Jump to content

Klasika


Borko

Recommended Posts

Nesto za @zoran59 🙂

 

452797600e4762e0d30.jpg

 

1955, TT na ostrvu Man je bio deo motociklistickog sampionata sveta. Na slici je Bob Mekintajr na Nortonu u junior klasi do 350 kubika koji je zavrsio na drugom mestu nakon dominantne voznje da bi pred kraj trke morao da uspori zbog kvara na kocnicama.

 

Mekintajr je poznat kao prvi koji je okrenuo krug na Man TT sa prosecnom brzinom od preko 100 milja na sat (1957.) a u karijeri je na ovoj najtezoj moto-trci pobedjivao tri puta. 1957. bio je vicesampion sveta u klasi do 500 kubika. Smrtno je nastradao 1962. u udesu na jednoj trci van sampionata na Olton Parku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Fifty years ago at Indianapolis, McLaren unveiled the M16, a space-age creation from the mind of designer Gordon Coppuck. It was a bit like the Trojan horse because it was as surprising as it was shocking. A sleek profile with side radiators, a wedge nose and an engine cover that was basically a wing.

 

https://racer.com/2021/05/20/retro-mclarens-1971-indy-wedgie/

 

revson1.jpg

Link to comment
Share on other sites

c57f7f36-44d8-4b2d-a8f7-b2d548a126a4.jpg

 

Start za Gudvud TT 1961, FIA GT sampionat, 19. avgust.

#6 Majk Parks u Ferariju 250 GT SWB (2. mesto)

#7 Sterling Mos u Ferariju 250 GT SWB (pobednik)
#4 Roj Salvadori u Aston Martinu DB4 GT Zagato (trece mesto)
#3 Dzim Klark u Aston Martinu DB4 GT Zagato (cetvrti)

Dva srebrnasta u pozadini su Porsei 365B Karera Abart, blizi bi trebalo da je #20 sa Gremom Hilom za volanom (sesto mesto) a dalji #23 Fric Hanl (deseto mesto).

Beli sa prugom bi trebalo da je Lotus Elit (ne vidim broj) a iza toga jos jedan Porse.

 

Onaj beli skroz nazad bi mozda mogao biti Trijumf TR3 (ako je tako onda je to #32 Roj Nort).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Poslednja trka USAC Indikar sezone 1978 u kojoj se odlucuje o sampionu - u igri su Tom Sniva i Al Anser.

Sezona 1978. je interesantna i po tome sto je ukljucivala dve trke u V. Britaniji (Silverston i Brends Hec), a takodje je jedina sezona u istoriji u kojoj je jedan vozac uzeo Indikar "triplu krunu" (pobeda na 3 trke od 500 milja) sto je uspelo Alu Anseru koji je uzeo Indi, Pokono i Ontario. Ovaj rekord verovatno nece nikad biti oboren jer danas je ostala samo jedna trka na kraljevsku duzinu od 500 milja - cije se ovogodisnje izdanje vozi sad u nedelju.

Ovo je i poslednja sezona jedinstvenog Indikar sampionata pod USAC sankcijom jer je od naredne godine pokrenut CART sampionat koji je na kraju preuzeo primat i od 1982 prakticno postao jedini (USAC sampionat se sveo samo na Indi 500 koji se bodovao i za CART sampionat). CART je u ovom periodu toliko porastao da je po prestizu poceo da ugrozava i F1. Naredni lom je dosao 1996. i trajao je do 2008. a njegove posledice jos uvek zivimo...

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://racer.com/2021/05/28/pruett-why-isnt-willy-t-ribbs-1991-car-in-the-ims-museum/

 

Quote

A friend asked an innocent question a few weeks ago: Why isn’t Willy T. Ribbs’ history-making chassis from the 1991 Indianapolis 500 on display in the Indianapolis Motor Speedway Museum? Having reached the 30-year anniversary of Ribbs’ entry into the record books as the first African American driver to compete in the Indy 500, it was an interesting topic to consider.

 

Link to comment
Share on other sites

Rudolf Karacola i njegov pas Moric, 1935.

8-CARACCIOLA-E-CANE-21205.jpg

 

Nakon teske nesrece na VN Monaka 1933. u kojoj mu je desna noga ostala 5cm kraca od leve Karacola provodi ostatak godine oporavljajuci se na svom imanju u Luganu u Svajcarskoj. Iako su lekari sumnjali da ce ikada ponovo da prohoda a kamoli da vozi, on vredno vezba spremajuci se za narednu sezonu. Da nevolja nikad ne dolazi sama, njegova supruga Sarlota nastradala je u lavini na skijanju u zimu 1934. i Karacola pada u tesku depresiju, povlaci se potpuno iz javnog zivota. Na nagovor Luja Sirona pristaje da na VN Monaka pred trku izveze pocasni krug i pozdravi publiku. Iako ga je noga jos uvek bolela dok vozi herojski docek koji mu je priredjen u Monaku i osecaj koji je imao za volanom mu je vratio zelju za trkanjem. Inace nikad se nije u potpunosti oporavio od ove povrede, trpeo je komplikacije do kraja zivota.

Nojbauer mu je priredio test u novom Mercedesu W25 na AVUSu gde je dobio zeleno svetlo za dalje takmicenje i prva trka nakon povratka bila je VN Nemacke na Nirburgringu u kojoj je odustao sa vodece pozicije zbog kvara. Sledeci start je bila VN Italije u Monci gde je bio na drugoj poziciji kad je u 59. krugu zbog bolova otisao u boks. Bolid je preuzeo Fadjoli i do kraja uzeo pobedu. Na poslednjoj trci sezone, VN Spanije na Lasartu, bio je drugi iza Fadjolija.

1935. godina pocinje odustajanjem sa pol pozicije u Monaku zbog kvara da bi zatim u VN Tripolija (nije se bodovala za sampionat) Karacola uzeo prvu povratnicku pobedu. Odmah su usledile i pobede na VN Francuske i VN Belgije kao i jos dve do kraja sampionata i prva sampionska titula. 1936. je pocela u istom stilu pobedom na VN Monaka ali Mercedesov bolid za tu sezonu je bio nedonosce pa je to i jedini rezultat vredan pomena a Mercedes se povlaci iz sampionata pre kraja godine.

No lekcija je naucena i za 1937. Mercedes donosi W125 koji za ono vreme razvija neverovatnih 650 KS - nesto sto nakon toga nije dostignuto sve do kraja 60-tih godina i to sa sedmolitarskim monstrumima u Kan-Am sampionatu sportskih prototipova, a u F1 tek pocetkom 80-tih sa turbo revolucijom. Mercedes propusta prvu trku sezone vozeci Vanderbilt Kup u Americi ali nakon toga uzimaju sve cetiri preostale trke od cega Karacola tri i tako dominantno postaje sampion i po drugi put.

 

Ovo su godine kada vlada veliko rivalstvo izmedju Karacole i mladog lava Rozemajera u Auto-Unionu koje kulminira januara 1938. kada Mercedes i Auto-Union organizuju takmicenje u obaranju apsolutnog brzinskog svetskog rekorda. U tih par dana obojica pomeraju granice moguceg i obaraju rekord nekoliko puta da bi se na kraju sve zavrsilo tragedijom - u svom poslednjem pokusaju da nadmasi Karacolinih 432.7 km/h Rozemajer slece s puta i gubi zivot.

 

Sezona evropskog sampionata za 1938. se vozila pod novom formulom, Mercedes je opet bio dominantan uzevsi tri od cetiri trke od cega Karacola samo jednu - VN Svajcarske - ali uz jos dva druga mesta i jedno trece bilo je to rasvim dovoljno za trecu titulu.

 

1939. pocinje sa tragedijom u Belgiji gde je smrtno stradao Karacolin timski kolega Ricard Siman. Karacola uzima pobedu na Nirburgringu a sezona biva prekinuta izbijanjem rata. Herman Lang, ubedjeni Nacista, biva proglasen za sampiona uprkos cinjenici da je po vazecem sistemu bodovanja Miler bio ispred njega. Lang i Karacola se malo je reci nisu voleli, Mercedesov tim je bio prakticno podeljen u tim Karacola i tim Lang i Karacola je javno protestvovao protiv ovakvog politiziranja takmicenja ali uzalud. Povlaci se ponovo na svoje imanje u Svajcarskoj gde provodi rat u samoizolaciji.

Za razliku od ostalih predratnih nemackih asova kojima je takmicenje bilo zabranjeno Karacola posle rata nastavlja da se takmici pod svajcarskom licencom. Prvo se prijavljuje za Indi 500 1946. ali tokom slobodnih treninga dozivljava udes kad je naleteo na pticu kojim prilikom je izgubio svest i izleteo sa staze. Proveo je nekoliko dana u komi nakon cega mu je trebalo nekoliko godina da se potpuno oporavi. 1952. na poziv Mercedesa vraca se u njihov tabor da vozi sportske prototipove, zavrsava cetvrti na Mile Milja a zatim u Svajcarskoj dozivljava jos jedan tezak udes i lom noge sto mu konacno zavrsava karijeru.

Postaje trgovacki zastupnik Mercedesa, priredjujuci demonstrativne voznje po vojnim bazama Saveznika po Zapadnoj Nemackoj sto ima velikog uspeha na prodaju Mercedesovih modela. 1959. pocinje da oseca simptome zutice koji se uprkos lecenju ne poboljsavaju. Dijagnostifikovana mu je ciroza jetre, od cega i umire u 58. godini zivota. Sahranjen je u Luganu u Svajcarskoj.

Karacola je bio najpoznatiji i najuspesniji predratni Granpri vozac. Ako je Rozemajer bio veliki izgubljeni talenat cija je karijera prerano zavrsena a Nuvolari u svoj dan nezaustavljiv i najbrzi na svetu, Karacola je bio uvek pri samom vrhu i uvek pouzdan. A pitanje je koliko bi Rozemajer i Nuvolari i svi ostali predratni asovi imali prilike da zasijaju da je Karacola bio potpuno zdrav. Alfred Nojbauer je rekao da je od svih velikih vozaca koje je u zivotu gledao - Nuvolarija, Rozemajera, Langa, Mosa, Fandja, ubedljivo najveci bio Karacola.

Edited by Radoye
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na danasnji dan pre 28 godina od posledica srcanog udara preminuo je svetski sampion za 1976. Dzems Hant

pVffaILlSCsb-twWwnaM6uR5jbg5z8RYrGzeVjzV

 

Ostace vecito upamcen kao najveci boem koji je seo u trkacki auto, s cigaretom u jednoj ruci i konzervom piva u drugoj okruzen atraktivnim zenskinjem. Vise ih ne prave na takav kalup.

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam nedavno o prvoj VN Monaka 1929 - evo jedna kolorizovana fotka koja pokazuje koliko se sve ovde malo promenilo u medjuvremenu:

Monaco.jpg

Vidimo Vilijama Grovera-Vilijamsa u svom Bugatiju tip 35T ofarbanom u britansku zelenu kojeg prati Rudi Karacola u belom Mercedesu SSK. Ovo je poslednja krivina, Gazimetr ("benzinska pumpa", danas se vise ne vozi - naime, nakon nasipanja dela luke i izgradnje bazena staza je pustena tuda i sada imamo Raskas i Nog, a ovaj pravac gde je Karacola je ustvari danasnji pitlajn (naravno danas se vozi u kontra smeru). Vidimo i tramvajske sine na start-cilj pravcu kojih odavno vise nema. Ali ako pogledamo preko luku vidimo prvo blize vodi deo nakon izlaska iz danasnjeg tunela gde je sikana pa prema krivini Tabak, i iznad njega uspon Bo Rivaz prema Kazino trgu. Vidimo i luksuzne jahte u luci (doduse, drugacijeg i ako mene pitate mnogo elegantnijeg dizajna od danasnjih vulgarnosti kojima se dice novobogatasi), kompletna scena i dalje odaje identican utisak kao da je slikano pre neki dan, zanemarimo li detalje tipa modni detalji na garderobi likova kraj staze...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12h Sebringa 1957, druga trka sezone FIA svetskog sampionata sportskih prototipova:

744d8487867ab372e96121c8e7c26942--cute-g

 

#28 Ferari 500TRC broj sasije 0668, vlasnik Templ Bjul, vozaci Rici Ginter i Hauard Hjul, 10. mesto u ukupnom poretku, pobednici u klasi do 2.0 l
#29 Ferari 500TRC broj sasije 0658, vlasnik Ed Lanken koji ga je i vozio sa suvozacem Carlsom Hasanom, odustali zbog kvara
#33 Trijumf TR3 fabricke ekipe Standard Trijumf, za volanom Majk Rotsild i Robert Dzons, 21. u konacnom poretku (drugi u GT klasi do 2.0l)

 

Pobednici trke u cetiriipolitarskom Maseratiju 450S broj sasije 4503 bili su Zan Bera i Huanmanuel Fandjo (klasa do 5.0 l). Iza njih u trolitarskom Maseratiju 300S sasija 3071 bili su Sterling Mos i Hari Sel (pobednici u klasi do 3.0 l) a podijum su kompletirali Majk Hotorn i Ajvor Bjub u Jaguaru tip D br. sasije XKD605.

https://www.racingsportscars.com/results/Sebring-1957-03-23.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

b254c2c397d482cfa0a0feffba6b822e.jpg
 

Ferari 290MM Spajder Skaljeti sa volanom na desnoj strani, specijalno konstruisan za Mile Milja 1956. Na slici je sasija broj 0625M koju je za ovu priliku vozio Huanmanuel Fandjo i zavrsio kao cetvrti. Ovo je ujedno bio i Fandjov poslednji Mile Milja. Pobedio je Eugenio Kasteloti u istom ovakvom 290MM (br. sasije 0616MM) a podijum su kompletirali na drugom mestu Piter Kolins i Luj Klementaski u Ferariju 860 Monca i na trecem Luidji Muso takodje u Ferariju 860 Monca.

 

Sasija sa slike je nakon ovog Mile Milja kao deo Skuderije Ferari izlazila na 1000km Nirburgringa (F. Hil, A. de Portago, O. Zandebjan), Ruen Gran Pri (de Portago) i na VN Svedske u Kristijanstadu (P. Kolins i V. fon Trips). Nakon zavrsene sezone 1956. prodata je u SAD Templu Bjulu (bogati Teksasanin ciji se privatni tim takmicio u mnogim kategorijama od F1 preko sportskih prototipova do GT) i koji ga koristi naredne sezone (najcesce za volanom Jo Bonije, izmedju ostalih). 1958. je prodaje Bobiju Vilijamsu koji s njom izlazi na jednu trku 1958. godine a zatim je kupuje Dzejms Flin i vozi je na par trka americkog SCCA sampionata u sezonama 1963. i 1964. cima joj se zavrsava aktivna trkacka karijera.

Sasija menja par vlasnika tokom kasnih 60-tih i ranih 70-tih da bi 1987. bila restaurirana i izlozena na Kartijeovoj izlozbi Omaz Ferariju u Parizu.

2004. je kupuje Ronald Stern i aktivno je prikazuje na istorijskim rivajvlima (Gudvud i tome slicno) da bi je 2015. kupio Lesli Veksner, sadasnji vlasnik. Ovako izgleda ovih dana:
 

120829897.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

porsche-908-22-LM69-6.jpg

 

24h Lemana 1969, start - Jo Sifert uskace u svoj Hart Ski Porse 908.

Tradicionalno, trke izdrzljivosti poput Lemana startovane su tako da su automobili s ugasenim motorima poredjani s jedne strane staze a vozaci s druge. Na starterov znak vozaci bi pretrcali start-cilj pravac, usli u svoje automobile, startovali motore i krenuli. Naravno, kad su pojasevi postali obavezni mnogi su vozaci u zurbi da naprave prednost na startu kretali bez da se propisno vezu sto je u slucaju udesa cesto znalo imati teske posledice i zato je postojao pritisak da se s ovakvom vrstom starta prekine.

Ove iste godine kad je slika snimljena, Zaki Iks je start iskoristio za svojevrsni protest - dok su svi trcali i zurili da sto pre krenu on se laganim hodom prosetao preko staze i natenane usao u svoj Ford GT40, namestio opremu i krenuo daleko iza svih. Iksova poenta je dokazana time sto je uprkos tome sto je nakon ovakvog starta bio poslednji, nakon 24 casa je bio pobednik (suvozac Dzeki Oliver); pri cemu je zbog nepravilno vezanog pojasa u udesu u prvom krugu trke smrtno stradao Dzon Vulf.


BqFVsBRCYAAgeno.jpg

Bio je ovo poslednji tradicionalni Leman start; za 1970 bolidi su ostali poredjani na isti ovakav nacin ali sa vozacima vec unutra i motorima upaljenimm, a od 1971. pa do sada radi se leteci start.

Sto se tice Siferta i Porsea s pocetka price - on i suvozac Brajan Redman su ispali nakon 60 krugova zbog kvara menjaca...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...