da tako biraju, zabole me ali je činjenica da vaš glas tamo nema istu važnost ako živite u različitim državama. 

Drzavljani drzava imaju za sebe pravo da biraju guvernera.

Kao sto sam ti vec objasnila, drzave samo delom prenose prava na federalnu vlast, tako da ja u Floridi zivim po razlicitim zakonima kao neko u NY, tako da u svakom slucaju nismo jednaki. Ne vidim zasto bi to bio slucaj sa predsednikom. Nije isto ni u kongresu. Isto kao sto predsednik I vp ne mogu biti iz iste drzave. USA je bazirana na decentralizaciji moci.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Drzavljani drzava imaju za sebe pravo da biraju guvernera.

Kao sto sam ti vec objasnila, drzave samo delom prenose prava na federalnu vlast, tako da ja u Floridi zivim po razlicitim zakonima kao neko u NY, tako da u svakom slucaju nismo jednaki. Ne vidim zasto bi to bio slucaj sa predsednikom. Nije isto ni u kongresu. Isto kao sto predsednik I vp ne mogu biti iz iste drzave. USA je bazirana na decentralizaciji moci.  

 

Drzavljani biraju za sebe i senatore i kongresmene - republika.

 

Neverovatno koliko si od spinovanja uspela sebe da zamlatis i onda napises "razlicitim zakonima kao neko u NY, tako da u svakom slucaju nismo jednaki."

 

Prica je o validnosti glasa za izbor predsednika i potpredsednika. 

 

I zamisli molim te, 65% Amera kaze da bi da menja glasanje kroz elektore, bas totalno neamericki, nemaju pojma gde zive ni kako drzava funkcionise, blabla.

 

https://www.pewresearch.org/short-reads/2023/09/25/majority-of-americans-continue-to-favor-moving-away-from-electoral-college/

 

Hoce ljudi da glasaju direktno, a ne da im ponistavaju glasove. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Drzavljani drzava imaju za sebe pravo da biraju guvernera.

Kao sto sam ti vec objasnila, drzave samo delom prenose prava na federalnu vlast, tako da ja u Floridi zivim po razlicitim zakonima kao neko u NY, tako da u svakom slucaju nismo jednaki. Ne vidim zasto bi to bio slucaj sa predsednikom. Nije isto ni u kongresu. Isto kao sto predsednik I vp ne mogu biti iz iste drzave. USA je bazirana na decentralizaciji moci.  

 

Ne treba ti da mi objašnjavaš to što misliš da treba jer nije pitanje guvernera niti zakona koje države samostalno imaju pravo da donose i sprovode. Govori se o izboru predsednika na federalnom nivou (POTUS jelte) koji nije decentralizovana institucija moći već upravo suprotno.

 

I kao što rekoh, teoretišemo o važnosti pojedinačog glasa. 

 

Kad se već moć centralne vlasti umanjuje, zašto se na taj izbor troše milijarde da bi se samo izabrao predsednik te centralne vlasti?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, shonke said:

 

Ne treba ti da mi objašnjavaš to što misliš da treba jer nije pitanje guvernera niti zakona koje države samostalno imaju pravo da donose i sprovode. Govori se o izboru predsednika na federalnom nivou (POTUS jelte) koji nije decentralizovana institucija moći već upravo suprotno.

 

I kao što rekoh, teoretišemo o važnosti pojedinačog glasa. 

 

Kad se već moć centralne vlasti umanjuje, zašto se na taj izbor troše milijarde da bi se samo izabrao predsednik te centralne vlasti?

Koje centralne vlasti? Kongres ide po drzavama, senat ide po drzavama, predsednik ide po drzavama. Predsednik sprovodi ono sto mu legislative grana omoguci. Vec sam ti rekla, samo deo moci se prenosi na federalnu vlast. Ako bi razmisljali, teoretski zar ne, cemu onda Kongres I Senat? 

Cemu onda drzave. Po cemu se izbori za Senat I Kongres razlikuju od predsednickih?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Koje centralne vlasti? Kongres ide po drzavama, senat ide po drzavama, predsednik ide po drzavama. Predsednik sprovodi ono sto mu legislative grana omoguci. Vec sam ti rekla, samo deo moci se prenosi na federalnu vlast. 

 

 

Pobogu Andjo, centralna vlast je federalna vlast. Napisala si kao da svaka drzava ima svog predsednika... 

 

5 minutes ago, Angelia said:

Ako bi razmisljali, teoretski zar ne, cemu onda Kongres I Senat? 

 

 

Republika, hello...

 

5 minutes ago, Angelia said:

Po cemu se izbori za Senat I Kongres razlikuju od predsednickih?

 

Nema elektoral koledza, dobija mesto popular vote. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pobogu Andjo, centralna vlast je federalna vlast. Napisala si kao da svaka drzava ima svog predsednika... 

 

 

Republika, hello...

 

 

Nema elektoral koledza, dobija mesto popular vote. 

Znaci republika kad ti odgovara, a centralizivana vlast kad ti ne odgovara? Federalnu vlast cine 3 grane, i u sve 3 drzave hoce jednako ucesce. Ne moze ocu piskim necu piskim. 

Svaka drzava ima svog predsednika, zove se guverner. Svaka drzava ima svoj house of representatives, ima svoje legislature, znam tebi se ne dopada, jer bi ti da federalna vlast odlucuje. Ali to nije bila zamisao USA. 

Znaci nema popular vote. Elektoral koledze je zamisljen da svakoj drzavi da relativno jednaka prava nad predsednikom.

To sto ti pricas, popular vote, bi dao prednost drzavama sa vecom populacijom, pa bi predsednik predstavljao samo drzave sa najvecom demografijom. Sto bi ga bolelo uvo za New Hampshire? 

Ako Aljaska I Main nesto prigovaraju predsedniku, njihov problem, jer predsednika biraju NY I Cali. 

Trenutno imas blue states I red states, I onda imas swing states, koje se menjaju. Podrska partijama je istorijski poprilicno podeljena na jednake strane. Tako da predsednik radi za sve. 

Link to comment
Share on other sites

Ajde da razjasnimo ovo zalaganje za menjanje sistema u izboru predsednika. U zadnjih 20-30 godina, generalno popular vote ide Demokratama, zato sto uglavnom u velikim gradovima elita glasa za socijalna pitanja, njih se manje dotice promena ekonomije. Takodje u tim delovima, dosta ljudi radi za federalnu vlast ili neki drzavni program. Pa je I logicno da im odgovara veca administracija. Ono sto se desilo u zadnjih 20-30 godina, je zamena mesta. Nekad su republikanci bili predstavnici velikog kapitala, sada su to Dems. 

Sada se republikanci zalazu za manju administraciju, za brigu o prosecnom glasacu. Ako neko pogleda vise zadnjih izbora za predsednika, logicno ce zakljuciti da Dems uglavnom dobijaju popular vote, zbog rasporeda demografije.

Da je situacija obrnuta, niko se ne bi bunio protiv predstavnickog sistema. Znaci, teoretski naravno, gurate ono sto vam se cini da daje prednost strani koju ideoloski predstavljate. 

Poenta sistema kako je napravljen, je da to upravo elita ne moze da radi. Da cak I manjina ima sansu da ucestvuje u odluci. Dok teoretski raspravljate da li je sistem fer, zapitajte se zasto to radite.  

 

 

Ps: penta, da republikanci osvajaju popular vote, da li bi se zalagali za promenu sistema glasanja? Nesto mi govori da ne bi. 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Angelia said:

Znaci republika kad ti odgovara, a centralizivana vlast kad ti ne odgovara? Federalnu vlast cine 3 grane, i u sve 3 drzave hoce jednako ucesce. Ne moze ocu piskim necu piskim. 

Svaka drzava ima svog predsednika, zove se guverner. Svaka drzava ima svoj house of representatives, ima svoje legislature, znam tebi se ne dopada, jer bi ti da federalna vlast odlucuje. Ali to nije bila zamisao USA. 

Znaci nema popular vote. Elektoral koledze je zamisljen da svakoj drzavi da relativno jednaka prava nad predsednikom.

To sto ti pricas, popular vote, bi dao prednost drzavama sa vecom populacijom, pa bi predsednik predstavljao samo drzave sa najvecom demografijom. Sto bi ga bolelo uvo za New Hampshire? 

Ako Aljaska I Main nesto prigovaraju predsedniku, njihov problem, jer predsednika biraju NY I Cali. 

Trenutno imas blue states I red states, I onda imas swing states, koje se menjaju. Podrska partijama je istorijski poprilicno podeljena na jednake strane. Tako da predsednik radi za sve. 

 

Stvarno ne znam andjo gde si zabagovala. Republika je drzavno uredjenje. Jbt SFRJ je bila republika. Imao si predsednika za celu drzavu, imao si predstavnike svake republike u vlasti. Isto tako je i ovde. 

 

Imas jednog predsednika za celu drzavu, jednog potpredsednika, jednog sekretara i ostale fukncije (poljoprivreda, finansije...) Oni su odgovorni za celu drzavu, USA, celu! Bira ih cela drzava (predsednika i potpredsednika) ostele imenuju. 

 

Imas 3 grane vlasti federalne, centralne kako hoces, zakonodavnu (house i senat), sudsku i izvrsnu (bela kuca, predsednik i potpredsednik)

 

Ceo sistem je demkratski jer se biraju predstavnici. Suprotno od demokratije je diktatura ili monarhija. 

Znaci republika i demokratija. Nije samo jedno ili samo drugo. 

----

 

Mi ovde pricamo samo o jednoj stvari, nacinu glasanja tj. izboru gde se koriste elektorali, a to je za predsednika i potpredsednika. Svi ostali se biraju popularnim glasom. Elektorali nisu tako rasporedjeni da dobijas uvek volju vecine. 

 

Dala sam ti i anketu koju su radili, 65% glasaca misli da elektorale treba izbaciti. Ne znam zasto mislis da ti ide u prilog da ti glas vredi manje od nekog u Montani ili Ajovi? 

 

Stvarno ne mogu vise.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Angelia said:

Drzavljani drzava imaju za sebe pravo da biraju guvernera.

Kao sto sam ti vec objasnila, drzave samo delom prenose prava na federalnu vlast, tako da ja u Floridi zivim po razlicitim zakonima kao neko u NY, tako da u svakom slucaju nismo jednaki. Ne vidim zasto bi to bio slucaj sa predsednikom. Nije isto ni u kongresu. Isto kao sto predsednik I vp ne mogu biti iz iste drzave. USA je bazirana na decentralizaciji moci.  

Pa šta će vam onda predsednik?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2024 at 9:13 PM, Dragan said:

Sto se pravis blesava?

U daljem tekstu mackozenac = tvoj omiljeni podpredsednik mr. Vans.

Ipak su ti opisi ostvarenog republikanskog dvojca sturi, u odnosu na opise Kamale.

Nije valjda da nedostaje inspiracije?

 

 

Jos nisam videla skolskiji primer Projekcije kao sto je ova tvoja.

 

Primer ne samo projekcije vec i toga kako glupo izgleda kada zelis da ucestvujes a ne znas o cemu pises i radis to tek onako. 

 

Mozemo redom.

Ne, ne pravim se blesava jer pojma nemam zasto je upotrebljena rec mackozenac. Nisam znala da Vanceova supruga nema svoju decu vec da umesto njih gaji macke. Eto to sada cujem od tebe koji si do koske informisan.

 

Zatim, s kojim pravom, osim sa pravom povrsnog razgledaca i necitaca postova, kazes da je Vance moj omiljeni VP? Da si malo nesto procitao sta ko kaze, video bi da mi nije omiljen i da mi smeta njegova njuska. Ali ti mozda mislis kad zena kaze ne, da to znaci Da?

 

Pokusaj umesto sto analizaras moje stavove, da iznes nesto svoje. A za moju inspiraciju si do sada morao da naucis da nikada ne nedostaje, no tvoja je upitna.....

 

Edit - zena mackarka, to se mozda odnosilo na kamalu h. Nema decu, nego nema ni macke...ali to oko macaka ne mogu da tvrdim - mozda ih zaista ima.....Tako da bice pre mackozenac Kamalin suprug.

Edited by Mama_mia
Link to comment
Share on other sites

The Cultural Politics Behind JD Vance’s Obsession With “Cat Ladies”

 

In the weeks since his selection as Donald Trump’s running mate, JD Vance’s political vision has come to be defined by a single, compact denigration of Democrats: “childless cat ladies.”

Journalists unearthed scores of clips of Vance ridiculing the left as lost souls—non-parents adrift and building a ruinous culture. The family had been abandoned, Vance fretted in 2021, by Democrats who were not real Americans but “a bunch of childless cat ladies who are miserable at their own lives and the choices that they’ve made and so they want to make the rest of the country miserable, too.”

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Koje centralne vlasti? Kongres ide po drzavama, senat ide po drzavama, predsednik ide po drzavama. Predsednik sprovodi ono sto mu legislative grana omoguci. Vec sam ti rekla, samo deo moci se prenosi na federalnu vlast. Ako bi razmisljali, teoretski zar ne, cemu onda Kongres I Senat? 

Cemu onda drzave. Po cemu se izbori za Senat I Kongres razlikuju od predsednickih?

O čemu bre ti pričaš? Raspravljamo o predsedniku usa i načinu izbora za to mesto što je najviše mesto centralne ili ako hoćeš federalne vlasti. Ti mi pričaš o guvernerima, senatorima, kongresu bla bla bla. 

Bozeeee

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Dragan said:

The Cultural Politics Behind JD Vance’s Obsession With “Cat Ladies”

 

In the weeks since his selection as Donald Trump’s running mate, JD Vance’s political vision has come to be defined by a single, compact denigration of Democrats: “childless cat ladies.”

Journalists unearthed scores of clips of Vance ridiculing the left as lost souls—non-parents adrift and building a ruinous culture. The family had been abandoned, Vance fretted in 2021, by Democrats who were not real Americans but “a bunch of childless cat ladies who are miserable at their own lives and the choices that they’ve made and so they want to make the rest of the country miserable, too.”

 

Kod njih je sve zarazno, osim covid-a 😄 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, shonke said:

O čemu bre ti pričaš? Raspravljamo o predsedniku usa i načinu izbora za to mesto što je najviše mesto centralne ili ako hoćeš federalne vlasti. Ti mi pričaš o guvernerima, senatorima, kongresu bla bla bla. 

Bozeeee

 

 

Dobar je način izbora, zapravo, to štiti upravo male države, bar ja tako poimam.

Nije dobar način izbora kandidata.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Helena said:

Zar im ne daje veći broj elektorskih glasova nego kad se direktno glasa?

 

Daje im vecu vecu vrednost glasa ali to nije odgovor na pitanje od cega ih stiti? Od predsednika? Od cega? Zar nemaju svoje predstavnike u senatu i kuci da ih stite? Svog guvernera, svoje zakone? 

Link to comment
Share on other sites

Praktično što u mnogoljudnijoj državi u SAD živite Vaš glas vredi manje. Rezultat glasanja 40 miliona ljudi u Kaliforniji je isti rezultatu 0,5 miliona ljudi iz Vajominga. Da je Vučić u SAD on bi dar mar napravio sa svojim glasačkim migracijama 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Klotzen said:

Praktično što u mnogoljudnijoj državi u SAD živite Vaš glas vredi manje. Rezultat glasanja 40 miliona ljudi u Kaliforniji je isti rezultatu 0,5 miliona ljudi iz Vajominga. Da je Vučić u SAD on bi dar mar napravio sa svojim glasačkim migracijama 🙂

 

 

Nije bas taj odnos, ali Cali vs Wayoming je otprilike u stetu Cali glasa 1:3

 

Evo recimo uzmi Wayoming, Idaho, Montana, S i N Dakota imaju zajedno 5.3 miliona ljudi i 16 elektora. 16 elektora ima N Carolina sa 10.7 miliona ljudi. 

 

I sto je najbolje uvek je neka drama sa njima. Sad se pojavljuju nekih 22 elektora, medju nekim vecim brojim ali thih 22 vec sad kaze da nece verifikovati rezultat. Znaci, sudovi, prebrojavanje, prica o kradji... 22 ljudi koji ce da minira glasanje do poslednje sekunde i drnda 330 miliona ljudi.  

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

Ah, Anđo, rečeno je i da je tranp izgubio, pa šta je bilo.

Kakve to veze ima sa pitanjem sta ce nam predsednik, cije jurisdikcije su definisane ustavom?

4 hours ago, shonke said:

O čemu bre ti pričaš? Raspravljamo o predsedniku usa i načinu izbora za to mesto što je najviše mesto centralne ili ako hoćeš federalne vlasti. Ti mi pričaš o guvernerima, senatorima, kongresu bla bla bla. 

Bozeeee

 

 

Pricam o ustavnom poretku, u kome svaka od tih institucija, ukljucujuci institituciju predsednika, ima svoje mesto.  I zasto I kako. Ne mozes da izdvojis jednu a da to ne utice na ceo sistem. Ti hoces da promenom nacina izbora predsednika, manje drzave prenesu vecu moc toj grani vlasti. Popularni glas nema sanse da se desi osim u slucaju neke diktature. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...