Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

4 minutes ago, Utopista said:

Pa ti okrećeš priču sasvim surpotno od realnosti - a realnost je da Kinezi truju i ne prave se nikakvi protesti, ne traži od crkve da pravi litije, da se izjasni prebacivač loptice koji se brine za prava crnaca u Americi ali nikako ni slučajno da spomene neki problem srpskog naroda da ovdašnjom mafijom...

 

Tako da je očevidno ( što bi rekli novokomponovani) da Kinesko govno ovde draže nego američka čokolada ( što bi reklo 80% naroda - jer svi smo mi kgb socijalisti).

Problem je što svoj sud (ne mislim na tebe) daje neko ko nije probao ni amerčki čokoladi ni kinesko govno. Mada, pravo je pitanje, ako uzmemo poslednjih 30-ak godina, šta je čokolada, a šta govno?

Link to comment
Share on other sites

A nije nam interes da lečimo kancere koje već imamo nego se bavimo prevencijom da eventualno ne dobijemo novi za koji ne znamo da li ćemo ga ikada i dobiti i da li bi bio beningan?  Impresivno razmišljanje...

 

Za kraj - ne želim komunikaciju sa nekim ko u 2024-toj drži grb simbola mafije kao avatar. (svi ste vi pomalo socijalisti)

Kako  nismo probali kinesko govno kada nas truju već godinama?  A američku čokoladu bi probali da nas ti koji i dan danas vedre i oblače nisu ubedili da smo svi mi pomalo socijalisti,  kao što su je probale sve okolne države koje su se spasile od čeličnog zagrljaja bratskih slobodarskih naroda...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Utopista said:

A nije nam interes da lečimo kancere koje već imamo nego se bavimo prevencijom da eventualno ne dobijemo novi za koji ne znamo da li ćemo ga ikada i dobiti i da li bi bio beningan?  Impresivno razmišljanje...

 

Za kraj - ne želim komunikaciju sa nekim ko u 2024-toj drži grb simbola mafije kao avatar. (svi ste vi pomalo socijalisti)

Kako  nismo probali kinesko govno kada nas truju već godinama?  A američku čokoladu bi probali da nas ti koji i dan danas vedre i oblače nisu ubedili da smo svi mi pomalo socijalisti,  kao što su je probale sve okolne države koje su se spasile od čeličnog zagrljaja bratskih slobodarskih naroda...

Ma pusti ti to "Šta bi pre vozio Mercedesa ili Ladu".....izandjana fora.

Apropo zagadjenja, ne videh na listi Bor, ali je zato moj Niš na svakoj, a mi nemamo ni jedan rudnik....za sada.

https://balkangreenenergynews.com/rs/vazduh-u-2023-prekomerno-zagadjen-u-18-mesta-u-srbiji/

Ako ja umem dobro da tumačim, ako ne izvinjavajte.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Constantin said:

A jel grešim i čini mi se da su "lažni ekolozi" nešto protestvovali...Krivelj i još negde tu. Nisam siguran?

Tu treba pod br.1 da se kativiraju Borani...

https://www.bor030.net/tag/ekoloski-protest

 

Ne može da bude baš sve savršeno....

https://www.danas.rs/vesti/politika/protesti-protiv-litijuma-u-srbiji/

 

Članci koje si poslao su odlični da pokažu kako brat Si nije problem, a da Boranima zagađenje ništa ne smeta. Da im smeta, tamo bi se digla kuka i motika, što važi i za Majdanpek, Smederevo, Lazarevac, Kostolac, Pančevo i slične gradove. Da je svaki krenuo da zavrće yayca svom subaši, bilo da je iz Kine, RuSSije ili domaći, Rio Tinto bi sada razmišljao da li da uzgaja krompir, paradajz ili kupus.

 

Ako Boranima ne smeta da udišu ceo periodni sistem, verujem da im neće smetati ni ono što se radi nekih 350-400 km dalje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Članci koje si poslao su odlični da pokažu kako brat Si nije problem, a da Boranima zagađenje ništa ne smeta. Da im smeta, tamo bi se digla kuka i motika, što važi i za Majdanpek, Smederevo, Lazarevac, Kostolac, Pančevo i slične gradove. Da je svaki krenuo da zavrće yayca svom subaši, bilo da je iz Kine, RuSSije ili domaći, Rio Tinto bi sada razmišljao da li da uzgaja krompir, paradajz ili kupus.

 

Ako Boranima ne smeta da udišu ceo periodni sistem, verujem da im neće smetati ni ono što se radi nekih 350-400 km dalje.

Čitah negde jutros da su u Pertu odlučili da daju otkaz na više od 300 radnika zbog preniske cene litijuma.

 

Moram jedan vic.....

Na jednom brdu paslo je mnoštvo mladih bikova i dva stara...

U jednom momentu, jedan od mladih bikova povika "Na onom drugom brdu ima mnogo mladih krava.Juriš da mi to po..bemo....i jurnuše oni.

Jure svi pa i on dva stara bika.

Posmatra to sa strane medved i reče: Alo bre vas dvojica matorih, razumem ove mlade, ali šta ćete vi?"..."Da nećete i vi da jeb.te.?

"Ma jok! kažu matori bikovi..."Računamo da će negde da probiju ogradu, pa da se najedemo kupusa"

 

Sad je Rio Tinto ograda a Vučić je kupus....sutra će to da bude Bor, Smederevo, Linglong....samo je bikova sve manje, a Žvalavi se neda.....

 

P.S. Pitah nekoliko puta, niko da mi odgovori, a google mi ne pomaže...jel taj Linglong počeo da pravi gume ili ne.....?

 

1 hour ago, Utopista said:

 

 

Za kraj - ne želim komunikaciju sa nekim ko u 2024-toj drži grb simbola mafije kao avatar. (svi ste vi pomalo socijalisti)

Kako  nismo probali kinesko govno kada nas truju već godinama?  A američku čokoladu bi probali da nas ti koji i dan danas vedre i oblače nisu ubedili da smo svi mi pomalo socijalisti,  kao što su je probale sve okolne države koje su se spasile od čeličnog zagrljaja bratskih slobodarskih naroda...

 

A šta misliš o Francuskim jagodama u vidu Michelina u pirotu...ili ne...jagode su na Vimbldonu ? :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Pitao sam i ja mnogo toga ali ne dobih odgovore?

Ali evo ja ću tebi odgovoriti - ni Rio Tinto nije počeo da kopa ako ćemo dosledni biti.  Ili nećemo jer smo svi pomalo socijalisti...

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Utopista said:

Pitao sam i ja mnogo toga ali ne dobih odgovore?

Ali evo ja ću tebi odgovoriti - ni Rio Tinto nije počeo da kopa ako ćemo dosledni biti.  Ili nećemo jer smo svi pomalo socijalisti...

Onda biramo pitanja, a ?

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

Ovako: problem sa Kinezima u Boru nije toliko ekologija. Neko pomenu kadmijum.  Kadmijum je pratilac ruda olova i cinka, ne i bakra. Arsena nema u porfirskim rudama bakra ( Zijin Copper) a ruda iz Cukaru Peki, koja ima arsena, se topi u Kini (tj. pravi se koncentrat koji se izvozi za Kinu). 

Problem sa Kinezima je direktno u pogonima, u pogled zastite na radu. Kako se ponasaju prema lokalnim radnicima, i pod kojim uslovima rade, zajedno sa kineskom radnom snagom, u nekoj zapadnoj zemlji bi bilo dovoljno da im se rudnik suspenduje. 

Nedavno poginu rudar, Kinez, u Cukaru Peki. Dodje rudarski inspektor, policija itd. Pita covek (rudarski inzenjer) - hoce li proizvodnja biti privremeno suspendovana. Rudarski inspektor je na to samo odmahnuo rukom i odgovorio kontra -pitanjem - "a sto da bude suspendovana"!? Eto npr jedan takav rudnik u Australiji, u takvom slucaju bi dobio suspenziju od najmaje 2 nedelje. 

Obzirom da je ovo bio sesti smrtni slucaj, u zadnjih oko 4 godine, dakle, na Zapadu bi se verovatno oduzela licenca , tj koncesija takvoj kompaniji. Bio bi proglasen za nebezbedni rudnik. Btw. istini za volju, sve zrtve su do sada bili Kinezi. 

Za druge rudnike ne znam, ali Cukaru Peki je zreo da se koncesija oduzme ZIjinu , ponovo raspise tender i dodeli nekoj renomiranoj , zapadnoj kompaniji. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

 

Za druge rudnike ne znam, ali Cukaru Peki je zreo da se koncesija oduzme ZIjinu , ponovo raspise tender i dodeli nekoj renomiranoj , zapadnoj kompaniji. 

 

McDonaldsu npr.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Ovako: problem sa Kinezima u Boru nije toliko ekologija. Neko pomenu kadmijum.  Kadmijum je pratilac ruda olova i cinka, ne i bakra. Arsena nema u porfirskim rudama bakra ( Zijin Copper) a ruda iz Cukaru Peki, koja ima arsena, se topi u Kini (tj. pravi se koncentrat koji se izvozi za Kinu). 

Problem sa Kinezima je direktno u pogonima, u pogled zastite na radu. Kako se ponasaju prema lokalnim radnicima, i pod kojim uslovima rade, zajedno sa kineskom radnom snagom, u nekoj zapadnoj zemlji bi bilo dovoljno da im se rudnik suspenduje. 

Nedavno poginu rudar, Kinez, u Cukaru Peki. Dodje rudarski inspektor, policija itd. Pita covek (rudarski inzenjer) - hoce li proizvodnja biti privremeno suspendovana. Rudarski inspektor je na to samo odmahnuo rukom i odgovorio kontra -pitanjem - "a sto da bude suspendovana"!? Eto npr jedan takav rudnik u Australiji, u takvom slucaju bi dobio suspenziju od najmaje 2 nedelje. 

Obzirom da je ovo bio sesti smrtni slucaj, u zadnjih oko 4 godine, dakle, na Zapadu bi se verovatno oduzela licenca , tj koncesija takvoj kompaniji. Bio bi proglasen za nebezbedni rudnik. Btw. istini za volju, sve zrtve su do sada bili Kinezi. 

Za druge rudnike ne znam, ali Cukaru Peki je zreo da se koncesija oduzme ZIjinu , ponovo raspise tender i dodeli nekoj renomiranoj , zapadnoj kompaniji. 

 

 

Bane, u drzavnom rudniku Soko 2022god stradalo je 8 rudara i nikom nista. Dakle ocekivati da ce drzava da pravi probleme Zijin-u od kog zavisi Bor je smesno. Cukur Peka verovatno ide u paketu sa RTBB jer logicno nece Zijin da ulaze velike novce u rudnik u kome je ruda bakra prilicno iscrpljena pa moraju nova nalazista.

 

Link to comment
Share on other sites

Čujem da je Nolo opet pobedio na onom vašaru u Parizu, što sam shvatio kada sam čuo urlike pravovernih domaćina. Htedoh da pitam šta misli Nolo o Rio Tintu. Pošto već grli drveće, htedoh da pitam poznavaoce sporta da li će iskazati svoj patriJotizam 10. avgusta na velikom mitingu i još većoj šetnji po kafićima ili će sa Olimpa gledati svoju pastvu i smejati se budalama. Kad već pravoverni domaćini demonstriraju protiv mrskih Švaba, još mrskijih Amerikanaca i najmrskijih masona, kao i zle EU, hoće li pozvati velikog Nola da im uz taktove Marša na Drinu zagrli dva drveta i kaže najmrskijem Rio Tintu da ovde neće kopati?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MeanMachine said:

 

 

Bane, u drzavnom rudniku Soko 2022god stradalo je 8 rudara i nikom nista. Dakle ocekivati da ce drzava da pravi probleme Zijin-u od kog zavisi Bor je smesno. Cukur Peka verovatno ide u paketu sa RTBB jer logicno nece Zijin da ulaze velike novce u rudnik u kome je ruda bakra prilicno iscrpljena pa moraju nova nalazista.

 

Zapravo,  prvo Kanadjani a potom Amerikanci su prodali to leziste Kinezima. Gornju zonu rudnika je drzao Nevsun, kanadska kompanija. ZIjin je otkupio , prakticno, celu kompaniju, tj sve akcije jer je ponudio bolju cenu akcija. Donja zona je pripadala Free Portu , americkoj kompaniji, koja je ubrzo nakon kupovine Nevsuna, prodala svoja istrazna prava ZIjinu. E, sada, da li je tu i drzava umesala svoje prste, ne znam, aii zvanicno je to islo tako. 

Oko ovog drugog, nije samo u pitanju pogibija rudara. Uopste odnos ZIjina prema mestanima npr Krivelja je los. S druge strane, nekima su platili sasvim solidno, ta njihova imanja. 

Generalno, cilj Kineza je dominacija. Oni su ljubazni i fini sa vama, dok im nesto treba, dok ne "puste korenje". Jednom kad vec "imaju sve sto im treba" - onda im vise vi ne trebate. 

Cuo sam pricu, da npr. Nemacka, kao jedna uredjena drzava, nije htela da pusti Kineze jer kaze "jednom kad udju, nemoguce ih je kontrolisati". 

A sta tek onda ovde mogu da rade ... mozete samo zamisliti. 

a to bi trebalo da bude upozorenje i za samog Vucica ... u toj njegovoj "igri" sa Kinezima moze lako i da se preigra. Zbog njega , naravno, to ne bi bila nikakva steta, ali moze biti stete za sve nas, tj da svi mi ispadnemo "kolateralna steta" - njegovog sedenja " samo na srpsku stolicu". 

Jedino blizina EU nas moze spasiti od njih. 

Svim silama bi trebali da vucemo ka Zapadu, dok jos mozemo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2024 at 8:33 PM, Don Dusko said:

Je li realno bre sta je izjavio? Dobro prosecni Srbin ce da mu da podrsku jer ide protiv zlog Zapada!

 

36 minutes ago, DJ_Vasa said:

Čujem da je Nolo opet pobedio na onom vašaru u Parizu, što sam shvatio kada sam čuo urlike pravovernih domaćina. Htedoh da pitam šta misli Nolo o Rio Tintu. Pošto već grli drveće, htedoh da pitam poznavaoce sporta da li će iskazati svoj patriJotizam 10. avgusta na velikom mitingu i još većoj šetnji po kafićima ili će sa Olimpa gledati svoju pastvu i smejati se budalama. Kad već pravoverni domaćini demonstriraju protiv mrskih Švaba, još mrskijih Amerikanaca i najmrskijih masona, kao i zle EU, hoće li pozvati velikog Nola da im uz taktove Marša na Drinu zagrli dva drveta i kaže najmrskijem Rio Tintu da ovde neće kopati?

Uh, tu bih se ustoličio u očima ogromne većine kao totalni car, i poznajući njegovu želju da ga svi vole, voleo bi on to da uradi - ali jebiga ne sme...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Utopista said:

 

Uh, tu bih se ustoličio u očima ogromne većine kao totalni car, i poznajući njegovu želju da ga svi vole, voleo bi on to da uradi - ali jebiga ne sme...

On sme sve, nego onda nema placeva i raznoraznih dozvola za gradnju za uzu i siru familiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, MeanMachine said:

Bane, u drzavnom rudniku Soko 2022god stradalo je 8 rudara i nikom nista.

Kako mislis, nikom nista? 

Taj rudnik ne radi od tog nesrecnog 1.4.2022. Rudari i zaposleni primaju neku apanazu, dok rukovodstvo, inspekcije i tuzilastvo 'ne urade svoje'. Dakle, taj rudnik je vec vise od dve godine u suspenziji.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

Kako mislis, nikom nista? 

Taj rudnik ne radi od tog nesrecnog 1.4.2022. Rudari i zaposleni primaju neku apanazu, dok rukovodstvo, inspekcije i tuzilastvo 'ne urade svoje'. Dakle, taj rudnik je vec vise od dve godine u suspenziji.

Površinski kop radi već više od godinu dana.

Sud se debelo obrukao u ovom slučaju.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, MeanMachine said:

 

Nece ljudi jos jedan Bor/Majdanpek npr jel ti to palo napamet?

 

Elem Kinezi sutra da odu Bor ode u tri pm. I ne samo Bor vec cela regija jer im je sudbina vezana za taj rudnik i to je to. Da npr se bave poljoprivredom i npr seoskim turizmom ko sto rade ovi u Jadru nemoguce je.

 

 

Na koji nacin ta regija ( Istocna Srbija) profitira od Kineza?

Ko prodaje i trguje bakrom, srebrom, zlatom?

 

Kakva bre crna sudbina, tamo  nema ljudi vise, uvek ih je bilo malo pa  stanovnistvo Bora nikako i ne cine ljudi iz tgog kraja,

a tako je bilo i pre dolaska Kineza.

Zasto se ne bi bavili turizmom? Da li si ikada bio u tom predivnom kraju?

 

U tom delu Srbije nekada je bilo puno Vlaha, danas nema vise ni njih, sam je Bor do pre dvadesetak godina imao oko 60.000 stanovnika,

sada je 20.000 manje, isto vazi i za opstinu Zajecar, a to bi znacilo da u celoj Istocnoj Srbiji ima u vrh glave 120.000 ljudi,

a ima i zemljoradnje, vinograda, povrtarstva.

Nicemu i nikome nisu Kinezi potrebni, trebalo bi sve to pozatvarati i reci im dovidjenja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Selina said:

On sme sve, nego onda nema placeva i raznoraznih dozvola za gradnju za uzu i siru familiju.

Pa znači ne sme... Na to sam i mislio, jer šta bi ovi ovdašnji ološi mogli da urade jednoj planetarnoj finansijski nezavisnoj zvezdi.

 

Iz edicije Svi smo mi pomalo socijalisti.

20240805_033159.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Selina said:

 

 

U tom delu Srbije nekada je bilo puno Vlaha, danas nema vise ni njih, sam je Bor do pre dvadesetak godina imao oko 60.000 stanovnika,

sada je 20.000 manje, isto vazi i za opstinu Zajecar, a to bi znacilo da u celoj Istocnoj Srbiji ima u vrh glave 120.000 ljudi,

a ima i zemljoradnje, vinograda, povrtarstva.

Nicemu i nikome nisu Kinezi potrebni, trebalo bi sve to pozatvarati i reci im dovidjenja.

Ako pricas u gradu Boru, Bor je mozda imao 40000 kad je rudnik radio maksimalno pred raspad Jugoslavije, i to mozda, 60 nije imao ni blizu nikad, sad ima 20-ak, meni je subjektivni osecaj kad sam bio tamo kao da sam recimo u Svilajncu, koji ima 10ak u vrh glave.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Površinski kop radi već više od godinu dana.

Sud se debelo obrukao u ovom slučaju.

Pa da, i povrsinski kop, koji nije imao nikakvog udela u nesreci je bio suspendovan na vise od godinu dana. A ovaj podzemni, kljucni, ne radi duze od dve godine. I ne zna se kad ce. Uporedi to sa Zidjinom gde 'nema potrebe' suspendovati rad ni na jedan dan.

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Ako pricas u gradu Boru, Bor je mozda imao 40000 kad je rudnik radio maksimalno pred raspad Jugoslavije, i to mozda, 60 nije imao ni blizu nikad, sad ima 20-ak, meni je subjektivni osecaj kad sam bio tamo kao da sam recimo u Svilajncu, koji ima 10ak u vrh glave.

Opstina su i sva moguca sela oko Bora, inace jeste tako da se ima utisak kao da u gradu ( nekada) zivi desetak hiljada ljudi-

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2024 at 11:13 AM, DejoLazaKalina said:

ajde sto je horor od govornika ali sto su nepismeni.. SrBski.... 

 

Ovo pišu namerno tako, to je neki idiotski trip da su i Vuk i Dositej sjebali srpski jezik i da je srpski i ispravno pisati srbski.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...