Jump to content

Religije, sistemi samospoznaje i filozofije


Dragan

Recommended Posts

Ne verujem da je interesovanje veliko, ali mislim da forumu nedostaje i ova tema.

Postoji vec jedna slicna na kojoj se vise raspravlja o drustvenom uticaju religije.

To moze biti i ovde tema, ali je vise zamisljeno kao razmena misljenja, znanja i iskustava o religijama kao sistemima verovanja, filozofijama, ateizmu - slicnostima i razlikama, kao i o osnovnim pitanjima ljudskog postojanja, ko smo, sta smo, sta nas cini srecnim, ili nesrecnim ... o bogu i o coveku.

Drugi razlog je da ne skrecemo razgovor o ovome na drugim temama, zato prebacujem sa Vox Populi moj pocetni post.

 

Na zapadu se joga cesto poistovecuje sa vezbanjem asana (fizickih vezbi i polozaja) - takozvana hatha joga.

Postoji vise studija koje potvrdjuju zdravstvene koristi vezbanja, ali joga je jos puno vise.

Klasicna, Patandjalijeva joga, se sastoji zapravo od 8 udova, ili stepenica -

- yama (opsta pravila ponasanja; nesto kao moral)

- niyama (specificna pravila za one zagrizenije, kao monaska pravila)

- asana (telesni polozaji)

- pranayama (vezbe disanja u cilju kontrolisanja bioenergije)

- pratyahara (ovladavanje culima)

- dharana (koncentracija)

- dhyana (meditacija)

- samadhi (iluminacija, prosvetljenje)

Teoretska osnova yoge je samkya filozofija (jedna od 6 ortodoksnih hindu filozofija), koja uprosceno receno postulira duh (purusha) i materiju (prakriti),s tim da se pod materijom podrazumevaju i veoma suptilni nivoi stvarnosti, koji spadaju u nasu psihicku sferu.

Deo purushe, u obliku pojedinacne duse, dolazi prividno u kontakt sa materijom, identifikuje se sa njom i gubi svest o svojoj duhovnoj prirodi.

Nesto kao izlazak iz raja u krscanstvu, s tim da nema nabijanja krivice zbog navodnog greha, vec se radi o inherentnim tendencijama duha, koji hoce da spozna i ovlada materijom i da se onda vrati nazad obogacen.

Joga je onda sredstvo kojim se individualna dusa spaja sa svojim izvorom i pre svega je prakticne, eksperimentalne prirode, a manje filozofske ili religiozne, iako je prakticno svi religiozni hinduisticki pravci koriste.

Neke vezbe su slicne i u ostalim sistemima samorazvoja, pa i u islamu i hriscanstvu, sto je i logicno s obzirom da je struktura ljudi ista, bez obzira kojem verovanju, ili neverovanju pripadali (iako ce hriscani pricati kako to nije to).

 

Razloga zasto su hriscani protiv joge ima vise:

- nepoznavanje joge (sto iz ignorancije, sto iz zloce)

- briga da im se trziste ne smanji

- hriscani, muslimani... naravno zele da je jedino njihov bog jedini i da samo oni poseduju istinu

- doktrinarna zamerka je da se jedino preko Isusa moze doci do oca i to uglavnom poniznoscu jadnog gresnika i naravno kroz crkvu i svestenike,

dok joga kaze da se svako mora potruditi sam i da je svako u sustini vec bozanstven, te da posrednici u sustini nisu ni potrebni, iako je u odgovarajucoj fazi razvoja ucitelj (guru) moze biti od pomoci;

ergo jogi se prebacuje gordenje (iako i u Bibliji stoji ~ "bicete i vi kao bogovi" i "kraljevstvo bozije je u vama") i naravno opsednutost djavoljim duhovima

 

Iako se u Patandjalijevim joga sutrama, koje čine temelje klasične joge, joga definiše jednom rečenicom - „joga predstavlja stanje obustavljenosti [zamućujućih partikularnih] obrta u svesti“, zbog svoje kompleksnosti i velikog broja različitih joga škola i pristupa, postoji veoma mnogo različitih, često suprostavljenih, pogleda na samu jogu i njenu svrhu.

 

Ako nekoga interesuje vise, moze da pita.

🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Theosophy - pogled na nivoe prirode i covekovu strukturu.

 

Hammer and Rothstein believed that the formation and early history of the Theosophical Society was one of the "pivotal chapters of religious history in the West."

The Theosophical Society had significant effects on religion, politics, culture, and society. In the Western world, it was a major force for the introduction of Asian religious ideas.

In 1980, Campbell described it as "probably the most important non-traditional or occult group in the last century", while in 2012 Santucci noted that it had had "a profound impact on the contemporary religious landscape".

 

IMG_6255.JPG?format=1000w

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...