Jump to content

NAORUŽAVANJE SRBIJE - podizanje borbene moći ili uludo bacanje para


Constantin

Recommended Posts

Ovaj se izblamirao za sve pare ali jeste sličan black hornetu. Inače Black Hornet nije od 195k nego je najbolji model 195k. No u paketu idu dva komada i komandna stanica. Skup je pre svega zbog termo optike koje te tri kamere imaju a i radi se o tehnologiji koja je u 10cm utrpala motor, bateriju, tri kamere i matičnu ploču.

Link to comment
Share on other sites

Srbija i Erbas razmatraju zajedničku proizvodnju helikoptera H125M i nove borbene besposadne letelice SiRTAP

 

Kako je na sajmu vazduhoplovne industrije u Parizu, kazao pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenad Miloradović, Srbija nastavlja sa pregovorima o nabavci višenamenskih borbenih aviona Rafal sa Francuskom uz naglasak da po toj temi uskoro može biti „nekih značajnijih pomaka“. Kako je kazao za naš portal, trenutno se razgovara o tehničkim aspektima ove buduće kapitalne nabavke kao i o nabavci naoružanja za tu letelicu.

 

spacer.png

 

Erbas već više godina ne krije da cilja na zamenu Gazela RV i PVO Vojske Srbije sa helikopterom H125, čije smo detaljno predstavljanje emitovali na našem trećem po redu Vazduhoplovnom samitu jugoistočne Evrope SEAS.

 

Srbiji bi to bio ozbiljniji zalogaj od kooperacije sa Kinom koja je rezultirala nabavkom prve besposadne borbene platforme u MALE kategoriji za RV i PVO.

Ukoliko Srbija ne bude samo proizvodila (ili naoružavala) letelicu već je i naruči za svoje RV i PVO, ona bi mogla da ima neznatno bolje performanse od kineske CH-95. Planirano je da joj koristni teret iznosi 150 kilograma, krstareća visina do 7 kilometara uz interesantnu sposobnost – planirano je da jedan transportni avion C-295 bude u stanju da prevozi dva SiRTAP-a sa rasklopljenim krilima.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2023 at 9:06 PM, Constantin said:

Srbija nastavlja sa pregovorima o nabavci višenamenskih borbenih aviona Rafal sa Francuskom uz naglasak da po toj temi uskoro može biti „nekih značajnijih pomaka“

 

Pregovori konkretno znače da Francuzi neće da nam prodaju avione opremljene i naoružane za djelovanje po ciljevima na zemlji, već samo za air policing, a 2,4 milijarde evrija uključujući naoružanje za 12 aviona su prevelike pare za tu vrstu korišćenja.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Beonegro said:

 

Pregovori konkretno znače da Francuzi neće da nam prodaju avione opremljene i naoružane za djelovanje po ciljevima na zemlji, već samo za air policing, a 2,4 milijarde evrija uključujući naoružanje za 12 aviona su prevelike pare za tu vrstu korišćenja.

Imamo mi za zaprašivanje komaraca i prslanje kukuruza....

Link to comment
Share on other sites

Našim Migovima ističu resursi između 2027. i 2031. godine. Avioni kada se poručuju uvek postoji period čekanja osim ako ćemo opet kupovati polovnjake. Čak i za polovnjake postoji period čekanja jer se ti avioni uvek preprave i odradi remont na njima. Veliko je pitanje da li će naši avioni izdržati do predviđenih godina jer kako se situacija zaoštrava ja mislim da mi već sada više ne možemo da nabavljamo rezervne delove za njih. Dakle ako planiramo nove avione već uveliko kasnimo sa pregovorima a ako ćemo uzeti polovne to bi trebalo da se ugovori najkasnije za dve godine, da piloti prođu obuku i da se srede aerodromi za njih i da 2027. krenu da stižu.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2023 at 9:15 AM, Beonegro said:

 

Pregovori konkretno znače da Francuzi neće da nam prodaju avione opremljene i naoružane za djelovanje po ciljevima na zemlji, već samo za air policing, a 2,4 milijarde evrija uključujući naoružanje za 12 aviona su prevelike pare za tu vrstu korišćenja.

Očekujem ipak dogovor. Ukoliko u paketu napravimo dogovor o zajedničkoj proizvodnji helića, proći i raketice vazduh-zemlja, a mi ćemo to, po običaju, da nadogradimo.

 

Ako se to ipak ne desi, tu je jeftiniji Gripen ili čak F-16. Ne znam šta bi pogodovalo nama uzimajući u obzir sve parametre i planove kuda će ići Srbija u budućnosti.

Medjutim, izgledda da će nam Voolin kupovati eskadrile. Ako Vučić nastavi da se pravi "pametan" u vezi ovog "Džankija", bićemo upućeni na kineske J10 ili Čengdu J20 a koji su po meni perskupi i oko 110 mil € su po komadu, basic verzija, Preskupa mačka u džaku.

 

Od Rusa teško nešto u dogledno vreme. Za ove pare, štobi dali za rafale imali bi puno veću gomiču MIG-35 da pazarimo, a sve nam je kompatibilno. Nego to ima da se čeka......

 

Računam da bi kupovina RAFALA bila još veće približavanje NATO standardima, pa ne bi trebalo propustiti priliku....

10 hours ago, Kronostime said:

Za ovu teritoriju nam ni ne trebaju avioni - helikopteri su mnogo upotrebljiviji.

:default_coffee:

 Cena po kojoj smo dobili Mi 35 će teško biti reprizirana...kad već nemamo za Apače i Aligatore....ali @Kronostime gde bicikla mož' da prodje, tu mercedes ne može....

Link to comment
Share on other sites

On 7/13/2023 at 5:04 AM, Kronostime said:

Za ovu teritoriju nam ni ne trebaju avioni - helikopteri su mnogo upotrebljiviji.

:default_coffee:

 

Zbog Air Policing misija moramo imati avione koje su sposobni da presretnu bilo koju letilicu. Helikopteri to ne mogu i zato nisu rešenje. Ako nećemo da kupujemo avione onda moramo da se dogovorimo sa nekim ko će to da radi za nas a to košta. Pogotovo košta nekog kao što smo mi koji tripujemo da smo neutralni.

 

Mislim da su civilini avioni ograničeni na brzine ispod 1 maha i da za air policing moraš da imaš avion koji leti makar 1 mah i može da obori avion koji odbije poslušnost. Od jeftinih varijanti mislim da bi mogli da uzmemo Kineski JF-17 (15-25 miliona) ali onda ne može faraon da se hvali da imamo jaču avijaciju od svih u regionu a i to ima svoju političku cenu.

 

Politički gledano pošto stremimo ka EU mislim da bi to trebalo da bude nešto od Nemaca ili Francuza, sve ostalo je promašaj, čak i F-16 iako bi nam kao avion on verovatno bio najpodesniji u ovom trenutku. Obzirom da su ti avioni skupi verovatno polovni Eurofighter ili Rafale. 

Link to comment
Share on other sites

MIG - 35 koji nam je nudjen, a koji sad teško da bi mogao da dodje do nas, kod Rusa kreće u verziji S, i koji je (nov) 45 mil $ u odnosu na Rafala od 80 mil $ bi bila poprilično dobra kupovina. Da ne pričamo o tome kako bi se prilagodili sadašnji piloti 29-ke....superiorniji od Gripena i jeftini 15 miliona $. To je sve kalkulisanje oko novih aparata, medjutim tu su razne kombinacije i komplet sa eskadrilama polovnih, pa ko zna šta će na kraju ispasti.

 

Već pomenuti F-16 bi svakako vršio posao, ali za to trebamo još koji korak prema NATO-u da napravimo, pa i onda je teško doći do njih. Nego, uvek je tu Saudi Arabija i sl.

Link to comment
Share on other sites

MiG 35 do sada niko izvan Rusije nije kupio. Rusi su pre par godina poručili 24 komada još ih nisu dobili. Nekoliko ruskih jedinica se odlučilo da pređu sa MiG 29 na SU-30SM a bilo bi logično da te jedinice pređu na MiG 35 jer je on u suštini za nijansu izmenjen Mig 29. Mislim da taj avion nikada neće zaživeti. 

 

Trenutno se bore da ih izvezu u Indiju, videćemo kako će tamo proći na tenderu.

Link to comment
Share on other sites



MiG 35 do sada niko izvan Rusije nije kupio. Rusi su pre par godina poručili 24 komada još ih nisu dobili. Nekoliko ruskih jedinica se odlučilo da pređu sa MiG 29 na SU-30SM a bilo bi logično da te jedinice pređu na MiG 35 jer je on u suštini za nijansu izmenjen Mig 29. Mislim da taj avion nikada neće zaživeti. 
 
Trenutno se bore da ih izvezu u Indiju, videćemo kako će tamo proći na tenderu.


Pročitah negde, ne znam da li sam napisao, da je prvih par komada MIG 35 S već u upotrebi i da je izvesna količina na putu u formacije.

Nama je tu basic verziju navodno nudio neki Rogozin.

MIG 35 je (Fulcrum F) je avion 4++ generacije, a inače je poboljšana verzija MIG 29K/KUB koji je pomorska verzija 29-ke....mislim da nema veze sa ovim "Stojadinima" koje mi imamo ???? Šta kažeš ?

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

MiG prakticno vise ne postoji ko nezavisan biro, postao je deo UAK dok npr Suhoj iako je deo istog i dalje je nezavistan. MiG35 je nastao za potrebe indijskog tendera ali tu je pobedio Rafal koji je kasnije ispao skup pa su kupili znatno manje Rafala i platili ih jos vise. Sad opet ide neki nov tender u Indiji ali MiG35 niko vise ni ne racuna kao ozbiljnu ponudu. 

 

 

UAK planira da u 2024 ima prvi let Su75 koji ce biti ruski laki/srednji lovac, nastao kao privatni projekat Suhoja navodno uz finasije neke strane zemlje suska se Emirati kao vid pritiska na Ameriku da im proda F35, a sad i Rusiju isti zanima pa se pojavio modifikovan dizajn sa ravnom mlaznicom i izmenom repnog dela. Rusiju zanima je avion ima vrlo mali odraz cak i  u kad se koriste premazi primenjeni na Su35 a rat u Ukrajini je pokazao da je PVO itekako opasan.

 

Na osnovu patenata, Suhoj Su75 poredi sa F117 po odrazu stim sto navodi da F117 koristi znatno egzoticnije materijale i nema brzinu ni okretnost Su75. Takodje prilicno kritikuju Su57 sto se tice odraza a bogme i cene 😄

 

maxresdefault.jpg

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Sve te cene su upitne. Npr Rusi Su-35 placaju manje od 30 miliona dolara ali kad ga prodaju cena je oko 90 miliona. F22 bi kostao da je nastavljena proizvodnja oko 120miliona ali samo za Amere, dok bi za Japance koji su bili zainteresovani kostao duplo vise.

 

J20 tesko da ce uskoro videti izvoz, tek skoro su poceli da izvoze J10 koji je lovac 4generacije. Kina za izvoz planira J31 koji se razvija za potrebe mornarice ali on je jos uvek prototip, nesto ala F35 samo sa dva manja motora. Nece ni on biti jeftin.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Cena za F2 je za Japan, Japan do skoro nije ni mogao da izvozi oruzje a i da hoce F2 bi kostao previse da bi ga neko kupio, nije to neki sega mega avion iako ga rade Japanci. Radi se o uvecanoj F16 pre svega namenjen za protivbrodsku borbu nosi neke domace protivbrodske rakete.

Link to comment
Share on other sites

Cena za F2 je za Japan, Japan do skoro nije ni mogao da izvozi oruzje a i da hoce F2 bi kostao previse da bi ga neko kupio, nije to neki sega mega avion iako ga rade Japanci. Radi se o uvecanoj F16 pre svega namenjen za protivbrodsku borbu nosi neke domace protivbrodske rakete.
Ma čim je Micubiši i Toyota...dobro je to...odlično. [emoji106]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...