Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

27 minutes ago, Baby said:

 

Pa nisu republikanci trebali da pocnu da cackaju u republikanskim drzavama i prekrajaju da imaju siguran dobitak, kad i ovako tamo pobedjuju i naterati ove da menjaju zakone (dok mogu)... 

 

Ne znam sta da ti kazem za photo ID, sto god kazem ces skakati do plafona. Ni pre nisu neke drzave imale zakon da treba photo ID u glasanju pa je funkcionisalo, i republikanci su pobedjivali... cak vise nego demokrate. 

Bidenov Delaware ima iste zakone. Federalna vlast po ustavu nema prava da se petlja u drzavne zakone. To se zove power grab sto pokusavaju. Photo ID nije nikakva novost. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Bidenov Delaware ima iste zakone. Federalna vlast po ustavu nema prava da se petlja u drzavne zakone. To se zove power grab sto pokusavaju. Photo ID nije nikakva novost. 

 

A pa da, sada se zove power grab, a do sada se zvalo veto... 

2 hours ago, sasa965 said:

Nema tu nikakve gluposti , zar da čekaju da Kina instalira rakete u  Kanadi.

Sve se to radi u iznudici.

 

 

Nema potrebe da cekaju jer Kanada ne bi tako nesto dozvolila... nego sto ne bi cekali da Kina nastani mesec... ako cemo SF price

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Baby said:

 

A pa da, sada se zove power grab, a do sada se zvalo veto... 

 

Ne razumem? Drzave su oduvek bile odgovorne za izbore, kakav veto? Pokusaj da se ovlascenja drzava preuzmu od federalne vlasti da se diktira kako se rade izbori - da ne izgube izbore jeste power grab.

Ako im ne smeta u vecini demokratski drzava koje imaju slicne zakone zasto je to u vecinski republikanskim drzavama "voters' suppression"? Smrdi zar ne?

 

Koliko puta treba ova administracija da proba da prekrsi ustav da bi ti rekla ovo nije u redu, ili cilj uvek opravdava sredstvo?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Angelia said:

Ne razumem? Drzave su oduvek bile odgovorne za izbore, kakav veto? Pokusaj da se ovlascenja drzava preuzmu od federalne vlasti da se diktira kako se rade izbori - da ne izgube izbore jeste power grab.

Ako im ne smeta u vecini demokratski drzava koje imaju slicne zakone zasto je to u vecinski republikanskim drzavama "voters' suppression"? Smrdi zar ne?

 

Koliko puta treba ova administracija da proba da prekrsi ustav da bi ti rekla ovo nije u redu, ili cilj uvek opravdava sredstvo?

 

Federacija je iznad drzava, ako menjaju neke zakone mora da prodje kroz kongres. 

 

Ne znam zasto se republikanci uvek tresu od straha kada se pomene da treba da glasaju svi koji imaju pravo da glasaju?! 

 

Ja ne mogu ove krugove da obnavljam, dosadna prica, zabole me ko ce glasati... neka glasa svako ko ima zakonsko pravo da glasa... to je jedino ispravno za demokratiju, a koga je vise ili manje... stvarno me ne interesuje. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Baby said:

 

Federacija je iznad drzava, ako menjaju neke zakone mora da prodje kroz kongres. 

 

 

Ne. Drzavne zakone ne odobrava federalni kongres, nemam pojma odakle ti takva ideja. Ima tacno sta je jurisdikcija federalnog nivoa a sta drzava. Glasanje je jurisdikcija drzava. Znaci ovo je pokusaj da se drzavama oduzme ustavno pravo. Nikom ne smeta da glasa svako ko ima pravo, smeta da glasa ko nema pravo, kao npr neko ko nije gradjanin, ili nije legalno na spisku glasaca. Demokratama ne smeta da u demokratskim drzavama se za glasanje trazi ID, ali im to isto smeta u republikanskim - zasto?

Ako mozes da pojasnis taj stav? Ti zakoni koji su republikanci promenili se uopste ne razlikuju od zakona recimo u Delaware

NYC je dozvolio ilegalcima da glasaju u lokalnim izborima, e toga se plase republikanci. I to je razlog zasto sad Dems pokusavaju da prigrabe glasanje, isto zasto su pustili milione ilegalaca u zemlju za godinu dana.

Zakoni u PA nisu isti kao u NJ, ili CA. 

 

Iz istog razloga je Bidenov vaccin mandate pao na SC jer je to u jurisdikciji drzava, iako je on probao da to zaobidje. 

Link to comment
Share on other sites

@Baby Ukratko:

 

Voting Rights Laws and Constitutional Amendments

U.S. election laws date back to Article 1 of the Constitution. This gave states the responsibility of overseeing federal elections. Many Constitutional amendments and federal laws to protect voting rights have been passed since then. 

Open All +

Constitutional Amendments Affecting Voting Rights

The 15th Amendment gave African American men the right to vote in 1870. But many weren't able to exercise this right. Some states used literacy tests and other barriers to make it harder to vote.

The 19th Amendment, ratified in 1920, gave American women the right to vote.

The 24th Amendment, ratified in 1964, eliminated poll taxes. The tax had been used in some states to keep African Americans from voting in federal elections.

The 26th Amendment, ratified in 1971, lowered the voting age for all elections to 18.

Federal Voting Rights Laws

Federal laws passed over the years help protect Americans’ right to vote and make it easier for citizens to exercise that right:

The Civil Rights Acts created some of the earliest federal protections against discrimination in voting. These protections were first outlined by the Civil Rights Act of 1870 and were later amended by the Civil Rights Acts of

1957

1960

1964

The Voting Rights Act of 1965 prohibited voter discrimination based on race, color, or membership in a language minority group. It also required certain places to provide election materials in languages besides English.

The act also placed limits on certain states with a history of voter discrimination. These states had to get federal approval before passing voter restrictions. A 2013 Supreme Court decision struck down this rule.

The Voting Accessibility for the Elderly and Handicapped Act of 1984 required polling places to be accessible to people with disabilities.

The Uniformed and Overseas Citizens Absentee Voting Act (UOCAVA) of 1986 allowed members of the U.S. armed forces and overseas U.S. voters to register and vote by mail.

The National Voter Registration Act (NVRA) of 1993 created new ways to register to vote. It also called for states to keep more accurate voter registration lists.

The Help America Vote Act (HAVA) of 2002 authorized federal funds for elections. It also created the U.S. Election Assistance Commission (EAC). The EAC helps states comply with HAVA to adopt minimum standards on voter education, registration, and ballots.

The Military and Overseas Voting Empowerment (MOVE) Act of 2009 improved access to voting by military and overseas voters.

State Voter ID Laws

Two-thirds of states require you to show some form of identification before you’re allowed to vote. Learn more about states' voter ID requirements.

Link to comment
Share on other sites

Ok Andjo:

 

As a result of many battles, laws and amendments, modern day voting is a much simpler matter. To vote in a presidential election today, you must be 18 years old and a United States citizen. Each state has its own requirements. 

Article I, Section 4 of the Constitution provides that "Congress may at any time by law make or alter such regulations" governing elections. Under that provision of Article I, a number of unfair voting practices have been removed, although many Americans remain vigilant about equitable access to the ballot.

 

https://www.loc.gov/classroom-materials/elections/right-to-vote/who-can-vote-today/

 

Ne vidim sta je problem 2/3 traze identifikaciju, a u ostalim moras da se identificiras na vec neki nacin. Ovo bi bio problem da se za glasanje ne moras registrovati, ali vec pri registraciji dajes sva potrebna dokumenta (ID, adresu, ssn...) 

 

Da li ima zloupotrebe, pa ima, ali ni blizu kako to republikanci predstavljaju, a pritom predstavljaju da samo demokrate zloupotrebljavaju... kao jedni su garant krivi, drugi su nevini po difoltu. 

 

Uostalom zabole me za ovu tupavu diskusiju, nastavak Trampove drame o kradenim izborima i ostala sranja. Get over it. Pobedicete drugi put, nadam se nekog manjeg klovna ce te dovesti na vlast pa se necete tresti svake izbore. Meni sve jedno ko je, samo da je onaj buzdovan otisao. 

Link to comment
Share on other sites

Kongres moze da promeni zakone ali samo ako ima bipartisan podrsku, po zakonu. Mislim nemam pojma kakve to veze ima sa Trampom, kad Dems tvrde da ako ne obore filibuster, I promene uslove, izbori nece biti legitimni, zato sto je par drzava uvelo obavezne ID za glasanje. 

Nije tu inicijativu pokrenuo Tramp, nego Biden. Nisam videla da je promenio zakon u DE za sve ovo vreme, tamo zahtev za ID nije rasisticki,  a u GA je voters' suppression...

To se zove power grab. A ti mozes da vrtis price Pelosi I Bidena do besvesti. Da je Tramp to probao, ti bi vristala do meseca. I to s pravom. A jedini razlog zasto to rade, je da ne izgube izbore. To se zove jednopartijski sistem

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

Ma ko je rekao da ce uopste promeniti, oni to predlazu.. kakva uzbuna majko mila... glasace ilegalci i ovako glasaju u milionima, cak vise nego sto ih ima... drama. Aman zaman!

Pa nije drama, naravno da nece proci. Blokirali su republikanci I Manchin I ona druga. Nego pricamo o cemu se radi. Ti uopste nemas problem sa tim pokusajima, da je Tramp to probao culi bismo drugu pricu zar ne? Sacekaj, sad kad su otvorili tu mogucnost, I kad republikanci dobiju Kongres u novembru, I naravno "videla zaba..." kad probaju isto, videcemo da li ces postati tvrdi branitelj ustava.

Sacekacu ja.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Angelia said:

Pa nije drama, naravno da nece proci. Blokirali su republikanci I Manchin I ona druga. Nego pricamo o cemu se radi. Ti uopste nemas problem sa tim pokusajima, da je Tramp to probao culi bismo drugu pricu zar ne? Sacekaj, sad kad su otvorili tu mogucnost, I kad republikanci dobiju Kongres u novembru, I naravno "videla zaba..." kad probaju isto, videcemo da li ces postati tvrdi branitelj ustava.

Sacekacu ja.

 

Pa ti nisi imala problem sa icim sto je Tramp radio, nego si ovde napisala romane kako je sve po zakonu, a kad nije je po rupama u zakonu... 

Cekaj, ima da se sve resi kao dlanom o dlan, samo da republikanci zasednu... jos ako Tramp dodje, pa braces pare na drvetu u dvoristu... gluposti nevidjene. Jbt sve budala do budale, a ti zapela za najgoru budalu od svih i nerviras se. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Baby said:

Nah, nema sanse... ekonomija je rezultat covida i Trampa i u mnogome zahvalna ratu sa Kinom... 

Napravljeno je losa ponuda, velika potraznja, skup transport i eto cene odose u nebesa, nikakva magija. 

Ako se gledaju pokazatelji ekonomija ima rekordan rast, koji je prosli put imala za vreme Reganove administracije, nezaposlenost je ispod 5%, sto je po pravilu uvek lose za business.:classic_biggrin:

Trgovinski rat sa Kinom pocinje da utice na cene, jer su uvoznici  spremni samo kratkorocno da apsorbuju troskove koje su carinski nameti doneli. Posto je Biden nastavio sa Trumpovom politikom, onda to nije vise privremeno , pa su carine  od 25% ukalkulisae u maloprodajne cene.

Jos jedna stvar. Kao sto se 2008me ekonomija promenila zauvek, to ce se desiti i sada. Znaci transport i kucna dostava ce jos vise uzimati primat nad "brick and morter " prodavnicama, transport, skladistenje dobijaju na jos vecem znacaju, ali i proizvodnja na lokalu , ako nista blize kuci. U tom pogledu mislim da ce Evropa gravitirati prema Severnoj Africi, a Severna Amerika ka Centralnoj Americi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Pa ti nisi imala problem sa icim sto je Tramp radio, nego si ovde napisala romane kako je sve po zakonu, a kad nije je po rupama u zakonu... 

Cekaj, ima da se sve resi kao dlanom o dlan, samo da republikanci zasednu... jos ako Tramp dodje, pa braces pare na drvetu u dvoristu... gluposti nevidjene. Jbt sve budala do budale, a ti zapela za najgoru budalu od svih i nerviras se. 

1 hour ago, Baby said:

 

Pa ti nisi imala problem sa icim sto je Tramp radio, nego si ovde napisala romane kako je sve po zakonu, a kad nije je po rupama u zakonu... 

Cekaj, ima da se sve resi kao dlanom o dlan, samo da republikanci zasednu... jos ako Tramp dodje, pa braces pare na drvetu u dvoristu... gluposti nevidjene. Jbt sve budala do budale, a ti zapela za najgoru budalu od svih i nerviras se. 

Ja sam imala vise stvari po pitanju trampa, samo ti nijednu nisi cula, ako nije bio tds, tebe to nije interesovalo. Bukvalno ako nisam 100-200% histerisala na trampa, tebe nije interesovalo sta pricam.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Ja sam imala vise stvari po pitanju trampa, samo ti nijednu nisi cula, ako nije bio tds, tebe to nije interesovalo. Bukvalno ako nisam 100-200% histerisala na trampa, tebe nije interesovalo sta pricam.

 

Da, to sada mozes da kazes kada niko nece prevrtati par stotina strana unazad. Jedino si se bunila za abortus, sve ostalo je bilo potaman po pisanju u kom sam ja ucestvovala, a to znam jer diskusiji nikad kraja samo ako se nesto zucne... 

 

1 hour ago, DJORDJE said:

Ako se gledaju pokazatelji ekonomija ima rekordan rast, koji je prosli put imala za vreme Reganove administracije, nezaposlenost je ispod 5%, sto je po pravilu uvek lose za business.:classic_biggrin:

Trgovinski rat sa Kinom pocinje da utice na cene, jer su uvoznici  spremni samo kratkorocno da apsorbuju troskove koje su carinski nameti doneli. Posto je Biden nastavio sa Trumpovom politikom, onda to nije vise privremeno , pa su carine  od 25% ukalkulisae u maloprodajne cene.

Jos jedna stvar. Kao sto se 2008me ekonomija promenila zauvek, to ce se desiti i sada. Znaci transport i kucna dostava ce jos vise uzimati primat nad "brick and morter " prodavnicama, transport, skladistenje dobijaju na jos vecem znacaju, ali i proizvodnja na lokalu , ako nista blize kuci. U tom pogledu mislim da ce Evropa gravitirati prema Severnoj Africi, a Severna Amerika ka Centralnoj Americi. 

 

Vec su transport i skladistenje uzeli primat, i ono malo fizickih prodavnica sluzi vise za eksponate, nego robu.

Ti graficki pokazatelji ekonomije se nekako na terenu uvek osecaju sasvim suprotno. 

Iskreno nisam ocekivala puno od ove administracije, ali ovo podrzavanje trgovinske anti-globalizacije sam ipak mislila da ce malo smiriti zbog ocigledne i vidljive stete koja se nanosi, kad ono nista... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

Ako se gledaju pokazatelji ekonomija ima rekordan rast, koji je prosli put imala za vreme Reganove administracije, nezaposlenost je ispod 5%, sto je po pravilu uvek lose za business.:classic_biggrin:

Trgovinski rat sa Kinom pocinje da utice na cene, jer su uvoznici  spremni samo kratkorocno da apsorbuju troskove koje su carinski nameti doneli. Posto je Biden nastavio sa Trumpovom politikom, onda to nije vise privremeno , pa su carine  od 25% ukalkulisae u maloprodajne cene.

Jos jedna stvar. Kao sto se 2008me ekonomija promenila zauvek, to ce se desiti i sada. Znaci transport i kucna dostava ce jos vise uzimati primat nad "brick and morter " prodavnicama, transport, skladistenje dobijaju na jos vecem znacaju, ali i proizvodnja na lokalu , ako nista blize kuci. U tom pogledu mislim da ce Evropa gravitirati prema Severnoj Africi, a Severna Amerika ka Centralnoj Americi. 

Problem je u tome sto  su  Reganova i Tacerkina administracija bili prilagodjeni tadasnjim prilikama pre 40+ godina, a u medjuvremenu je svet postao globalno selo.

Kina je, hteli to da priznamo ili ne - vodeci proizvodjac i izvoznik kljucnih komponenti za sve industrije u svetu i trgovinski rat donosi stetu svim poslovma koji zavise od toga.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Baby said:

 

Da, to sada mozes da kazes kada niko nece prevrtati par stotina strana unazad. Jedino si se bunila za abortus, sve ostalo je bilo potaman po pisanju u kom sam ja ucestvovala, a to znam jer diskusiji nikad kraja samo ako se nesto zucne... 

 

Ekonomija mi je bila potaman, imigracioni zakoni...ali vidimo sad da je to svima trebalo da bude potaman. Jel tebi potaman 7% inflacija, rekord u 40 godina, haos u snadbevanju i podizanje tenzije u Ukrajini, a da usput se pokusava nasilno prekrajanje zakona da bi se zadrzala vlast? Samo da Tramp ne napise twit, a ovo ti je sve super i demokratski :classic_biggrin: Nemas nista da kazes kao komentar ni na povlacenje iz Avganistana, krizu na granici...da cak i MSM sad priznaju da je Biden malo pogubljen? Tvoj komentar je da sam ja objasnjavala da je Tramp uradio nesto po zakonu. Sto se tice zakona ja sam Bidenu samo prigovarala ono sto nije u njegovoj jurisdikciji, ali eto sta da radim sa ovim ostalim stvarima?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

Ekonomija mi je bila potaman, imigracioni zakoni...ali vidimo sad da je to svima trebalo da bude potaman. Jel tebi potaman 7% inflacija, rekord u 40 godina, haos u snadbevanju i podizanje tenzije u Ukrajini, a da usput se pokusava nasilno prekrajanje zakona da bi se zadrzala vlast? Samo da Tramp ne napise twit, a ovo ti je sve super i demokratski :classic_biggrin: Nemas nista da kazes kao komentar ni na povlacenje iz Avganistana, krizu na granici...da cak i MSM sad priznaju da je Biden malo pogubljen? Tvoj komentar je da sam ja objasnjavala da je Tramp uradio nesto po zakonu. Sto se tice zakona ja sam Bidenu samo prigovarala ono sto nije u njegovoj jurisdikciji, ali eto sta da radim sa ovim ostalim stvarima?

 

Meni je fascinantno da ti ne mozes da vidis da je covid ostavio traga na ekonomije svih zemalja na svetu... zato ni ne mogu da pisem sa tobom jer je presipanje iz supljeg u prazno. 

Imigracija... sta ti imas od te imigracije realno tamo gde zivis?! Nista, apsolutno nista. Neko fiktivno saznanje da ce sada tvoje pare iz poreza da idu tamo negde, a ne vamo negde. 

I opet, stalno ubacujes te rekao CNN te MSN ... Bajden ne valja. Pa ne valja, nisi valjda ocekivala da ce da valja?! Ja nisam, ali mi je extra u odnosu na onog mafio-cirkusanta. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Meni je fascinantno da ti ne mozes da vidis da je covid ostavio traga na ekonomije svih zemalja na svetu... zato ni ne mogu da pisem sa tobom jer je presipanje iz supljeg u prazno. 

Imigracija... sta ti imas od te imigracije realno tamo gde zivis?! Nista, apsolutno nista. Neko fiktivno saznanje da ce sada tvoje pare iz poreza da idu tamo negde, a ne vamo negde. 

I opet, stalno ubacujes te rekao CNN te MSN ... Bajden ne valja. Pa ne valja, nisi valjda ocekivala da ce da valja?! Ja nisam, ali mi je extra u odnosu na onog mafio-cirkusanta. 

Meni je drago da sam fascinantna, ali ekonomije svih zemalja nemaju toliki problem. A ja imam nesto od imigracije, posto eto ne znas da zivim u sanctuary city, prvo sto moje pare idu tamo gde ja ne zelim, a drugo sto su oslobodjeni raznih odgovornosti koje meni poskupljuju zivot. A na kraju krajeva - cak i da nema direktno uticaja na mene, a ima, jer moram od svega da imam nesto da bi imala misljenje? 

Inace ja od predsednika ocekujem da valja, to utice na moj zivot. Ta relativizacija kad god nemas argumente sa "svi su oni isti" je stvarno presipanje iz supljeg u prazno. Nemam pojma sta ces na politickoj temi ako ti je to argument. I svima je zivot bio bolji sa Trampom a los sa Bidenom, ali tebi je extra da ti zivot bude losiji.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Meni je drago da sam fascinantna, ali ekonomije svih zemalja nemaju toliki problem. A ja imam nesto od imigracije, posto eto ne znas da zivim u sanctuary city, prvo sto moje pare idu tamo gde ja ne zelim, a drugo sto su oslobodjeni raznih odgovornosti koje meni poskupljuju zivot. A na kraju krajeva - cak i da nema direktno uticaja na mene, a ima, jer moram od svega da imam nesto da bi imala misljenje? 

Inace ja od predsednika ocekujem da valja, to utice na moj zivot. Ta relativizacija kad god nemas argumente sa "svi su oni isti" je stvarno presipanje iz supljeg u prazno. Nemam pojma sta ces na politickoj temi ako ti je to argument. I svima je zivot bio bolji sa Trampom a los sa Bidenom, ali tebi je extra da ti zivot bude losiji.

 

Pa nisi fascinanta pozitivno. 

Nadam se da znas zasto je doslo do inflacije i zasto je bas najveci problem u Americi, a i sta izaziva inflaciju.

Imigranti ili ne, ti ces taksu platiti (ovo smo toliko puta obrnuli i okrenuli) pa ces platiti, niko te nece pitati na sta ce taksa da se trosi. Ako ne ode na ilegalce, otici ce na vojsku i neki novi rat.. ti ni od jednog ni od drugog nemas nista. 

Misljenje je jedno, a ako se to misljenje ponavlja godinama, vise nije samo misljenje, nego ideologija.

 

I ja sam ocekivala od predsednika nesto, pa dosao Tramp. Meni on nikako nije bolje uticao na zivot. Ta inflacija koju sada osetis, ja je osetim vec tri godine (pisala sam toliko o tome, ali se amerika izgleda meri po Andji), sada se samo pojacala/povecala, kako god, ali je nastavila putanju. 

 

Kako si ti procenila da je meni zivot losiji?! Zato sto je inflacija? Objasnih ti u prethodnom pasusu. A to sto ti mislis da je neka tvoja okolina svi, mislim da se varas, da im je zivot bio bolji, ne bi onoliko sumanuto izalazili da glasaju protiv. Ne znam da li mislis da bi sada bilo nesto bolje da je Tramp ostao... ali jbt, ako to mislis, onda stvarno ne znam da li je smesnije ili tuznije. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Baby said:

 

Pa nisi fascinanta pozitivno. 

Nadam se da znas zasto je doslo do inflacije i zasto je bas najveci problem u Americi, a i sta izaziva inflaciju.

 

Ja znam, ali ne znam da li ti znas? Posto ocigledno ne znas da drzavno trosenje takodje utice na inflaciju

 

16 hours ago, Baby said:

 

ti ni od jednog ni od drugog nemas nista. 

Ja nemam nista od ilegalne imigracije, imam stetu, a od vojske imam sigurnost...

 

16 hours ago, Baby said:

Misljenje je jedno, a ako se to misljenje ponavlja godinama, vise nije samo misljenje, nego ideologija.

:classic_blink: duboko, ali netacno

 

16 hours ago, Baby said:

I ja sam ocekivala od predsednika nesto, pa dosao Tramp. Meni on nikako nije bolje uticao na zivot. Ta inflacija koju sada osetis, ja je osetim vec tri godine (pisala sam toliko o tome, ali se amerika izgleda meri po Andji), sada se samo pojacala/povecala, kako god, ali je nastavila putanju. 

Sto ce reci da ne znas sta je inflacija. Amerika se meri po Americi, a ne po lokalnom osecaju.

 

16 hours ago, Baby said:

Kako si ti procenila da je meni zivot losiji?! Zato sto je inflacija? Objasnih ti u prethodnom pasusu. A to sto ti mislis da je neka tvoja okolina svi, mislim da se varas, da im je zivot bio bolji, ne bi onoliko sumanuto izalazili da glasaju protiv. Ne znam da li mislis da bi sada bilo nesto bolje da je Tramp ostao... ali jbt, ako to mislis, onda stvarno ne znam da li je smesnije ili tuznije. 

Tvoj dolar manje vredi, ako imas 401k on manje vredi... Da li ti razumes sta znaci 7% inflacija u US? ne izgleda :lol_2: kakva moja okolina, ako je okolina Amerika. Cela, i tebi samo sto ti to ne razumes.

 

Sorry gubim vreme. 

https://www.vox.com/2014/7/24/18080392/inflation-definition-and-explanation

 

pocetna literatura, koja ti objasnjava zasto ako je nesto poskupelo kod tebe - to nije inflacija

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ja znam, ali ne znam da li ti znas? Posto ocigledno ne znas da drzavno trosenje takodje utice na inflaciju

 

Izgleda da ti znas samo ono sto zelis da znas. Zaboravila si da su cekovi leteli na sve strane u 2020, dva ili tri puta. Ja ne dobih nista od Bajdena. Ti pogledas fox, oni se ishisterisu kako se pare trose jer je neko nesto predlozio i onda krene masinerija zavera... Da se razumemo, tebi smeta Bajdenova politika koja je nastavak Trampove, nista nije promenio, malo talasao i to je uglavnom to. 

 

Drzavno trosenje para retko dovodi do inflacije koja se javlja kada je potraznja veca od ponude. Robe nema, poseti malo radnje pa ces videti lagano prazne rafove... automobili se danas kupuju na daj sta das, kakvo biranje boje ili klase... prodavnice se zatvaraju jer ne mogu da plate kirije a da je radnja polu prazna, preprodavci su razvukli ono sto su videli da je trazeno pa sada prodaju online po duplim cenama ono sto su skladistili, zbog covida su neke fabrike ostale bez repro materjala (tu igra veliku ulogu i rat sa kinom) i sada stoje polu napravljeni proizvodi koji ne mogu u prodaju. Ono malo sto se dovrsi kosta duplo, jer na jedan proizvod imas 100 kupaca, mogu da dizu cenu koliko god hoce. Znaci, inflacija je kada novac izgubi vrednost tj. opadne kupovna moc valute, a gubi ga zbog otprilike ovo sto sam nabrojala. 

 

U sustini, ovo pisem bezveze, niko ni ne cita, a ti se neubedljiva, vrtis isto jer ti tako odgovara. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Izgleda da ti znas samo ono sto zelis da znas. Zaboravila si da su cekovi leteli na sve strane u 2020, dva ili tri puta. Ja ne dobih nista od Bajdena.

Biden dosta podelio 2021 za sta i priznaje da je doprinelo inflaciji. 1.9 trilliona iako mu je receno da ce izazvati skok u inflaciji. Takodje mu je receno da to sto placa ljudima da sede kuci, pandemic relief, ima da izazove nedostatak radne snage...sto se i desilo. Ali se ti pravis da nije... 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Biden dosta podelio 2021 za sta i priznaje da je doprinelo inflaciji. 1.9 trilliona iako mu je receno da ce izazvati skok u inflaciji. Takodje mu je receno da to sto placa ljudima da sede kuci, pandemic relief, ima da izazove nedostatak radne snage...sto se i desilo. Ali se ti pravis da nije... 

 

Znaci, ono sto je Tramp koristio za oporavak od covida je puj pike ne vazi (2.2 triliona), ali onih 1.9 Bajdenovih unistise drzavu... e majku mu bajdenovsku rasipnicku... 

 

Znaci, cek od soma/dva (1400 tacnije) natera ljude da sede u kuci i vise ne rade?! Pa da, mogu narednih sedam godina da zive od tog ceka... ko ce vise raditi. :smiley26: Garant je to jedini razlog. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

 

Znaci, ono sto je Tramp koristio za oporavak od covida je puj pike ne vazi (2.2 triliona), ali onih 1.9 Bajdenovih unistise drzavu... e majku mu bajdenovsku rasipnicku... 

 

Znaci, cek od soma/dva (1400 tacnije) natera ljude da sede u kuci i vise ne rade?! Pa da, mogu narednih sedam godina da zive od tog ceka... ko ce vise raditi. :smiley26: Garant je to jedini razlog. 

Ti si stvarno neobavestena. 2.2 triliona je bilo zbog trenutnog lockdowna kad se nije znalo sta se desava, ni ta prica nije srecno bila definisana, ali ne bi napravila inflaciju da Biden nije odlucio da doda 1.9 triliona (iako mu je receno da to ne valja), da placa "nezaposlenima" do septembra nadoknadu koja prevazilazi prosecnu zaradu i tako izazove nedostatak radne snage, da daje child support bez obzira da li roditelji rade i da gura eviction moratorijum godinu dana nakon sto je trebalo. Posto ne znas da se ne radi o ceku od 1400$....zaboravna si. Uz to je prekinuo energetsku nezavisnost, njegovim ekoloskim praksama, pa je gorivo otislo do neba.

 

i sve to se pretvori u inflaciju, ali ja pricam a ti se pravis blesava, i jos mi objasnjavas kako si ti imala inflaciju ... a da ne znas da to sto su tebi cene porasle u lokalu nije inflacija. I da inflacija dok je niza od porasta realnih prihoda, imas stabilnu ekonomiju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...