Jump to content

Izvan i iza turnira


wwww

Recommended Posts

https://www.instagram.com/p/Cczp4StsSxU/

 

u_penjanju

Tužna vest je stigla iz Hrvatske ovog jutra.

Kristijan Šnajder (41), trener koji je sarađivao sa teniserima i teniserkama iz regiona, preminuo je posle duge i teške bolesti.

 

Spoiler

Šnajder je bio trener Ane Konjuh, Borne Ćorića, Olge Danilović, Petre Marčinko.

Uvek nasmejan i dobro raspoložen, Šnajder se, nažalost, dva puta borio sa rakom, ali...

Kada je ove godine na Australijan openu bio u stručnom štabu jedne od najtalentovanijih juniorki sveta Petre Marčinko, svi su odahnuli. Svi su mislili da je borba završena. Ali... Njemu se u Melburnu stanje pogoršalo i po povratku u Zagreb, rekao je:
- Nije dobro, jedva sam izdržao put iz Australije.

Nekoliko meseci kasnije, ishod je fatalan.

- On je bio veliki deo mog odrastanja. Na terenu smo bili ozbiljni i mnogo smo radili, ali van terena je bio izuzetno zabavan. Ta vrsta dinamike odgovarala je mom karakteru, bilo mi je ugodno sa njime. Non-stop bismo se kladili u nešto tokom treninga – farbanje kose, sklekovi u avionu za Australiju, jednom je čak obećao da će trčati go po kompleksu ako osvojim titulu. Sa Kristijanom nikad nije bilo dosadno - rekla je Ana Konjuh. Ona se i prva oglasila povodom smrti Šnajdera i napisala: - Dok se ne sretnemo ponovo, sačuvaj mi gore jedan zagrljaj.

Šnajder je iza sebe ostavio suprugu i četvoro dece.

#rip #kristijanšnajder #anakonjuh #olgadanilovic #bornacoric

 

 

 

https://www.instagram.com/p/Cczi7alMsZ_/

 

u_penjanju„Želimo i mi kao Srbija!“ Na Australijan openu 2016. godine razgovarao sam sa Marijom Sakari. Ona je bila van top 100, a Stefanos nije bio ni u mislima, teniski gledano.
 

Spoiler

 

„Nadam se da možemo da započnemo tradiciju, imamo nekoliko juniora koji obećavaju, Stefanosa Cicipasa i Eleni Kristofi (61. juniorka sveta) i još nekoliko. Volela bih da u Grčkoj tenis raste kao što je slučaj u Srbiji“, rekla mi je Sakari.

Ova Spartanka, kako mi je tada ponosno i uz smeh saopštila, sada je top 5 teniserka, a i ovaj mali Cicipas izrastao u solidnog igrača 😜 Πάμε!


#mariasakkari #stefanostsitsipas #sakkari #tsitsipas #greece

 

 

 

https://www.instagram.com/p/Cc2D9PGMjkU/

braca Sabanov

Spoiler

 

Pitali smo vas oko Dejvis kupa, da li imamo šanse da prođemo dalje, a jedan od odgovora je bio "ništa bez dobrog dubla".

Lampica se odmah upalila - braća Sabanov. Ivan i pet minuta mlađi Matej.

Njih dvojica će sigurno biti pozvana na pripreme tima, pa je ovo sjajna prilika da ih bolje upoznate.

- Nas je četvorica braće i Aleksandar, koji je 13 godina stariji od nas, počeo je prvi da trenira, a onda i mi uz njega. Imali smo teniski teren u dvorištu i od malena smo bili upućeni na ovaj sport.

- Sa 15, 16 godina smo shvatili da nam je bolje da se fokusiramo samo na dubl.

- Prvih 15 godina života smo živeli na Paliću i mi smo za sve mlađe selekcije, do 10, 12 i 14 godina igrali za Srbiju. Onda je naša mama, koja je profesorka po struci, dobila posao u Osijeku, i mi smo se svi porodično preselili sa njom tamo. Kako smo promenili adresu i državljanstvo, počeli smo da igramo za Hrvatsku. Tamo smo završili srednju školu, ali smo se vratili na Palić u porodičnu kuću kada je mama otišla u penziju. Od tada ponovo igramo za Srbiju.

- U početku meča protiv Kirjosa i Soka, 90% navijača je bilo na njihovoj strani jer su svi došli da vide Nika. Ali kako je duel odmicao, on je počeo da pravi skandale, da se svađa sa sudijom, publikom, pa je dobio opomenu, onda i kazneni poen, pa se publika okrenula ka nama, a na kraju meča je svi su bili na našoj strani.

- Kada smo bili rangirani oko 230. mesta, odlučili smo da idemo na čelindžere u Južnu Ameriku, ali nismo imali finansija za to. Dođemo na ideju da dignemo kredit, odemo u banku, ali nismo u nameri uspeli jer nismo zaposleni. Onda je mamina sestra koja radi u banci, sredila neki mali kredit na svoje ime od 4.000 evra, što je nama bilo dovoljno za avionske karte. Otišli smo prvo na neki čelindžer u Argentini, a onda i u Buenos Ajres na ATP turnir, gde nismo upali. Bili smo prvi napolju, morali smo da plaćamo hotel i sve ostalo, pa nam je pola novca otišlo na to. Odatle smo otišli u Rio i kada smo to odigrali već smo bili na nuli, ništa nam nije ostalo, osim povratnih karata. Imali smo sreće što je let kasnio iz Rija, pa su nam refundirali neki novac sa kojim smo posle nastavili da igramo lokalne turnire.

 

 

 

 

https://www.instagram.com/p/Cc3Ujw9rJgJ/

Što volim kad se teniseri raspojasaju posle povlačenja, pa podele one najbizarnije i najsočnije priče, od mašinskih pušaka do Rodžera Federera u Domžalama. Izdvajamo the greatest hits Blaža Kavčiča.

- Rame za plakanje. “Pobeđivao sam Davidoviča, Hurkača, Kecmanovića… Miomir se slomio, bukvalno mi je plakao na ramenu. Rekao sam mu: ‘Brate, jebo te, samo nastavi, imaš kvalitet, doguraćeš daleko ako ne odustaneš’. Pogledajte ga sada”

- Sa čelendžera u Uzbekistanu žurilo se na Vimbldon, a najbliži aerodrom bio je u Kirgistanu. Kobna greška. “Video sam bukvalno decu sa mašinskim puškama u rukama, policajce koji su prvi put u životu videli laptop i taksiste koji odbijaju da voze ispod sto dolara. Jedan tip je ponudio znatno manje i umalo tuča nije izbila. Nisam se tako uplašio nikad u životu”.

- Bandaža na nezgodnom mestu. “Dobio sam neki virus u Uzbekistanu, antibiotik nije pomogao. Ispostavilo se da imam infekciju testisa. Kada sam došao na Vimbldon, morali su da mi bandažiraju jaja. Zamislite da vam tri doktora gleda skrotum, užasno!”

- Evo koliko znači lova u tenisu: “Zamislite bolid u Formuli 1 bez mehaničara! Svi najbolji igrači imaju fizioterapeuta, timovi su im proveravali ulje, menjali gume. Ja? Ja sam išao kao ludak, a zatim bih se vratio u garažu i sledećeg dana se trkao istim starim kolima. Sećam se da sam 2016. godine pobedio Feliksa (Ože-Alijasima), bili smo posle u teretani. Ja sam sâm, a on sa trojicom – fizioterapeut ga isteže, trener mu govori šta nije bilo kako treba, a treći tip razgovara telefonom: ’Treba nam ovo, treba nam ono, ćao’. Tako je lako kad imaš podršku federacije“.

- Federer ni na treningu ne voli da gubi „Prišao mi je i rekao: ’Petnaest minuta prebacujemo, a onda igramo, ali samo jedan set’. Pobedio sam ga 7:5 i naravno da je želeo revanš, rutinski me je dobio 6:3 u drugom. Dobro smo se i smejali kada je prepoznao mog trenera Blaža Trupeja: ’Tebe se sećam, ha-ha’, rekao je. Igrali su jedan protiv drugog u Domžalama 1999. godine, Federer je želeo da se nastavi sledećeg dana zbog mraka, ali Trupej je rekao da ne može jer je držao čas tenisa ujutru“.

#tennis #tenis #rogerfederer #blazkavcic #felixaugeraliassime #atptour

:lol_2:

 

 

https://www.instagram.com/p/Cc2rvZBMr41/

Prelomio ga je u glavi. Pao je psihički. Stiso se. Usro se. Pi*ka. Tako prosečan navijač kolokvijalno objašnjava značaj mentalnog aspekta u tenisu, koji je zbog prirode sporta izraženiji nego drugde.

 

Spoiler

Isto će vam reći bilo koji teniser i bilo koja teniserka. Ipak, prva teniserka sveta Iga Švjontek pionirka je po tome što uz sebe ima psihologa kao stalnog člana tima koji putuje s turnira na turnir. Dobro, psihološkinju: Darju Abramovič. Evo njenih principa na kojima počiva i jaka glava najbolje na svetu:

*Nekada opušteni razgovor uz večeru ili ručak može da bude efektniji od zakazane seanse u kancelariji. Da, imamo neke striktne sastanke, ali i mnogo neformalnih razgovora.

*Možete da uočite moj uticaj između gemova: kako Iga pristupa pauzama, kako diše.

*Treba pridavati veliku važnost kvalitetu i količini sna. Zatim, biti svestan koliko je ponekad važno promeniti perspektivu: treba otići i videti zalazak sunca, popiti dobru kafu, jednostavno stisnuti dugme za pauzu i reći sebi „uh, ovo je baš lep trenutak“. Često se zaboravi na takve stvari u potrazi za savršenstvom i za time da budeš izvanredan uvek, a one zapravo donose onaj bazični mir u glavi.

*Isto kao što radimo na telu, trebalo bi da radimo na svojoj volji, koncentraciji, pažnji, vremenu potrebnom za reakciju, sposobnosti za rešavanje problema i donošenju odluka, na svim tim kognitivnim sposobnostima. Trudim se da to usadim u svoje sportiste, naročito one vrhunske. Zato ćete nekada videti Igu kako slaže slagalicu ili lego-kocke… Neke, hajde da kažemo, analogne stvari stare škole.

Iga Švjontek je trenutno u seriji od 23 pobede, koliko je pre dve godine imala i Naomi Osaka. Najdužu seriju u ovom veku drži Venus Vilijams (35), a u tom probranom društvu još su Žistin Enan, Viktorija Azarenka i Serena Vilijams.

Na sreću konkurencije, Ige neće biti u Madridu, a već u Rimu opet ćemo gledati njene karakteristične šablone i igru i telom i glavom.

#igaswiatek #swiatek #mentalhealth #tenis #tennis #wtatour #wta

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

https://www.instagram.com/p/CdDdHu-szqG/

 

u_penjanju

Pre jedno dvadesetak dana, nađem se sa Troickim da uradimo intervju i tako sluđena od korona godina (i dalje mislim da smo u 2021) kažem:

- Kad si ti prestao 2020...
- Ko prestao 2020, ja sam se penzionisao 2021.
- Praštaj.
- Naravno.
- I je l' sve onako kako si zamišljao?

- Iskreno, nije. Krenuo sam žestoko ovde kod Noleta u centru, onda i ta selektorska pozicija. Mada, OK, selektor sam postao još dok sam igrao. Treba biti i smiren i disciplinovan pre svega u trenucima kada sedim na klupi i pomoći im pravim savetima, ali opet treba imati i energiju i taj neki bezobrazluk u situacijama kada se lomi meč. 

Smejem se i kažem mu da sam čula da je strog trener.
- Dobro si čula, ko ti je rekao? 😂 Volim disciplinu, rad i trud i kada vidim to, onda je sve u redu. Kada to ne vidim, onda je problem.

Troicki, rekla bih, ne pati što je rekao dosta.
- Ma kakvi. Nisu mi jasni ovi što se vraćaju po pet puta. Ali ne osuđujem. Lakše mi je pre bilo nego sada. Majke mi. Svi misle: "Šta se on žali? Lako mu je sa Noletom u timu! A nije baš tako!" On zahteva maksimalnu perfekciju, maksimalnu pripremu. I sami znamo kakav može da bude na terenu kada nešto krene loše. Znači, treba se i sa njim povezati, usmeriti i preneti mu pozitivnu energiju. Naravno, Nole je iznad svih i on te krize najbolje ume da prebrodi i da pobedi u meču, ali opet nije ni sa njim tek tako lako.

Viktor ima jednu želju. Veliku.
- Salataru. Ali ajde o tome da pričamo kad dođe vreme. Da ne žurimo.

- Onda u novembru?
- Pomisliću želju. Da ovog puta bude baš onako kako sam zamislio.

P. S. O tome koliki je Troicki car i tome koliko su i on i Janko bili skrajnuti u drugi plan zbog Novakovog uspeha, dužna sam vam priču 💪
#tennis #tennistime #viktortroicki #novakdjokovic #daviscup #teamserbia

 

Link to comment
Share on other sites

"Boris Becker always wanted to buy gifts for everybody." (Not for Murray, obvs) Annabel Croft has always been nice about her colleagues & tennis players. Unlike the wild card snatcher.

 

FRxcTXnXwAIlb0L?format=jpg&name=large

FRxcTk_X0AcPkBo?format=jpg&name=4096x409

Link to comment
Share on other sites

jeste.

verovatno je Vajdi zgodno da trenira Slovaka, mozda nece ni putovati s njim, vec samo trenirati tu u Slovackoj. Sigurno ce mu biti manje stresno nego s Novakom. Zasluzio je covek da u poznijim godinama malo olabavi i smanji stres.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odvratan mi je Beker i njegovo cmizdrenje-jbt, ceo život prođe u veselju i sad kukaš što si krao...

 

I sad pišem napamet, ali i Štefikin otac je nešto petljao oko poreza, zar nije i on bio u buvari ili izgnanstvu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...