Jump to content

BHT Premijer liga BiH 2019/20


Mustafa Dogan

Recommended Posts

2 hours ago, Stondisha said:

Lep je ovaj entuzijazam Mensure, al skineš roze naočari, pa ni po babu ni po stričevima, nego po opusti tastaturu i udri po nepotizmu, korupciji, kriminalu i nameštenim utakmicama.

čuj ima pomaka...  ima pomaka verovatno i kod moga dede koga smo uspešno sahranili pre 15-ak godina....

Nije mi jasan tvoj pristup novom članu i novoj temi u ovom i sledećem postu. 

 

Čovek je odvojio vreme, otvorio temu i napisao gomilu detalja o BH fudbalu, tačnih, netačnih, pristrasnih, roze... to je manje bitno. Ko ima druge informacije može da uđe u diskusiju i opovrgne napisano, doda, oduzme ili nešto treće što je u duhu i u skladu sa logikom foruma.

 

Međutim, ubacuješ se ti sa pričom da ne pratiš ni LLSL a tek ne tamošnju ligu ali sugerišeš šta bi i kako trebalo pisati i da je sve sranje, politika, nameštanja, lopovluk, aaaaaaaaaaaa. Na koji način stav mene to ne zanima ali je svejedno sranje doprinosi diskusiji i koja je poenta takvog dizanja tenzija na novoj temi?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 34Barkley said:

Nije mi jasan tvoj pristup novom članu i novoj temi u ovom i sledećem postu. 

 

ako me nešto nervira to je relativizacija...

pre neko veče kad je CZV izgubila od Totenhema,  utakmicu kao utakmicu sam na preskoke gledao, ali čekajući na areni pregled golova LŠ odgledao sam celu izjavu VM-a posle utakmice i tu sam eksplodirao.  Ne zbog poraza, ne zbog poseda lopte ili čega već,  nego što ceo jebeni život čitam i slušam floskule: ovo nam je velika lekcija, velika je borba bila, al nismo imali sreće, okrećemo se domaćem prvenstvu i meču za vikend sa _____________  gde ćemo se truditi da opravdamo poverenje,  bila je velika borba al videli ste par čudnih odluka,  možda smo primili 11  komada ali se vidi pomak u igri...  ceo život  ja čekam da prodju jebene dve do dve i po godine da bi prosečna plata postala 500 eura a BDP preko 5 milijardi, a Srbija članica EU...  što je najgore, ja sam svestan ovih šarenih laža i naravno da ne očekujem da mi to neki random političar s TV-a "završi" jer znam da neće, boli njih tuki za nas, sete nas se samo kad su izbori...


e kad čujem te floskule od običnog čoveka, kao što je valjda Mensur, običan čovek, digne mi se kosa na glavi. BUKVALNO.

ima pomaka... jer smo članica UEFE, pa oni po ključu moraju da nas jadne i bedne pomažu i finansiraju jer će po tim stadionima i njihove reprezentacije da igraju,  fudbal je biznis pa se ogromna kinta vrti i od prenosa TV i mora to da izgleda lepo pa UEFA daje pare da se srede stadioni  i slične forme.  pre deset godina su Albanci imali reflektore po stadionima, pre dvadeset smo se smejali Albaniji i ružne vicev o njima pričali (razvijen ko albanska privreda, što albanske podmornice malo rone, malo plutaju,...), a danas kad sve ovo u globalu liči na jedno veliko ništa, kad su ti po savezu Krstaje, Kokeze Tumbe i ostali Terzići i Vučelići...  mi pišemo o odradjenim boljitcima i pomacima... 


mislim da si ti bio u pitanju dole na Filipu Čoviću (i proverih sad) pa ću te pitati sledeće:   kad je neša Ilić onak lepo obrazložio sve ono u 500 postova, za filipa čovića, zašto ti je drago što ne navija za tvoj klub?  :s_d:

Link to comment
Share on other sites

Zato što bi više gostovao na FKP i KKP temama pa bih se češće susretao sa takvim postovima. Jednostavno, zar ne? :classic_biggrin:

 

Što se tiče ovog iznad, znamo ceo kontekst, Stondi i naš je izbor da i dalje pratimo teranje lopte u takvim okolnostima. Ljudi ovde u velikoj većini ne zatvaraju oči pred tim, ali nema svrhe svaku temu skretati u tom pravcu nakon dva i po posta. Ako je čovek otvorio temu na pristojan način, onda joj treba dati šansu da se razvije, pa će se pričati i o svim mutljavinama. 

 

Ne mogu se porediti izjave trenera i pisanja forumaša. Forumaš bira temu oko koje će da povede raspravu u meri u kojoj to zanima njega i ostale. Trener odgovara za svoj rad ili nerad i rezultate. 

 

Pazi, nerviraju te iste stvari kao i mene i svakog ko ima malo soli u glavi, ali se trudim da svoje svakodnevne frustracije ne izbacujem uvek oĐe, nego da malo mozak zanimam i drugim stvarima, pa makar to bilo i čitanje o stanju u Čeliku i vedetama Zrinjskog.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Stondisha said:

 

Ne zbog poraza, ne zbog poseda lopte ili čega već,  nego što ceo jebeni život čitam i slušam floskule: ovo nam je velika lekcija, velika je borba bila, al nismo imali sreće, okrećemo se domaćem prvenstvu i meču za vikend sa _____________  gde ćemo se truditi da opravdamo poverenje,  bila je velika borba al videli ste par čudnih odluka,  možda smo primili 11  komada ali se vidi pomak u igri...


e kad čujem te floskule od običnog čoveka, kao što je valjda Mensur, običan čovek, digne mi se kosa na glavi. BUKVALNO.

ima pomaka... jer smo članica UEFE, pa oni po ključu moraju da nas jadne i bedne pomažu i finansiraju jer će po tim stadionima i njihove reprezentacije da igraju,  fudbal je biznis pa se ogromna kinta vrti i od prenosa TV i mora to da izgleda lepo pa UEFA daje pare da se srede stadioni  i slične forme.  pre deset godina su Albanci imali reflektore po stadionima, pre dvadeset smo se smejali Albaniji i ružne vicev o njima pričali (razvijen ko albanska privreda, što albanske podmornice malo rone, malo plutaju,...), a danas kad sve ovo u globalu liči na jedno veliko ništa, kad su ti po savezu Krstaje, Kokeze Tumbe i ostali Terzići i Vučelići...  mi pišemo o odradjenim boljitcima i pomacima... 


mislim da si ti bio u pitanju dole na Filipu Čoviću (i proverih sad) pa ću te pitati sledeće:   kad je neša Ilić onak lepo obrazložio sve ono u 500 postova, za filipa čovića, zašto ti je drago što ne navija za tvoj klub?  :s_d:

 

Svugdje vladaju izgovori. Svugdje u Evropi! Nauci sto vise jezika, proputuj, radi u tamosnjim klubovima. Niko nije lud da kazem ne znam, nisam za ovog posla, na pogresnom sam mjestu. Kada prekipi ili dobija otkaz ili sam podnosi ostavku (koja je cesto i part of game, dio prethodnog dogovora prilikom potpisivanja ugovora). Milojevic je covjek koji je Zvijezdu izdigao na jedan nivo iznad. Covjek je sve samo ne neznalica i nemac pojma. Odlican strucnjak za nase prilike! Ne znam ga licno, Bjelicu znam, sjedio sam s Nenom vise puta, gledao zajedno s njim utakmice, ali po vidjenom kod Milojevica, akribican je i vrijedan covjek i trener. Nema mu se sta pogovoriti. Slican Nenadu (i Dinamo je placao danak u CL, dok su i oni sada sazreli u svakom pogledu i level su iznad u odnosu na prethodne godine!). Slucajno znam i Savu. O njegovim trenerskim kvalitetima ne bih, podrzavam ga licno, mislim da je vrlo perspektivan trener, a kao covjek o Savi mogu samo u superlativima da govorim. Pravi sportsmen i gospodin. A ti majstore, opet ti ponavljam, posto se osjecas strucnim da svakoga razvlacis po blatu, upisi trenersku i hajmo u posao! Sta cekas?! Bujrum! Sto se tice ljudi iz fudbala, vecina ce te podrzat, budi siguran, bez kolegijalnosti niko ne bi normalno opstao i funkcionisao u tom poslu na duze staze, to budi siguran.

 

O donjem dijelu posta ne bih, uskraticu komentar. Projekcija koja nema veze sa mnom, mojim uvjerenjima i mojim licnim zadovoljstvima/nezadooljstvima. Ne dotice me se.

Edited by Mensur Dogan
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Stondisha said:

 

ako me nešto nervira to je relativizacija...

pre neko veče kad je CZV izgubila od Totenhema,  utakmicu kao utakmicu sam na preskoke gledao, ali čekajući na areni pregled golova LŠ odgledao sam celu izjavu VM-a posle utakmice i tu sam eksplodirao.  Ne zbog poraza, ne zbog poseda lopte ili čega već,  nego što ceo jebeni život čitam i slušam floskule: ovo nam je velika lekcija, velika je borba bila, al nismo imali sreće, okrećemo se domaćem prvenstvu i meču za vikend sa _____________  gde ćemo se truditi da opravdamo poverenje,  bila je velika borba al videli ste par čudnih odluka,  možda smo primili 11  komada ali se vidi pomak u igri...  ceo život  ja čekam da prodju jebene dve do dve i po godine da bi prosečna plata postala 500 eura a BDP preko 5 milijardi, a Srbija članica EU...  što je najgore, ja sam svestan ovih šarenih laža i naravno da ne očekujem da mi to neki random političar s TV-a "završi" jer znam da neće, boli njih tuki za nas, sete nas se samo kad su izbori...


e kad čujem te floskule od običnog čoveka, kao što je valjda Mensur, običan čovek, digne mi se kosa na glavi. BUKVALNO.

ima pomaka... jer smo članica UEFE, pa oni po ključu moraju da nas jadne i bedne pomažu i finansiraju jer će po tim stadionima i njihove reprezentacije da igraju,  fudbal je biznis pa se ogromna kinta vrti i od prenosa TV i mora to da izgleda lepo pa UEFA daje pare da se srede stadioni  i slične forme.  pre deset godina su Albanci imali reflektore po stadionima, pre dvadeset smo se smejali Albaniji i ružne vicev o njima pričali (razvijen ko albanska privreda, što albanske podmornice malo rone, malo plutaju,...), a danas kad sve ovo u globalu liči na jedno veliko ništa, kad su ti po savezu Krstaje, Kokeze Tumbe i ostali Terzići i Vučelići...  mi pišemo o odradjenim boljitcima i pomacima... 


mislim da si ti bio u pitanju dole na Filipu Čoviću (i proverih sad) pa ću te pitati sledeće:   kad je neša Ilić onak lepo obrazložio sve ono u 500 postova, za filipa čovića, zašto ti je drago što ne navija za tvoj klub?  :s_d:

 

Ako u zadnje 3 godine nas fudbal konstantno ima predstavnike u grupama LE i Lige Sampiona, ako su pobedjeni redom timovi poput Sparte, Krasnodara, Kelna, Jang Bojsa, Malatije, Moldea, Kopenhagena, Liverpula. Ako je nas fudbal ponovo na evropskoj fudbalskoj mapi, ja ne znam sta ljudi ovde hoce? Ovo su fenomenalni rezultati Crvene Zvezde i Partizana. Ono sto bi neki Svedjani, Norvezani, Rumuni samo mogli da sanjaju. I ne treba da se zanosimo da ce Partizan i Zvezda ikada biti ravnopravni sa velikanima koji daju milijarde dolara u igrace. Ovo je super kako nam sada fudbal izgleda ako govorimo o kvalitetu. Sto se nadje poneka neregularnost u fudbalu sta da se radi. Ima toga i u drugim ligama. Dok nam klubovi dobro igraju u Evropi sve je podnosljivo. 

Izvinite Mensure sto stalno ubacujem srpski fudbal a nije tema o tome ali ne mogu da shvatim kako neki ljudi sve negativno gledaju i nece da priznaju nijednu dobru stvar.

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mensur Dogan said:

Ulozi druze pare, pa pravi evropski klub! Ko ti brani, ko te sprecava?

Tačno svi ovi koje ti nabrajaš ulažu svoje pare u klubove...Daju im lokalne zajednice, entiteti, država a pravdanja nikakvog....Ti baš u nekom paralelnom univerzumu živiš. Ili namjerno spinuješ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, 34Barkley said:

Ne mogu se porediti izjave trenera i pisanja forumaša. Forumaš bira temu oko koje će da povede raspravu u meri u kojoj to zanima njega i ostale. Trener odgovara za svoj rad ili nerad i rezultate. 

 

naravno sve pet i to, nego sam samo uperedio dve situacije  i rekao ti šta me nervira, rekao to trener, rekao to forumaš, rekao to predesednik ili frajer ispred zadruge... 


vidiš da je sranje, miriše da je sranje, izgleda kao da je sranje,...   a da li je to sranje ili je u suštini pomak u odnosu na dijareju... jer sve zavisi od ugla iz kog se gleda...   :s_d:

 

 

razume ja tebe kad mi kažeš da gomila ljudi zatvara oči, do nekle sam i sam takav kad gledam košarku,...  al ne  mogu brate da se pravim da je Danilović Sorbona lik, kad se bode noževima po kafanama, ne mogu da se pravim da Kleut nije neki sekretar u KSS da nam je domaća liga go qrac, da rad s maldjim kaegorijama je u teškom kanalu, stručnjaci (treneri) nam fale...  ću da idem na prvenstvo da vičem PLAVI PLAVI,...  al ću da reknem i ovo što ne valja, a po meni put iz ovog tamnog vilajeta vodi kroz spoznaju problema. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mejdanac said:

Tačno svi ovi koje ti nabrajaš ulažu svoje pare u klubove...Daju im lokalne zajednice, entiteti, država a pravdanja nikakvog....Ti baš u nekom paralelnom univerzumu živiš. Ili namjerno spinuješ.

 

Ja koliko znam, fudbal tako funkcionise odvajkada u mnogim zemljama, ne samo na Balkanu. To ako u Banjoj Luci nema u kontinuitetu podrske Borcu, ili Leotaru u Trebinju, ne umanjuje zelju nekog djeteta iz Banje Luke ili Trebinja da suta loptu, dal rekreativno, dal u nekoj skoli fudbala, klubu, bez razlike. Meni nije jasno sto kukumavcis meni, koji niti sam u Borcu, niti imam ingerencije, niti sam covjek koji odlucuje u sudbini tog kluba?! Kao fudbalera, ljubiteja fudbala, najljepse igre na planeti, zovi me kako hoces, zovi me amaterom, neznalicom, od volje ti, dotice me se Borac kao i svaki drugi klub sa tog prostora. A mislim da je zdravorazumski zeliti Borcu sto bolje kotiranje, barem u ovim nacionalnim okvirima u kojima Grad Banja Luka moze da se krece. Sigurno bolje od gasenja kluba, takmicenja u amaterskim okvirima koje je za tebe ko fol bolje rjesenje :frusty:

Moj ti savjet, da pokusas gledat na fudbal iz zablje perspektive, manje iz pticje u ulozi mesije. Opet ti ponavljam vec postavljeno pitanje - sta predlazes? Gasenje klubova, ukidanje fudbala i sporta, dodatnu devijaciju omladine, samoubistvo, kraj, smak svijeta, sta?!

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mensur Dogan said:

 

Ja koliko znam, fudbal tako funkcionise odvajkada u mnogim zemljama, ne samo na Balkanu. To ako u Banjoj Luci nema u kontinuitetu podrske Borcu, ili Leotaru u Trebinju, ne umanjuje zelju nekog djeteta iz Banje Luke ili Trebinja da suta loptu, dal rekreativno, dal u nekoj skoli fudbala, klubu, bez razlike. Meni nije jasno sto kukumavcis meni, koji niti sam u Borcu, niti imam ingerencije, niti sam covjek koji odlucuje u sudbini tog kluba?! Kao fudbalera, ljubiteja fudbala, najljepse igre na planeti, zovi me kako hoces, zovi me amaterom, neznalicom, od volje ti, dotice me se Borac kao i svaki drugi klub sa tog prostora. A mislim da je zdravorazumski zeliti Borcu sto bolje kotiranje, barem u ovim nacionalnim okvirima u kojima Grad Banja Luka moze da se krece. Sigurno bolje od gasenja kluba, takmicenja u amaterskim okvirima koje je za tebe ko fol bolje rjesenje :frusty:

Moj ti savjet, da pokusas gledat na fudbal iz zablje perspektive, manje iz pticje u ulozi mesije. Opet ti ponavljam vec postavljeno pitanje - sta predlazes? Gasenje klubova, ukidanje fudbala i sporta, dodatnu devijaciju omladine, samoubistvo, kraj, smak svijeta, sta?!

Ja predlazem da fudbal bude fudbal a ne poligon za promociju stranackih i politickih ideja, predlazem da djeca mogu trenirati u nekom klubu bez obzira da li im je tata član stranke na vlasti ili ne....Nema ova moja priča veze sa tobom zaista, i u pravu si, pretjerana je za ovu temu...Samo mi tvoje pisanje o fudbalu u BiH, koji pratim davdeset godina i znam podosta o istom, pomalo iziritiralo. Jer nije riječ samo o fudbalu i tek kad bude onda možda bude nekog i napretka...Izvini ako sam pretjerao...:)

Link to comment
Share on other sites

@ Stondisha

 

Ne moj se uvrijedit, al imam dojam da ti majstore ne znas sta hoces u zivotu. Sve ti zivo smeta, niko ne valja, niko ne zna lopte sutnut, pogodit kosa, svi su govna, samo si ti svetac. De ba jarane, spusti malo tu loptu na zemlju. U ovih nekoliko postova si iznio gomilu zuci i frustracije na sport, na sve ljude u sportu, a nigdje nijedan predlog za poboljsanje stvari nisi iznio! Ama nijedan jedini! Elem, forum i nije mjesto za to, svakako, bar ne efektivno, ali ako tako i u realnom zivotu zaskaces ljude, pa onda ti je najbolje da batalis bilo kakvo ucesce u bilo kakvoj drustvenoj djelatnosti. Cemu to vodi? Nicemu.

 

10 minutes ago, Mejdanac said:

Ja predlazem da fudbal bude fudbal a ne poligon za promociju stranackih i politickih ideja, predlazem da djeca mogu trenirati u nekom klubu bez obzira da li im je tata član stranke na vlasti ili ne....Nema ova moja priča veze sa tobom zaista, i u pravu si, pretjerana je za ovu temu...Samo mi tvoje pisanje o fudbalu u BiH, koji pratim davdeset godina i znam podosta o istom, pomalo iziritiralo. Jer nije riječ samo o fudbalu i tek kad bude onda možda bude nekog i napretka...Izvini ako sam pretjerao...:)

 

Pa sta sam trebo?! Doc na forum i pozdravit ostale ucesnike foruma sa ''mars u picku materinu''?!

Ako ti smeta, ne znam sto citas i polemises. Mislim zaista... Nidje veze. Bez uvrede na licnoj osnovi, posto mi je na ovoj temi stalo do fudbala, relaksacije, a ne istresanja zuci i frustracija. Za to mi forum ne treba, a ne bi trebao tome ni da sluzi, bar ne meni. Ne spadam u ljude koji odu na stadion samo da bi jebavali sve po spisku ljudima na fudbalskom terenu a nemaju nikakve dodirne, niti privatne tacke/odnosa sa tim ljudima koji po terenu ganjaju tu loptu.

Edited by Mensur Dogan
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Mejdanac said:

Ja predlazem da fudbal bude fudbal a ne poligon za promociju stranackih i politickih ideja

 

De idi to objasni Skotima, Nijemcima, Englezima, Talijanima, Spancima, pa kad ih sve prevaspitas i dotjeras u suru, onda obradi i nas ovako neumne i zaostale. Jedva cekamo. Bujrum!

Samo ja sam misljenja da mi samo pratimo njihove trendove. Oni su i izmislili sutanje lopte. Dok su kod njih izmisljali fudbalska pravila kod nas su se Luka Vukajlovic i Hadzi Lojo vitlali sa stranim okupatorima po proplancima i gajevima vrletne Bosne...

Edited by Mensur Dogan
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Mensur Dogan said:

 

De idi to objasni Skotima, Nijemcima, Englezima, Talijanima, Spancima, pa kad ih sve prevaspitas i dotjeras u suru, onda obradi i nas ovako neumne i zaostale. Jedva cekamo. Bujrum!

Samo ja sam misljenja da mi samo pratimo njihove trendove. Oni su i izmislili sutanje lopte. Dok su kod njih izmisljali fudbalska pravila kod nas su se Luka Vukajlovic i Hadzi Lojo vitlali sa stranim okupatorima po proplancima i gajevima vrletne Bosne...

Što bih ja prevaspitavao Škote, Engleze i ostale mene brine stanje u mom dvorištu....ti su u prvom postu podržao to što je vladajuća struktura napokon stala iza Borca a stala je na način da je od Borca napravila Igokeu 2, da se odredjuje u raznoraznim kancelarijama ko treba sljedeći da udje u Premijer ligu iz Prva lige RS radi političke zastupljenosti, da se u klubove i savez postavljaju pa i fizičkim nasiljem podobni stranački ljudi... i tako dalje i tako dalje...Stala je vlast Republike Srpske i iza Igokee pa košarka gotovo osim u Laktašima da ne postoji. Jasno je meni o čemu ti pišeš ali ne možeš izbjeći ove stvari o kojima ja pišem. jebo te takav fudbal da oprostiš, pitaj malo po Banjaluci šta ljudi misle o takvom fudbalu...i jeste ovo sve politika i ne treba na fudbalskom forumu o tome slazem se...prestajem.

Edited by Mejdanac
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mejdanac said:

Što bih ja prevaspitavao Škote, Engleze i ostale mene brine stanje u mom dvorištu....ti su u prvom postu podržao to što je vladajuća struktura napokon stala iza Borca a stala je na način da je od Borca napravila Igokeu 2, da se odredjuje u raznoraznim kancelarijama ko treba sljedeći da udje u Premijer ligu iz Prva lige RS radi političke zastupljenosti, da se u klubove i savez postavljaju pa i fizičkim nasiljem podobni stranački ljudi... i tako dalje i tako dalje...Stala je vlast Republike Srpske i iza Igokee pa košarka gotovo osim u Laktašima da ne postoji. Jasno je meni o čemu ti pišeš ali ne možeš izbjeći ove stvari o kojima ja pišem. jebo te takav fudbal da oprostiš, pitaj malo po Banjaluci šta ljudi misle o takvom fudbalu...i jeste ovo sve politika i ne treba na fudbalskom forumu o tome slazem se...prestajem.

 

Super! Trk nama u Sarajevo, Beograd, Zagreb, pa gasi Sarajevo, Zelju, Zvijezdu, Partizana, Dinama!

A koliko vidim tebi je jedina zelja politicko divljanje na temi o fudbalu/nogometu, zabrana tema, zabrana razgovora, zabrana pracenje fudbala, zabrana, zabrana, zabrana... De ba sjasi! Ako ti se ne svidja tema, zaobidji je u sirokom luku!

A meni je drago sto su u prvoj ligi Sarajevo, Zeljo, Velez, Sloboda, Borac, Celik, Radnik! Ako ti smeta, sta da ti radim...

Nek udje i Rudar Prijedor, Krupa, dogodine ili neke tamo Leotar, neka udje opet Kozara, ako zasluzuju, ako imaju kakvu-takvu infrastrukturu, navijace, ljude koji vole fudbal, sto bi mi smetalo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BH liga je zanimljivija i postenija utoliko sto imas 3 zainteresovane strane pa se kao kolju, dok se ovde sve odredjuje iz jednog centra moci.

Ulaze se znacajno manje para jer su vlastima tamo manje bitni klubovi i navijaci nego ovde, a poseta na stadionima je jednako mizerna kao u Srbiji.

Kakve drzave takav i fudbal.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Starešina said:

BH liga je zanimljivija i postenija utoliko sto imas 3 zainteresovane strane pa se kao kolju, dok se ovde sve odredjuje iz jednog centra moci.

Ulaze se znacajno manje para jer su vlastima tamo manje bitni klubovi i navijaci nego ovde, a poseta na stadionima je jednako mizerna kao u Srbiji.

Kakve drzave takav i fudbal.

 

1. Imam dojam da sam u nekoj 2002, u nekoj vremenskoj masini, kada je pokrenuta zajednicka liga (igrao sam tu prvu sezonu). Ne sudim i ne krivim, ali to su zablude. Protok trenera i igraca je izuzev Sirokog Brijega imun na medjunacionalne podjele. Siroki Brijeg glumi hercegovacku inacicu Atletik Bilbaoa. Njihov izbor. Koliko dugo mogu da izdrze takvom politikom u vrhu, upitno je, s obzirom da im je Zrinjski preuzeo lidersko mjesto medju klubovima tzv. hrvatske provenijencije. Moglo je prije 15-20 godina da Hrvat iz Kaknja, Zenice, Orasja ide samo put Sirokog, ali danas ih je i po Celiku, Sarajevu, Zelji, Borcu, Slobodi. Aferim. SB ima odlican rad, ima talenta u tom dijelu zemlje, dosta djece je zavrsilo u Dinamovoj skoli s tog prostora, ne slucajno. To da je liga poluga za medjunacionalne sukobe je obicna splacina.

U Sarajevu igraju: Vladan, Darko, Dusan, Krste, Mirko, Slobodan, Andrej, Gedeon, Nebojsa, Bojan...

U Zrinjskom igraju: Advan, Slobodan, Edin, Stanisa, Miljan, Semir, Jasmin, trenira ih Mladen...

U Radniku igraju: Nedim, Demir, Seid, Alem, Mahir, Luka (Bilobrk), Eldar, Vilim...

U Velezu igraju: Slavisa, Valjmir, Kosta, Jani, Obren, Vasko...

U Mladosti igraju: Branko, Mario, Nemanja, Ivan, Andrej...

U Tuzli igraju: Borislav, Jovo, Ivan, Vojo, Nemanja, Budimir...

U Zelji igraju: Filip, Sinisa, Jadranko, Antonio, Petar, Mladen, Srdjan...

U Borcu igraju: Ivan (Crnov), ''ustasa'' znaci, pa Demir, Denis, Almedin...

U Slobodi igraju: Nikola, Perica, Toni, Sasa, Dejan, Marinko, Dusan, trener Milenko...

U Celiku su: Bojan, Petar, Vedran, Ljubisa, Marko, Vladimir, Nikola, Ante, Slavko, trener Slavisa...

Svi su oni ''izdajnici'' svojih naroda koji igraju za ''protivnicku'' stranu, ma ja ba...

 

2. Finansijski uslovi u BiH sa Srbijom i Hrvatskom su neuporedivi. Hrvatska i Srbija su daleko ispred, pa opet u BH-ligi na vecini utakmica dodje vise ljudi nego u Srbiji i Hrvatskoj van tzv. velike cetvorke bivse drzave. U BiH proslog ljeta nije ulozeno ni po miliona maraka u dovodjenje novih igraca na ime obestecenja. Liga 12 je i jedino resenje. Liga 16 je utopija i raslojavanje kvaliteta, pad standarda u svakom pogledu. Ali ako na prve dvije domace utakmice ''mrtvog'' Celika dodje 22.000 ljudi, od 25.000 mogucih, u gradu od 70.000 ljudi (prijavljenih), u stvarnosti je broj manji, onda je to sve samo ne mizerna posjeta.

 

3. Imao sam Jugoslaviju, sada imam BiH. Niti sam ih birao, niti ih mrzim, druge nemam, niti mrzim Srbiju, Hrvatsku, Crnu Goru, niti zelim da ih ikada mrzim.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mensur Dogan said:

 

 

1 - To sto ti pricas je sasvim druga tema.Ja ti kazem da ovde jedna interesna grupa odredjuje i postavlja predsednike klubova, trenere, delegira sudije i odlucuje ko ce biti sampion a ko ispasti iz lige.BIH prosto nema taj problem, pa je samim tim i prvenstvo zanimljivije ili neizvesnije.Sam kvalitet BH lige je jeziv, poredeci cak i sa ovim cemerom u Srbiji.

 

2.Koji je prosek gledalaca bio u BiH prosle sezone ? Procitah da je ovde bio nesto ispod 3k a da je svega u nekoliko zemalja, ukljucujuci i BH bio manji.

 

3. Ne mrzim ni ja drzave, taman posla.Samo konstatujem da su busan kurton i da je fudbal isto to.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Starešina said:

 

1 - To sto ti pricas je sasvim druga tema.Ja ti kazem da ovde jedna interesna grupa odredjuje i postavlja predsednike klubova, trenere, delegira sudije i odlucuje ko ce biti sampion a ko ispasti iz lige.BIH prosto nema taj problem, pa je samim tim i prvenstvo zanimljivije ili neizvesnije.Sam kvalitet BH lige je jeziv, poredeci cak i sa ovim cemerom u Srbiji.

 

2.Koji je prosek gledalaca bio u BiH prosle sezone ? Procitah da je ovde bio nesto ispod 3k a da je svega u nekoliko zemalja, ukljucujuci i BH bio manji.

 

3. Ne mrzim ni ja drzave, taman posla.Samo konstatujem da su busan kurton i da je fudbal isto to.

 

1. Pa kol'ko para - tol'ko muzike. Dobro je da se i igra, s obzirom na kojoj je razini briga o sportu i kulturi u BiH, a bogami i podalje od BiH. Napisah vec da u BiH fakticki se ne isplacuju obestecenja za dovodjenje igraca. Dolaze samo slobodni igraci u klubove. Automatski je teze i prodati igraca vani. Igraci odlaze u Rumuniju, Slovacku, Madjarsku, Belgiju, Cesku, Grcku, Tursku, Norvesku, Austriju, Rusiju, drugu talijansku ligu, drugu njemacku ligu, Kipar, te naravno Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju. Znaci zaobilaznim putem do ''liga petice''.

 

2. Prosjek je relativan. Ove godine ce sigurno biti veci zbog ulaska Borca i Veleza. Izuzev Koseva, svi stadioni su malog kapaciteta. U prvim mecevima na domacem terenu Veleza je gledalo 3.500 ljudi protiv neatraktivne Mladosti, Zelju je gledalo 6.000 ljudi protiv Borca, Zvijezdu 500 ljudi na gostujucem stadionu u Ugljeviku (izbjeglicki klub), Slobodu 3.500 protiv Radnika, Siroki 1.200 protiv Celika, Sarajevo 7.000 protiv Zrinjskog, Radnika 500 protiv Tuzle, Mladost 1.500 protiv Zelje, Borca 4.500 protiv neatraktivne Zvijezde, Tuzlu 1.000 protiv Borca, Celika 10.000 protiv Sarajeva, Zrinjskog 8.000 protiv Veleza... Tu je to negdje, 3.000-3.500 +/-. Dogodine ako udje u ligu Prijedor, a Zvijezda ce 99% ispast, ice to onda u pravcu 4.000 po mecu. Zavisi dosta i od pozicije na tabeli, vremenskih uslova. U Zenici treba samo malo da na Celik dodje 10.000+ gledalaca, samo da su oko 3-4. mjesta na tabeli, dok u Bijeljini i da su 1. na tabeli, opet nece doc ni 1.000 ljudi u prosjeku. Na sarajevski derbi je doslo 11.000, Grbavica je bila ispunjena (na Kosevu ocekujem duplo vise, mozda i cijelih 30.000, s obzirom da se ove sezone medjusobno tuku za titulu), na tuzlanski derbi je doslo skoro 5.000, sto je bilo pozitivno iznenadjenje. Pod Bijelim brijegom u Mostaru je prvi okrsaj Zrinjskog i Veleza gledalo 8.000, bio je takodje pun.

 

3. Politika i fudbal imaju veze, ali pocesto i nemaju, zapravo cesce. Sustina je ko kako i na koji nacin zeli da posmatra fudbal, a onda je tu fudbal lako dostupno sredstvo za manipulaciju.

Edited by Mensur Dogan
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Starešina said:

Nadjoh da je prosek bio 1.5k u proteklih 5 godina...uzas

No, dobro, bice bolje valjda.

 

Raste prosjek. Bice dogodine oko 3.000 - 4.000 po procjenama. Liga je skracena. Prije 5 godina je bilo 16 klubova. Poostreni su u medjuvremenu kriterijumi za licenciranje klubova. Na infrastrukturi u pojediinim sredinama je u medjuvremenu radjeno, gradjeno, renovirano... Da moze vise i bolje - moze uvijek i moci ce.

Edited by Mensur Dogan
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Mensur Dogan said:

 

Raste prosjek. Bice dogodine oko 3.000 - 4.000 po procjenama. Liga je skracena. Prije 5 godina je bilo 16 klubova. Poostreni su u medjuvremenu kriterijumi za licenciranje klubova. Na infrastrukturi u pojediinim sredinama je u medjuvremenu radjeno, gradjeno, renovirano... Da moze vise i bolje - moze uvijek i moci ce.

 

Porasce prosek kad poraste kvalitet fudbala.Nece mnogo reflektori i trava pomoci.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Starešina said:

 

Porasce prosek kad poraste kvalitet fudbala.Nece mnogo reflektori i trava pomoci.

 

 

Pa i reflektori i trava i pomazu. Jesil igro lopte jebo ga ti?!

Pa lakse je 90 minuta istrcat navece ljeti, nego crkavat na 40 stepeni, lakse je odigrat precizan pas na kvalitenoj podlozi, lakse je centrirat, sutirat, nego na nekoj oranici i njivurini. To su elementarne stvari.

A za porast kvaliteta su najpotrebnije - pare. Samo pare. Talenta djeci ne manjka.

A dal ce prosjek gledalaca porast, relativno i neutemeljeno je bilo sta tvrdit. Ja se sjecam utakmica u bivsoj Jugi kada na po utakmica nije bilo ni 5.000 ljudi. U Titogradu Buducnost i Dinamo na otvaranju sezone nije gledalo ni 1.000 ljudi. Gledalaca je bilo 50-ih, 60-ih, 70-ih na svim stadionima. A to sto ih je bilo manje ima veze sa kvalitetom fudbala, koliko sa nacinom zivota, ponudom u slobodnom vremenu, duhu vremena, stepenu razvoja, raznoraznim faktorima. Danas mnogu djecu moras tjerat napolje da izadju, a kamoli ga gonit jos da suta loptu na ulici. Danas je fudbal pretvoren u biznis (eureka!).

 

Edited by Mensur Dogan
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mensur Dogan said:

 

Pa i reflektori i trava i pomazu. Jesil igro lopte jebo ga ti?!

Pa lakse je 90 minuta istrcat navece ljeti, nego crkavat na 40 stepeni, lakse je odigrat precizan pas na kvalitenoj podlozi, lakse je centrirat, sutirat, nego na nekoj oranici i njjivurini. To su elementarne stvari.

 

Ajde ne shprdaj se, ako si majstor, majstor si i na njivi, ako si taraba, ne pomaze ti ne znam kakva engleska trava.

Svakako da je dobro da imas bolju infrastrukturu, ali ona nije kljuc.

Zadrzi dobre domace igrace par sezona, dovedi nekoliko majstora sa strane pa da vidis kako ce ljudi doci da gledaju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...