Jump to content

Bul-Kathos

Član foruma
  • Posts

    252
  • Joined

  • Last visited

About Bul-Kathos

Recent Profile Visitors

1,797 profile views

Bul-Kathos's Achievements

Collaborator

Collaborator (7/14)

  • Very Popular
  • Dedicated
  • First Post
  • Collaborator
  • Reacting Well

Recent Badges

358

Reputation

  1. Radi faktualnosti samo, hronoloski se konacan pad srpskih zemalja pod vlast Osmanskog carstva odvijao od 1459. i sloma srpske Despotovine, 1463. pada Bosne, dok je poslednja srpska srednjevekovna zemlja u Hercegovini pala pod osmansku vlast 1481. godine. Veliki deo istoricara uzima i pad Crne Gore 1496. kao konacan pad srednjevekovne Srbije. U medjuvremenu je postojalo Kraljevstvo Srbija pod habzburskom vlascu 1718. do 1739. koje, iako kratkotrajno, jeste ostavilo traga (sto se moze videti, recimo, po zahtevima srpskih deputata od sultana, koji su trazili povratak turske vlasti usled visokih nameta koje su Habzburzi razrezali). Pocetak nove srpske drzavnosti vezuje se za Prvi i Drugi srpski ustanak 1804. i 1815. godine. Cak i ako se uzme Berlinski kongres kao pocetak nezavisnosti 1878. nema tu 500 godina, kako god. U istorijskom smislu, jedna ili dve decenije predstavljaju ogroman period (sto mozemo da vidimo po usponu i slomu liberalnog medjunarodnog poretka od 1990. do 2014), a kamoli jedan vek.
  2. Ne pratim vasu prepisku na topiku, ne znam koje hipoteze se suceljavaju ovde pa mogu samo da napisem koja je bila namera mog posta. Moja poenta je bila ovo sto ti kazes. Problem rasizma postoji svuda, negde vise, negde manje, pa mi je inicijalna namera bila da preventivno napisem stav protiv postova u kojima bi se isticao srpski rasizam dok bi se rasizam u drugim zemljama umanjivao. Slozices se da postoji tendencija medju najglasnijim forumasima da isticu lose strane srpskog "mentaliteta", kao i lose "karakteristike" srpskog naroda, kao da je to ekskluziva specificna samo za Srbe. U bilo kojoj analizi ovog problema moraju se izdvojiti komponente sistemskog rasizma, podrzanog od strane drzave. Nemacki je postojao kao veliki problem prosle godine za Mercovu vladu pa sam to okacio kao primer da rasizam ne poznaje nacionalnost vec da se pojavljuje kod naroda koji sebe smatraju visim u odnosu na druge (nemci - sloveni, turci - jermeni, japanci - kinezi).
  3. Promocija srpske meke moći na nekoliko nivoa
  4. Klubovi i veselja u Nemackoj Nemacka buduca politicka i ekonomska elita u luksuznom odmaralistu Sylt Mislim da pre nego sto se krene u osudu srpskog rasizma i da se ne bi pisale svakakve gluposti, neophodno je da se istrazi malo tema, izvrsi analiza i sinteza sistemskog i nesistemskog rasizma, kako bi se doslo do zakljucka da u Evropi jedino skandinavske zemlje i Holandija pokazuju nizak stepen institucionalnog rasizma, ali u pogledu prema drugim zemljama, sto ne znaci da i u njima ne postoji odredjeni nivo rasizma.
  5. Lepo je što se prvi put na forumu spomenuo Danilo Mandić. Biće zanimljivo čuti mišljenje o njemu, kada ''liberalniji'' krug forumaša Voxa sazna za njegovu knjigu o neraskidivoj vezi kosovske samostalnosti i mafije, odn. o tome kako je kosovsko-albanska mafija najvažniji, neposredan i nezaobilazan politički faktor, ne samo u sticanju kosovske nezavisnosti već i u sadašnjem društveno-političkom kontekstu na KiM. Pri tom, on ističe kako je borba za ljudska prava na KiM instrumentalizovana od članova OVK i posleratnih političkih aktera, kao i dela zapadne međunarodne zajednice, za sticanje ekonomske i političke moći. Druga studija slučaja u knjizi jeste pitanje Južne Osetije. On topic, iako Mandić iz teorijske perspektive nije realista već je bliži konstruktivistima (nisam sociolog ali iz ugla političke teorije i Veberovske strukture vlasti, ovo mi je najpribližnije), on odbija idealizovanu sliku o nastanku i delovanju država i metodološki ističe ulogu kriminala. Vreme je da realisti preuzmu palicu u objašnjenjima političkih procesa uzevši u obzir međunarodne tendencije i unutrašnje prilike u vezi sa protestima, biće lakše svima, nego da se stvari analiziraju iz idealističke perspektive. Realizam >>> liberalizam oduvek bilo.
  6. da se podsetimo, samo jedni mali izbori, nista vise
  7. Jedino sto je ovde sramota, jeste tvoj komentar.
  8. Садашњи ректор био је подржан од СНС-а у оба мандата.
  9. Сматрам да би црвене линије требало да буду уско везане за сам процес банкрота факултета и да би ово требало да буде кључна варијабла у даљим разматрањима. Уколико неки факултет банкротира, угаси се, престане са радом, поставиће се легитимно питање природе протеста јер у том случају студенти угашеног факултета престају да буду његови студенти; протести би постепено изгубили карактер студентских протеста (овде није важно шта мислим ја, Ђока, Пера, Меклауд, тако је - како је у нормативном смислу). Формирање политичке опције од стране бивших студената променила би у одређеној мери перцепцију код гласача јер студенти у том случају представљају само још једну опозициону опцију. Протести би изгубили своју аутентичност, нешто што их је красило до сада и слало јак импулс. На страну то, што би таква опција по дефиницији била и системски политички противник садашњој опозицији, не само режиму. Нисам видео да постоји консензус у опозицији да се безусловно пружи подршка студентима изузев ДС и Тадића, који су маргинални актери у овом тренутку. Неопходно је да се укључе остали сектори друштва. Уколико до тога не дође, јесен је и крај свега овога са уписом нових генерација на оним факултетима који ће успети да очувају свој рад. Да не говорим о евентуалној навали на приватне факултете, као и на могућност да се у најмању руку отворе дописна одељења страних факултета, што је посебно питање само по себи.
  10. jokara na zagrevanju sutirao trojke 5-9 sa desne strane, od ovoga sto sam video na kratkom klipu
  11. samo mali je tu vazan, dacicu i gasicu (od koga su curile insajd info tepicki) vucic ne veruje vise.
  12. Посебно излагање Стивена Вертхајма
  13. prof. dr Dejan Vuk Stanković, za ministra prosvete
  14. Velika Britanija je ta koja je Srbiju oznacila sa pojmom Mala Rusija ranije u proslosti. Na srecu ili na zalost, Nemacka i Francuska ne dele taj sentiment prema Srbiji, jer i same sprovode odredjenu relaksiranu politiku prema Rusiji u zavisnosti od prirode medjunarodnog poretka. Posto VB nije deo EU, tvoj post o EU sredstvima nema smisla.
  15. SAD ni Ukrajinska kriza i rat u Donbasu nisu interesovali u meri koju si naveo. Administracija Baraka Obame pokrenula je tzv. "pivot to Asia", dok je uveliko trajao i "retrenchment" iz Evrope. Ukrajinskom krizom su se bavili podsekretarka Viktorija Nuland, potpredsednik Bajden i republikanski senator Dzon Mekejn. Dokument Nacionalne strategije iz 2015. jeste oznacio Rusiju kao pretnju po bezbednost, ali ne Amerike, vec pretnju po bezbednost Evrope. Obama je delegirao odgovornost za desavanja u Ukrajini Angeli Merkel i Fransoa Olandu, koji su predvodili pregovore poznatije kao protokole iz Minska. Tada su SAD kao jedini instrument protiv Rusije koristile sankcije, pocevsi od Zakona Magnickog, pri cemu je glavni cilj bio odvracanje Rusije i prekidanje energetske zavisnosti Zapadne Evrope od ruskih energenata, posebno u odnosima Nemacke i Rusije.
×
×
  • Create New...