Jump to content

NAORUŽAVANJE SRBIJE - podizanje borbene moći ili uludo bacanje para


Constantin

Recommended Posts

On 8/13/2023 at 8:17 AM, ters said:

Nije sve u naoruzavanju, obucavanje vojnika i njihova borbena spremnost je mnogo bitnija... Ako NATO krene u napad samaranjem i drvenim letvama, vojska ce sasvim sigurno biti na visini zadatka....

 

 

 

ovako smo kao klinci 80ih skakali u studentskom kada su pustali " Igra rokenrol cela Jugoslavija"..  zvalo se shutka.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Jok....Berlin od Bajage. Šutkalo se...

... napolje ko pusti na zurci.

Do duse, umalo ne nagraisa` tada kod tvojih Maloplanjana kad sam uvalio didzeju u domu kulture kasetu Psihomodo Popa i rekao mu da su to najnoviji narodnjaci.

Bogami je bio rekord u bezanju taktickom povlacenju prema Bresnicicu.

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

... napolje ko pusti na zurci.

Do duse, umalo ne nagraisa` tada kod tvojih Maloplanjana kad sam uvalio didzeju u domu kulture kasetu Psihomodo Popa i rekao mu da su to najnoviji narodnjaci.

Bogami je bio rekord u bezanju taktickom povlacenju prema Bresnicicu.

:classic_biggrin:

Bio je natodnjački blok, ali je bio rock-block....tamo sam čuo prvi put za Dr.Feelgood, a veliki hit je bio Back in the night...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Bio je natodnjački blok, ali je bio rock-block....tamo sam čuo prvi put za Dr.Feelgood, a veliki hit je bio Back in the night...

Ovi su bas bili cvrsto reseni da ostave tamne mrlje proslosti na mojoj beloj kosulji  prirucnim ubojitim sredstvima (stubac, letva....) no ja sam voleo samo sebe i bio brzi.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
6 hours ago, Klotzen said:

Moram da priznam da mi nije jasno što uzimamo ovu starudiju kada mi pravimo lazar 3 koji je za klasu bolji.

 

Poklonu se u zube ne gleda...imaće svoju svrhu.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li si pročitao tekst ali to treba da se remontuje pa zatim modernizuje. Dakle to je za otpad u trenutnom stanju. Baš me zanima koliko će to sve do kraja da košta.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
On 6/2/2024 at 7:42 PM, Klotzen said:

Ne znam da li si pročitao tekst ali to treba da se remontuje pa zatim modernizuje. Dakle to je za otpad u trenutnom stanju. Baš me zanima koliko će to sve do kraja da košta.

 

Sve zavisi sta je plan. Npr za pomenutog Lazara se odavno prica da je skup da se koristi ko borbeno vozilo, dakle ko transporter je odlican ali ko BOV je velika meta i skupa (korektna kupola sa topom kosta dosta).

 

Ako bi koristili npr BTR80 iskljucivo ko borbeno vozilo a Lazare ko transportere onda je BTR80 upotrebljiv i bez neke skupe modernizacije ako pak hoce da koriste ko transporter to je glupo sve sa skupom modernizacijom jer je uzas.

 

Rusi su spucali kintu u BTR90 koji je bio high tech i nejeftin a i dalje govno sto se tice desanta iz istog.

 

Pa su onda krenuli da lutaju, bili na korak da uzmu licencu za italijanski freccia tockas (2500komada je bilo u prici) desio se Krim 2014. 

 

Onda su krenuli da rade svoj tockas Bumerang koji grade ko skadar na bojani a u medjuvremenu odradili modernizaciju BTR80 (BTR82) i videsmo koliko to vredi u Ukrajini.

 

Da bi na kraju odlucili da naprave nov jeftin moderan transporter u vidu BTR-22:

 

photo-of-the-new-russian-btr-22-v0-xap6o

 

Navodno dosta toga je uzeto od BTR-82 ali su raskrstili sa losim dizajnom koji vuku jos od BTR-60.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

photo-of-the-new-russian-btr-22-v0-xap6o

 

Navodno dosta toga je uzeto od BTR-82 ali su raskrstili sa losim dizajnom koji vuku jos od BTR-60.

 

BTR 60 je ono što smo mi imali kao TAB ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

 

BTR 60 je ono što smo mi imali kao TAB ?

 

Aha. 

 

Bukvalno dizajn koji je ispunio sve zahtevano ali o najbitnije se nije mislilo a to je smislen izlazak i ulazak u vozilo. Doduse legenda kaze da su prvobitno hteli da ima rampu ali posto nije bilo dovoljno kompaktnog dizela i zbog zahteva da mora da pliva je ispao kako je ispao. Ima dva benzinska motora i veliki pumpjet i nekako stane 14 pesadinaca?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MeanMachine said:

 

Aha. 

 

Bukvalno dizajn koji je ispunio sve zahtevano ali o najbitnije se nije mislilo a to je smislen izlazak i ulazak u vozilo. Doduse legenda kaze da su prvobitno hteli da ima rampu ali posto nije bilo dovoljno kompaktnog dizela i zbog zahteva da mora da pliva je ispao kako je ispao. Ima dva benzinska motora i veliki pumpjet i nekako stane 14 pesadinaca?

Brate...ko ne može da se popne u vozilo, bolje i da ne ulazi. To je onda samo beskorisna masa. Inače ima izuzetno precizan topčić, mislim da beše 14,7 mm. Mislim da bolju primenu ima u policiji nego u vojsci. Cenim da je ovo poboljšana verzija i sada ima jedan motor. Bio je (TAB) dosta brz, a trošio je fantastično mnogo ...oko 70 litara na 100..SUPER-a.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Balkanska Bezbednosna Mreža: Grčki mediji prenose da se Srbija navodno interesuje za grčke Miraže 2000

 

 

Enikos navodi da grčko RV trenutno koristi 24 Mirage 2000-5 Mk II, a da je tu još 18 Mirage 2000EGM koji su 2021. godine povučeni iz naoružanja. Oni bi, prema procenama grčkog lista, možda mogli da donesu Grčkoj ‘‘manje od milijardu američkih dolara‘‘. BBM konstatuje da uz sve te avione ide veliki stok delova, kao i 22 rezervna motora.

 

Grčki medij takođe navodi da Francuska navodno nema ništa protiv prodaje grčkih Miraža Srbiji, kao i da se Beograd odlučio na ovakav korak jer nema finansijkih mogućnosti da kupi više od 12 već najavljenih francuskih višenamenskih borbenih aviona Rafal. Takođe se napominje da je za Miraže zainteresovana Indija koja ima flotu od oko 50 aviona ovog tipa, a koja namerava da ih koristi još desetak godina. Navodi se međutim da za sada nema zvaničnog indijskog zahteva za prodajom.

 

https://tangosix.rs/2024/21/06/balkanska-bezbednosna-mreza-grcki-mediji-prenose-da-se-srbija-navodno-interesuje-za-grcke-miraze-2000/

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Constantin said:

@MeanMachine  ??? :ss:

 

Rafali su skupi a rekao bih da zbog izbora za EP koji su Makrona kostali dosta i ako vanredni izbori ne budu kako on ocekuje lik ce biti potpuno nebitan a samim tim i dil oko Rafala postaje manje bitan.

 

Mirazi iako nisu mladi su deltasi pa sa zmajem ne bi trebalo biti problema.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, MeanMachine said:

 

Rafali su skupi a rekao bih da zbog izbora za EP koji su Makrona kostali dosta i ako vanredni izbori ne budu kako on ocekuje lik ce biti potpuno nebitan a samim tim i dil oko Rafala postaje manje bitan.

 

Mirazi iako nisu mladi su deltasi pa sa zmajem ne bi trebalo biti problema.

 

 

 

 

 

 

 

Finansijski, bilo bi ok, pogotovu što se dobije pride uz njih. Za manje od milijardu. Čini mi se da piše da su im radari, Miražima, malo dužeg dometa. Obuka? Ako je u Grčkoj, bolje zbog mnogo stvari nego u Francuskoj. Kompatibilni, koliko toliko sa NATO....čisto zbog zajedničkih vežbi. :s_d:

Link to comment
Share on other sites

Kako je najavljeno juče, danas na Vidovdan u Kruševcu obeležena 635. godišnjica Boja na Kosovu. Deo događaja sadržao je prikaz naoružanja i vojne opreme uz dve premijere – javnosti je prvi put zvanično prikazan nedavno kupljeni raketni sistem PVO HQ-17A(E) i mobilni raketni sistem PVO MTU-4M na šasiji novog vozila „Zastava Hajduk“.

 

Raketni sistem PVO Tor sistem je kratkog dometa razvijen još u SSSR-u. Kina je od Rusije nabavila, prema različitim podacima, 6 do 9 baterija tada modernizovane verzije Tor-M1 i nakon toga ga u potpunosti kopirala i optimizovala kako bi kreirala sopstvene verzije. Ovi sistemi su činili okosnicu trupne protivvazduhoplovne odbrane kineskih kopnenih jedinica.

 

spacer.png

 

https://tangosix.rs/2024/28/06/analiza-novi-detalji-o-sposobnostima-kineskog-raketnog-pvo-sistema-kratkog-dometa-hq-17ae/

Link to comment
Share on other sites

PVO kratkog dometa je u ovom ratu u Ukrajini pretrpeo teške gubitke na obe strane. Mislim da je pametnije da posada ne bude u tim vozilima dok su stacionarni. Sistem se može nadomestiti ali iskusnu posadu ako izgubiš teško to možeš nadoknaditi.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

PVO kratkog dometa je u ovom ratu u Ukrajini pretrpeo teške gubitke na obe strane. Mislim da je pametnije da posada ne bude u tim vozilima dok su stacionarni. Sistem se može nadomestiti ali iskusnu posadu ako izgubiš teško to možeš nadoknaditi.

 

Drugačije je u Ukrajini. Velika država, ogroman prostor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...