Jump to content

NFT, početnici, iskusni, zainteresovani...


Recommended Posts

Već 15ak godina se iz hobija bavim fotošopom, od stock fotografije sam čak jedno vreme i živeo dok nisu došli indusi i ono što sam ja radio za 400 dolara oni počeki da rade za 10 😄... Da li se neko bavi sa NFT ili planira? Ja sam iz dosade krenuo da pravim neku kolekciju i planiram da je izbacim do kraja maja... Ima neko iskustva sa tim? Neke osnove sam odavno pohvatao, imam čak i poznanika koji je prilično uspešan u tom svetu i neki razgovor sa njim me i zainteresovao da pokušam sa jednom kolekcijom pa ću vremenom i ostale stvari koje sam godinama crtao, fotografisao, nešto malo i slikao... Hleba ne traži svakako.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Haklberi said:

Već 15ak godina se iz hobija bavim fotošopom, od stock fotografije sam čak jedno vreme i živeo dok nisu došli indusi i ono što sam ja radio za 400 dolara oni počeki da rade za 10 😄... Da li se neko bavi sa NFT ili planira? Ja sam iz dosade krenuo da pravim neku kolekciju i planiram da je izbacim do kraja maja... Ima neko iskustva sa tim? Neke osnove sam odavno pohvatao, imam čak i poznanika koji je prilično uspešan u tom svetu i neki razgovor sa njim me i zainteresovao da pokušam sa jednom kolekcijom pa ću vremenom i ostale stvari koje sam godinama crtao, fotografisao, nešto malo i slikao... Hleba ne traži svakako.

The Starija Princeza je u nekom projektu sa NFT-om, pravo da ti kažem nisam potanko popričao sa njom ali hoću. Nisam do kraja ni skapirao logiku ali vidim da ima nekog tržišta i novaca u toj priči.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NFT je mehur koji ce brzo puci. Nije baziran ni na cemu. Jedina eventualna primena je pravljenje custom opreme za neke RPGeve i FPSove.

 

Ove slicice kao umetnicka dela ne baziraju se ni na cemu.

 

Sustinski, to ti je kao da napravis obicnu sliku/montazu/sta god, okacis na neku prodavnicu i trazis pare za nju.

 

Vrednost percipira kupac. Bukvalno kao umetnicka dela recimo.

 

Hajp je krenuo tako sto su bukvalno placali influensere za to, ljudi culi i popalili se za get rich fast varijantu.

 

Ne kazem da je nemoguce uzeti pare, moguce je, ali samo ako se neki napaljenko popali i prevari. Ali je prozor za tako nesto sve uzi. Ako se vec i ne zatvara.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisam primetio da je "previse zaziveo" a sa druge strane vidim mnoge zaludjenike za kripto cak koji su u fazonu to je prevara, ne gubite vreme.

 

Ziv je nigerijski princ 20 i kusur godina, kao i kliktanje na reklame, SFI i druge forme piramidalnih prevara i sigurno ima ljudi koji se kace na to i dalje.

 

Znaci osim te konkretne primene tehnologije u igricama koje su se bazirale na istoj, kao graficka manifestacija necega sto u igrici ima vrednost, osim toga postoji samo percepcija vrednosti.

 

Bukvalno je isto kao da ja sad odradim neku slicicu i kazem ovo je bazirano na McLeodovom Pixelu. U taj piksel su kodirane informacije, a fizicka reprezentacija je ova koala koja zvace eukaliptus.

 

I kad ti ga prodam, u pixel se upise informacija da si ti vlasnik, kao sto ce na vimbldonskom trofeju da zauvek stoji urezano Noletovo ime.

 

I ti si u fazonu vauuuu, evo 100 hiljada dolara hocu da imam koalu koja zvace eukaliptus.

 

Banalizujem, ali to zaista jeste to. Bezvredno je. To samo treba da ukapiraju oni koji kupuju. Kad ukapiraju to je kraj price.

 

Druga stvar, kao i za sve get rich fast seme, ljudi su se za ovo zainteresovali zato sto misle da mogu da brzo zarade pare je l' tako? A ne zato da bi imali ultra kul NFT kao Eminem.

 

Znaci u samom startu su stvari nakaradno postavljene, ti ulazis u to da se obogatis, a hoces da prodas pricu nekome kako je to kul, to je blokcejn to je buducnost, a ni samog te to nije privuklo nego hoces da zaradis pare.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Pre mesec-2 pogledao sam ovaj video i moj utisak je: NFT je odličan za poznate ličnosti tj. YouTube-re i razne druge "influensere" jer mogu na budalama da zarade solidnu lovu.

Neko ko je veoma poznat i polularan ("zvezda") lako može da proda to beskorisno sranje.

Neko "običan" vidi kako ove "zvezde" non-stop pričaju o tome i mlate dobru lovu pa pomisli da i on može isto tako... Pa pravi te kolekcije i nada se da će neko da "kupi" to...

E sad, ako si "običan" tj. nepoznat tj. nisi neki influenser, generalno imaš 3 načina da zaradiš neku kintu na tome:

  1. Da ti se ludo posreći (zašta je verovatnoća veoma mala... a ako ideš logikom "nemam šta da izgubim" - ok, mada mnogi igraju kladionicu/tikete istom logikom... par stotina dinara ulože i govore sebi "nemam šta da izgubim")
  2. Da budes spekulant  (što bi mnogi da budu i da žive od toga... to mu opet dođe kao kladionica... )
  3. i treći i najbolji način (mada može se reći nemoralan): Da dobro poznaješ neku veoma poznatu osobu, da se dogovorite da kao fol otkupi to za debele pare (znači, zvanično to otkupi od tebe, ali "ispod stola" mu ti vratiš taj novac). Onda se na sve strane razglasi kako je ta popularna osoba debelo platila to beskorisno sranje, malo se sačeka... pa se onda nađu budale koje će to stvarno otkupiti od te poznate ličnosti... i na kraju ti dobiješ neki deo kolača (pod uslovom da si baš dobar sa tom osobom i da hoće da ti "učini"). Dakle, neko totalno bezvredno sranje se predstavi kao da ima ogromnu vrednost, i tako se ni iz čega zaradi novac. Mada, kada je nešto ni iz čega - to obično znači da ima prevarenih tj. namagarčenih tj. žrtava... Mada, koliko sam razumeo, kod NFT-a jednom kada nešto dobije "vrednost" - onda to neko određeno vreme može da "cirkuliše" tj. da se kupuje-prodaje po dobroj ceni (tj. može da bude predment spekulantskih poslova).
Edited by Senn
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Po toj analogiji mozes da kazes ljudi kupuju pljeskavicu a mogu i sami da je naprave.

Pa tako i jeste. Fejsbuk je ljudima u startu bio glupost, instagram za decu, tiktok za klince, nft isto sada glupost, a sve to je donosilo i donosi ogroman novac.

 

NFT problem je što se više ceni marketing nego umetnost, jer ljudi koji savršeno crtaju tamo ne prolaze a neko u fotošopu stavi tačku i to ljudi kupuju. NFT nije bezvredan, rekoh ti postoje žurke, aukcije, milion stvari kojim mogu da prisustvuju samo vlasnici NFT, meni je to malo masonski ali ko voli nek izvoli, mene svakako samo zanima kao kultura.

Senn je pogotio u suštinu svega. Tebi može da naleti neka budala poput Bibera i kupi ti celu kolekciju za 10 miliona i boli te uvo da li je on lud što je to uradio ili ne, ti si uzeo pare na tome. Jer svi veći NFT kreatori su mahom biznismeni a ne umetinci.

Link to comment
Share on other sites

Pa upravo sve to ti govori da je u pitanju prolazni trend. Nigde nisam ni rekao da ne moze da se zaradi ali ako vratis film 20 godina unazad imaces mnogo takvih  sema koje su postale trend a sad su zaboravljene, a mnoge platforme su bile i tipican scam. Ovo nije otvoreni scam ali je na granici, jer iza njega nema nicega. Ako uporedis sa kriptom, tu imas blokcejn u pozadini, neke benefite koje omogucava i koji su stvarni iako objektivno gledano i tu ulaze ljudi da zarade pare (paralela sa zlatnom groznicom moze se povuci u potpunosti) a ne da bi sad presli na kripto u svakodnevnim transakcijama i imali taj decentralizovan sistem, isto kao sto se zlato ne koristi na taj nacin.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Haklberi said:

Pa i od marketinga ljudima uzimaju firme pare a rade stvar koju sam možeš. Sve je postalo prodaja magle. 

Pa to za sve možeš da kažeš, i neki vlasnik malog biznisa može da nauči kako da napravi web shop, ali svakako plati ljude koji znaju. I marketnig nije samo digitalni marketing.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Green23 said:

Pa to za sve možeš da kažeš, i neki vlasnik malog biznisa može da nauči kako da napravi web shop, ali svakako plati ljude koji znaju. I marketnig nije samo digitalni marketing.

Mislio sam generalno na marketing no nebitno. Svakako i NFT i automobil koštaju mnogo jer te neko ubedi da to toliko vredi. To što ne vredi ni bobovog zrna šta da se radi. 😄

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Haklberi said:

Ja to gledam kripto pandan novcu, nft pandan recimo luksuzu koji može da izgubi vrednost totalno kao recimo kada kupiš skup automobil.

 

Nije ni to dobra paralela.

 

Evo samo ovaj primer. Onaj majmun Eminemov "vredi" milion dolara bese?

 

Napravi istog takvog majmuna, samo nemoj da mu "prikacis" NFT i nece da vredi nista. Ili ce vredeti zanemarljivo malo, 20-100 evra.

 

Sto znaci da je vrednost u tom tokenu. A sama definicija NFT-ja kaze ovo:

 

Non-fungible tokens (NFTs) are cryptographic assets on a blockchain with unique identification codes and metadata that distinguish them from each other. Unlike cryptocurrencies, they cannot be traded or exchanged at equivalency.

 

Znaci u sustini primena NFTja moze biti u lakoj identifikaciji originala bilo cega. I to je sve.

 

Mi vidimo NFT kao sliku, tako su ga predstavili, dakle neka reprezentacija tokena da bismo pokazali kako smo mi posebni i kul. Istovremeno, ni 1% ljudi na planeti ne zna kako bi oni zapravo proverili sta je NFT, a sta nije, kada im pokazes dve identicne slike. Od kojih ce jedna da vredi milion dolara, a druga nula dolara.

 

I ne, to nije ekvivalent originala umetnickog dela i njegove kopije, jer pre NFTja postoji digitalna umetnost, pa ona ne vredi toliko i sve upucuje na to da ljudi percipiraju vrednost tog tokena, koja je lazna, napumpana.

 

S tim u vezi, ako mogu da se uzmu pare, uzimajte, prostor za to je sve manji, jer ce sve vise ljudi kapirati ovo sto pisem, pa ce potraznja pasti i sve ce postati manje vise bezvredno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Haklberi said:

Mislio sam generalno na marketing no nebitno. Svakako i NFT i automobil koštaju mnogo jer te neko ubedi da to toliko vredi. To što ne vredi ni bobovog zrna šta da se radi. 😄

To tek nema smisla, jer očigledno ne znaš kako funkcioniše 🙂

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ne. Nisam to ni rekao, očigledno se nismo razumeli.

 

Evo recimo uzeću za primer agenciju u kojoj ja radim, mi organizujemo fudbalske manifestacije, snimanje reklama, turnire, generalno promociju fudbala. Najk i puma kao sponzori zahtevaju marketinške agencije da rade promociju. Da li je uspešnost veća kada oni rade marketing ili mi sami pa i ne baš. Jer jednostavno ono što nudiš često se i samo po sebi nametne. Ali je potpuno legitimno da ti kao klijent tražiš taj agresivni marketing koji po meni i nije dobar, ali to sam možda više ja sam po sebi takav, nekog drugog će baš to zainteresovati. 

 

Konkretno nama je daleko bolji marketing ako neki fudbaler na svoj story okači da će biti deo promocije nego bilo šta drugo. Džabe i plakati i marketing koji mi kao agencija radimo po difoltu, i društvene mreže za koje se da ozbiljna lova agencijama a često ima pogrešnu nišu kada je publika u pitanju, i od toga nema ništa.

 

Ako imaš proizvod marketing ima smisla ako nemaš radio ga ti kao firna ili agencija ne verujem da će ti puno pomoći bar iz mog iskustva u radu sa tim agencijama a veruj mi da smo imali iz sigurno desetak različitih zemalja agencije koje su bam pružale bolju ili lošiju uslugu. 

 

E tako je i sa NFT, ako te podele u toj "elitnoj" grupi ti si uradio posao, ako ne tvoj rad neće vredeti ništa. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...